Otázka

Vymáhání dlužné částky


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, mám problém s bývalým kamarádem, kterému jsem půjčil cca 4 r. do zadu jistou částku za to, že do pár dny mi je vrátí i se stanovenou odměnou. Neměli jsme nic sepsány. No časem, cca po roce, protože jsem peníze neměl, jsme sepsali u notáře zápis, v níž byla částka, kterou má vrátit. Do dnes ty peníze nemám. Chci se zeptat, jestli se ty peníze dají nějak od něj dostat, a jestli mám nárok na úroky z každého opožděného dne. Pokud nemá ten člověk na sebe majetek ani nic, ale pracuje jako při tom postupovat?

Odpověď

Dobrý den. Z vaší otázky vyplývá, že máte zájem zjistit, jak postupovat při vymáhání dluhu a zda je Váš dluh vůbec vymahatelný.



Smlouva o půjčce


Ze zadané otázky je zřejmé, že s Vašim známým jste uzavřeli smlouvu o půjčce. Smlouva o půjčce je přitom smlouva, kterou jedna strana (věřitel) přenechává druhé straně (dlužníkovi) věci určené podle druhu a tato druhá strana se zavazuje vrátit po čase věci stejného druhu.


Smlouva o půjčce je reálnou smlouvou, protože na vznik závazkového vztahu se vyžaduje i reálně předání věci dlužníkovi, a nikoli sepsání smlouvy. Smlouva o půjčce si tedy nevyžaduje obligatorně písemnou formu, ale důležité je to, že předmět půjčky byl dlužníkovi reálně předán.


Legislativní vyjádření smlouvy o půjčky je upraveno v ustanovení § 657 občanského zákoníku, podle kterého platí, že: "Smlouvou o půjčce přenechává věřitel dlužníkovi věci určené podle druhu, zejména peníze, a dlužník se zavazuje vrátit po uplynutí dohodnuté doby věci stejného druhu."


Vycházeje z výše uvedených skutečností, pokud jste i původně neuzavřeli smlouvu o půjčce v písemné formě, neznamená to, že nevznikl závazkový vztah. Problém by však mohl být při dokazování, neboť původně absentovala písemná smlouva, a tedy dlužník mohl uzavření půjčky snadno zpochybnit (popřít).


Sepsáním notářského zápisu jste však napravili nedostatek v podobě chybějící písemné smlouvy.



notářský zápis


Z hlediska Vašeho dalšího možného postupu je pro Vás důležité zejména to, jaké náležitosti má Vámi zmiňovaná notářský zápis. Významné je přitom zejména to, zda:


1 / byla jednoduše sepsána smlouva o půjčce ve formě notářského zápisu,


2 / bylo součástí notářského zápisu i uznání dluhu vyplývajícího z půjčky nebo


3 / notářský zápis obsahuje i tzv. souhlas s vykonatelností.


Od výše uvedených tří skutečností závisí Váš případný další postup při vymáhání dluhu z nevrácené půjčky, jakož i samotná vymahatelnost dluhu.


Ad 1: Pokud byla totiž smlouva o půjčce sepsána pouze ve formě notářského zápisu bez uznání dluhu, či souhlasu s vykonatelností, při případném vymáhání by mohl být problém s promlčením. Standardní promlčecí doba v občanskoprávních vztazích je totiž tříletá.


Podle ustanovení § 101 občanského zákoníku platí, že: "Pokud není v dalších ustanoveních uvedeno jinak, je promlčecí doba tříletá a běží ode dne, kdy právo mohlo být vykonáno poprvé."


Jelikož ve Vaší otázce uvádíte, že dlužník Vám měl dluh vrátit už po pár dnech po poskytnutí, avšak peníze jste mu půjčili už cca čtyři roky dozadu, není vyloučeno, že Vaše právo na vrácení dlužné částky se mezitím promlčelo.


Přitom pokud by uplynula promlčecí doba a Vy byste podali na dlužníka žalobu, kterou byste se domáhali vrácení dluhu, dlužník by měl efektivní možnost procesní obrany v podobě možnosti vznesení námitky promlčení. Přitom pokud by dlužník námitku promlčení skutečně v případném soudním řízení vznesl, mělo by to za následek neúspěch v řízení.


Ad 2: Pokud by bylo součástí notářského zápisu i náležité uznání dluhu, promlčení by nebylo překážkou. Uznáním dluhu by totiž začala běžet nová promlčecí doba, avšak již desetiletá.


Podle ustanovení § 558 občanského zákoníku platí, že: "Pokud někdo uzná písemně, že zaplatí svůj dluh určený co do důvodu i výše, předpokládá se, že dluh v době uznání trval. Při promlčeného dluhu má takové uznání tento právní následek, jen pokud ten, kdo dluh uznal, věděl o jeho promlčení. "


Podle ustanovení § 110 odst. 1 občanského zákoníku platí, že: "Pokud bylo právo přiznáno pravomocným rozhodnutím soudu nebo jiného orgánu, promlčuje se za deset let ode dne, kdy mělo být podle rozhodnutí plněno. Pokud právo dlužník písemně uznáno co do důvodu i výše, promlčuje se za deset let ode dne, kdy k uznání došlo; pokud byla však v uznání uvedena lhůta k plnění, běží promlčecí doba od uplynutí této lhůty. "


Pro úplnost ještě dodávám, že případné uznání dluhu by Vám usnadnilo procesní situaci i pokud jde o případné soudní vymáhání neuhrazeného dluhu. Uznáním se totiž zakládá tzv. vyvratitelná právní domněnka o existenci a trvání uznaného dluhu. V důsledku zmíněné vyvratitelné právní domněnce se v soudním řízení přesouvá důkazní břemeno na dlužníka, který, pokud se má zbavit povinnosti plnit, musí prokázat, že uznaný dluh neexistuje.


Ad 3: Zřejmě nejvýhodnější pro Vás by bylo to, kdyby notářský zápis obsahovala i tzv. souhlas s vykonatelností. V takovém případě by totiž nebylo nutné podávat k soudu žalobu, ale mohli byste na základě notářského zápisu podat rovnou návrh na provedení exekuce.


Podle ustanovení § 45 odst. 2 písm. c) exekučního řádu totiž platí, že: "Exekučním titulem pro účely tohoto zákona je i notářský zápis, která obsahuje právní závazek av které je vyznačena oprávněná osoba a povinná osoba, právní důvod, předmět a doba plnění, jestliže povinná osoba v notářském zápise vykonatelností souhlasila. "



prodlení



Pokud jde o prodlení as ním související úroky z prodlení, dovoluji si poukázat na ustanovení § 517 odst. 2 občanského zákoníku, podle kterého platí, že: "Pokud jde o prodlení s plněním peněžitého dluhu, má věřitel právo požadovat od dlužníka vedle plnění úroky z prodlení, pokud není podle tohoto zákona povinen platit poplatek z prodlení; výši úroků z prodlení a poplatku z prodlení stanoví prováděcí předpis. "


S poukazem na citované zákonné ustanovení lze konstatovat, že přímo zákon spojuje s prodlením dlužníka sankci v podobě vzniku nároku věřitele na zákonné úroky z prodlení.



závěr


Závěrem lze uvést, že Váš případný postup při vymáhání závisí především na obsahu Vámi zmiňované notářského zápisu. Z uvedeného důvodu by bylo nejvhodnější, pokud byste si nechali notářský zápis posoudit a následně můžete zvolit optimální postup ve věci.


Ve vztahu k možnosti reálného vymožení dluhu a skutečnosti, že dlužník na sebe nemá zapsán žádný majetek, je třeba uvést, že tato skutečnost může být překážkou. Na druhé straně má-li dlužník příjem, jako jedna z možností provedení exekuce přichází v úvahu exekuce srážkami ze mzdy a jiných příjmů.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na velmi složitou a komplikovanou situaci, kterou mám. V roce 2008 jsem byl ručit svému bratrovi za úvěr v první stavební spořitelny (Částka 8000 EUR, dnes je to s úrokem 13 000 Eur). Po dlouhém čase jsem si našel práci. Mám určité pohledávky vůči jedné společnosti, které platím měsíčně. V prosinci minulého roku jsem obdržel informaci od mého manažera, že mam nuceného exekuci (srážky se mzdy). Po obvolávání a shánění informací jsem se dozvěděl, že můj bratr neplatil tento uver vůbec a tak se to dostalo k vymáhací společnosti, která podala návrh na soud. Volal jsem tam ve snaze dohodnout se na splátkách, ale mi bylo Recent že už jednou byl vydán návrh o srážky z mé mzdy, ale že můj bratr se zavazuje, že to bude platit a tak to Stahl. Můj bratr se k tomuto postavil tak, že odešel do zahraničí a odstřihli jakoukoliv komunikaci. Potřeboval bych pomoc v tomto případě, protože nejsem schopen platit své pohledávky Kvůli TÉTO exekuci. Po nesčetných pokusech o SMIR zaslaných vymáhacího společnosti mi bylo řečeno, že společnost na splátky nepřistoupí v žádném případě. Půjčí jsem si zhruba poloviční sumu a uhradil jsem ji TÉTO společnosti, vymáhají však ode mě i zbytek. Musí přece existovat spravedlnost.

21.12.2023
Odpověď

Dobrý den,

Pokud jde o vymáhání pohledávky z ručení, věřitel není povinen akceptovat návrh dlužníků na splácení dluhu ve splátkách. Proto Účinně se bránit proti pohledávce, která doposud byla přiznána v soudním řízení a bylo zahájení exekuční řízení je velmi komplikované. Doporučoval bych Vám následující postup:

Nejprve Zkuste kontaktovat bratra a Zkuste se s ním dohodnout na splácení dluhů, který jste zaplatili za něj. POKUD bude akceptovat nějakou dohodu, doporučuji sepsat uznání dluhů, které si Můžete zdarma Stáhnout na TÉTO stránce: http://uznanie-dlhu.sk .

Na TÉTO stránce si Můžete dohodnout i splátky, v jakých by Vám dluh vracel.

POKUD by uznání dluhu nepodepsal, pak se musíte obrátit na soud a vymáhat pohledávky z ručení v soudní řízení, jinak se promlčí. Promlčecí lhůta je v tomto případě 3 léta a běží ode dne, kdy jste Peníze za něj zaplatili.

Po rozhodnutí soudu je možné vymáhat pohledávky z ručení i exekuce v zahraničí. POKUD pracuje dlužníků v zahraničí oficiálně, dluh se vymůže.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, byl jsem v pneuservisu aby mi vyměnilo kola, Což takové udělala, nicméně, protočily mi šrouby a díky tomu se mi stalo, že mi na obchvatu odpadlo kolo téměř cele, zůstalo jen na jednom šroubku a musel jsem auto odstavit a zavolat odtahovou službu, která se o to postarala, ještě ten den (o 22ej) mi to odtáhli odtud, vzali k sobě na noc, opravili mi to (kde zjistili, že byla chyba i na minimálně dalším jednom kole), a donesli další ráno domů, oprava is donáškou mě stála 205 € (mám i bloček), na to jsem kontaktoval pneuservis s informací o jejich chybu ao tom, že bych byl rád kdyby Nesly odpovědnost za chybu, kterou zapůsobily, oni si mě zavolali k ním , kde mi je vedoucí nebe majitel, nevím kdo to byl ani, vysvětluje, že mi nehodlají nic vrátit, že jsem Měl volat je a jak mají věděla, že jsem si jen nenechal nějakým kamarádem vytisknout bloček a podobné výmluvy. Prosím vás, jak by se dalo s tímto něco dělat? Děkuji za pomoc.

06.05.2023
Odpověď

Dobrý den,

Vymáhání pohledávky od pneuservisu bude spojené s dokazováním, protože jde o náhradu škody.

Doporučuji Vám následující postup: Připravte si písemný dopis, který odešlete uvedenému pneuservisu av nemže je vyzvete, aby Vám nahradili způsobených škodu. Jako přílohu jim pošlete blok z registrační pokladny, který jste Obdrželi při platbě.

Zároveň jim oznamte, že v případě, že by Vám částky neuhradili dobrovolně, budete věc resi soudní cestou.

V soudní řízení bude nutné prokazuje, že škodu způsobilé oni, budete potřebovat doklad o tom, že jste si u nich nechali měnit kola. Při škodě se prokazuje kromě výše škody a řízení škůdce i příčinná souvislost mezi škodou a jednáním škůdce. V případě občianskoprvnych vztahů jako zavinění.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat takovou otazku. Půjčili jsme s manželem, resp. vzali jsme na sobě uver 6000 eur pro kamarata. Ten nam reklamě, že ten uver splatit do měsíce. Zatím se to tak nestalo a mam strach ci ten uver vůbec někdy splatit. Sepsali jsme s nimi taku smlouvu ze si vlastně oni od nas vzali ten uver, že těmito dlužníků jsou vlastně oni. Mozem s takovou smlouvou neco začít podnikat? Inac zjistila jsem si ze jeho zena je i dlužnické v Sociální pojišťovně iv zdravotní pojišťovně. Dále mam i podezření ze ona dělá práci na černo. Mozem ji zahlásí? Inac její muz je Kosovanů a Nebyla nalezena žádná nemá slovenske občanství. Byl i na rok vyhoštěn. Chci se zeptat, zda si to já můžu Zjistit za co byl vyhoštěn? Myslím, že toho mají více, jen se neumím ktomu všemu dopátrat. Dakujem za radu. Jsme už s mužem bezradný.

06.05.2023
Odpověď

Dobrý den,

vymáhání pohledávky od manželů je možné, POkud máte Pohledávky podloženou smluvních. Smlouvu, kterou jste s nimi sepsali nám Můžete poslat na posouzeny.

POKUD by se vám podařilo získat od dlužníků uznání dluhu spolu s rozhodčí doložkou, které si Můžete vytvářet a STÁHNOUT zdarma na stránce http://uznanie-dlhu.sk , bude vymáhání mnohem rychlejí.

POKUD se vám to nepodaří, dluh je možné vymáhat od obou manželů Prostřednictvím soudu. V tomto případě hraje velkou roli čas, POkud mají více dlužníků.

Pokud jde o práci na černo, máte možnost ji nahlásit.

Pokud jde o vyhoštění, tak Důvod Vyhoštění nedokážete Zjistit, protože jste nebyli účastníkem řízení. Doporučuji věc řešit bez zbytečného vyčkávání.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, půjčí jsem známému Peníze (20 000 €), sepsali jsme ručně smlouvu o zapůjčení uvedené částky, napsali jsme tam svá jména, č.občianskeho průkazu a podepsali jsme smlouvu. Platil mi jednou ročně úroky z tého částky, při poslední platbě jsem mu reklamy (i jsme to napsali do smlouvy) že o rok chci vrátit celu částkou is úroky. Po roce se ale začal vymlouval že mi neumí vrátit celu částky, prý že investoval, nebe čeká na peníze, které mu dlužím jini, stále ina výmluva, prostě mě lhala. Prosím o Vaši radu jak mám postupovat dál, mám ist na policii nebo ho dat k soudu?

10.05.2023
Odpověď

Dobrý den,

Pokud jde o vymáhání dluhy, je velmi dobře, že máte smlouvu i dodatek ke smlouvě. Doporučuji Vám následující postup: Vypracujte si zdarma na stránce www.uznanie-dlhu.sk dokument - uznání dluhu, které obsahuje i rozhodčí doložku a požádejte dlužníků, aby Vám toto uznání dluhu podepsal. POKUD odmítá a nebude chtít tento dokument podepsal, pak je třeba se pustit do vymáhání dluhy.

Postupujte tak, že mu Nejdříve pošlete doporučený dopis, dáte mu lhůta 10 dnů na vrácení dluhy, vyzvete ho, na úhradu dluhů.

POKUD nebude reagovat, před tím, než budete věc řešit přes policii, doporučuji věc řešit civilní cestou, protože policie Vás Může odkázat na civilní řízení po podání trestního oznámení. POKUD však budete Mít doposud civilní řízení za sebou a dluh stále nebude uhrazen, na policii Můžete říct, že civilní cestou jste to resilu ale bezúspěšně. POKUD se pustíte Nejdříve do trestněprávního cesty a policie Vás odkáže na civilní řízení, dluh už nebudete moci následně po skončení civilními řízení opakovaně resi na policii.

S případnými vymáhání dluhy Vám Můžeme pomoci.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vymáhání dlužné částky" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den chtěla bych věděla jak mám postupovat při vymáhání financí od bývalého priateľa.je mi dlužen částky 7000eur, kterou jsme mu is mými rodiči půjčili, a do dnešního dne nám je nevrátil a nezvedá nám ani telefon.Jeho to už 5 rokov.Problém je v tom, že nemáme o tom žádný ním podepsaný doklad, že jsme mu ty Peníze požičali.Ja mám akorát smlouvu z banky o poskytnutí úvěru ve výši 1700 eur. Za ce konzultaci předem děkuji.

09.05.2023
Odpověď

Dobrý den,

Pokud jde o vymáhání peněz od bývalého přítele je třeba Mít minimálně svědků, které potrvrdia existenci dluhu. Určitě by bylo vhodné mít i smlouvu nebe jiný doklad, kterým byste se uměle prokazuje při vymáhání peněz od bývalého přítele.

Minimálně však svědčil budou potřební. Pokud jde o lhůty pro vymáhání, tak platí, že POkud Peníze nevymáhá do 3 let ode dne splatnosti, dluh se promlčí.

Není přitom Rozhodující, kdy vznikl dluh, ale kdy byl splatný. Splatnost dluhu Vám MOHOU dosvědčují i svědčí.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobry den, prosim o radu. Překlad knihy a vydavatelství mi dalo přeložit knihu, s tím, že 1/3 mi zaplatí po odevzdání překladu na zalomení a 2/3 ked vyjde kniha. prodala jsem to na zalomení a zaplatili mi prvni třetinu a nyní chtěj odstoupit od zlmuvy s tím, že se jim ten překlad nelíbí a chtěj po mně abych vrátila ty Peníze. Ve smlouva je Napsáno jen: vydavatelství muze od smlouvy odstoupit POkud redaktorka bez závažných důvodů neodevzdal dílo v dohodnutém termínu, v náhradním, předem dohodnuté lhůty Já jsem text odevzdala nacas, nadělala jsem se na tom textu a jim se nelíbí a chtěj Peníze zpět. Mají na to pravo? Jak se mam bránit?

10.05.2023
Odpověď

Dobrý den,

v případě vymáhání pohledávky od vydavatelství, případně povinnosti vrátit Peníze je třeba postupovat podle smlouvy, kterou jste s nimi podepsali.

POKUD jste neporušili svou povinnost, zákonnou nebe smluvních, pak nemají právo na odstoupení od smlouvy. Požádejte je písemně doporučeným dopisem o plnění smlouvy. POKUD na Vaši smlouvu nebudou reagovat, pomůžeme Vám s touto věcí.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, v roce 2010 jsem spolu s kolegou koupil pozemek od jeho Bratří, který jsem já zaplatil. Podíl odkoupení pozemku je následující: kolega má 1/3 a já 2/3. Byla napsaná dohoda ověřené podpisy u notáře, že částka ve výši 50 tisíc eur mi kolega uhradit po odprodeji pozemku. Poznamenává, že se jedna o stavební parcelu v Bratislavském kraji. Na mé naléhání mi kolega uhradil částku 15.000 eur. Vzhledem k tomu že pozemek se nám nedaří prodat, zadal jsem o UHRAZEN zbývající částku ve výši 35 tisíc eur. Avšak kolega mi odmítá částku uhradit a přestal se mnou komunikovat. Souhrnu on má pozemky a já nemám ZAPLACEN částky, kterou jsem uhradil za jeho podíl. Prosim o radu jak vymáhat pohledávky za pozemek.

21.12.2023
Odpověď

Dobrý den,

Pokud jde o vymáhání pohledávek za pozemek, v tomto případě bude mít Přednost dohoda, kterou jste sepsali. De iure půjde mezi vámi o zvláštní smlouvu neupravenou občanským zákoníkem, přičemž se Přiměřeně použijí ustanovení o půjčce. Tým, že jste uhradili kupní cenu za kolegu a dohodli jste se na tom, že Vám vrátí ZAPLACEN částku po prodeji pozemku, jste si v podstatě dohodli splatnost půjčky na okamžik prodeje pozemku. Před splatností této částky není možné pohledávky od něj požadovat, protože on není povinen Vám částka vyplatit. Nic Vám však nebrání požadovat ho o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví. POKUD nebude souhlasit s vypořádání pozemku mimosoudně, je možné se obrátit na soud. Takto ho Můžete donutit prodat pozemek a tým se stane splatná i Vaše pohledávky.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na následující situaci ohledne vymáhání pohledávky od dětí. Dětem (dceři a zeti) jsme půjčili Peníze na stavbu rodinného domu s tím, že nám budou postupně dluh splácet - nedohodli jsme si žádný splátkový kalendář ani nic podobného. Někdy nám měsíčně poslali větší splátku, někdy žádnou, ale nikdy jsme s tím neměli problém, protože jsme jim netvrdili, že musí spěchat se splácení. Nastaly rodinné problémy a chtěl jsme, aby nám napsali dlužno částka na papír a podepsali. Udělali to, do smlouvy jsme přidali podmínky, že Částka se splatí do 10 let od podpisu TÉTO smlouvy, dohodli jsme si postupné splácení. Jelikož máme vysoký věk, chci, aby nám Peníze vrátili Drive, protože 10 let je dlouhá doba. Je možné, abychom takto změnilo podmínky?

18.12.2023
Odpověď

Dobrý den,

vymáhání pohledávek od děti (dcery a Zetea), POkud máte písemný dokument, nebude problémem. Nicméně je třeba přihlížet k tomu, co jste si dohodli ve smlouvě. Ve své otázce nepíšete, zda jste sepsali uznání dluhu nebo jiný dokument. Takové není zřejmé z otázky, zda jste si dohodli tzv. "Ztráta výhody splátek". "Ztráta výhody splátek" lze dohodnout ve smlouvě a znamená to, že POkud dlužníků nezaplatí svůj dluh ve splátkách řední (tj ve lhůtě splatnosti av dohodnuté výši), tak ztrácí výhodu splátek a stává se splatným celý dluh. Je to velmi dobrá pomůcka při dluzích, které mají splácet ve splátkách. Dlužníků to nutí dluh hradit Přesnou velikost lhůta.

Klientům doporučujeme často u pohledávek sepsat uznání dluhů, které si MOHOU zdarma Stáhnout ze stránky http://uznanie-dlhu.sk . Toto uznání dluhu je velmi dobré a zajistí klientům zjednodušené vymáhání pohledávek.

Pokud jde o odpověď na otázku, zda Můžete vymáhat celou Pohledávky doposud nyní, závisí to na formulace smlouvy, kterou jste s nimi podepsali. POKUD tam nemáte ztratil výhody splátek, pak nebudete moci vymoci celý dluh najednou. Můžete se však s nimi dohodnout na tom, že sepíšete nové uznání dluhu, ve kterém si už tuto ztrátu výhody splátek dohodnete.

V případě dalších otázek týkajících se vymáhání pohledávek mi napište.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vymáhání dlužné částky" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat na vymáhání pohledávek .. V únoru jsem půjčila pritele Peníze ve výši 1 500 eur. Tehdy jsem pracovala v Rakousku, takže jsem mu je posiluje přes Western Union .. Což je přes poštu o čem mam i doklady .. že je to posílány na jeho jméno. On mi obratem poslal na email čestné Prohlášení s tím, že mi Peníze se zavazuje vrátit v březnu tohoto roku ... as ofocený OP ... do dnešního dna se jen vymlouvá a Peníze nevrací ... S vymáhání pohledávek nemám zkušenosti ... prosím o radu, jak mám postupovat, abych si vymohla pohledávky, tyto své Peníze potřebuji. Dakujem.

17.12.2023
Odpověď

Dobrý den,

je velmi dobré, že máte doklad o zapůjčení peněz. Při vymáhání pohledávek, POkud máte doklad z Western Unionu je to dostatečný doklad o tom, že Peníze byly poskytnuty a soudy takový důkaz akceptuj.

Doporučuji Vám následující postup: Nejdříve ho požádejte o to, že ať Vám uvede, kdy chce splatit svůj dluh. POKUD by uvedl nějaký datum a je to pro Vás přijatelné, pak ho požádejte o Podepsaní uznání dluhu. Uznání dluhu si Můžete STÁHNOUT z TÉTO stránky: http://uznanie-dlhu.sk . POKUD odmítá toto uznání dluhu podepsal nebe POkud nebude reagovat na Vaši otázku, kdy chce splatit dluh, pak není Důvod čekat a doporučuji Vám začít se soudní vymáhání. POKUD si zvolíte na zastupování advokáta, Můžete se dohodnout tak, že tento bude požadovat svou odměnu od dlužníků. Dlužníků (přítel) tedy bude musela nahradit všechny náklady soudního řízení.

V případě vymáhání pohledávek je třeba si dat pozor na promlčení, které běží ode dne splatnosti pohledávky.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den pane doktore, mám smlouvou ošetřeným půjčky podloženou výpisu z účtu, vyzvala jsem dlužníků o vrácení peněz, zvažujueme tres oznámení (množné číslo protože jsme dva takto oklamání), ale mezitím přepsala všechen svůj majetek na kamarádku (dům velké hodnoty chata) to znamená že ani v exekuci jí prakticky nemají co Vzít? Jsou reálné vymahatelné tyto pohledávky? Děkuji.

08.08.2023
Odpověď

Dobrý den, vymáhání pohledávky po přepisu majetku je možné a muzeích být úspěšné. Existuje tzv. odpůrčí žaloba, kterou se můžete domáhat toho, že převod (přepis) majetku bude vůči Vám neúčinný. Exekutor pak Může sáhnout na tento majetek. Zákon však určuje lhůta 3 roky, proto doporučuji si pospíšit, abyste exekuční titul získali co nejdříve.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně vymáhání pohledávky od internetového obchodu. Jak je to v případě nevrácení peněz ze strany internetového obchodu. Na internetovém obchodě jsem si objednával mobilní telefon, který však po delší době, nebyl zaslán. Jelikož jsem za něj dopředu zaplatil přes 300 €, požádal jsem o vrácení peněz. Dostala jsem mail od tohoto internetového obchodu, že refundace je v průběhu řízení a mám být trpělivá. Problém však spočívá v tom, že dne 30.11. 2014 tento internetový obchod ukončil svou činnost. Mám obavy, že mi peníze do daného termínu odeslány a záměrně natahují čas až do ukončení činnosti. Pokud firma nebude již existovat a moje peníze nebudou vráceny, jsou povinni mi tyto peníze i tak vrátit? Nebo se musím obrátit na soud a podat žalobu? Jako bych měla v případě vymáhání pohledávky od internetového obchodu, prosím Vás, postupovat?

22.12.2023
Odpověď

Dobrý den,

vymáhání pohľadáky od internetového obchodu se neliší od od vymáhání pohledávky v jiných případech. Pokud víte, že internetový obchod ukončil svou činnost, je vysoce pravděpodobné, že Vám peníze nevrátí dobrovolně.

Doporučuji následující postup: Nejdříve kontaktujte banku, kam jste posílali peníze (můžete jim uvést, že jste omylem poslali peníze na tento účet a že chcete, aby vyzvali vlastníka účtu, aby Vám vrátil peníze). Pokud to vlastník účtu neučiní, banka Vám poskytne údaje o majiteli účtu. Takto zjistíte, kam jste vlastně posílali peníze, zda to bylo skutečně na účet společnosti.

Současně s tímto napište internetovému obchodu doporučený dopis, v němž jim napište, že pokud Vám nevrátí peníze do 7 dní podáte na nich trestní oznámení pro podvod. O podvod jde v tom případě, pokud je škoda vyšší než 266, - € a pokud v době, kdy jste platili, dlužník věděl, že Vám zboží nedodá.

Jakmile Vám banka oznámí údaje dlužníka a zjistíte, že to je tento internetový obchod, je třeba podat návrh na vydání platebního rozkazu u soudu (soud může vydat za splnění podmínek platební rohlíky ve lhůtě do 10 dnů). Pokud by byl vlastníkem účtu někdo jiný, podejte návrh na soud na tuto osobu.

Podání trestního oznámení doporučuji až po skončení soudního řízení. Chcete-li však své peníze ještě vidět, musíte jednat.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, přišla mi faktura za služby od daňového poradce, u kterého jsem nikdy nebyl. Když jsem mu oznámil, že mu ten vymyslet nezaplatím, dal mě na soud. Tvrdí že má svědka, Což samozřejmě není možné. Věřím, že je to relativně jednoduchý problém, protože jsem nikomu nic takového nepodepsal, ale nevím jak je to s paragrafy. Je možné vymáhání neexistující pohledávky. Děkuji.

06.11.2023
Odpověď

Dobrý den,

vymáhání neexistující pohledávky by Mělo být poměrně jednoduché a mele byste v soudní řízení uspěla, nicméně je třeba se připravit i na to, že tento svědek bude vypovídat pod přísahou. Výpovědi svědků pod přísahou se považuje za pravdivou, POkud se neprokáže opak. Je proto třeba se na tohoto svědka připravit tak, abyste ho znejistilo a zpochybnili. Existuje Několik otázek, které Můžete využito k zpochybnění svědků.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vymáhání dlužné částky" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den pane doktore, mám dotaz ohledně vymáhání více pohledávek najednou. Je možné řeší občanskoprávní nároky (vydání bezdůvodného obohacení - investice do cizí nemovitosti) spolu s obchodněprávními záležitostmi (vrácení podílu ve firmě) as pracovněprávními nároky (nevyplacení mzdy za 2 měsíce stravenky) spolu? Resp. Je možné, aby se manžel domáhal vyplacení mzdy vůči společnosti, ve které je stále "papírově" jednatelem? Pro porozumění k otázce uvádím následující: v září 2012 jsme s manželem uzavřeli manželství a na naléhání svokrovcov, které přetrvávalo již dávno před svatbou jsme se nastěhovali do domu k svokrovcov. Všichni šest (my dva, jeho rodiče a moji rodiče) jsme se dohodli, že dobře tedy půjdeme bydlet k nim a nakolik já jsem nebyla zaměstnána - moji rodiče nám půjčí peníze, abychom tam mohli žít důstojně jako lidé, protože tam byly 40 leté okna, přes které funěl, plno much a plesnivé stěny as malým synem jsme nemohli bydlet v takovém prostředí. Jeli jsme k svokrovcov bydlet i z toho důvodu, že jsou o 15 let starší od mých rodičů a trebalo jim pomoci více s pracemi kolem domu. Navíc můj manžel byl zaměstnán ve firmě u svého otce. Hned po sňatku nás byly nahlásit na trvalý pobyt a tchán nás začal honit, aby se před zimou stihli vyměnit okna. Také naléhal, abychom faktury za veškerý materiál dali vystavovat na firmu, že to půjde do nákladů, což jsme však odmítli. Faktura za okna je vystavena na mého manžela máme všechny pokladní bloky za materiál zabudovaný v nemovitosti svokrovcov. Od listopadu 2012 jsme začali s předělávkou bytové jednotky - vyměnili jsme okna a nakomplet udělali omítky (staré se seškrábali a vše šlo nanovo), v kychyni obklady a dlažby. V únoru 2014 jsme dokončili omítky v ložnici a potom jak se začaly narušovat vztahy v rodině jsme už odmítali dále financovat něco v domě svokrovcov. Po půl roce od naší svatby začala mít problémy manželova nejstarší sestra - která je v rozvodovém řízení s manželem ani ne po roce manželství, soudí se o výživné pro dítě ao majetek. Vztahy v rodině se začaly narušovat. Svokrovci veškerou svou pozornost a pomoc dávají jí, protože šla po roce mateřské hned do práce a tchyně je stále ve městě, kde bydlí, aby jí mohla pomáhat. Pomáhají jí i finančně, i když má příjem 1300 € měsíčně a my jsme měli tři žít ze 400 € mého výdělku, protože mému manželovi výplatu nebylo třeba dávat. Nám nepomohly nijak, kromě toho, že nás přihlásili k trvalému pobytu. Já jsem nastoupila do práce a odmítla jsem jim dál dělat "otroka" - sázet a kopat brambory a veškerou zeleninu, sušit seno pro statek ... Manželovi doslovali "vnutili" podíl ve firmě, aby nás tam udrželi, pak propustily zaměstnance a tchán si našel jinou práci mu byl přiznán invalidní důchod, ve firmě však papírově zůstal zaměstnán a můj manžel mu musel vydělat i na jeho odvody. V červenci tohoto roku začaly chodit staré penále a pokuty ještě od roku 2004, náklady exekucí, také musel manžel hradit staré tchánově závazky a ve firmě byl zaměstnán jen on sám - musel chodit na stavby - 12 - 15 hodin denně pracoval, rovněž víkendy a byl bez výplaty jelikož bylo třeba hradit tchánově staré závazky, aby se nestupňovali ... Rok i 2 měsíce můj manžel neviděl ani stravenky ... Můj manžel se snažil v té firmě udělat pořádek, matka mu ničila doklady a spolu s otcem - mým tchánem vybírali peníze, které měl na pokladně pro soukromé účely. Manžel je měl jako rezervu pro případ, že by přišlo těžší období. V Auguste tohoto roku můj manžel čerpal dovolenou a jel na brigádu vydělat nějaké peníze, protože neměl 2 měsíce výplatu stravenky cca za rok. Jak se vrátil z brigády, oznámil otci, že definitivně dává výpověď a od září je zaměstnán již jinde a chci jim vrátit podíl, který mu dali. Tchán odmítl podepsat smlouvu o přechodu obchodního podílu s odůvodněním, že to bude dlouho trvat, že on chce vyrovnat všechny závazky a firmu zrušit do konce tohoto roku. Znemožnily mému manželovi přístup na firemní účet pokud dokladem a také za jeho zády převedli na sebe automobil, který byl firemním majetkem a nadále nejsou ochotni mu dát 2-měsíční výplatu. V srpnu jsme se také odstěhovali a šli bydlet k mým rodičům, kteří chtějí své peníze (které zůstaly zabudované v nemovitosti svokrovcov) - vím že se jedná o bezdůvodné obohacení a máme nárok na jeho vydání, jen nevím co si počít s tím, že tchán tvrdí, že na firmě zůstal dluh 7 000 € a on chce firmu k 31.11.2014 zrušit a protože potřebuje dorovnat dluhy ve firmě se svých soukromých peněz tak peníze za předělávku mým rodičům dát nechce. Po posledním rozhovoru řekl mým rodičům, že ty peníze nám ani nedá, protože můj manžel se má také podílet na ztrátě ve firmě, kterou způsobil. Můj manžel je ve firmě "papírově" stále jednatelem od února tohoto roku, ale od srpna už nerozhoduje o ničem (v srpnu čerpal dovolenou, ale pracoval už jinde na dohodu), vlastně ani tak dlouho nerozhodoval, jelikož jeho rodiče měli spolu větší podíl ve firmě . Také tvrdil, že on nechtěl, abychom tam šli bydlet (k trvalému pobytu nás asi přihlašovali s nožem na krku) ... Děkuje za jakoukoliv odpověď.

24.12.2023
Odpověď

Dobrý den,

pokud jde o vymáhání více pohledávek najednou, tak je třeba určit subjekt (osobu), která je povinna vymáhanou pohledávku zaplatit (vrátit), stejně je důležité, kdo by byl oprávněnou osobou.

Podle toho, co jste napsali, tak i na straně oprávněných jakož i na straně povinných je několik osob.

Pokud jde o bezdůvodné obohacení, z Vaší otázky ne úplně přesně vyplývá, kdo platil za investici do nemovitosti, zda jste to byli vy s manželem nebo Vaši rodiče. Pokud by rodiče půjčili peníze vám a vy s manželem byste je investovali do této nemovitosti, tak nárok patří Vám a ne rodičům. Při bezdůvodném obohacení však běží promlčecí lhůta, která je 2 letá a plyne ve Vašem případě od okamžiku, kdy došlo k bezdůvodnému obohacení. Pokud byly investice již od roku 2012, tak část z nich může být promlčena.

Pokud jde o nárok na vyplacení mzdy, tento je třeba si uplatňovat u zaměstnavatele (právnické osoby) a ne u svokrovcov jako fyzických osob.

Nárok na vyplacení z podílu je možné žádat až poté, co přestane být manžel společníkem. Avšak ve své otázce píšete, že obchodní společnost se bude rušit. V tom případě po zániku společnosti se mzda a ani nárok na vypořádací podílí nedá vymáhat, protože už nebude existovat povinný subjekt.

Doporučuji Vám co nejdříve řešit bezdůvodné obohacení, jinak se Váš nárok promlčí celý.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den přeji, chtěl bych se na Vás obrátit s prosbou. Během tří let jsem půjčí své bývalé kolegyni z práce cca dohromady okolo 20 000 Eur. Chci se zeptat na vymáhání pohledávek. Něco mám dokladované přes účet ale něco bylo půjčené kamarádskou. Po určité době nemohu od ní ty Peníze dostat zpět a nemá se ani k činu přesto, že ji vyzývají, aby mi je vrátila. Dokonce jsem jí navrhl i možnost vrácení po částech ale nic stále. Říká, že nemá z čeho a podobné fráze. Prosím Vás nechci jít až do úplné krajnosti, ale chtěl bych od Vás radu, jak bych Měl postupovat při vymáhání pohledávek tak, abych zachoval korektní vztahy a abych neudělal více škody než užitku. Děkuji za vaši ochotu mi proradiť. S pozdravem

17.12.2023
Odpověď

Dobrý den,

vymáhání pohledávek od kolegyně často věřiteli nutí resi samotné vymáhání SMIR. Existuje Způsob, jak začít s korektním vymáháním pohledávek. Předpokládám, že nechcete s vymáháním pohledávek začít tak, že hned ji budete žalovat u soudu. Doporučuji Vám následující postup, ze kterého Vám bude ihned zřejmé, zda Vaše kolegyně má Skuteč zájem dluh vrátit, nebe to jen účelovým natahuje, aby se dluh promlčuje. Při půjčce je promlčecí lhůta 3 léta a plynu od lhůta splatnosti. POKUD nemáte žádnou smlouvu a právní vztah se posuzuje jako bezdůvodně obohacená, tak promlčecí lhůta při vymáhání pohledávek je 2 léta a plynu od okamžiku, kdy byly poskytnuty finanční prostředky.

Postup je tedy následující: Zdarma si vyplňte a stahují z internetu uznání dluhu. Doporučuji tuto stránku: http://uznanie-dlhu.sk , která obsahuje velmi dobrý vzor uznání dluhu. Vypište si tam i lhůty splatnosti, jak a kdy bude dluh splácet v jakých výškách a zda to bude na účet nebo v hotovosti. Toto uznání dluhu jí předložených na podpis. Před samotným vyplněním uznání dluhu se jí Můžete zeptat, jak Vám chce ona sama dluh splácet. Výmluvy typu, že nyní nemám atd ... neakceptujte, protože POkud někdo chtěl svůj dluh splácet, ví kdy a kolik by byl schopen splácet. Po předložení uznání dluhu k podpisu ji požádejte io ověření podpisu.

POKUD odmítá podepsal tento dokument (uznání dluhu), pak nemáte na co čekat, protože ve Vašem případě běží promlčecí lhůta a dluh se Může stát nevymahatelným. Není pak Důvod, abyste s ní zacházeli SMIR, protože ona Vám dlužím Peníze, vy jste poškozený, Peníze jste si vydělali (získali) svou činností, proč byste jí je Meli nechat (darovat). Na začátku, když od Vás Peníze Ptal, Vám jistě slibovala, kdy Vám je vrátí.

Následně Vám Můžeme pomoci s vymožením pohledávek, kdyby to nezaplatila.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den přeji. Chtěl bych se zeptat jak je to s vymáhání pohledávek a jak se dají vymoci Peníze od dlužníků. Swarovski pracuje v potravinách kde půjčila osobě Peníze s tím, že jí to vrátí, bylo to za tova, který si vzala z potrevín. Jelikož osoba se dostala do hmotné nouze, nevrátila jí to. Částka pohledávky se vyšplhala na 1200 eur. Přítelkyně K této pohledávce nema od ní nic Podepsaní, pouze papír, jaký zboží brala av jaké hodnotě. Da se s tím nějak pohnout, jelikož dotyčná začala zatajit. dakujem za odpoved

18.12.2023
Odpověď

Dobrý den,

vymáhání pohledávky od známé, jejiž takto půjčila Vaše přítelkyně Peníze je možné. Smlouva o půjčce nevyžaduje písemná formu avšak při vymáhání pohledávek je třeba prokazuje existenci TÉTO půjčky. POKUD neexistuje žádný důkaz o tom, že Peníze své známé takto půjčila, bude nutné Mít alespoň svědků, který to potvrdí. Svědek nemusel být PŘÍMO přítomen při tom, jak se dohodli a jako byla Pohledávky poskytnuta, musí však minimálně potvrdit, že umí PŘÍMO od dlužnické, že Vaší přítelkyni Dlužíš Peníze av jaké výši.

Doporučuji před tím, než byste se pustili do soudního vymáhání STÁHNOUT zdarma a vyplnit si uznání dluhu na TÉTO stránce: http://uznanie-dlhu.sk , POkud Vám dlužnická toto uznání dluhu podepisuje, bude to jednodušeji, protože při uznání dluhu prochází důkazní břemeno o neexistenci dluhu na dlužnické.

POKUD by dlužnické nereagovala, je vhodné se s dlužnické šech za přítomnosti třetí osoby a zeptat se na pohledávky a kdy ji zaplatí. To, co dlužnická řeknu pak Může tato třetí osoba u soudu reprodukovat.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den přeji, před cca dvěma lety jsem vzala na sobě spotřebitelského úvěru, na rekonstrukci bytu, který Patří mému bývalému příteli. Cely uver byl pouzity na hrubou předělávku bytu, jehož vlastníkem je on a byl iv bance zdokladovany.dohodli jsme se ze ta moje měsíční splátky ktera je 100 eur bude jako můj nájem. Jenže o půl roku na to jsem se Přestěhovala a dalsia dohoda byla, že mi bude na účet měsíčně přeposílat částky, kterou mně stahuje banka.fungovalo to jako tak, někdy Peníze došly nacas někdy ne ale nyní se dana osoba odmlčela, blok si moje cislo a Dlužíš mi uz Peníze od prosince 2014. Mam vela sms komunikaci a emailových komunikaci o daném úvěr a takové Důkaz o převodech na bankovních účtech a takové mnoho svědků kteří o tom samozřejmě vědí že ty Peníze byly cisto převedeny na jeho účet a pouzijte vyhradit na danu Předělávka bytu kterou vlastni on.viem to nějak pravne vymáhat? Předem dakujem za odpoved.

10.02.2022
Odpověď

Dobrý den, Pokud jde o vymáhání dluhů za "předělávku" bytu, je to možné vymáhat, POkud máte doklady o tom, že Peníze byly poskytnuty na jeho účet, že on je čerpal. POKUD byste doklady neměli, pak byste PŘÍMO museli dokázat jednotlivé práce v jeho bytě. Jelikož však tyto doklady máte bude to jednodušeji na dokovazovanie. Je třeba si však uvědomit, že iv tomto případě Vám běží promlčecí lhůta. POKUD by neprokázala dohoda mezi vámi o tom, že má Peníze Vracene (av jaké částce), tak potom by promlčení začalo běžet okamžikem kdy došlo k bezdůvodného obohacená, přičemž promlčecí lhůta je 2 roky.

POKUD by šlo o smlouvu o půjčce, pak by byla promlčecí lhůta 3 roky. Doporučuji Vám rychle jednat.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vymáhání dlužné částky" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, ze soudu přišel kopec papírů a rozhodnutí o Platební rozkazu na dost vysokou částku plus i náklady soudu a právnímu zastoupení. Šlo o autonehodu, která se stala před rokem s autem z půjčovny. Za celý rok nepřišel ani jeden papír a najednou už jen rozhodnutí o placení, znamená to, že soud proběhl ale bez mé přítomnosti? To se Může? Děkuji, Diana

23.06.2022
Odpověď

Dobrý den, Platební rozkaz je forma zkrácení řízení před soudem, kde soud na základě navrhovatelem předložených Důkaz vydá rozkaz bez slyšení žalovaného (v tomto případě Vás). Částky, která je uvedena v Platební rozkazu (i náklady) musíte uhradit do 15 dnů od doručení platebního rozkazu nebo v tezi lhůta musíte podat proti platebnímu rozkazu odpor. V odporu musíte uvést skutečnosti, které prokazují, že navrhovatelem zadáním peněžní částky je nepodložená, případ, že ji zadána na základě skutečností, které nejsou pravdivé. Po podání včasného a odůvodnění odporu soud nařídit jednání a spor se bude dále řešit už v klasickém soudní řízení. V případě, že částka neuhradíte do 15 dní a ani nepodáte odpor, tak se Platební rozkaz stane pravomocnému a na jeho základě Může být zahájen exekuční řízení. Prostudujte si ten kopec papírů, které došly spolu s rozhodnutím az nich zjistit, zda je jejich nárok oprávněný. Soud vychází při vydání platebního rozkazu pouze z tvrzení navrhovatelů, který mohl k návrhu přiložit různé (často iz části zavádějící) dokumenty.

Takový postup je běžný.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, Včera, 24.6.2015 vypršel termín vrácení peněz, které Měl dlužníků zaslat na můj účet. Mám smlouvu o poskytnutí půjčky ověřením notářem, směnku (bez protestu) a rozhodčí smlouvu (dodatek k vlastní směnce), vše Podepsaní mnou a dlužníkem.

22.07.2022
Odpověď

Dobrý den, Pokud jde o vymáhání směnky, POkud máte na ní rozhodčí doložku, je to velmi dobře, protože vymáhání bude velmi jednoduché. Důležité je, abyste mele směnku správně vypsaných. POKUD by se stalo, že byste mele směnku špatně vypsaných, je možné použít k vymáhání i smlouvu o půjčce. Vždy je velmi dobré, POkud máte ve smlouvě rozhodčí doložku, protože klasické soudní řízení se Může natahovat i 1-2 roky, přičemž na rozhodčí řízení to trvá jen pár týdnů.

Pošlete nám směnku mailem, Podíváme se na ni zdarma, zda je správně vypsaných a doporučíme Vám další postup.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den přeji, jaký je prosím Vás postup při vymáhání pohledávky. Jedná se totiž o to že jsme is bratrancem dostali nabídku práce v Německu. Na základě dohody jsme provedli Elektroinstalační práce ještě v měsících 3 - 4. 2015 a do dnešního dne nám nebyly za práci UHRAZEN faktury. Posílali jsme na firmu doposud dvě výzvy a ani se nám neozvali. Jedná se o částku 3200 eur. Jsme ochotný si za vybavení úhrady faktur si takové radních zaplatit, protože jsme živnostníci a něco takového by se mělo Resia. Jen nevíme jak dále postupovat. Děkuji za odpověď! S úctou.

14.07.2022
Odpověď

Dobrý den, v tomto případě jde o vymáhání pohledávky v zahraničí, POkud jste neměli v smlouvě dohodu o tom, že je příslušná slovenský soud a slovenské legislativy. Budete se musela v takovém případě obrátit v tomto případě na německého právníka.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

V únoru jsem sepsala kupní prodejní smlouvu na mé zařízení v místním baru. Byli jsme domluveni s kupujícím na splátkovém kalendáři. On však tento splátkový kalendář nedodržel a vyhýbá se mým telefonátem, upomínky, sms zprávám. Na nic nereaguje a neodpovídá. Až na upomínku, kterou jsem mu poslala mi odepsal, že se mu nemám vyhrožovat, že on některé věci už nepotřebuje a že mi neřekl, že jejich nezaplatí. Když že jsem nezaměstnaná momentálně nemám žádný příjem potřebuji, aby mi nutně vyplatil celou částku. Splátkový kalendář má být ukončen 30.07.2015 prosím o radu, protože se nevím už pohnout a moje situace je zoufalá. Osobně ho už nemohu navštívit, protože jsem se před dvěma týdny přestěhovala z okresu Krupina. Co je 160 km. Děkuji S pozdravem

03.08.2022
Odpověď

Dobrý den, pokud máte kupní smlouvu na celé zařízení, pak můžete pohledávku vymáhat. Doporučuji Vám však nečekat, protože čím déle čekáte, tak tím je snižuje vymahatelnost pohledávky. To, že nepotřebuje některé věci není pro vymáhání pohledávky podstatné, kupní smlouvou je tedy koupil v celosti. To, zda je Vaše pohledávka vymahatelná závisí na tom, jak jste sepsali kupní smlouvu, někdy smlouvy nejsou správně sepsány a pohledávka může být nevymahatelná.

Můžeme se Vám zdarma podívat na to, zda se pohledávka dá vymáhat.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vymáhání dlužné částky" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, našla jsem si na internetu tuto poradnu tak jsem se chtěla zeptat na jednu věc, co se mi stala a nevím jestli mám nebe nemám nějakou šanci, i když půjdu k soudu. Bývaly přítel mi má nahradit 5100 eur - za pobyt na dovolené, za hotovost minutu na dovoleno, cesta, hotel, oblečení, prostě vše co Měl. Na dovolenou mám i doklady, i pladby, které jsem uhradila o ostatním je vše Napsáno v smskách, nebe Prostřednictvím "Viber-u" .Když jsem se domáhala o návrat, napsal mi, že nemá problém vydat moje věci jako byla elektronika mobilní telefon a podobně (až po přivolání městské policie, kde i před nimi tvrdil, že tam není nic moje a bez dokladů mi nic nevydá) .. přivolání Policisté však reklam, aby Neměl další opletačky ať to vydá, co i nakonec udělal. o penězích, které mi Měl dat za to všechno se vyjadřuje, že on nic platit nebude, a že na něco takového ani nemá Peníze, ale já je chci spát. na internetu jsem četla, že se to jmenuje nezákonné obohacování a proto Vás prosím o radu, jak dále postupovat. Vyzvali jsme ho I pomocí dopisu, kde Měl přesné určení proč taková suma a za co všechno, na tuto výzvu nereagoval, jen se chtěl dohodnout mimosoudně a manipuloval mě, aby nic nemusel zaplatit. Chci své Peníze spát a nevím jak postupovat dál. Předem Vám velmi děkuji za odpověď.

09.09.2022
Odpověď

Dobrý den, vymáhat je možné i pohledávky za dovolenou. POKUD nemáte žádnou dohodu o tom, že by Vam Měl Peníze vrátit nebe, že byste mu darovali Peníze za dovolenou, pak půjde o bezdůvodně obohacená. Důležité je, abyste věděli prokazuje, že zde dovolenou jste zaplatili Vy a že ji využil on. Pozor na promlčecí lhůty, která je 2 roky ode dne, kdy se bezdůvodně obohatil.

S vymožením pohledávky Vám Můžeme pomoci, POkud máte výše uvedené doklady.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, doufám, že mi budete moc poradit, ci mam nějakou šanci na úspěch v mem probleme. V lednu 2015 jsem mé kamarádce nakoupila oděv v hodnotě 600 liber nebe 830 euro. Vsechny nákupy byly provedeny v Anglii a poslán na Slovensko. Trvalo mi az do Juna 2015 dostat zaplaceno 300 euro. Zbytek (530 euro) jsem do dnešního dne nedostala. Mam od ní dopis, na kterém je Napsáno, že mi uvedenou částku dlužím spolu s prefotenym OP. Taktéž vlastním stovky zpráv, mailů a komunikaci o vymáhání peněz. Problem je v tom, že ani jednou nezapřela, že mi Peníze nedluží, jen se vymlouvat a lže např. Peníze poslala, jak je mozne ze mi nepřišlo, pak že udělala chybu v účtu, tak se jí vrátili a posle znovu atd.

22.09.2022
Odpověď

Dobrý den, při vymáhání pohledávek za nákupy budete potřebovat doklad o tom, že jste zboží zakoupili jakož i doklad o tom, že jste zboží poslali kamarádce. POKUD máte mailové zprávy a sms, su to důkazy, které se dají v řízení využity. POKUD Vám Slib úhradu dluhů, pošlete jí uznání dluhu na podpis. Stahovat si ho zdarma z http://uznanie-dlhu.sk .

POKUD ho nepodepíše, dluh vymáhajte soudní cestou. Můžete požadovat% z dlužím částky (úroky z prodlení). Vaše telefonní hovory a stres její soud nedá proplatit.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat můj ex-přítel mi Dlužíš Peníze 265 Eur, ale zial nemam o tom doklad. Stale se vymlouvat, že nemá a podobně komunikace je s nim velmi složitá. Jak bych mohla postupovat, abych od něj dostala Peníze spat? dakujem

08.10.2022
Odpověď

Dobrý den, POkud nemáte doklad o tom, že jste mu Peníze poskytli jako půjčky, případně z jiného titulu je možné tuto částku vymáhat jako bezdůvodně obohacená. V soudní řízení však musíte prokazuje, že jste mu částka 265, - € opravdu poskytli. Buď výpisem z bankovního účtu nebo písemná potvrzením o převzetí peněz v hotovosti. Bez těchto dokladů je v řízení velmi obtíže prokazuje, že jste mu Peníze poskytli a on Vám je do dnešního dne nevrátil (svědčil, smsky ...). POKUD byste však podobný doklad neměli je možné tuto částku od něj vymáhat i mimosoudně. V takových případech zašili dlužníkem výzvu k ZAPLACEN Dlužíš částka, v níži je upozorněn na dosud nesplněných povinnost a takové na možné soudní řízení a zvýšené náklady s ním spojené. Ve většině případů Dlužníci po Takové výzvě svůj dluh uhradí. V případě, že máte zájem o soudní nebo mimosoudní vymáhání pohledávky, Můžete nás kontaktovat prostřednictvím e-mailu na adresu uvedenou v pravé části naší internetové stránky.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Mám dotaz ohledně vymáhání pohledávky. Můj známý vlastní stavební firmu, která zastřešovala více subdodavatelů v případě dané stavby (stavba hotelu). Problém je, že objednatel díla nezaplatil větší část, kterou Měl zaplatit za vyhotovení díla tého stavební firmě. Proto se dostala tato stavebního firma do finančních potíž. Jednak je tu problém udrzet se jako firma a po druhe vyplatit subdodavatelů, které pro ni vykonávali objednané činnosti. Při doplňování částečnou faktur se upustilo reálné od některých položek, některých věcí byly "odpuštění" a nezdokladovali se za úcelem dohodnutí co nejlepších cen a vytvoření faktury, s nimiž by všichni byli spokojeni. Co si myslím, že je jen velkou nevýhodou pro samotnou stavební firmu a Mělo by to vliv při soudním řízení. Jak by se v této věci Mělo postupovat? Najlepsie by bylo vyhnout se soudního řízení, protože je jednak zdlouhavé, stavebního firma je v Menší nevýhodou a případ neúspěšné Soudal řízení ji este muze více potopit. Dlužníků byl místokrál slovně upomenut na ZAPLACEN (ne slov) Do úvahy přichází i Platební rozkaz no v případě podání odporu dojde k soudnímu řízení. Prosím Vás o právní radu.

Odpověď

Dobrý den, vymáhání pohledávky formou návrhu na vydání platebního rozkazu je již soudní řízením. Mimosoudní řízení je pouze vyzýváni dlužníků na úhradu dluhů, aniž byla věc u soudu.

POKUD však není možná dohoda s dlužníkem, pak nezbude nic jiného, než to řešit v soudní řízení. Před tím, než se vůbec pustí do soudního řízení je třeba se poradit s advokátem, jak postupovat a jakou má šanci uspěla v řízení.

Uvedená firma je mezi dvěma mlýnskými kameny, z jedné strany je to objednatel (dlužníků) az druhé strany dodavatel. POKUD by měl s dodavateli správně uzavřela smlouvy (tj hnojení Vyplacení faktur na úhradu od Objednatelné), pak by takový problém nenastal.

Doporučuji po konzultaci s advokátem podat návrh k soudu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vymáhání dlužné částky" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, prosim Vas o radu. Někdy v listopadu jsme rezervovali ubytování v Itálii, rezervace jsme potvrdili úhradou zálohy. Zial pocasi nebylo Příznivý tak jsme se rozhodli rezervaci zrušit, s tým souhlasilo, protože podmínky nebyly dobře a poskytli nam nahradne terminy, ktere nam zial nevyhovují ani jeden. Když jsme se rozhodli ubytování definitivně zrušit tak nam ubytovaným oznámil že mu musíme uhradit i zbytek částky za ubytování jinak ho bude vymáhat od náš právní cestou. Ubytovaným nam neposlal před, ani po rezervaci, ani po UHRAZEN zálohy žádné obchodní podmínky a ani na webu ubytovaným jsme nic nenašli. Ma pravo vymáhat od nas zbylé Peníze? Dakujem za radu

Odpověď

Dobrý den, v tomto směru vystupujete jako spotřebitel, chilli z pohledu našeho právního řádu jako tzv. slabší strana. Z toho důvodu Vám právních rad poskytuje vyšší míru ochrany. Už jen fakt, že jste neměli k dispozici obchodní podmínky je z pohledu práva pochybením dodavatele (ubytovatelem). Vzhledem k tomu, že jste u něho nestrávili ani jednu noc mám za to, že by případné vymáhání zbývající část peněz Nemělo úspěchem. Ve smyslu právní úpravy by italský podnikatel musel doplatek vymáhat na Slovensku, Což by pro něj nemuselo být rentabilní a tento fakt ho Může takové od vymáhání pohledávky odradit. V případě, že by Vám byl v budoucnu doručen Platební rozkaz rámci žaloby v projednávané věci doporučuji Vám kontaktovat advokáta, který Vám pomuze s detailnější posouzeny Vaší věci.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, můj problém se týká toho, že jsem před rokem poslala větší částku peněz na bankovní účet mého rodinného příslušníka z důvodu toho že jsem dlhobo odcestováním v zahraničí a potřebovala jsem vyplatit mé osobně pohledávky na Slovensku, avšak jsme uzavřeli jen ústní dohodu o tom že on peníze pouzije na předem určené účely, ale to se nikdy nestalo. Peníze jsem už nikdy neviděla. Su nejake pravne kroky ktere bych mohla pouzit na vzmahanie techto peněz? Za odpoved vopred dakujem.

Odpověď

Dobrý den,

můžete na dotyčného podat žalobu o vydání platebního rozkazu. Pokud Vámi poskytnuté peníze nepoužil na předem dohodnuté účely, ale ponechal si je pro sebe, bezdůvodně se na Váš úkor obohatil, čímž mu vznikla zákonná povinnost bezdůvodné obohacení vydat. Můžete také podat trestní oznámení.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jsme občanské sdružení B., v minulém roce jsme získali finanční příspěvek na čištění skládek k odpadu v B. av B. Město Ž. PTA tuto dotací zpět. Neposlali nám však platnou výzvu, která by se dala považovat za výzvu k zahájení postupu při vymáhání pohledávek. Chci věděla jaký je postup při vymáhání pohledávek, které zákon to upravuje, zda musí být pouze v písemné formě. Ake sankce hrozí městu Ž. POkud nedodržel postup při vymáhání. dakujem

Odpověď

Dobrý den, mimosoudní vymáhání pohledávek neupravuje žádný zákon. V tomto směru jde jen o písemná výzvu dlužníků, ve kterém se ve většině případů uvádí na základě čehož vznikl nárok, v jaké výši a Důvod, pro který se pohledávky vymáhat. V žádném zákoně však nenajdete přesně specifikována náležitosti mimosoudní výzvy k ZAPLACEN dlužím částky (mimosoudního vymáhání pohledávek). Z toho důvodu je možné konstatovat, že městu nehrozí žádné sankce, protože nemá jaké ustanovení porušit. V případě soudního vymáhání pohledávky je to jinak. V tomto případě je třeba postupovat podle ustanovení občanského-soudního řádu. V tomto směru je možné jako sankce kvalifikovat Několik zákonná ustanovení (např. Zastavení řízení, náhrada nákladů řízení ...).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Jakou formou bych je mohla vymáhat? A jakou mám šanci u soudu?

29.04.2021
Odpověď

Dobrý den,

POkud se rozhodnete pro soudní vymáhání, to by se realizovalo podáním žaloby s návrhem na vydání platebního rozkazu. V žalobě je třeba označit žalobce a žalovaného, popsat skutkový stav věci, prokazuje své tvrzená písemná důkazy a nejdůležitější je uvést soudu, co požadujete, tedy částka v přesné výši s případným úrokem z prodlení, jakož i náhradu za úhradu soudního poplatku. Žalobu je třeba poslat na příslušný okresní soudem (podle místa bydliště žalovaného), datový, podepsal. Podává se ve 2 vyhotoveních spolu s důkazy. Pokud jde o šanci, to je těžko říct, protože to záleží na soudci, jak věc posoudit a rozhodně. Bylo by možná vhodné navštívit advokáta osobně a probrat s ním danou věc.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vymáhání dlužné částky" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, prosim vas půjčila jsem sestra 1600 € co mi i podepsané na papír, ze jejich mě půjčila a bude to splácet .. no nesplácí .. da se to nějak vymáhat? dakujem

Odpověď

Dobrý den, POkud Vám sestra podepsané doklad o tom, že si od Vás půjčila, tento doklad Můžete využít při vymáhání. Nejdříve je však třeba posoudit, zda je dokument zprávy vypracované a zda je Pohledávky na jejím základě vymahatelná.

Uvedený dokument Vám posoudit zdarma. Pošlete mi ho mailem.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, ráda bych se informovala, zda je mozne vymáhat pohledávky za pronájem vozidla použity na základě podepsané smlouvy o nájem, kde je doba zapůjčení 1 měsíc, ale byla predlznena ústní formě po dobu 10 měsíců / v ramci "přátelský dohody" /, která nebyla dodržena a Platební disciplína taktéž. Následně při vrácení vozidla jsme sepsali prodavač protokol, kde je uvedeno, že dlužno Částka je 1800 € / auto bylo odevzdaně 25.8.2015 / resi to teď z důvodů slib. POKUD je mozne v tomto konat, ráda bych si s vámi dohodla osobně setkání. Předem dakujem za odpoved S pozdravem

Odpověď

Dobrý den, neuvedli jste, zda byla smlouva uzavřena podle občanského zákoníku nebe byla uzavřena mezi právnickými osobami podle obchodního zákoníku (smlouva o nájmu dopravního prostředku). V případě Uzavření podle obchodního zákoníku je třeba dodržovány písemná formu. Stejně bude ve Vašem případě DŮLEŽITÉ, zda je v Původní nájemní smlouvy uvedeno, že je ji možné měnit pouze písemná dodatky (vzhledem k prodloužení trvání smlouvy). Obecně je však možno uvést, že Takové pohledávky jsou vymahatelné. Důležité je v soudní řízení prokazuje, že dlužníků vozem opravdu disponoval. Uvedli jste, že po ukončení smlouvy byl sepsán prodavač protokol, přičemž dlužníků na něm sám uvedl, že je Vám dlužen. Předpokládám, že podobný prodavač protokol byl sepsán i při poskytnutí vozidla dlužníků při vzniku vašeho právního vztahu. V případě, že máte zájem o pomoc s vymáháním Vaší pohledávky, Můžete nás kontaktovat prostřednictvím e-mailu. Bylo by vhodné, abyste nám v emailu zaslaly naskenované všechny doklady, které k předmětu pohledávce máte.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na okolnosti vymáhání financí při smlouvě o úvěru. Komunikoval jsem mailových s Jistě panem, který mi Nabízím zprostředkování úvěru. Žádnou smlouvu jsem s nim nepodepsal, ani se k ničemu nezavazuje, jedině, co mi on napsal bylo, že jeho nabídka je závazná av následujících dnech se mě opakovaně Ptal, jestli mě na mna čekat se žádostí. Jelikož se mi to nezdálo a Neměl jsem ani možnost šech se s nim, ignoroval jsem ho, resp. jsem mu psal, že smlouvu Může stornuje, jelikož to nevím resi v takovém rychlém sledu. Po Několik dnech mi znovu psal, ze jestli je to este aktualne, napsal jsem mu, že ne, na co mi odpověděli, že budou ode mna vymáhat finance z ušlého zisku a casu. Je mozny takový postup, resp. je vůbec mozne vymáhat od někoho Peníze, když nedošlo k podpisu smlouvy? Šlo jen o mailovou komunikaci. Dakujem Vam za odpoved.

Odpověď

Dobry den,

z toho, co jste napsali vyplývá, že Vas chce oklamat nebe Zavěšení.

Nejste povinen mu nic platit a se Žádná žaloba o ušlý zisk by neuspěl.

Urcite se nemusite ničeho obávat.

V případě dalších problémů se muzete na nas obrátit, pomůžeme vám.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych Vás požadují o pomoc. V roce 2013 jsem vložila Peníze do společnosti valartisbank Lichtenštejnsko kde se mi mele zúročit Peníze 9% ročně z vložené částky 7000euro. Loni jsem chtěla aby mi jejich vyplatily. Zavolala jsem do Lichtenštejnský a reklam mi, že to musím řešit s brokerem, že on má více pohledávek na měně, ale jméno mi nechtěli říct. tak do dnes nemám Peníze, nevím jak Zjistit jméno a dostat Peníze zpět. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, Pokud jde o vymáhání pohledávky z Lichtenštejnský, tak předpokládám, že jste Peníze vkládali do TÉTO společnosti na zaklade podepsané smlouvy. Peníze jste urcite prováděli na konkrétní ucet. Prověřte si smluvních dokumentaci. Při výběru peněz je třeba postupovat podle dohodnutých podmínek. Ty samzřejmě nesměje byt v rozporu se zákonem, jinak jsou v této části neplatné. POKUD si nebudete věděla rady, pomůžeme vám s tým.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vymáhání dlužné částky" a chcete pomoci?

Podotázka

Chci se informovat jak bych měl postupovat ohledem nevyplacení za práci. Jedné paní jsem dělal obklad kamenem na domě ale nespisovali jsme ani objednavku ani nic. Dakujem.

Odpověď

Dobrý den,

na základě uvedeného lze vyvodit, že mezi vámi a objednávateľkou vznikl závazkový-právní vztah (ze smlouvy o dílo), pravděpodobně na základě ústní objednávky.

Smlouvu o dílo lze uzavřít i ústně, takový právní úkon je tedy platný. Pokud jste si řádně a včas v souladu s objednávkou splnily svůj závazek, máte právo na to, aby objednatel za provedené dílo zaplatil sjednanou cenu.

Pokud si tuto povinnost objednatel nesplnil, máte po jeho vyzvání (formou tzv. Predžalobnej výzvy k zaplacení) právo domáhat se svého práva u soudu.

Co se ale týče samotného soudního řízení, na to, abyste byli v řízení úspěšný, museli byste prokázat to, že mezi vámi vznikl záväzkovoprávny vztah, jehož předmětem bylo provedení díla (obložení domu kamenem) a že jste toto dílo skutečně podle sjednaných podmínek provedli. Jelikož ale nedisponujete potřebnými doklady, např. objednávkou (přičemž by postačila například i e-mailová komunikace) museli byste uvedené skutečnosti v soudním řízení prokázat prostřednictvím jiných důkazů - např. výpovědi svědků apod. Stejně pokud i sice neexistuje žádný písemný doklad prokazující objednávku, pomohla by Vám např. i e-mailová komunikace, ze které by vyplývalo, že objednávateľka nechce zaplatit za dílo, které jste provedli a pod. Samotná neexistence písemné objednávky tedy ještě neznamená, že byste nemohli být v soudním řízení úspěšný, protože úspěšnost závisí i od jiných uvedených skutečností a důkazů, které by prokazovaly pravdivost Vašich tvrzení, avšak určitě Vaši procesní situaci zčásti oslabuje.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Přeji dobry den. Tímto se chci zeptat, jestli mam pravo vymáhat od sestry zůstatek dohodnout částka z dědictví po rodičích. Zaplatila mi zatial 3 000 euro z dohodnuté částky 10 000 euro, Což mi potvrdila písemné ze dna 14. 9. 2015, kde uvedla, že zbývající hodnotu 7 000 euro vyplatí do 1-něj roku. Datum Vyplacení uplynul 14. 9. 2016 a ona neodpovídá na moje kontakty. Velmi jsem vděčný za umožnění kontactu s Vámi a předem Vam dakujem za právním informacím pomoc. Zbývá se srdečným pozdravem.

Odpověď

Dobrý den,

POkud je Vaše Dědická dohoda obsazena v osvědčení o dědictví, pak jde o vykonatelný exekuční titul a Můžete se obrátit na exekutora. Budete však musela u soudu vyznačit Právní moc a vykonatelnost rozhodnutí. Exekutor Následně zákonnými prostředky dokáže částka vymoci.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se informovat o možnosti vymáhání pohledávky v případě, že se změnil název firmy, jednatel a majitel, ale IČO firmy zůstalo stejné. Dá se taková pohledávka ještě vymoci i když je ještě z roku 2014 a ke změnám přišlo v 09/2016? Děkuji za pomoc a Váš čas.

Odpověď

Dobrý den. Za daných podmínek se subjekt, který je Vašim dlužníkem nezměnil. Změnil pouze název společnosti a její vlastnická a výkonná struktura. Přitom uvedené skutečnosti nejsou překážkou tomu, abyste Vaši pohledávku vymáhali soudní cestou.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Po objednání nabytku na míru jsme firmě vyplatily zálohu 1700 eur se smlouvou a dohodnutou dobou dodání. Doba dodání se prodlužovala nekolik krat, az jsme se dostali do stadia, že jsme se s úředníkem společnosti neměli jako zkontaktuje a zjistili jsme, že sro zanikla sloučení a to s dalšími 30 firmami na sro-cku, jejiž jednatelem je občan Rumunska. Po podání trestného oznamenia z pokusu o podvod jsme byli vyšetřovatelům udeřený, že bývalí jednatelů maji zajem Závazek a objednavku dodat. Nicméně situace se opakuje a mi nemame ani nabytok ani zálohu. Víte mi poradit jak pokracovat a vymoci pohledávky? Dakujem.

Odpověď

Dobrý den. POKUD bylo trestní oznámení neúspěšně, Můžete pohledávky vymáhat občanskoprávními prostředky, tj podáním žaloby. Společnost, která je právním nástupcem Původní společnosti, která Vám Měla dodat nábytek, převzala i všechny její závazky. Na druhé straně POkud je společnost nástupkyní dalších třiceti společností, přičemž její jednatelem je občan Rumunska, zřejmě se Vám Pohledávky nepodaří fakticky vymoci ani kdy byla občanskoprávní žaloba úspěšná.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vymáhání dlužné částky" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné získat Peníze zpět v hodnotě 1400 €, POkud byly půjčila osobně v hotovosti. K dispozici je pouze komunikace z aplikace WhatsApp, kde to tato osoba přiznává, že jejich mě půjčila a vyber z banky. Tato osoba Měla / ma půjčky iu jiných. dakujem

Odpověď

Dobrý den, vymáhání peněz v tomto případě je možné. I komunikace přes WhatsApp je důkazem i existenci dluhu. Avšak POkud by popřel, že by to byl jeho ucet, pak by bylo na Vas, abyste prokázaly existenci pohledávky.

Skuste mu dat podepsal uznání dluhu. Zdarma si ho Můžete STÁHNOUT a vytisknout ze stranek http://uznanie-dlhu.sk .

POKUD by Vam uznání dluhu nepodepsal, pak je třeba postoupit věc k vymáhání pohledávky soudní cestou.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, v poslední době mé firmě vznikly nezaplacené pohledávky za využití služby stěhování. Doposud jsem Neměl problém s neplatícími zákazníky, po přestěhování jsem jim poslal fakturu a ta byla řádných uhrazena avšak tentokrát se našli zákazníci, kteří si zjev myslí, že naše služby jsou zdarma. S těmito zákazníky nemám však Podepsaní žádnou smlouvu ani objednávku. Jednoduše si mě objednali na následující den po telefonu, službu jsem řádných poskytl a od té doby nezvedají telefon atd. Je taková pohledávky vymahatelné ?? Můžete mě Zastoupil v řízení před soudem? Případně jak do budoucna zajistit vymahatelnost pohledávky ?? Konkrétně jde o částku v jednom případě 140, - € v druhém případě 80, - € v třetím případě 100, - €. Srdečně děkuji za zodpovězení a těším se na případné spolupráce ... S pozdravem

Odpověď

Dobrý den, je třeba si uvědomit, že v rámci soudního řízení má žalobce dvě povinnosti. Povinnost tvrzená a povinnost dokazování. V soudní řízení však nestačí pouze tvrdit, že si od Vás dotyčné osoby objednali služby Související s zajetí, ale je třeba to i prokazuje. Telefonická objednávka a následné poskytnutí služby bez písemné dokumentace se prokazují velmi těžko. Ve Vašem případě je takové velmi DŮLEŽITÉ, zda po provedení přestěhování dáváte klientům podepsal nějaký dokument (ať je již nazvaný jakkoli) o poskytnutí služby a přestěhování jejich věcí z jednoho místa na druhé. POKUD totiž v soudní řízení neprokážete poskytnutí služby budete v soudní řízení neúspěšný. Rovněž v tomto dokumentu Můžete Mít uveden například i to, že tento právní vztah vzniklo na základě telefonické objednávky, kde jste se dohodli na odměnu ve výši xy, - €. POKUD Vám takový dokument Objednatel podepisuje budete Mít v případě soudní řízení usnadněnou pozici při prokazování skutečností.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobry den. Chtěla bych se zeptat. Moj přítel mě splatit půjčky kolem 1500 eur. Pohledávky byla odkoupena druhou společnosti a ta nyní PTA 6000 eur ... Chci se zeptat. Není to lichvářství? Je cosi take povoleno?

Odpověď

Dobrý den, každá společnost a věřitel mají právo od dlužníků vymáhat pouze částky, na kterou mají nárok ve smyslu příslušných zákonných ustanovení. Je velmi těžko představitelné, aby dluh známého ve výši 1.500, - € se najednou po postoupení pohledávky vyšvihla na 6.000, - €. Předpokládám, že současným věřitelem známého je nějaká tzv. vymáhačská společnost, která často od dlužníků vymáhat i to, na co nemá ze zákona nárok. Takové společnosti se snaží využít neznalost dlužníků apod vlivem určitého "zastrašováním" exekuční, často získají zpět od dlužníků i to, na co nemají nárok. Ve Vašem případě vám doporučuji od společnosti, která vymáhá tuto Pohledávky vyžaduje přesný rozpis jeho dluhů. Z rozpisu bude zřejmé, co tvoří jistinu pohledávky a co jeho příslušenství av jaké výši. Pak budete moci určit, co má Váš přítel opravdu zaplatit a na co nemá tato společnost nárok. Určitě Vám nedoporučuji zaplatit 6.000, - € nebyla vycházející z našich zkušeností, velká část TÉTO pohledávky Může být požadována neoprávněně.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, budujeme si dům a při této příležitosti jsme si na oblozenie koupelny, záchůdek a technické místnosti zavolali nejmenovaného pana z Ďurkova. Za robotu jsme mu řádně zaplatili. Když přišli vodárny zjistili jsme, že mnoho věci je špatně provedena a třeba to opravit. Když jsem nejmenované volal dohodli jsme se, že to přijde spravit, ale uz se neukázal. Následně jsme po něm nacházeli kádě tudy pobídl prazdne flašky od alkohlu a male plastove poldecaciky. Tímto mi vznikly další náklady spojené s koupelnou, záchůdek a technickou mistnosti. Chtěl bych se zeptat, zda je mozne takto vzniklé dalsi naklady spojene s opravou vymáhat od nejmenovaného kedze to on odmítal přijít opravit. Za odpoved Vam předem dakujem.

Odpověď

Dobrý den,

v první řadě, pokud Vám dodal určitou službu, resp. provedl práce, měla by se na tyto práce vztahovat i záruka z jeho strany. Pokud udělal práce špatně, pak by své pochybení měl bezplatně napravit. Pokud s avšak vyhýbá kontaktu, můžete od něj žádat náhradu škody, kterou Vám způsobil. Škoda by v tomto případě představovala částku, kterou jste museli zaplatit navíc dotyčným vodařům, kteří po něm chyby opravovali.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vymáhání dlužné částky" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, jsem OSVČ před osobním bankrotem a nechci přesto, že jsem od minulého měsíce rozvedeny, aby trpěla moje bývalá manželka. Svým konáním jsem se dostal do platební neschopnosti. Půjčky jsem si bral cca 4 roky a dnešním dnem mi daňový urad Stahl z uctu vsechny finanční prostředky z účtu na nezaplacené Dph a zálohy. Tímto niesom schopen platit ani ostatně půjčky, odvody, telefon atd. BSM bylo zrušeno ještě za trvání manželství cca před 4 lety, ale některé půjčky jsem uzavřel este před zrušením BSM, některé po zrušení BSM. V současnosti mi hrozí exekuce, některé nebankovky postoupila své pohledávky vymahacskym-servisní organizace. Otazka: MOHOU jednotliví věřiteli uplatnit moje zavazky na bývalé manželce přesto, že jsme rozvedení a já nevlastnim zadnímu movitý, nemovitý majetek kromě osob.autan telefonu a notbooku? Dakujem za odpoved.

Odpověď

Pokud jde o vaši otázku o vymáhání dluhu po bývalém manželovi, tak to ve Vašem případě nebude možné, protože došlo ke zrušení BSM. Podle občanského zákoníku platí, že dluhy vzniklé Během manželství MOHOU být uspokojen z majetku Patricio do BSM. POKUD však takový majetek není (to je váš případ), tak potom Nemůže dojí k tomu, aby byly tyto dluhy uspokojen. Takže tohoto se nemusíte obávat, manželka je chráněn.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, s manželem se rozvádějí. Mame byt v BSM. Na tento byt jsme si brali 100% hypotéku, kterou od začátku splácí jen já, manzel neplatil nic. Po vypořádání by měl být případ mně a manzela bych vyplatila s tím, že budu nadále splácet hypotéku, bonitu mam dostatečnou. Mam pravni narok vymáhat od manžela polovinu uz splacené hypotéky, na níž se nepodílel? předem dakujem

09.01.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud splácíte během manželství a nemáte zrušené BSM (společné jmění manželů) během manželství, pak splácení hypotéky během manželství je splácením ze společných peněz a tedy můžete od něj požadovat polovinu uhrazených splátek. Mohl byste to žádat pouze pokud byste na úhradu hypotéky použili peníze, které nepatří do BSM (např. Darované, peníze před manželství).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, potřeboval bych radu od Vás. Objednal jsem si zboží přes internet a kurýr vybral za zboží jménem peněz než Měl. Jedna se o částku 60, - €. Mam i doklad, že jsem za ten zboží zaplatil, přesto ode mně žádá abych uhradil částky 60, - €. Je možně, aby to ode mně proveden? Dakujem pěkně, s pozdravem.

14.01.2021
Odpověď

Dobrý den, v první řadě Vám doporučuji Provera jako byl při objednání zboží dohodnutý Způsob úhrady kupní ceny (na dobírku, převodem ...). V případě, že byla sjednána platba dobírkou, tak jste svou povinnost splnili tehdy, když jste uhradili dobírku Kurýr. O tom předložte dodavateli i doklad o úhradě k nahlédnutí (např. Mu zašlete sken tohoto dokladu). Problém Může nastat, POkud jste nemel dohodnutou platbu na dobírku a kurýr přesto od vás vyžadovat Peníze. Chyba mohla nastat buď u dodavatele, který nechová odeslal balík nebe u přepravce, který omylem zaevidoval balík jako na dobírku. Doporučuji Vám kontaktovat se s shop, a vyžaduje od něj i doklad o přepravě zboží, ze kterého bude zřejmé, zda posilu balík na dobírku nebo ne. Následně bude možné Zjistit, kde nastala chyba nebe nedorozumění. Shop, Nemůže od Vás požadovat dvakrát zaplatit kupní cenu za tutéž věc.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Stala se mi autonehoda, kde mě srazilo auto na ceste.Bola mi způsobených škoda na oblečení a na kole v hodnotě 430 eur.Poisťovňa mi proplatila škodu o 80 eur nižší, kterakž amortizáciu.Chcel bych věděla, zda si mohu vymáhat těch 80 eur od Ridick, která mě srazila, děkuji.

25.01.2021
Odpověď

Při určení výše škody na věci se vychází z ceny v době Poškození podle § 443 občanského zákoníku. V každém jednotlivém případě se zvažuje jaká byla hodnota věci v době její Poškození, POkud je období mezi koupí věci (POkud nemáte doklad o zakoupení je možné ho nahradit i čestným Prohlášení o tom, kdy jste věc nabyl) a vznikem škodné události velmi krátký, věc se nemohla natolik kazit, aby pojišťovna přistoupila ke krácení plnění. Je na Vás jako doložit hodnotu poškozených věcí. I ze strany pojišťovny Může dojí k přehodnocení poskytnutého pojistného plnění, proto by bylo vhodné Nejprve reagovat vůči pojišťovně se svou nespokojenosti a POkud bude pojišťovna nadále trvat na uplatnění amortizace, máte možnost vymáhat škodu nejen od řidiče, ale i od provozovatele vozidla, POkud je jiným subjektům jako řidič, který odpovídá za škodu objektivem. Je třeba si dat pozor na promlčecí doby, která je dvouletá od kdy jste se o výši škody dozvěděli, ve Vašem případě ode dne autonehody. Je to doba, do které byste Meli podat případný žalobu k soudu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vymáhání dlužné částky" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, půjčila jsem Peníze manželem, mám sepsanou smlouvu o půjčce, Podepsaní oběma manželi, Peníze mi však ve stanovené lhůtě nevrátili, nakolik to bylo ještě v roce 2014 (listopad) chci se vyhnout promlčení dluhů. Chci, aby mi mi manželé podepsali uznání dluhu, jak se to dělá, když jsou dlužníků oba? Děkuji za odpověď.

03.02.2021
Odpověď

POKUD právo dlužníků písemně uznaných co do důvodu i výše, promlčuje se za deset let ode dne, kdy k uznání došlo; POkud byla však v uznání uvedena lhůta k plnění, běží promlčecí doba od uplynutí TÉTO lhůta. Písemné uznání prodlouží promlčecí dobu, Vaším Cílem je však získat své Peníze zpět od dlužníků, proto je efektivnější rovnou podat žalobu k soudu a získat tak exekuční titul, na podklad kterého soudní exekutor POkud nedojde k dobrovolnému plnění zajistí majetek dlužníků a vymůže finanční prostředky. V případě dodržováním je Důležitý i čas, proto Netřeba váhat s podáním žaloby. Třeba myslet i na to, že soudní řízení trvají určitou dobu iv závislosti na vytíženosti jednotlivých SOUDAL.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, že POkud můj otec důchodce má dluhy, které neplatí cca. 10 tis. Eur a bude mít exekuci, tak exekutor Může Saha i na moje movitých věci, které mám v domě kde mě trvalý pobyt? Trvalý pobyt totiž mám v domě, jehož vlastníkem jsem já, a on tam žije a platí režijní náklady. Exekutor Může Saha na dům, POkud jsem vlastníkem já a on tam mě nahlášení trvalý pobyt? Nábytek a ostatní věci v domě MOHOU byt zabavení, když nevím prokazuje, že jsem to kupovala já? Děkuji za odpověď.

09.03.2021
Odpověď

Dobrý den, v rámci exekučního řízení Může být pohledávky věřitele Vašeho otce uspokojena pouze z jeho majetku. V případě, že Nemovitost je ve Vašem výlučné vlastnictví (na listu vlastnictví jste veden jako jediný vlastník) a Váš otec v této nemovitosti má pouze nahlášen trvalý pobyt a užívá ji s Vaším souhlasem, exekutor Nemůže sáhnout na Nemovitost. Nahlášen trvalým pobytem a užíváním nemovitosti mu nevzniká vlastnické právo k nemovitosti. Stejně exekutor Nemůže postihnout exekuci Váš movitý majetek nacházející se ve Vašem bytě. Vlastnictví k těmto movitých věcem však musíte prokazuje Vy.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, v roce 2001 jsem byla ručitelem známým, které si brali půjčky z První stavební spořitelny. Přestali ji splácet, v roce 2012 byla Pohledávky z PSS odprodána firmě, která se zabývá odkupem pohledávek. Já jako ručitel jsem to pomalu splácela a loni jsem doplatila zbyly částka. Celkově šlo o cca 13 000 eur. Mám já nyní právo zadat Peníze od dlužnický? Jak mám postupovat? Na koho se obrátit, abych alespoň část peněz dostala zpět? Děkuji za odpověď.

20.03.2021
Odpověď

Dobrý den, POkud jste byli ručitel, máte právo požadovat, aby Vám Dlužníci vrátili zpět Peníze, které jste za ně zaplatili.

Zde je třeba si dat pozor na promlčení, protože promlčení nároku na vrácení ZAPLACEN peněz za dlužníků se promlčuje v tříleté lhůty a ta plynu od každé jedné splátky, kterou jste zaplatili za ně. Promlčení nezačne běžet k celému dluhů až po úplném ZAPLACEN pohledávky. Promlčení plynu od každé uhrazené splátky za dlužníků.

Takové nebudete Mít právo požadovat sankce, které jste zaplatili za zpožděné ZAPLACEN dluhů.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, po smrti otce jsem půjčil urbáru otcovy soukromé materiály ohledně urbáru, cca po třech letech jsem je chtěl zpět, ale po telefonu mi předseda urbáru odmítl vrátit, napsal jsem výboru 2 krát doporučené dopisy, poslední s doručenkou, kde jsem žádal výbor o jejich vrácení, neodpověděli. Podotýkám, že nemám žádný doklad, že jsem to předsedovi dal, ale v telefonickém rozhovoru nezatajil, že jejich mě, to, že jsou materiály u nich na to mám svědka, který je tam viděl. Je nějaký postup, abych se k ním dostal? Děkuji za odpověď.

23.03.2021
Odpověď

Dobrý den,

pokud vám bez právního důvodu daný subjekt zadržuje Vaše písemnosti a odmítá Vám jejich dobrovolně vydat, můžete se svého práva na jejich vrácení domáhat soudní cestou podáním žaloby na vydání přesně vymezených písemností.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vymáhání dlužné částky" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý večer, přeji. Potřebovala bych od Vás pomoc. Mám takový problém, že před třemi lety jsem byla měnit čelní sklo na autě, protože mi tam odfrknul Kamínek z druhého auta, sklo jsem Měla pojištěné v pojišťovně Kooperativa. Auto jsem doveze do servisu kde mění skla vše si pofotili a za 3 hodiny mi ho i vyměnili za cenu 30 eur. Dnes mi přišla obálka, ve které bylo, že zaplatit do 7 dny 190 eur za toho čelní sklo, které bylo měněním před 3 lety. Tak Vás prosím o radu co mám teď úděl? Zda je to možné, že po 3 letech mi nápisu, abych jim na účet poslala 190 eur. Děkuji.

22.03.2021
Odpověď

Dobrý den,

právo na plnění (např. právo na ZAPLACEN za určitou službu, výrobek apod.) se promlčí, jestliže nebylo provedenými v tříleté lhůtě, která začíná běžet ode dne, kdy se mohlo provést poprvé.

V případě povinnosti zaplatit za protislužbu či zboží platí, že toto právo mohl věřitel provést v den následující po splatnosti.

POKUD proto byla tato pohledávky splatná v uričtej době po výměně skla, příp. i ihned, následující den po tomto dni mohl Veritas provést poprvé své právo a proto POkud od tohoto dne už uplynulý tři roky, právo věřitelů požadovat od Vás ZAPLACEN je promlčeno.

Důležité ve Vašem případě ale bude takové posoudit, zda tento nárok nemá hradit Vaše pojišťovna - to však již závisí na dalších skutečností - pojistné smlouvy, případně vztahu mezi servisem - pojišťovnou - a Vámi apod. V zásadě však platí výše uvedené o premlčovaní pohledávek.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý večer, já bych se jen chtěla zeptat, že, zda exekutor může sáhnout na osobní asistenci, kterou člověk pobírá za péči o těžce zdravotní postiženého občana děkuji za odpověď.

24.03.2021
Odpověď

Dobrý den,

podle ust. zákona o peněžních příspěvcích na kompenzaci těžkého zdrav. postižení č. 447/2008 Sb - § 56 platí:

Peněžní příspěvky na kompenzaci nepodléhají výkonu rozhodnutí podle zvláštního předpisu. Zákon odkazuje na zákon o soudních exekutorech.

Druhy peněžních příspěvků na kompenzaci jsou uvedeny v ust. § 19, kde kromě jiných je i peněžitý příspěvek na osobní asistenci.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Vážení advokáti, obracím se na Vás s dotazem o možnostech řešení následující situace: Koncem roku 2016 jsme s manželkou kupovali rozestavěnou nemovitost, kterou se stavebník zavázal dokončit a zkolaudovat. V průběhu měsíců odkladů se stavebník zavázal jako kompenzaci z prodlení dodat i materiál a vybavení do tzv. "Standardu". Doklad o této nové dohodě je ručně napsáno Čestné prohlášení od stavebníka. Po opožděné kolaudaci nemovitosti a nabytí našich vlastnických práv se stavebník odmlčel, nereaguje na telefonáty ani e-maily, očividně se snaží vyhnout plnění závazků. Jeho firma není v konkurzu a zatím existuje. Jak bych měl prosím postupovat, pokud je mým záměrem výlučně splnění závazků, které nám dal stavebník? Děkuji za jakoukoliv odpověď, s pozdravem.

27.03.2021
Odpověď

Dobrý den, vymáhání závazků na základě čestného prohlášení je možné. Ve Vašem případě není nutné, aby byla mezi vámi uzavřena na tuto část závazku, písemná smlouva. Vás právní vztah se bude spravovat občanským zákoníkem.

Co přesně byste mohli požadovat, závisí na formulace smlouvy, kterou jste kupovali nemovitost a také od formulace čestného prohlášení.

Přichází v úvahu žádat slevu z kupní ceny. Před jakýmkoli krokem Vám doporučuji obrátit se na advokáta ve svém okolí.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, nakoupil jsem přes e-shop a měl jsem zaplatit okolo 100e za zboží, přičemž jsem při nákupu zvolil způsob platby na dobírku. E-shop mi poslali zboží do zásilkového s dobírkou 0 €, což byla jejich chyba. Mohou ode mě po převzetí objednávky vymáhat peníze? Mají právo jejich ode mne dostat, přičemž majitel se mi přes facebook vyhrožuje, že si po nich přijde osobní za mnou pokud mu je nepošlu na účet? Děkuji.

02.04.2021
Odpověď

Dobrý den,

podle základního předpisu - Občanský zákoník § 588 vyplývá: Z kupní smlouvy vznikne prodávajícímu povinnost předmět koupě kupujícímu odevzdat a kupujícímu povinnost předmět koupě převzít a zaplatit za něj prodávajícímu dohodnutou cenu.

Je samozřejmé, že prodávající má pravdu. Proto doporučujeme co nejdříve uhradit cenu za Vámi koupené zboží.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vymáhání dlužné částky" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mohu požadovat o zastavení exekuce, POkud exekuce se vůči mně vedle v době, kdy jsem byla nezaměstnaná Ačkoliv před měsícem jsem se zaměstnala ale pouze na poloviční úvazek, kde moje výplata je 188 eur. Doposud jsem nenabyla žádný majetek stále žijí s rodiči no, a tak ani nemohu pokrýt soudní náklady, kde exekutor si žádá za 3 závazky po 199 eur na každý jeden Závazek zvlášť. K tomu mi zablokoval účet, který ani nebyl uveden ve vyrozumění o způsobu provedení exekuce. Tak teď nevím, jestli mu mám zaplatit první splátku nebe podat návrh o zastavení exekuce.

06.04.2021
Odpověď

Dobrý den, zahájení exekučního řízení není závislé na existenci nebe neexistenci pracovního poměru povinného (dlužníků). Nemajetnosť dlužníků je Důvodem k zastavení exekuce, protože není možné vymoci pohledávky oprávněného (věřitele). V praktickém životě však exekutorovi vyčkávej roky, a to na případ, kdy se povinný subjekt zaměstnat, začne pobírat sociální dávky nebe získá majetek např. z titulu dědění. I v případě způsobu provedení exekuce srážky ze mzdy nebo přikázáním pohledávky z účtu v bance je exekutor omezení určením minimálních finančních prostředků, které Nesmí srazit. Důvod pro zastavení exekuce jsou případy upravené v § 61K a § 61n exekučního řádu. V obsahu Vaše příspěvky však nevidím Důvod, který by bylo možno podřídit pod situace uvedené v citované zákonná ustanovení.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobry den. Chtěla bych poprosit o radu. Vzala jsem si uver a pomocí snim jsme s přítelem předělali střechu jeho domu kde mam trvalz pobyt. Faktura je na mé jméno. No chci poradit ohledem toho, že chci ist odneho prec, ale chtěla bych, aby mi vrátil za tu střechu. Nevím, jestli bude muset celu částku nebo jen cast? Dakujem za odpoved

08.12.2022
Odpověď

Dobrý den, pokud jste mu platili střechu, pak na jeho straně došlo k bezdůvodnému obohacení, které Vám musí vydat a tím pádem můžete od něj částku vymáhat. Pokud nemáte zvláštní dohodu, tak se použije 2 letá promlčecí lhůta.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, ještě mě napadlo, nyní mám v návrhu na vydání platebního rozkazu uvádět starý název společnosti a také nový? Kdo bude tedy vystupovat jako žalovaný. Děkuji mockrát.

09.01.2021
Odpověď

Dobrý den. Sporné strany je třeba označit podle aktuálních údajů z Obchodního rejstříku ČR. V textu Vašeho podání následně vysvětlete, že žalovaná strana (odpůrce) změnil název a další údaje zapsané v Obchodním rejstříku ČR.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat kdysi dávno jsem ručila příteli, ale už spolu nejsme a samozřejmě to nesplácí. Přitom je řádně zaměstnán, chodí si po dovolených a já živoří, protože splácím dalších exekutorů za něj. Mám dvě děti a platím hypotéku, když toto všechno zaplatím, nezbývá mi ani 20 € na stravu. Nebankovka vyhrožuje ze srážkami ze mzdy a já se ptám, v první řadě by měly honit jeho, protože je řádně zaměstnán. Prosím pomozte mi, já nevím co bude dál, a když i toto mi udělají, že půjdou na plat, já se nebudu dívat jako moje děti hladoví.

13.04.2021
Odpověď

Dobrý den. V zásadě platí, že věřitel si může svou pohledávku uplatňovat i vůči dlužníkovi a i vůči ručiteli (najednou), přičemž v tom rozsahu, v jakém jeden z nich plní, zaniká povinnost druhého. Pokud jste tedy ručiteľkou, může se dluh vymáhat i přímo od Vás, resp. od obou najednou.
V souvislosti s ručením je však třeba poukázat na to, že ve smyslu § 550 občanského zákoníku platí, že: "Ručitel, který dluh splnil, je oprávněn požadovat od dlužníka náhradu za plnění poskytnuté věřiteli."
Pokud jde o srážky ze mzdy, je třeba říci, že zaměstnavatel by neměl provádět srážky ze mzdy na základě dohody s nebankovky, ale jen pokud mu přijde od příslušného exekutora příkaz k provedení srážek ze mzdy.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vymáhání dlužné částky" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den. Mám Půjčky na své jméno. Peníze jsme s bývalým partnerem utratili along. No nemám o tom žádné doklady. Dohodli jsme se ústní dohodou no mám i pár sms, v nichž potvrzuje, že bude platit a takové kolik. Pár měsíců platil no teď už přestal. Dá se stým něco dělat? Děkuji.

26.04.2021
Odpověď

Dobrý den,

POkud jste byli v bance dlužníkem jen Vy, pak jste povinnost vrátit dluh mele jen Vy. Druhá věc je však právní vztah mezi Vámi a Vašim přátelům. POKUD mezi vámi existovala dohoda o tom, že Vám dluh vrátí, tedy že nešlo o darování, pak je povinen Vám je vrátit. Můžete je vymáhat i soudní. SMS jako důkaz o existenci půjčky by mely postačí. Stejně i to, že už jistý čas platil.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se informovat ohledně vymáhání finančních prostředků, kdy osoba zaslala jiné osobě peněžní prostředky přibližně před třičtvrtě rokem bez podepsání dokumentu, v němž by se zavázala druhá strana danou finanční hotovost vrátit mě právo osoba, která tuto peněžní částku zaslala na bankovní účet vymáhat od dotyčného peněžní prostředky? Za včasnou odpověď předem děkuji.

15.05.2021
Odpověď

Dobrý den,

Vaše otázka je příliš obecná, na to abych Vám mohl přesněji odpovědět. Pokusím se Vám alespoň nastínit možné situace. Pokud jste se nedohodli na tom, že Vám peníze po určité době vrátit, tak nepůjde o půjčku, a tudíž nemůžete od něj částku vymáhat z titulu smlouvy o půjčce. Pokud jste peníze poslali omylem na jiný účet, můžete požadovat, aby Vám daná osoba vydala bezdůvodné obohacení. Údaje této osoby Vám je povinna poskytnout jeho banka. Záleží tedy, jaké byly okolnosti a podle toho by se dal určit možný postup.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, před chvílí jsem Vám psala meil Ohlédneme vymáhání dlužím částky ze strany mého bývalého manžela. Zapomněla jsem napsat, že mám Kupní smlouvu o převodu vlastnictví bytu, kde je v cl. VI kupní cena 400.000, -SK av cl VII. Platební podmínky. A výpis z TB o tom, že mi vyplatil jen 300. 000, -SK. Dlužíš mi 100. 000-SK / 30, 1260 = 3. 319, 39 e. Jsem ochotna přistoupit i na osobní konzultace v daném problému. Děkuji za informaci.

14.09.2021
Odpověď

Dobrý den, POkud chcete osobní konzultace, vyplňte formulář (modré tlačítko nahoře napravo) na naší stránce a šechny se.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý pozdní večer já se iu Vás na stránce objednal na těch 15min jen nevím, jestli to bude dostačující. Nevím jak je to s platbou za hod. POKUD by bylo třeba. Chtěl jsem se ještě zeptat, protože jste mi podali strašně moc info, hlavně o tého zápisu, zda byste se na ni umělého podivné i kdyby Vám ji pošlu na mail ofocené. Abych věděl jak postupovat. Nebyla ten chlap mi navrhuje sepsat další papír kde mi vrátí vyšší částky s úrokem tedy. Ale ve splátkách. Zda mám řešit něco takového nebe by to nebyl dobrý nápad sepisovat něco nového. Zda má význam tato zápis nebe by bylo lepší Mít novější sepsanou. Děkuji.

16.09.2021
Odpověď

Dobrý den, Můžete to poslat, POkud však chcete dokument, který Vás ochrání, tak doporučuji uznání dluhu, Můžete si ho vyplnit a STÁHNOUT odsud: uznání dluhu .

Tam si Můžete domluvit splátky. Důležité je, abyste mele správně vyplněný "Důvod dluhů".

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vymáhání dlužné částky" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, je nás 5 sester, ale po mrtvém otci byla smír. Nejmladší dostala celý dům, s tím, že se o mámu postará do konce života a má tam doživotní právo. Mezi námi sestrami byla dohoda, že nás vyplatí po 5000 no chyba byla, že jsme to neměli nikde na papíře podepsané, jen ústní dohoda. A sestra se proti nám otočila a vůbec s námi nekomunikuje a dala nám každé jen po 2979 do starého odhadu. No nový odhad ma hodnotu domu 48000 a chceme vyplatit z nového odhadu, to by činili, že každá by měla dostat 4000. Dá se prosím Vás ještě něco s tou sestrou dělat? Když nás už víc nechce vyplatit, že to nám musí stačit což nám už dala děkuji.

15.10.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud nemáte v dědickém rozhodnutí uvedeno, že vás má vyplatit, pak peníze od sestry nemáte možnost vymoci. Neexistuje právní nárok na vyplacení.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý večer, Chtěla bych se informovat ohledně úvěru ve Wüstenrot spořitelně. Můj manžel byl ručitelem svému bratrovi. On od června toho roku 2018 nesplácí úvěr. Dostali jsme poslední výzvu k zaplacení zpožděno. částky, která činí cca 780 eur. Bojím se, že manželovi zablokují účet kvůli švagrovi, který nesplácí úvěr. Prosím poraďte nám jaký je postup nebo co nám navrhujete v tomto případě. Čekáme Vaši odpověď V.

02.11.2023
Odpověď

Dobrý den,
na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:
Podle ust. § 547 a násl. Občanského zákoníku platí / citujeme /:

"§ 547: Věřitel je povinen kdykoli a bez zbytečného odkladu sdělit ručiteli na požádání výši své pohledávky.

§ 548:
(1) Ručitel je povinen dluh splnit, nesplnil-li jej dlužník, ačkoli byl k tomu věřitelem písemně vyzval.
(2) Ručitel může proti věřiteli uplatnit všechny námitky, které by měl proti věřiteli dlužník.

§ 549: Ručitel může plnění odepřít, pokud věřitel zavinil, že pohledávka nemůže uspokojit dlužník.

§ 550: Ručitel, který dluh splnil, je oprávněn požadovat od dlužníka náhradu za plnění poskytnuté věřiteli. "


Vycházíme z předpokladu, že Váš manžel jako ručitel má smlouvu o úvěru k dispozici. V případě, že ji nemáte, požádejte banku o Wüstenrot o její kopii.
Nevíme jak zní výzva od věřitele, tedy zda je tam uvedena jen nimi požadovaná částka 780 €.

Požádejte věřitele písemně doporučeným dopisem o následující:
1. / aby oznámil jaký je stav splácení dluhu ke 31.10.2018 v rozdělení na jistinu, úroky a poplatky;
2. / aby prokázal výzvu, kterou měl zaslat nejprve samotnému dlužníkovi (§ 548 odst. 1 obč. Zákoníku - viz výše);
3. / ať věřitel specifikuje částku 780 €, z čehož sestává / jistina, úroky, poplatky, jako období její splatnosti.

V případě, že všechny doklady a poklady by Vám ze strany věřitele byly doručeny, uhrazenou částku bude moci Váš manžel následně vymáhat od svého bratra jako dlužníka. Promlčecí doba je 3 roky od uhrazení na účet Wüstenrot.

V případě, že doklady a podklady Vašemu manželovi nebudou zaslány, dlužnou částku neuhradzujte, jelikož na předmětné údaje máte právní nárok.


Aby mohlo dojít k vymáhání dlužné částky věřitelem od Vašeho manžela jako ručitele, ve věci by muselo proběhnout soudní řízení a následně exekuční řízení. Jen na základě uvedených soudních rozhodnutí by mohlo dojít k případnému zablokování jeho bankovního účtu.

Doporučujeme kontaktovat i samotného dlužníka - bratra Vašeho manžela.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, Mám pravomocný rozsudek, v němž se uvádí, že odpůrce je mně povinen vyplatit peníze do 3 dny. Odpůrce měl svého advokáta. Otazocka zní, jaký je postup, aby byly peníze vyplaceny. Jak zjistí kde mají zaslat peníze. Co dále pokud peníze nevyplatí. Děkuji za odpověď. S pozdravem Ivka.

19.03.2021
Odpověď

Dobrý den,

z rozsudku vyplývají základní údaje o žadateli, kterému má být vyplacena určitá částka podle pravomocného rozsudku soudu, tedy jeho jméno, adresa trvalého pobytu.

Není třeba odpůrci zasílat Vaše číslo bankovního účtu, na který má poslat peníze podle rozsudku. Peníze může poslat i poštovní poukázkou na jméno navrhovatele, tedy osoby, které mají být peníze vyplaceny.

Není na překážku, pokud žalovanému pošlete výzvu k úhradě a uvedete číslo bankovního účtu, kde mají být peníze poukázáno.

Pokud ve lhůtě podle rozsudku nedojde k úhradě, věc můžete postoupit soudnímu exekutorovi na vymáhání.

Návrh na provedení exekuce Vám sepíše kterýkoli soudní exekutor.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, dělal jsem ručitele a dotyčný to neplatili. Exekutor mně stáhl značnou sumu peněz. Exekuce začala 11/2013 a skončila 4/2016. Člověk, co mi dluží, se stále vymlouvá. Jaká je úspěšnost vymožení? Děkuji.

24.10.2021
Odpověď

Dobrý den přeji,

v takových případech máte jako ručitel právo domáhat se od dlužníka toho, co jste plnili místo něho. Avšak i Vaše právo se promlčuje v obecné tříleté promlčecí době, přičemž tato se počítá od okamžiku, kdy jste místo něj plnili. Vzhledem k tomu, že exekuce skončila v 4/2016 je velký předpoklad, že Váš nárok je již promlčen. Můžete podat žalobu, ale pokud dlužník namítne promlčení, soud ji zamítne a Vy budete muset platit i náklady řízení, jako neúspěšná strana.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vymáhání dlužné částky" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den. Bývalý přítel mi dluží jistou sumu peněz. Nemám o tom doklad ani nic podobně. Je možné to tak nějak od něj vymáhat? Děkuji za odpověď.

13.12.2021
Odpověď

Dobrý den. Pokud nemáte žádný doklad o tom, že Vám určitá osoba dluží peníze, tak případné soudní řízení by bylo rizikové, protože byste v něm byly v důkazní nouzi. Přitom při neunesení důkazního břemene by byla Vaše žaloba zamítnuta a Vy byste museli druhé straně náhradu nákladů soudního řízení.

Vaše situace však není neřešitelná. Vždy se můžete pokusit dluh vymoci mimosoudní, na základě výzev dlužníkovi. Ideální by Však bylo, pokud by se vám podařilo dlužníka motivovat k tomu, aby Vám vystavil uznání dluhu. Pokud by Váš dluh uznal písemně, co do důvodu a výše a zavázal by se Vám ho vyplatit, pak by se Vaše pozice diametrálně upravila. Měli byste totiž důkaz o existenci dluhu, se kterým byste věděli v případě potřeby zahájit i soudní vymáhání. V něm by Vám stačilo předložit uznání dluhu a pokud by se druhé straně nepodařilo prokázat, že dluh neexistuje, resp. že zanikl nebo je promlčen, tak byste byli úspěšná.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace