Otázka

Půjčení peněz a neplacení dluhu


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, Půjčila jsem v rodině peníze ale bohužel se dotyčnému nechce splácet ani nijak komunikovat, je to částka nad 50.000,- Kč. Nyní budu posílat předžalobní výzvu a pokud se stále nic nebude dít, tak asi vše předám soudu. Můžu podat i trestní oznámení?

02.03.2025
Odpověď

Dobrý den, vymáhání zápůjčky se řeší v rámci civilně právní roviny, tudíž se nepovažuje za vhodné podávat trestní oznámení. Toto Vám sice Policie ČR prošetří, nicméně trestní stíhání nezahájí, pokud v tomto neuvidí spáchání jiné trestné činnosti.

Nevrácení zapůjčených peněz není obecně vzato trestným činem. 

Co se týče předžalobní výzvy: 

§ 142a Občanského soudního řádu: (1) Žalobce, který měl úspěch v řízení o splnění povinnosti, má právo na náhradu nákladů řízení proti žalovanému, jen jestliže žalovanému ve lhůtě nejméně 7 dnů před podáním návrhu na zahájení řízení zaslal na adresu pro doručování, případně na poslední známou adresu výzvu k plnění.Tedy, nejlépe doporučeně s dodejkou vyzvěte dlužníka k poslednímu pokusu o dobrovolnou úhradu svého dluhu s tím, že jinak budete nucena vymáhat dlužnou částku soudně. K tomuto můžete připojit, že budete samozřejmě žádat i úroky z prodlení a náklady řízení. 

Co se týče následného podání žaloby na vymožení dlužné částky:

§ 79 OSŘ(1) Řízení se zahajuje na návrh. Návrh musí kromě obecných náležitostí (§ 42 odst. 4) obsahovat jméno, příjmení, bydliště účastníků, popřípadě rodná čísla nebo identifikační čísla účastníků (obchodní firmu nebo název a sídlo právnické osoby, identifikační číslo, označení státu a příslušné organizační složky státu, která za stát před soudem vystupuje), popřípadě též jejich zástupců, vylíčení rozhodujících skutečností, označení důkazů, jichž se navrhovatel dovolává, a musí být z něj patrno, čeho se navrhovatel domáhá.

Samozřejmě je nutné mít důkazy k prokázání Vašeho tvrzení: Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud. Mezi důkazy však též bude patřit jak SMS konverzace, tak i výpisy z účtu. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace