Dobrý den, půjčil jsem bývalé přítelkyni penize na auto 120 000Kč. Bankovním převodem jsem auto uhradil autobazaru a ústně jsme se domluvili že mi ho bude splácet každý měsíc 3 000Kč. Po rozchodu splácela cca 3 měsíce a teď už nesplácí. Bohužel mi řekla pokud nebudu s ní kamarádit tak můžu na peníze zapomenout. Kamarádit se nechci, mám jiný vztah. Z dokumentů k dokázání dluhů mám jen fakturu za auto kde je psaná jako majitel a potvrzení z banky kde je částka poslána na účet který je na faktuře auta. Nevím jak postupovat dále. Splátka ještě činní cca 60 000Kč. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pro úspěšné vyřešení věci je potřeba mít důkazy, které však máte.
Především začněte sepsáním uznání dluhu, jehož právní úprava je stanovena v OZ v § 2053 a násl. Zákon stanoví, že: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Pokud uznání dluhu přítelkyně podepíše, prodlouží se Vám doba promlčení a především Vám uzná dluh s tím, že poté bude případně sloužit jako hlavní důkaz před soudem, a nebude potřeba, aby probíhalo jiné rozsáhlejší dokazování.
Pokud uznání dluhu nepodepíše, doporučuji se obrátit na advokáta, který Vám pomůže sepsat nejprve předžalobní výzvu, a poté případně podá žalobu k soudu. Pro úspěch ve věci je důležité, jak jsem již uvedla výše, mít důkazy: ve Vašem případě je dobré, že máte fakturu za zaplacení auta a dále předpokládám, že jste schopen doložit zaslání částek, které Vám přítelkyně první 3 měsíce splácela. Jako další důkazy mohou sloužit např. svědecké výpovědi.
Dobrý den, bývalá přítelkyně mně už půl roku nezaplatila 10.000,- Kč, jak mám peníze vymoci zpět?
Dobrý den, k úspěšnému vymožení půjčky je nutné mít určitý důkaz, který zapůjčení peněz Vaší bývalé přítelkyni potvrdí.
Občanský soudní řád stanovuje v ust. § 125, že: Za důkaz mohou sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci. Pokud tedy máte důkaz: např. SMS konverzace, výpis z bankovního účtu, osobu, která byla půjčení peněz přítomna apod., je zde šance na úspěch.
Nejprve doporučuji sepsat uznání dluh, který přítelkyni pošlete či ji osobně dáte k podpisu. OZ stanovuje v ust. § 2053 a násl., že: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Pokud by uznání dluhu podepsala, a poté dobrovolně neplnila, bude uznání dluhu sloužit jako základní důkaz pro úspěšné vyřešení sporu v řízení před soudem bez nutnosti dalšího dokazování.
Pokud však bývalá přítelkyně uznání dluhu nepodepíše, je možné její odmítnutí považovat za nesouhlas s plněním, a poté doporučuji obrátit se na na advokáta, který s Vámi nejprve sepíše předžalobní výzvu na dobrovolné plnění, a případně poté za Vás podá žalobu k soudu na vymožení dlužné částky.
Bohužel však neznám detaily Vaší zápůjčky bývalé přítelkyni, a proto ještě jednou opakuji, že pro úspěšné vyřešení sporu je nutné mít důkazy, neboť na Vás bude v případě soudního sporu ležet důkazní břemeno.
Dobrý den, Prosím vás bývale přítelkyni jsem půjčoval peníze asi 820000kc.Aby vyplatila svého bývalého manžela a nemusela si brát půjčku a platit úroky.Ale ani nám to nedopadlo a bohužel doklad o tom že jsem ji půjčil nemam jelikož jsme si říkaly že to dořešíme později.Ale k tomu nedošlo a já od ní už jsem rok a půl pryč.Netlacil jsem na ni jelikož je těžká doba byla i nemocná.Ale teď pracuje a našla si i přítele tak bych chtěl peníze zpátky.Jeste jsem jí vyloženě nekontaktoval ale chystám se.Jedine co mám je že jsem ji tu částku poslal ze svého účtu na její asi tak před čtyřmi roky.dekuji za radu
Dobrý den,
obávám se, že Vaše pohledávka vůči přítelkyni může být např. z titulu bezdůvodného obohacení promlčena. Toto promlčení se však dá zhojit tím, že se nebude jednat o bezdůvodné obohacení ale o ústní smlouvu o zápůjčce.
Dle § 2393 zákona č. 89/2012 Sb.: "(1) Neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů." by bylo vhodné, zaslat doporučeně prostřednictvím pošty přítelkyni výpověď ze smlouvy o zápůjčce s výpovědní dobou 6 týdnů. Doklad ohledně zaslání výpovědí si třeba pečlivě uchovat, jelikož by to byl důležitý důkaz pro soud. Po této výpovědní době se zápůjčka stane splatnou a můžete ji po bývalé přítelkyni vymáhat např. předžalobní výzvou a následně návrhem na vydání platebního rozkazu. K důkazu by mohl prozatím postačovat výpis z bankovního účtu a popsání celé situace, případně svědci.
Jelikož se jedná o právně složitější problém, doporučujeme vyhledat pomoc advokáta. V případě Vašeho zájmu Vám rádi pomůžeme.
Dobrý den, před 5 lety jsem půjčila (tehdejšímu) příteli 500.000,- Kč formou půjčky na koupi vozu. Vůz byl placený z mého účtu . Po rozchodu s přítelem nějakou dobu platil pravidelné měsíční splátky, poté poslal 50.000,- Kč a od té doby nic. Komunikaci ignoruje. Nemám žádný doklad o půjčce, jen konverzaci ze sociálních sítí a mohu dodat výpisy z účtu. Stále mi dluží 200.000,- Kč. Chtěla bych částku vymáhat.
Dobrý den, pokud máte konverzaci ze sociálních sítích, kde je uvedeno, že Vám dotyčný dluží peníze, přičemž můžete své tvrzení doložit i výpisy z účtu, je zde reálná šance na úspěch ve věci.
Ve Vašem případě je však velký problém v tom, že Občanský zákoník stanovuje v ust. § 629 tzv. promlčecí lhůtu v délce 3 let, ve které lze uplatnit právo věřitele na vymožení dluhu. I po této lhůtě je možné podat žalobu k soudu na vymožení pohledávky, pokud však ale dlužník vznese námitku promlčení dluhu, soud mu musí vyhovět a Vy spor prohrajete.
Pokud jste s dlužníkem nesepsala tzv. uznání dluhu, díky kterému se promlčecí lhůta prodlužuje na 10 let, nevidím možnou šanci na úspěch díky skutečnostem uvedeným výše.
Dobrý den, bývalý zaměstnavatel mi dluží peníze, pracoval jsem u něj cca 3 měsíce, ale bez smlouvy (stále nějaké odklady a výmluvy) Nyní mi dluží peníze. Mám v telefonu jen zprávy o komunikaci mezi mnou a majitelem, je tam i uvedená dlužná částka a potvrzení, že mi uvedenou částku opravdu dluží. Je to na základě těchto zpráv vymahatelné v můj prospěch?
Dobrý den, pro úspěšné vymožení dlužných peněz je potřeba mít relevantní důkazy, které Vaše tvrzení potvrdí (výpisy z účtů, komunikace, svědci apod.).
Pokud ale budete chtít vymáhat dlužné peníze za vykonanou práci, přičemž jste u zaměstnavatele pracovní bez pracovní smlouvy, musíte počítat s tím, že se bude řešit mimo jiné i spáchání přestupku jak z Vaší, tak ze zaměstnavatelovy strany. Pokud není uzavřena pracovní smlouva, přičemž u zaměstnavatele práci vykonáváte, nedopouští se přestupku pouze zaměstnavatel, ale také vy. Zákon o zaměstnanosti totiž v ust. § 139 a §140 stanovuje, že výkonem nelegální práce (bez pracovní smlouvy) se dopouští přestupku nejen zaměstnavatel, ale též fyzická osoba práci vykonávající. Zde pak zaměstnavateli může hrozit pokuta od 50.000,- do 10.000.000,- Kč. Zaměstnanci může být uložena pokuta do výše 100.000,- Kč.
V tomto případě tedy záleží pouze na Vás, zda chcete vymoci peníze za vykonanou práci včetně přestupkového řízení za výkon nelegální práce, či ne. Pokud byste chtěl situaci řešit konkrétněji, doporučuji obrátit se na advokáta, který si s Vámi sjedná schůzku, vyžádá si potřebné informace a dokumenty a nabídne Vám nejlepší způsob řešení.
Trápi vás "Vymáhání dluhu bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, je možné dostat peníze od bývalého zaměstnavatele, pokud mi nechtěl vystavit pracovní smlouvu? Pracoval jsem u něj a i po 10ti dnech práce se stále vymlouval, že zítra, zítra, a tak stále dokola, až jsem skončil. Nyní mi nic vyplatit nechce.
Dobrý den, k úspěšnému vítězství sporu je zapotřebí mít důkazy, které Vaše informace potvrdí.
Je však nutné upozornit na to, že pokud byste se chtěl bránit a řešit nezaplacení pracovního výkonu za 10 odpracovaných dnů, bude nutné uvést, že jste pracoval bez uzavřené pracovní smlouvy.
Pokud není uzavřena pracovní smlouva, přičemž u zaměstnavatele práci vykonáváte, nedopouští se přestupku pouze zaměstnavatel, ale také vy. Zákon o zaměstnanosti totiž v ust. § 139 a §140 stanovuje, že výkonem nelegální práce (bez pracovní smlouvy) se dopouští přestupku nejen zaměstnavatel, ale též fyzická osoba práci vykonávající. Zde pak zaměstnavateli může hrozit pokuta od 50.000,- do 10.000.000,- Kč. Zaměstnanci může být uložena pokuta do výše 100.000,- Kč.
Zde pak doporučuji rozmyslet si, zda chcete nejlépe za pomoci advokáta vyzvat zaměstnavatele k zaplacení peněz, následně případně podat žalobu, avšak zde musíte počítat s výše uvedeným řešením přestupku, či ne. Pokud byste chtěl situaci řešit konkrétněji, doporučuji obrátit se na advokáta, který si s Vámi sjedná schůzku, vyžádá si potřebné informace a dokumenty a nabídne Vám nejlepší způsob řešení.
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli je možné dostat peníze od bývalého zaměstnavatele pokud mi nechtěl vystavit pracovní smlouvu? Pracoval jsem u něj a i po 10ti dnech práce se stále vymlouval že zítra, zítra a tak stále do kola až jsem zkoncil. Nyní mi nic vyplatit nechce. A co tam dělají jiní lidé ti prý neviděli výplatu od dubna. Dostávají 500 Kč na den a to je vše. Pokud by jste mohl mi nějak poradit tak bych byl rád. Děkuji moc
Dobrý den,
neuvádíte, jako formou jste ukončil pracovní poměr, zda písemně nebo ústně. Doporučuji však pracovní poměr ukončit řádně písemně tak, aby nevznikly pochybnosti.
Dle § 34 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb. Zákoník práce: "(2) Pracovní smlouva musí být uzavřena písemně." Není tedy možné, aby pracovní smlouva byla uzavřena ústně. Právě absence písemné formy je nejvážnější nedostatek při vyhotovení pracovní smlouvy. Zákon o inspekci práce č. 251/2005 Sb. v § 25 odst. 2 , s porušením této povinnosti spojuje vysokou sankci pro zaměstnavatele, a to možnou pokutou až do částky 10 milionu korun. Otázkou je i placení odvodů, přihlášení na příslušné instituce, atd..
Jelikož pracovní poměr vznikl fakticky okamžikem, kdy Vám zaměstnavatel přiděloval práci, doporučuji zaměstnavatele vyzvat k úhradě dlužné mzdy písemně a upozornit ho na důsledky a možnost nahlásit celou situaci inspekci práce.
Dobrý den, kamarád mi nabídl práci v Německu a už rok mi odmítá zaplatit dvě faktury v celkové hodnotě 90.000,- Kč. Co mám prosím dělat?
Dobrý den, pokud máte faktury, doporučuji nejprve upozornit kamaráda na nezaplacení faktur. Pokud na písemné upozornění nereaguje, sepište předžalobní výzvu k plnění. Pokud ani tato forma nebude účinným řešením, je nutné podat žalobu k soudu.
Vždy je však nutné k úspěšnému vyřešení sporu mít relevantní důkazy, které potvrdí výše uvedenou dlužnou částku. Občanský soudní řád stanovuje v ust. § 125, že: Za důkaz mohou sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci. Pokud tedy máte důkazy jako je SMS konverzace, bankovní výpisy, přítomnost třetí osoby apod., je zde možní šance na vymožení dlužných peněz.
S ohledem na malé množství informací ve Vámi položeném dotazu a na výši dlužné částky doporučuji obrátit se na advokáta, který si s Vámi sjedná schůzku, probere s Vámi detailně daný problém, vyžádá si potřebné dokumenty a vybere s Vámi nejlepší způsob řešení. Případně za Vás sepíše předžalobní výzvu a následně může podat žalobu k soudu, kde Vás i zastoupí.
Dobrý den, V březnu 2019 jsem půjčila 25000,- kamarádce a bez jakéhokoliv dokladu. Jako svědka mám svou mámu, která se s ní o tom bavila. Mám nárok o dluh žádat soudní cestou i když už je to déle jak tři roky? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
předpokládám, že jste s kamarádkou uzavřeli ústní smlouvu o zápůjčce. Dle § 2390 zákona č. 89/2012 Sb. občanský zákoník: "Přenechá-li zapůjčitel vydlužiteli zastupitelnou věc tak, aby ji užil podle libosti a po čase vrátil věc stejného druhu, vznikne smlouva o zápůjčce."
Vzhledem ke skutečnosti se obávám, že Váš dluh je promlčen, jelikož dle § 629 občanského zákoníku je promlčecí doba 3 roky, a tato uplynula tedy v březnu 2022. Jelikož nemáme více informací, nevím Vám tuto skutečnost potvrdit, jelikož tato závisí od různých faktorů, a to např. zda byl dluh alespoň zčásti plněn, kdy byla domluvena samotná splatnost zápůjčky, atd...
Trápi vás "Vymáhání dluhu bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, kamarád mi dluží přes 2.900,- Kč, a není schopný po několik měsíců dluh vrátit. Mám podat exekuci nebo jak ? Důkaz mám přes bankovní učet, kde jsou transakce.
Dobrý den, pokud se s kamarádem nejste schopni na splacení dohodnout, začněte sepsáním uznání dluhu, jehož právní úprava je stanovena v OZ v § 2053 a násl. Zákon stanoví, že: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Pokud uznání dluhu kamarád podepíše, prodlouží se Vám doba promlčení a především Vám uzná dluh s tím, že poté bude případně sloužit jako hlavní důkaz před soudem, a nebude potřeba, aby probíhalo jiné rozsáhlejší dokazování.
Pokud uznání dluhu nepodepíše, doporučuji se obrátit na advokáta, který Vám pomůže sepsat nejprve předžalobní výzvu, a poté případně podá žalobu k soudu.
Výpis z bankovního účtu je relevantním důkazem pro úspěch ve věci.
Dobrý den, moje matka půjčila kamarádce 15000,-kdy ji tyto peníze prokazatelně poslala na účet a dále spolu mají na mesengereru komunikaci o této půjčce,jenže její kamarádka ji peníze nesplácí se slovy ,že se bez nich obejde ,že má peněz dost ,tuto komunikaci mám přeposlanou i já na svém mobilu od mé matky jelikož její kamarádka tuto konverzaci vymazává od včerejška.co máme dělat.
Dobrý den,
dle Vašeho dotazu Vaše matka uzavřela s kamarádkou smlouvu o zápůjčce dle § 2390 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Přenechá-li zapůjčitel vydlužiteli zastupitelnou věc tak, aby ji užil podle libosti a po čase vrátil věc stejného druhu, vznikne smlouva o zápůjčce."
To znamená, že i když smlouva nebyla uzavřena písemně, je platná. Svůj nárok např. u soudu by Vaše matka prokázala výpisem z účtu a zprávami z Messengeru.
Doporučuji známe co nejdřív zaslat doporučeně do vlastních rukou výpověď této smlouvy s výpovědní lhůtou 6 týdnů. Uvedené ustanovuje přímo zákon, a to v § 2393 Občanského zákoníku: "Neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů."
V případě, že Vám ani po této lhůtě dluh nezaplatí, může ji Vaše matka žádat o úhradu celého dluhu. Doporučuji zaslat nejprv předžalobní výzvu s tím, že ji vyzvěte na splnění dluhu do 7 dnů od doručení. V případě, že ani na základě této předžalobní výzvy nebude dluh uzavřen, můžete podat návrh na vydání platebního rozkazu na příslušný soud.
Dobrý den, bývalý přítel mi dluží peníze, ale nemám žádný doklad. Je v insolvenci, já také. Dluží mi 90.000,- Kč, je možné něco získat zpět?
Dobrý den, k úspěšnému vyřešení sporu soudní cestou je vždy zapotřebí mít relevantní důkaz, které potvrdí Vámi uvedené tvrzení.
Dle § 125 Občanského soudního řádu: Za důkaz mohou sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Tedy za důkaz může sloužit SMS konverzace, výpis z účtu, třetí osoba apod. Pokud ani takovéto důkazy nemáte, obávám se, že zde není naděje pro úspěch při případném soudním vymáhání.
Není však na škodu pokusit o sepsání tzv. uznání dluhu, jehož vzory naleznete na webových stránkách, a který má dle § 2053 Občanského zákoníku za následek: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá.Tímto by tak uznal dluh do pravosti i výše a při případném vymáhání soudní cestou by nemuselo probíhat dokazování. Pokud by toto bývalý přítel nepodepsal, nevidím zde šanci na vrácení peněz.
Dobrý den, před měsícem jsem se rozešel s přítelkyní, která mi nechce dát peníze, které mi přišly z brigády na její bankovní účet. Mám i výpis, který mi sama poslala, dá se s tím něco dělat?
Dobrý den, pokud zde má být šance na vymožení peněz, které přítelkyni nepatří, je nutné mít vždy relevantní důkazy, které Vaše tvrzení potvrdí. Dle § 125 Občanského soudního řádu: Za důkaz mohou sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Zde pak připadá v úvahu spíše žalovat na bezdůvodné obohacení, neboť si přítelkyně bez právního důvodu uzmula peníze, které jí nepatří. Dle § 2991 Občanského zákoníku platí, že: (1) Kdo se na úkor jiného bez spravedlivého důvodu obohatí, musí ochuzenému vydat, oč se obohatil.
V tomto případě se na základě odpovědi na tento dotaz doporučuji obrátit na bývalou přítelkyni s tím, že pokud dobrovolně nebude plnit, ač je tomu ze zákona povinna, podáte nejprve k výzvu dobrovolnému uhrazení, a pokud na tuto výzvu nebude reagovat vrácením peněžní částku, podáte žalobu k soudu a žalobou budete vymáhat vrácená peněz zpět. Jak k sepsání předžalobní výzvy, tak k případnému zastoupení před soudem včetně podání žaloby se můžete nechat zastoupit advokátem. Při vítězství ze sporu bude přítelkyně hradit náklady řízení.
Trápi vás "Vymáhání dluhu bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, přítel s bývalou přítelkyní žili společně v nájmu, ale služby byly psané na přítele, neboť ona se nachází v insolvenci. Po rozchodu byly zrušeny služby spojené s nájmem a po vyúčtování se snažil s bývalou přítelkyní domluvit na úhradě poloviny částky, ta mu však psala jen výhružné zprávy. Sama předtím však psala, že se rozdělí 1/2 ku 1/2. Dá se tyto peníze získat?
Dobrý den, co se týče společného bydlení, je zde vždy nutná smluvní úprava partnerů právě pro situaci, kdy v budoucnu mohou nastat spory.
Zde je nutné rozlišit, zda byl nájem psaný pouze na jednoho z partnerů či na oba dva. Pokud byl psaný pouze na Vaše přítele, nesvědčí druhému partnerovi žádný právní titul k užívání. Oproti tomu společní nájemci mají stejná práva a povinnosti a zde vidím šanci na úspěšné vymožení peněz.
Je však vždy nutné mít na paměti, že k úspěšnému vymožení dlužných částek je potřeba zajistiti relevantní důkazy, jak stanoví ust. § 125 OSŘ. Ve Vašem případě však je problém v tom, že bývalá partnerka je v insolvenci, tudíž po ní nyní není možné vymáhat dlužnou částku a přítel ji měl přihlásit do insolvenčního řízení.
Dobrý den, na sociální síti mě jedna osoba požádala o malou půjčku 400,- Kč. Nebyla sepsána žádná smlouva, jen "oficiální žádost" formou SMS. Peníze jsem poslal převodem a dotyčná osoba nechce částku vrátit.
Dobrý den, s ohledem na výše uvedené informace plynoucí z dotazu je zřejmé, že neznáte potřebné údaje o dlužící osobě, které jsou však podmínkou k úspěšnému vymáhání dlužných peněz. Dle § 75 Občanského soudního řádu musí návrh obsahovat správné označení žalovaného: jméno, příjmení, bydliště, případně datum narození či rodné číslo. Pokud tyto náležitosti žaloba obsahovat nebude, soud Vás vyzve k jejich doplnění, jinak žalobu odmítne.
Pokud tyto údaje nemáte a dlužník Vám je neposkytne, nevidím zde šanci na úspěšné vymožení dlužné částky.
Dobrý den, Kdysi davno před 8 lety jsem půjčila jedné osobě peníze a poté už jsem ji v životě neviděla a sama jsem se díky tomu dostala do insolvence ,je možné ještě vymáhat dluh děkuj
Dobrý den,
obávám se, že Vaše pohledávka vůči dlužníkovi je již promlčena. Uvedené vyplývá z § 629 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Promlčecí lhůta trvá tři roky."
Vaši pohledávku jste však mohla sdělit i Vašemu insolvenčnímu správci, který ji mohl po dlužníkovi vymáhat v rámci Vaší insolvence.
Dobrý den, platil jsem své bývalé přítelkyni insolvenci 42 měsíců po 3500kc a dva mesicopo 1000kcpo rozchodu bych chtěl získat peníze zpět mám vše doložené výpisy z banky do této doby mi dluzi149000 Kč jak mohu získat peníze zpět.
Dobrý den,
nevím, co přesně znamená, že jste platil přítelkyni insolvenci. Předpokládám však, že přítelkyni nevycházel příjem na splátky insolvence a vy jste se darovací smlouvou zavázal jí na to přispívat. Když je to takto, tak můžete žádat o vrácení daru, avšak jenom za specifických okolností, a to v případě tzv. nevděku nebo nouze.
Když jste žádnou darovací smlouvu nepodepsal, můžete dluh vymáhat jako bezdůvodné obohacení z důvodu plnění za jiného. Bezdůvodné obohacení plněním za jiného vzniká, jestliže plnění poskytne namísto dlužníka ten, kdo sám není povinen (po právu) plnit. Bezdůvodně se v daném případě obohatí nikoli osoba, jíž bylo plněno, ale subjekt, jehož dluh byl vyrovnán.
Uvedené ustanovuje § 2991 zákona č. 89/2012 Sb.: "Bezdůvodně se obohatí zvláště ten, kdo získá majetkový prospěch plněním bez právního důvodu, plněním z právního důvodu, který odpadl, protiprávním užitím cizí hodnoty nebo tím, že za něho bylo plněno, co měl po právu plnit sám."
Doporučuji se však obrátit na advokáta, jelikož rozklíčovat Váš problém může být složitější. V případě zájmu Vám rád pomůžu.
Trápi vás "Vymáhání dluhu bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, Mam takovou otázku. Člověk kterýmu jsem už vrátila dluh, neměli jsme ani smlouvu nic na ustni domluvě on mi dal ja mu vratila zpátky. Ted po nejake dobe se objevil a chce to vratit znovu a vyhrozuje mi ze na mě da terstne oznameni jako bezduvodni obohaceni. Je to absurdní nebo ma nejakou sanci to vyhrat?
Dobrý den,
české trestní právo nezná nic jako trestní oznámení na bezdůvodné obohacení. Není tedy možné, aby na vás bylo podáno trestní oznámení z titulu bezdůvodného obohacení. Bezdůvodné obohacení je institut občanského práva a je možné jej uplatnit pouze žalobou u civilních soudů.
Dle § 2991 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník platí, že: "Kdo se na úkor jiného bez spravedlivého důvodu obohatí, musí ochuzenému vydat, oč se obohatil. Bezdůvodně se obohatí zvláště ten, kdo získá majetkový prospěch plněním bez právního důvodu, plněním z právního důvodu, který odpadl, protiprávním užitím cizí hodnoty nebo tím, že za něho bylo plněno, co měl po právu plnit sám."
Navíc, pokud byl dluh splněn, a to i předčasně, nevzniká povinnost vydat obohacení. Otázkou však zůstává, jakou formou vám byly peníze půjčeny (v hotovosti, převodem na bankovní účet) a jakým způsobem jste peníze vrátila.
Pokud jste již dluh vrátila, není důvod ho touto cestou vymáhat a žaloba by byla nedůvodná. Navíc, pokud jste smlouvu neuzavřeli ani v písemné formě, měl by jako žalobce velmi slabou důkazní pozici při dokazování existence dluhu a jeho výše.
Trápi vás "Vymáhání dluhu bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, potřeboval bych nutně pomoc a celkem to bohužel spěchá. Celá ta situace je extrémně složitá a vůbec nevím co dělat. 2 lidi mi dluží peníze a nejspíš je vůbec nechtějí vrátit a celé je to komplikovanější než se může zdát. Chtěl bych se zeptat, zda-li by to bylo možné, domluvit schůzku s advokátem a celou věc vyřešit osobně. Předem díky.
Dobrý den,
konzultaci si můžete domluvit tady https://vymahani-online.cz/kontakt?type=consult
Obecně k Vašemu případu, s dlužníkem jste uzavřel tzv. smlouvu o zápůjčce dle § 2390 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Přenechá-li zapůjčitel věc zastupitelnou vydlužiteli tak, aby ji užil podle libosti a po čase vrátil věc stejného druhu, vznikne smlouva o zápůjčce."
To znamená, že i kdyby smlouva nebyla uzavřena písemně, je platná. Svoji nárok byste například při soudním řízení prokázal výpisem z bankovního účtu, svědky, případně komunikací ve zprávách...
Jelikož jste si s dlužníkem asi nedohodl datum splatnosti dluhu, doporučuji zaslat doporučeně do vlastních rukou výpověď smlouvy o zápůjčce s výpovědní lhůtou 6 týdnů. Uvedené stanoví přímo zákon, a to v § 2393 Občanského zákoníku: "Neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů."
Po uplynutí lhůty 6 týdnů a v případě, že vám dlužník dluh nevrátí, doporučuji jej písemně vyzvat k vrácení dluhu a tuto výzvu mu doručit do vlastních rukou tak, abyste měl o doručení doklad. Následně se nabízí pouze podání návrhu na vydání platebního rozkazu soudu.
Trápi vás "Vymáhání dluhu bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, kolegovi z práce jsem půhčil cca 2.800,- Kč a odmítá je vrátit. Vše je zdokumentované na FB. Je možné podat žalobu, i když suma nepřesahuje 5.000,- Kč?
Dobrý den, žalobu je možné podat i v případě nízkých peněžitých plnění.
Nicméně, s ohledem na skutečně nízkou dlužnou částku doporučuji nejprve následující. Sepište nejprve uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu. Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.
Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud, avšak bude třeba mít důkazy k prokázání. Nejprve by bylo vhodné před případným soudním sporem sepsat tzv, předžalobní výzvu dle ust. § 142a Občanského soudního řádu, následně ani při tomto neplnění podat žalobu.
Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Dobrý den, někdo mi dluží peníze konkrétně částku okolo 15tisíc českých. Bohužel nemám žádný doklad o půjčce. Jediné kde jde vidět, že jsem peníze půjčil je výpis v historii plateb u mé banky a na facebooku kdy se neustále dohadujeme kdy mi částku pošle. Pokaždé slíbí, že mi je pošle na účet, ale stále se na něco vymluví. Mám nějakou šanci na vrácení? Děkuji.
Dobrý den,
z Vámi uvedených skutečností nevyplývá, že by byla ujednána splatnost dluhu, ale i bez toho se jedná o smlouvu o zápůjčce. Pokud Vám dlužník peníze doposud půjčené peníze nevrátil a stále se vymlouvá a odkládá splácení, pak se jedná na jeho straně o bezdůvodné obohacení, které je samozřejmě vymahatelné a musí jej vrátit.
Podle ustanovení § 2991 odst. 1 občanského zákoníku ten, kdo se na úkor jiného bez spravedlivého důvodu obohatí, musí ochuzenému vydat, oč se obohatil, bez ohledu na to, zda jde o fyzickou osobu, nebo právnickou osobu a také bez ohledu na dobrou víru obohaceného. V odstavci 2 pak stanoví, že bezdůvodně se obohatí zvláště ten, kdo získá majetkový prospěch plněním z právního důvodu, který odpadl. Bezdůvodné obohacení je institut práva občanského (civilního) a je možné jej uplatnit žalobou u civilních soudů.
Vzhledem ke skutečnosti, že ve smlouvě nebyl sjednán datum splatnosti, pak je třeba se řídit dle ustanovení § 2393 odst. 1 občanského zákoníku, dle kterého ‚Neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů.‘ Je dobré, abyste poštou (nejlépe prostřednictvím doporučeného dopisu) zaslal dlužníkovi výpověď ze smlouvy o zápůjčce s výpovědní dobou 6 týdnů. Po této výpovědní době se zápůjčka stane splatnou a můžete ji po dlužníkovi vymáhat skrze předžalobní výzvu, následně pak návrhem na vydání platebního rozkazu u soudu.
Pokud situace nelze vyřešit domluvou, ani jinou smírnou cestou, doporučuji se po uplynutí výpovědní doby 6 týdnů obrátit na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu. Platební rozkaz je typ soudního rozhodnutí, kdy je žalovanému uloženo, aby do 15 dnů zaplatil dlužnou částku spolu s úroky a náklady řízení, nebo aby se bránil podáním odporu. Podává se jako klasická žaloba u soudu, ale jeho výhodou je především to, že na rozdíl od klasického řízení trvá řízení výrazně kratší dobu.
Nicméně, je důležité v tomto případě unést důkazní břemeno a při případném soudním sporu by tak bylo nutné prokázat existence, alespoň ústní smlouvy o zápůjčce obsahující alespoň nezbytné náležitosti, jako je označení osob nebo výška dluhu a datum, což by dle Vašich informací neměl být problém, pokud máte záznam konverzace o zapůjčení peněz, alespoň v online formě a také výpis z bankovního účtu, kde je daná půjčka uvedena. Dále bude důležitý důkaz pro soud představovat Doklad ohledně zaslání výpovědi smlouvy o zápůjčce, proto si ho uschovejte pro případ případného pozdějšího soudního řízení.
Trápi vás "Vymáhání dluhu bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, Mohu se zeptat zda je vymahatelný dluh 21 000 Kč. , když nemám žádný doklad a komunikace byla jen přes WhatsApp. Nevím ani bydliště dlužníka a nikdy jsem ho osobně neviděl. Vím jeho jméno a číslo účtu na který jsem danou částku zaslal.
Dobrý den,
z Vámi uvedených skutečností nevyplývá, že by byla ujednána splatnost dluhu, ale i bez toho se jedná o smlouvu o zápůjčce. Pokud Vám dlužník peníze doposud půjčené peníze nevrátil a odmítá začít splácet, jedná se na jeho straně o bezdůvodné obohacení, které je samozřejmě vymahatelné a musí jej vrátit.
Podle ustanovení § 2991 odst. 1 občanského zákoníku ten, kdo se na úkor jiného bez spravedlivého důvodu obohatí, musí ochuzenému vydat, oč se obohatil, bez ohledu na to, zda jde o fyzickou osobu, nebo právnickou osobu a také bez ohledu na dobrou víru obohaceného. V odstavci 2 pak stanoví, že bezdůvodně se obohatí zvláště ten, kdo získá majetkový prospěch plněním z právního důvodu, který odpadl. Bezdůvodné obohacení je institut práva občanského (civilního) a je možné jej uplatnit žalobou u civilních soudů.
Vzhledem ke skutečnosti, že ve smlouvě nebyl sjednán datum splatnosti, pak je třeba se řídit dle ustanovení § 2393 odst. 1 občanského zákoníku, dle kterého ‚Neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů.‘ Je dobré, abyste poštou (nejlépe prostřednictvím doporučeného dopisu) zaslal dlužníkovi výpověď ze smlouvy o zápůjčce s výpovědní dobou 6 týdnů. Po této výpovědní době se zápůjčka stane splatnou a můžete ji po dlužníkovi vymáhat skrze předžalobní výzvu, následně pak návrhem na vydání platebního rozkazu u soudu.
Pokud situace nelze vyřešit domluvou, ani jinou smírnou cestou, doporučuji se po uplynutí výpovědní doby 6 týdnů obrátit na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu. Platební rozkaz je typ soudního rozhodnutí, kdy je žalovanému uloženo, aby do 15 dnů zaplatil dlužnou částku spolu s úroky a náklady řízení, nebo aby se bránil podáním odporu. Podává se jako klasická žaloba u soudu, ale jeho výhodou je především to, že na rozdíl od klasického řízení trvá řízení výrazně kratší dobu.
Nicméně, je důležité v tomto případě unést důkazní břemeno a při případném soudním sporu by tak bylo nutné prokázat existence, alespoň ústní smlouvy o zápůjčce obsahující alespoň nezbytné náležitosti, jako je označení osob nebo výška dluhu a datum, což by dle Vašich informací neměl být problém, pokud máte záznam konverzace o zapůjčení peněz, alespoň v online formě. Dále bude důležitý důkaz pro soud představovat Doklad ohledně zaslání výpovědi smlouvy o zápůjčce, proto si ho uschovejte pro případ případného pozdějšího soudního řízení. Avšak i tak nejprve ještě doporučuji vyzkoušet smírnou cestu vyřešení sporu, bez intervence soudu.
Dobrý den, svému expartnerovy jsem po několikadenním dost velkém nátlaku z jeho strany půjčila 80.000,- Kč na opravu auta. Platbu jsem mu posílala na jeho účet, tudíž mohu prokázat existenci této platby. Dá se to nějak vymáhat?
Dobrý den, sepište nejprve uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu. Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.
Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud, avšak bude třeba mít důkazy k prokázání. Nejprve by bylo vhodné před případným soudním sporem sepsat tzv, předžalobní výzvu dle ust. § 142a Občanského soudního řádu, následně ani při tomto neplnění podat žalobu.
Nicméně bude nutné ve Vašem případě prokázat, že jste tuto částku skutečně zapůjčila, nikoliv například darovala apod.
Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Ve Vašem případě by tak bylo možné použít výpis z bankovního účtu, dále například SMS konverzace, ale i například výslechy přátel, kteří o tomto zapůjčení částky vědí.
Dobrý den, měla jsem jít s kamarádkou na koncert, jenže jsem nakonec nemohlam a tak jsem se s ní domluvilam že vezme někoho a pošle mi 1.000,- Kč za lístek na účet. Napsala mi, že prý příští měsíc. Není to velká částka, takže se chci zeptat, jestli to má vůbec smysl nějak řešit? Důkazy mám v konverzaci v telefonu.
Dobrý den, žalobu je možné podat i v případě nízkých peněžitých plnění.
Nicméně, s ohledem na skutečně nízkou dlužnou částku doporučuji nejprve následující. Sepište nejprve uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu. Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.
Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud, avšak bude třeba mít důkazy k prokázání. Nejprve by bylo vhodné před případným soudním sporem sepsat tzv, předžalobní výzvu dle ust. § 142a Občanského soudního řádu, následně ani při tomto neplnění podat žalobu.
Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Nicméně závěrem je nutné podotknout, že se zde skutečně bavíme o velmi nízkém dluhu, kdy soudní spor bude stát nejen Vás ale i protistranu nemalé náklady řízení, které rozhodně převýší dluh.
Trápi vás "Vymáhání dluhu bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, šel by vymáhat dluh od bývalého manžela, ve výši 100.000,- Kč, co jsem mu půjčila na chalupu před asi 10 lety? Nemáme to sepsané, ale mám SMS konverzaci prokazující, že si je vědom dluhu vůči mně.
Dobrý den, především je nutné zmínit institut tzv. promlčecí lhůty. Obecně Občanský zákoník v ust. § 609 a následující zakotvuje institut promlčení.
§ 609
Nebylo-li právo vykonáno v promlčecí lhůtě, promlčí se a dlužník není povinen plnit. Plnil-li však dlužník po uplynutí promlčecí lhůty, nemůže požadovat vrácení toho, co plnil.
V souvislosti s výše uvedeným ustanovením je dále nutné zmínit ust. § 619 OZ: § 619
(1) Jedná-li se o právo vymahatelné u orgánu veřejné moci, počne promlčecí lhůta běžet ode dne, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé.
(2) Právo může být uplatněno poprvé, pokud se oprávněná osoba dozvěděla o okolnostech rozhodných pro počátek běhu promlčecí lhůty, anebo kdy se o nich dozvědět měla a mohla.
A dále ust. § 639 OZ, kde zákon stanoví, že promlčecí lhůta trvá 3 roky.
Pokud dle výše uvedeného již uplynula lhůta 3 let, nemá dlužník povinnost plnit. Obecná promlčecí lhůta je 3 roky a běží od doby, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé, tedy od chvíle, kdy se o něm oprávněná osoba dozvěděla, či dozvědět měla a mohla. Ve Vašem případě tak bude připadat v úvahu jako počátek běhu lhůty doba splatnosti daného dluhu.
Nicméně, pokud se domníváte, že promlčecí lhůta ještě neuplynula, či se chcete pokusit o vymožení daného dluhu, doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu. Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud, avšak bude třeba mít důkazy k prokázání. Nejprve by bylo vhodné před případným soudním sporem sepsat tzv, předžalobní výzvu dle ust. § 142a Občanského soudního řádu, následně ani při tomto neplnění podat žalobu.Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Dobrý den, čeká mě soud, nebot dlužím peníze, a je po mně vymáhán dluh, na který není doklad. Mohou mě zavřít?
Dobrý den, při vymáhání dlužné částky se jedná o civilněprávní spor. Ten může skončit několika způsoby: vydáním platebního rozkazu, uznáním dluhu a vydáním rozsudku pro uznání, nebo vydáním rozsudku pro zmeškání, pokud se na jednání nedostavíte a soud bude pokládat žalobcova tvrzení za prokazatelná, nebo bude probíhat klasické soudní jednání, kdy soud rozhodne buď o oprávněném nároku žalobce či mu ve Váš prospěch žalobu zamítne.
Pokud spor vyhraje žalobce a soud rozhodne některým z výše uvedených způsobu, že máte zaplatit žalobci dlužnou částku, vydá rozsudek, který se po právní moci stane vykonatelným rozhodnutím - exekučním titulem. Věřitel (žalobce) má následně 2 možnosti, jaký způsob výkonu rozhodnutí zvolit – soudní výkon rozhodnutí podle Občanského soudního řádu, nebo exekuci podle zákona č. 120/2001 Sb., exekučního řádu. Následně proti Vám bude zahájen výkon rozhodnutí některým způsobem tak, aby byla dlužná částka stanovena soudním rozhodnutím vymožena.
Trestněprávní rovina se tedy v tento okamžik neuplatní.
Trápi vás "Vymáhání dluhu bez dokladu" a chcete pomoci?
Trápi vás "Vymáhání dluhu bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, jaká je doba, než dojde k promlčení?
Dobrý den, problematika institutu promlčení je zakotvena v ust. § 609 a následující Občanského zákoníku.
§ 609
Nebylo-li právo vykonáno v promlčecí lhůtě, promlčí se a dlužník není povinen plnit. Plnil-li však dlužník po uplynutí promlčecí lhůty, nemůže požadovat vrácení toho, co plnil.
§ 611
Promlčují se všechna majetková práva s výjimkou případů stanovených zákonem. Jiná práva se promlčují, pokud to zákon stanoví.
Počátek promlčecí lhůty
(1) Jedná-li se o právo vymahatelné u orgánu veřejné moci, počne promlčecí lhůta běžet ode dne, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé.
(2) Právo může být uplatněno poprvé, pokud se oprávněná osoba dozvěděla o okolnostech rozhodných pro počátek běhu promlčecí lhůty, anebo kdy se o nich dozvědět měla a mohla.
Délka promlčecí lhůty
Obecná ustanovení
(1) Promlčecí lhůta trvá tři roky.
(2) Majetkové právo se promlčí nejpozději uplynutím deseti let ode dne, kdy dospělo, ledaže zákon zvlášť stanoví jinou promlčecí lhůtu.
Obecná délka promlčecí doby je 3 roky.
V současné době stojí judikatura českého soudnictví na tom, že při zápůjčce, u které nebyla stanovena doba splatnosti, se za počátek běhu promlčecí lhůty považuje maximálně 6 týdnů po vzniku právního poměrů-zápůjčky, neboť dle ust. § 605 Občanského zákoníku může věřitel den následující po vzniku právního poměru zápůjčku vypovědět ve lhůtě 6 týdnů. Dále je nutné vědět, že podle § 609 věty první OZ, nebylo-li právo vykonáno v promlčecí lhůtě, promlčí se a dlužník není povinen plnit. Podle § 610 věty první OZ k promlčení soud přihlédne, jen namítne-li dlužník, že je právo promlčeno.
Trápi vás "Vymáhání dluhu bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, přítel mi dluží peníze, ale neozývá se a já kvůli tomu nemám na splátky půjček. Mám k doložení zprávy, kde mi píše, že mi to v ten den uhradí, ale nic. Vše jsem mu zaslala na účet, takže se chci zeptat, stačilo by to jako důkaz?
Dobrý den, pokud se chcete pokusit vymáhat Vaší pohledávku, doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá.
Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud.Pokud máte relevantní důkazy prokazující existenci a vznik Vašeho nároku vůči dlužníkovi, je zde šance na úspěch ve věci.Nejprve doporučuji před případným soudním sporem sepsat tzv. předžalobní výzvu dle ust. § 142a Občanského soudního řádu, následně ani při tomto neplnění podat žalobu.Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud. Jako žalobce však musíte unést důkazní břemeno, tudíž doporučuji, aby v žalobě bylo sepsáno vše pro to, aby soudce mohl i například vydat platební rozkaz na dlužníka bez nutnosti soudního jednání.
Pokud tedy máte výpisy z bankovního účtu a SMS konverzaci, vidím zde určitou šanci na úspěch ve věci, nicméně pokud se nejedná o zanedbatelnou dlužnou částku, doporučuji kontaktovat advokáta ve Vašem okolí, který si s Vámi sjedná schůzku a po prostudování Vámi poskytnutých materiálů Vám dá přesnější možnosti daného řešení, případně za Vás sepíše žalobu a dále Vás i u soudu zastoupí.
Trápi vás "Vymáhání dluhu bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, má nevlastní dcera se rozešla s přítelem a musí za něho platit dluhy. On si nabral půjčky a neplatí, dluží asi víc jak 300.000,- Kč. Podklady může dcera doložit, ale nevím jestli všechno.
Dobrý den, na úvod je nutné uvést, že není zřejmé, kdo se k půjčkám zavazoval.
Pokud si půjčil dcery přítel a nyní dluhy nesplácí, není důvod, aby za něj Vaše dcera dluhy splácela.
Pokud si však dcera napůjčovala pro přítele svým jménem, je tato situace velmi složitá. Pokud si dcera půjčila peníze a sepsala si s přítelem smlouvu o předání těchto peněz jeho osobě, je možné se pokusit peníze vymoci (nejprve sepsáním předžalobní výzvy na dobrovolné plnění), dále podáním žaloby soudu.
Pokud výše uvedená situace nastala, bude třeba mít v případě soudního sporu důkazy sloužící k prokázání daného nároku. Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud. Tedy, jako důkaz můžete využít právě onen bankovní výpis prokazující zaslání částky, případně například SMS konverzaci nebo přítomnost třetích osob.
Nicméně nadále platí, že pokud si dcera půjčila na své jméno peníze, musí je ona splatit.
S ohledem na minimální množství informací v daném dotazu však doporučuji obrátit se na advokáta ve Vašem okolí, který si s vámi sjedná schůzku, na tuto přineste veškerý důkazní materiál, a následně po podrobném nastudování Vám advokát nastíní možnost a úspěšnost při řešení dané situaci a v případě soudního sporu Vás zastoupí.
Dobrý den, v roce 2022 jsem příteli (nyní bývalému) půjčila 110.000 Kč na koupi auta a 10.000 Kč na školné pro jeho syna. Mám pouze výpis z banky s převedením svých peněz na jeho účet s poznámkou: na auto a na školné. Můžu od něj nějakým způsobem dostat peníze zpátky? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Vzhledem ke skutečnosti, že ve smlouvě nebyl sjednán datum splatnosti, pak je třeba se řídit dle ustanovení § 2393 odst. 1 občanského zákoníku, dle kterého neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů. Je dobré, abyste poštou (nejlépe prostřednictvím doporučeného dopisu) zaslala kamarádce výpověď ze smlouvy o zápůjčce s výpovědní dobou 6 týdnů. Po této výpovědní době se zápůjčka stane splatnou a můžete ji po dlužníkovi vymáhat skrze předžalobní výzvu, následně pak návrhem na vydání platebního rozkazu u soudu.
Pokud situace nelze vyřešit domluvou, ani jinou smírnou cestou, doporučuji se po uplynutí výpovědní doby 6 týdnů obrátit na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu. Platební rozkaz je typ soudního rozhodnutí, kdy je žalovanému uloženo, aby do 15 dnů zaplatil dlužnou částku spolu s úroky a náklady řízení, nebo aby se bránil podáním odporu. Podává se jako klasická žaloba u soudu, ale jeho výhodou je především to, že na rozdíl od klasického řízení trvá řízení výrazně kratší dobu. U soudu je pak nutné unést důkazní břemeno a prokázat existenci alespoň ústní (či konkludentní) smlouvy o zápůjčce obsahující alespoň nezbytné náležitosti, jako je označení osob nebo výška dluhu a datum. Jako důkaz pro soud bude sloužit doklad ohledně zaslání výpovědi smlouvy o zápůjčce, proto si ho uschovejte pro případ případného pozdějšího soudního řízení a dále můžete použít případný výpis z účtu, nebo konverzaci o zápůjčce dané částky.
Trápi vás "Vymáhání dluhu bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, můj ex přítel mi udělal dluhy ve výši 250.000,- Kč. Už je to více jak rok a jen mi slibuje, že mi to dá další měsíc, ale pořád nic. A tak jsem se chtěla zeptat, co mám dělat, jestli s tím jít na policii, nebo jestli se to dá řešit i nějak přes advokáta nebo právníka? Ale bohužel nemám nic papírově podložené, mám jen konverzaci.
Dobrý den, obecně platí, že nesplacené pohledávky se řeší civilní rovinou, tedy cestou civilních soudů a podáním žaloby na zaplacení dlužné částky.
Před nakontaktováním advokáta doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu.Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud a podat klasickou žalobu.
Pokud by tedy nereagoval na ono sepsání dluhu, nepodepsal jej, případně nic i přes podepsání nesplatil, doporučuji nakontaktovat advokáta ve Vašem okolí.
Nicméně, pro úspěch ve věci je nutné mít důkazy k prokázání existence dluhu. Žalobu musíte opřít o relevantní důkazy, které oprávněnost Vašeho nároku potvrdí. Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Zde po konzultaci s právním zástupcem bude nutné zjistit, zda konverzace je dostačujícím důkazem pro to, aby soud rozhodl o existenci Vašeho nároku. Dalším důkazem je možné využít například výpisy z účtu..
Advokát za Vás následně buď může podat návrh na vydání platebního rozkazu případně klasickou žalobu. Při úspěchu ve věci Vám budou proplaceny náklady za právní zastoupení dle Advokátního tarifu. Pokud soud rozhodne platebním rozkazem nebo rozsudkem o zaplacení dlužné částky, který nabude právní moci, a žalovaný nadále ničeho neuhradí, je rozsudek vykonatelným titulem, tudíž proti němu může být následně zahájena exekuce.
Trápi vás "Vymáhání dluhu bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,zda je smlouva o zápůjčce plátna, když není mnou podepsána a zda je možné, že chtějí úroky přes 5555 procent, stále mi také píší a vlastně vyhrožují exekucí a soudem, také mi volají i když jsem je několikrát informovala, že mají komunikovat s právním zástupcem.Take mi bylo telefonicky sděleno, že jsem uvedla jiné příjmy, což není vůbec pravda, bohužel jsem si hovor nenahrála.
Dobrý den,
Pro smlouvu o zápůjčce není v občanském zákoníku stanovena forma, to znamená, že může být uzavřena jak písemně, tak ústně.
Takto vysoký úrok je zcela nepřiměřený. Soud by takový úrok pravděpodobně označil za neplatný. Věřitel by měl nárok pouze na obvyklé úroky odpovídající zákonné sazbě nebo standardnímu komerčnímu úroku.
Vyhrožování exekucí nebo soudem může být považováno za nekalé obchodní praktiky, které jsou zakázány zákonem o ochraně spotřebitele. Můžete podat stížnost na Českou obchodní inspekci (ČOI).
Pokud jste věřitele informovala, že komunikace má probíhat výhradně prostřednictvím vašeho právního zástupce, jejich pokračující kontaktování může být považováno za obtěžování nebo šikanu.
Věřitel musí prokázat, že jste uvedla nepravdivé informace o příjmech. Bez důkazů je jeho tvrzení irelevantní.
Shromažďujte důkazy (e-maily, SMS, záznamy hovorů). To může být klíčové při případné stížnosti nebo obraně. Podání stížnosti na ČOI může pomoci přerušit jejich nátlak. Nepodepisujte žádné další dokumenty ani nesjednávejte nové podmínky, dokud se situace nevyjasní právní cestou.
Trápi vás "Vymáhání dluhu bez dokladu" a chcete pomoci?
Trápi vás "Vymáhání dluhu bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, před 6 měsíci jsem poslal zálohu 18.000 Kč řemeslníkovi převodem na účet, jehož číslo mě poslal v SMS. I po 6 měsících nemám hotovou práci, stále se vymlouval. Ve smluvené termíny nedorazil a napsal SMS. Nemám podepsanou smlouvu, nicméně všechny komunikace SMS mám uloženy. I s termíny, kdy měl dorazit a nedorazil. Bohužel mám podezření, že účet kde jsem poslal zálohu nebyl provázaný na jeho IČO ale zřejmě na jinou osobu. Mám jen výpis z účtu s odesláním zálohy a jeho SMS, kde o ní žádal. Poslal jsem i předžalobní výzvu, ovšem bez odezvy. Zjistil jsem, že měsíc před tím, než si vzal ode mě zálohu, byla na něho uvalena exekuce. Obávám se, že žaloba na 18.000 Kč na člověka s exekucí by mohla být spíše finanční zátěží pro mě? Děkuji za radu.
Dobrý den,
I když nemáte podepsanou smlouvu, SMS komunikace a výpis z účtu jsou dostatečnými důkazy o tom, že mezi Vámi vznikla smlouva. Podle občanského zákoníku lze smlouvu uzavřít i ústně nebo konkludentně (tedy chováním stran). SMS zprávy, kde řemeslník žádá o zálohu a slibuje provedení práce, dokazují existenci dohody a nedodržení smluvených termínů bez oprávněného důvodu je porušením smluvní povinnosti. Máte tedy právo odstoupit od smlouvy a požadovat vrácení celé zálohy.
Vaše obava, že vymáhání pohledávky vůči osobě v exekuci může být komplikované, je oprávněná. Pokud má dlužník více exekucí a nemá žádný majetek nebo příjem, bude obtížné vymoci peníze i po získání rozsudku.
Nicméně soudní rozhodnutí o vrácení peněz je platné 10 let a lze ho prodloužit. Pokud se dlužníkova finanční situace zlepší, můžete ho v budoucnu postihnout exekucí. Pokud dlužník získá dědictví, příjem nebo majetek, exekutor může pohledávku uspokojit.
Zvažte tedy podání platebního rozkazu na soud. Podání návrhu je jednoduché a poměrně i levné. Pokud řemeslník do 15 dnů neodporuje, soud vydá platební rozkaz, který můžete použít k exekuci.
Pokud nechcete hned k soudu, zkuste poslední výzvu. Pošlete mu doporučený dopis s dodejkou (pokud jste to ještě nezkusil osobně) a dejte mu 7denní lhůtu k vrácení peněz. Upozorněte ho, že jinak zahájíte soudní řízení a případně podáte trestní oznámení pro podvod.
Trápi vás "Vymáhání dluhu bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, právník mi nabídl (doporučil) úschovu peněz u něj s tím, že pokud budu chtít, do druhého dne je dostanu všechny. Souhlasila jsem a předala mu tak 800000,-Kč, nějaká eura a dolary. Moje celoživotní úspory na podnikání... Samozřejmě jsem žádala o potvrzení, že prý v nastalé situaci to není vhodné. Peníze jsem chtěla už po měsíci zpět, ale... Vrací mi je po částech už téměř 3 roky. Zhatil moje plány na podnikání, renovaci obydlí i na nejlepší léčbu pro mého kocourka (umřel). Musela jsem se ho doprošovat. Teď už mám skoro vše, zbývá 150000 a ty mi nechce dát, že prý je to vše. NENI. ON nemá přehled kdy a kolik mi vracel, já ano. Jak z něj mám zbytek dostat a chci i úrok, zjevně mě peníze použil pro své účely... Děkuji,
Dobrý den,
Advokát, který převzal Vaše peníze do úschovy, měl povinnost uzavřít s Vámi písemnou smlouvu o advokátní úschově. Podle zákona o advokacii a pravidel České advokátní komory (ČAK) je písemné potvrzení o úschově povinné. Pokud Vám odmítl vydat potvrzení, porušil své profesní povinnosti. Uchovávání peněz bez smlouvy a následné vracení po částech bez dohody je vysoce nestandardní a může být považováno za zneužití svěřené věci (což je i trestný čin).
Nejprve doporučuji zaslat advokátovi doporučený dopis s dodejkou nebo datovou schránkou (pokud ji máte) s těmito body: upozorněte na přesnou výši dlužné částky (150 000 Kč) a přiložte výpisy a důkazy o částečných vráceních, požadujte úhradu úroků z prodlení za dobu, kdy peníze zadržoval (úrok se počítá podle nařízení vlády), stanovte lhůtu pro úhradu (například 14 dní) a upozorněte ho, že pokud částku neuhradí, obrátíte se na soud a Českou advokátní komoru.
Pokud advokát nezareaguje, podejte stížnost na jeho postup k České advokátní komoře. Uveďte všechny podrobnosti včetně korespondence a důkazů o vrácených částkách. ČAK má pravomoc zahájit kárné řízení, které může vést k odebrání oprávnění k výkonu advokacie.
Jestliže existuje podezření, že si advokát peníze ponechal pro své účely a zneužil úschovu, můžete podat trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu (např. zpronevěry). Obraťte se na nejbližší policejní stanici nebo státní zastupitelství. Přiložte všechny důkazy (SMS, e-maily, výpisy z účtu, zápisy z komunikace).
Pokud advokát ani po výzvě peníze nevrátí, podejte žalobu na vrácení dlužné částky a úroku.
Shrnutí:
• Pošlete písemnou výzvu s požadavkem na doplacení 150 000 Kč a úroků.
• Úroky z prodlení
• Stížnost k ČAK
• Pokud nezaplatí, podejte trestní oznámení a žalobu – obě cesty je možné použít souběžně.
Dobrý den, půjčil jsem kamarádovi 300.000,- Kč před rokem, mám jen konverzace z messengeru, kde mi odkládá splátky a doteď jsem neviděl ani korunu. Podepsáno mezi sebou nic nemáme, mám jen konverzace, jakou mám šanci, že dluh úspěšně vymůžu?
Dobrý den, pokud Váš známý dluh uznává a pouze se nyní vymlouvá a žádá o odklad splátek, doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách.
Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu.
Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.
Pokud tato situace nenastane bude jedinou možností obrátit se s podáním žaloby na soud.
Bude se tedy jednat o žalobu na vymožení dlužné částky, přičemž níže uvádím potřební náležitosti žaloby:
Co se týče náležitostí při podání žaloby, odkazují na ustanovení Občanského soudního řádu:§ 79 OSŘ(1) Řízení se zahajuje na návrh. Návrh musí kromě obecných náležitostí (§ 42 odst. 4) obsahovat jméno, příjmení, bydliště účastníků, popřípadě rodná čísla nebo identifikační čísla účastníků (obchodní firmu nebo název a sídlo právnické osoby, identifikační číslo, označení státu a příslušné organizační složky státu, která za stát před soudem vystupuje), popřípadě též jejich zástupců, vylíčení rozhodujících skutečností, označení důkazů, jichž se navrhovatel dovolává, a musí být z něj patrno, čeho se navrhovatel domáhá.Pokud relevantní informace k podání žaloby mít nebudete, soud řízení zastaví nebo žalobu odmítne.
Současně s tímto je třeba, abyste v žalobu uvedl důkazy, které mají prokazovat Vaše tvrzení. Žalobu musíte opřít o relevantní důkazy, které oprávněnost Vašeho nároku potvrdí. Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Tedy, jako důkaz k prokázání Vašeho tvrzení můžete použít jednak komunikaci mezi Vámi a dlužníkem, ale též předpokládám, že máte transakční histotrii, kde je zřejmé, že jste zapůjčenou částku skutečně poslal.
Pokud však není možné splňovat výše uvedené náležitosti, obávám se, že budete se žalobou neúspěšný.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu