Otázka

Vymáhání dluhu bez dokladu


Položit otázku
Otázka

Dobry vecer, osoba ktera mi dluží je ve výhodě, protože nemam žádný doklad o tom ze mi dluží peníze .. Jediný důkaz o tom ze mi dluží a vyska částky se uvádí v mém rozhovoru s danou osobou na facebooku..Chcela bych zjistit ci přes advokáta pouze s timto důkazem dokážu ziskat peníze nazpět nebo nie..Dakujem

Odpověď

Dobrý den,

vymáhání dluhu bez dokladu je také možné. Pokud byste však chtěli věc řešit soudní cestou, potřebovali byste alespoň svědeckou výpověď. Nemusí jít přitom o osobu, která byla přítomna při půjčování peněz, stačí když jde o osobu, která slyšela primo od dlužníka, že Vám dluží peníze a že Vám jejich zaplatí. Může to být i přes telefon (například hlasitý odposlech rozhovoru). Můžete to udělat i tak, že s touto osobou přijdete za dlužníkem a budete se ho ptát na dluh. Pokud to potvrdí před touto osobou, tak tato osoba může svědčit u soudu o existenci dluhu. Vymáhání dluhu bez dokladu a bez výpovědi by bylo velmi komplikované. Někdy se stává, že dlužník u soudu potvrdí svůj dluh, tehdy soud může rozhodnout o povinnosti vrátit Vám dluh i bez dokladu.

Často se setkáváme s tím, že soud akceptuje jako důkaz i komunikaci z facebooku. Zde však je třeba poznamenat, že soud takovýto doklad o dluhu nemusí akceptovat, protože není prokázáno, že tato osoba je skutečně dlužníkem. Pokud by to však dlužník u soudu potvrdil, že je to jeho komunikace, pak by soud na tento důkaz přihlížel.

Zkuste dlužníkovi předložit k podpisu uznání dluhu, které si můžete zdarma stáhnout ze stránky: www.uznanie-dlhu.sk .

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den chci se vas zeptat jestli bych uspěla na sudu POkud zazalujem..Pred šesti lety jsem půjčila 200 0E krtsnym rodičům, dodnes mi vrátila a nemají zájem komunikovat.Nemam ale papír, že jsem jim půjčila pouze svědky, kteří by byli ochotni svědčit. POkud bych je dala na sud. dakujem za odpoved

20.11.2021
Odpověď

Dobrý den, smlouva o půjčce nemusí být písemná, proto smlouva o půjčce je platná i přesto že byla sjednána ústně. Vymáhání dluhů bez dokladu je však komplikovanější z pohledu dokazování. POKUD Vám však svědčil potvrdí, že Peníze si tyto osoby od Vás půjčili, bude to jednodušeji.

Při vymáhání dluhů bez dokladu bude třeba kromě existence půjčky prokazuje i lhůta do kdy mele dluh splatit. Je však třeba si dat pozor na promlčení, protože v takových případech je premčanie 3 letí.

S vymáhání dluhů bez dokladu Vám Můžeme pomoci.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

SOM živnostníky a jiný podnikatel MI neuhradí odměnu za vykonanou práci ale nemám CELKEM žádné sepsané DOHODU MAM nějakou šanci bojovat o své PENÍZE ??

21.04.2023
Odpověď

Dobrý den,

vymáhání pohledávky bez dokladů není automaticky odsouzeny k nezdaru. Kromě listinných důkazů (SMLUVNÍ) při vymáhání pohledávky lze použít i jiné důkazy (například SMS zprávy, maily, svědků a jiné.

Musíte však vědět prokázat, že jste práci nebo zboží dodali a vědět prokázat dohodu o ceně a splatnosti. Nejčastěji používáme na takové případy svědků.

Pošlete dlužníkovi výzvu k zaplacení dluhu spolu s uznáním dluhu, které si můžete zdarma upravit a stáhnout na stránce www.uznanie-dlhu.sk . Můžete si tam zvolit i splátky, lhůtu splatnosti. Pokud Vám dlužník tento dokument nepodepíše, je třeba získat další důkazy o existenci dluhu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Jmenuji se Štěpán, mám otázku 1 a půl roku jsem chodila s přítelem na kávu a vždy jsem platila já nebe on vzal z mé peněženky Peníze a zaplatil. tak mi Dlužíš ale nemam nato důkazy, Zust mi dlužen kolem 1000 eu a jsem vdova a to využil. prosím o radu jak mám postupovat při vymáhání peněz.

18.05.2023
Odpověď

Dobrý den, vymáhání peněz bez dokladu nebe jakéhokoli Důkaz je velmi komplikované. Doporučuji následující postup: vypracujte si na TÉTO stránce http://uznanie-dlhu.sk uznání dluhu. Nechte mu to podepsal. POKUD toto uznání nepodepíše, budete potřebovat k vymáhání peněz minimálně svědků. Samotná skutečnost, že neplatil za kávu, ještě neznamená, že máte nárok na vrácení těchto peněz. V řízení by bylo třeba prokazuje, jaká byla dohoda mezi námi Ohlédneme plateb za kávu, tj zda Vám Měl Peníze vrátit nebo ne.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, bývalému příteli jsem půjčila peníze, na určitou část nemám doklady a na určitou mám. Chtěla bych Vás poprosit o radu jak mám postupovat při vymáhání svých peněz? Děkuji Mesíková

26.10.2023
Odpověď

Dobrý den, pokud jde o vymáhání peněz bez dokladu, v tom případě budete potřebovat alespoň čestné prohlášení třetí osoby, která dosvědčí, že dlužník Vám peníze dluží. Pokud jde o vymáhání peněz, ke kterým máte doklad, tam to nebude problém, avšak i tento doklad musí být dostatečný k tomu, aby ho soud akceptoval jako důkaz. Závisí to od formulace smlouvy.

Postupovat byste měli tak, že nejdříve zašlete dlužníkovi doporučenou písemnou výzvu k zaplacení. Pokud nebude reagovat napište nám, pomůžeme Vám s vymožením pohledávky. Zároveň zhodnotíme Vaše dokumenty, zda jsou dostatečné na vymáhání a prokazují existenci dluhu.

Při vymáhání peněz bez dokladu mohou jako důkaz posloužit i SMS zprávy nebo maily. Soud však může vyžadovat i další důkaz.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vymáhání dluhu bez dokladu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, můžete mi pomoci s vymáháním pohledávek bez papíru? Mám dvě pohledávky, které bych chtěla vymáhat, avšak nemám žádný papír o tom, že jsem peníze poskytla, jde o částky 1000 eur a 750 eur. Půjčila jsem peníze na dobře slovo, nikdo nebyl přítomen při tom, jak jsem peníze předávala. Vědí však o tom více osob, které s dlužnické komunikovali. Je možné vymáhat pohledávky i bez papíru? Děkuji.

25.12.2023
Odpověď

Dobrý den,

vymáhání pohledávek bez papíru je možné, u soudu však máte důkazní břemeno Vy jako žalobce. Pokud nemá věřitel žádný papír (smlouvu), z níž by vyplývalo poskytnutí peněz, pak je třeba předložit jiné důkazy, například mailovou komunikaci, SMS komunikaci nebo svědků. Svědci jsou dobrým důkazem, protože to, co řeknou se považuje za pravdivé, nakolik vypovídají pod přísahou. Nemusí jít přitom o svědků, kteří byli osobně přítomni při předávání peněz, stačí, že pokud vědí přímo od dlužníka (tedy, že slyšeli, jak dlužník říká), že Vám dluží peníze v konkrétní výši a že slíbil, že dluh uhradí.

Při půjčování peněz doporučuji vždy mít v ruce nějaký papír. Zdarma si můžete stáhnout buď velmi dobře zpracovanou smlouvu o půjčce: http://zmluvaopozicke.sk nebo uznání dluhu: http://uznanie-dlhu.sk .

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, před dvěma lety jsem známé půjčují peníze bez podpisu smlouvy (mam vsak emailovou komunikaci, kde žádá o půjčku a následná zprava o tom, že peníze jí byly poslány a doručeny). Krátce na to přerušila vsechny kontakty a není možné od ní vymoci peníze nazpět, jelikož odmítá jakoukoliv komunikaci obracím se na vas s otázkou, zda se zabývá i takovým problémem, tedy vyhledat danu osobu (vím, kde pracuje, resp. Posledně působiště v Bratislavě ) a vyžádat od ní dlužné částky. Resp. aky je postup v takovém případě? Předem dakujem za odpoved a přeji pekny den

31.07.2022
Odpověď

Dobrý den, v podobných případech jako je Váš je postup následující. Žalobce musí soudu prokázat, že ho žalovaný požádal o peníze, resp. že se dohodli o zapůjčení peněz (ve Vašem případě mailová komunikace - dohody v mnoha případech nejsou písemné). Další, co musí žalobce prokázat je, že žalovanému ty peníze opravdu poskytl (ve Vašem případě zpráva o tom, že jste její peníze poslali a obdržela - např. Výpis z bankovního účtu, potvrzení o zrealizování transakce). Na základě těchto podkladů se na soud podává návrh na vydání platebního rozkazu. Soud v příkazním řízení postupuje bez nařízení jednání a jen na základů listinných důkazů, které mu žalobce předloží. Co se týče vaší otázky o vyhledání osob. Žalovaných Vy ani advokátní kancelář nemusí vyhledávat. Stačí, pokud znáte trvalý pobyt a přechodný pobyt žalovaného, uvedete jejich soudu a všechny písemnosti mu doručuje soud.

Mailová komunikace, sms komunikace postačí na vymáhání, pokud víte prokázat, že je to jeho mail nebo číslo.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o odbornou pomoc s mým problémem. Před půl rokem jsem si dala jako sro - právní subjekt, udělat službu živnostníky s tím, že na tuto službu tento živnostník nemá ode mě objednávku, nemáme sepsanou smlouvu a ani ústně jsme se nedohodli na částce za službu. Vím, že je to netradiční, jemu jsem věřila, že po ukončení práce se na ceně dohodneme. Po skončení služby mi však poslal fakturu s takovou částkou, že mě to překvapilo, já mu komunikovala, kolik jsem mu ochotna dát, ale nepomohlo to a na výši fakturace trvá. Chci se zeptat, co mám v tomto případě dělat a hlavně to, zda on může takovou věc vymáhat soudní, zda by měl úspěch a jestli já mu mám zaslat pouze částku, kterou jsem mu ochotna dát, protože bych chtěla vědět, pokud mu nedoplatíte , jaké to může mít pro mě následky. Velmi pěkně Vám děkuji za pomoc a zůstávám s pozdravem

18.09.2022
Odpověď

Dobrý den, nakolik jste neuvedli některé detaily přesněji budu vycházet z Vaší otázky. Vzhledem k formulaci Vaší otázky je možné předpokládat, že mezi vámi došlo k uzavření smlouvy o dílo. Cenu za dílo jste neurčili, přesto je ústně uzavřená smlouva platná. Vycházeje z § 546 odst. 1 druhé věty obchodního zákoníku je možné určit jakou cenu jste povinná zaplatit zhotoviteli. Třeba přitom vycházet ceny, která se platí za srovnatelné dílo v době uzavření smlouvy za obdobných obchodních podmínek. Pokud jím požadovaná cena je srovnatelná s cenami za jiná díla v době uzavření smlouvy, má zhotovitel reálnou šanci vymáhat tuto částku od Vás soudní cestou. Pokud by byla cena přehnaně vysoká oproti jiným dílům je jeho šance na úspěch nižší, avšak ne vyloučena. Záleželo by na tom, jak by odůvodnil výši požadované ceny.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak Poráč ve vymáhání dluhu, bez dokumentace. Mam výpisy z banky o vložení, vypis z uctu a správy z aplikace, což je vazana na cislo. Dotyčný odmítá uznat jakýkoliv dluh nebo podepsat uznianie dluhu. dakujem

Odpověď

Dobrý den, často věřitelé nedisponují ani základním dokladem, a to dokladem prokazujícím předání peněz. Vy disponujete doklady o bezhotovostních převodech, které jsou základem vymáhání většiny pohledávek. Otázkou ve Vašem případě zůstává to, z jakého právního titulu se bude tato Vaše pohledávka vymáhat. Tj zda došlo mezi vámi k uzavření smlouvy o půjčce (byť ústní formou) nebo šlo o bezdůvodné obohacení. Pro zodpovězení této otázky často poslouží i komunikace s dlužníkem, ve které můžete dohadovat splatnost jeho půjčky nebo sám může přiznat, že šlo o poskytnutí půjčky. Tato kvalifikace (či půjčka nebo bezdůvodné obohacení) je důležité z pohledu běhu promlčecí doby. Při závazku ze smlouvy o půjčce je totiž promlčecí doba tříletá, zatímco při bezdůvodném obohacení pouze dvouletá a začíná běžet ode dne poskytnutí finančních prostředků. V případě zájmu o poskytnutí právní pomoci při vymáhání Vaší pohledávky nás můžete kontaktovat prostřednictvím e-mailu na adrese uvedené na naší stránce.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vymáhání dluhu bez dokladu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den. Prosím Vás je nějaká možnost vymáhat dluh když nemám žádné potvrzení o půjčku? půjčil jsem známému a nevím jak je mam od něj dostat zpět .Za brzkou odpověď předem děkuji S pozdravem

10.09.2022
Odpověď

Dobrý den, ano je to možné. Potřebujete však nejaky důkaz. Může to být svědek, mailová nebo SMS komunikace ale i jiné důkazy. Nejdříve mu zkuste dát podepsat uznání dluhu. Stáhněte si ho odsud: http://uznanie-dlhu.sk .

Pokud to nepodepíše, tak potom byste měli mít svědka, který dosvědčí existenci půjčky. Musí dosvědčit, že si dlužník půjčil, že to slyšel od dlužníka a také kdy měl dluh vrátit.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobry den. Chci se zeptat, jak se da vymáhat dluh od strýce. Půjčil jsem mu částku 5000 €. Este mi dluží 4000 €. Nemam s nim podepsanou žádnou smlouvu, pouze ústně. Mam ale svědků. Aky bude postup? A jak se u vas plati? Dopředu, ci az po vyplacení dluhu? Děkuji.

22.01.2021
Odpověď

Dobrý den,

samozřejmě dá se vymáhat i dluh, který vznikl na základě ústní smlouvy. Jeho prokazování je ale poněkud obtížnější. Pokud ale máte svědků, kteří dosvědčí, že šlo z vaší strany o půjčku, pak by neměl být s vymáháním problém. Důležité je také to, zda dluh již není promlčen. Pokud máte zájem o zastupování naší advokátní kanceláří, vyplňte prosím tento formulář http://ficek.sk/advokatska-kancelaria-bratislava/dohodnut-termin-konzultacie.html

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den,
loni začátkem 10/2018 se mi telefonicky ozval známý, se kterým jsem se léta neviděl a neslyšel. Urgentně potřeboval na zaplacení hypotéky 350 e, ale že hned po výplatě do 1-2 týdnů, mi půjčené peníze vrátí. Peníze jsem mu poslal bankovním převodem, bez jakékoliv písemné smlouvy. Takže jako důkaz mám pouze bankovní výpis. Známý ale dodnes nevrátil všechny peníze. Jakmile začal opozdí s vrácením, tedy ještě v 10/2018, jsem s ním začal komunikovat přes SMS a od té doby jsem si s ním vyměnil několik SMSek. V SMSkách, které mi odepsal, svůj dluh přiznává a vyjadřuje vůli peníze vrátit, pokaždé ale uvádí důvody proč nemůže vrátit. V 2/2019 mi bankovním převodem přece jen vrátil 100 e. Já se mu stále ozýval přes SMS a do 8/2019 mi ještě odpověděl přes SMS a sliboval vrácení. Od 8/2019 mi už ale ani neodepisuje, ale já mu stále alespoň jednou za měsíc posílám SMS na připomenutí.
Zůstatek dluhu je k dnešnímu dni je tedy 250 e.
Jaké mám možnosti dostat se spát k penězům? Dlužná částka zřejmě už nestačí ani na trestně oznámení (je méně než 266 e). Ma smysl jít na policii a podat nějaké hlášení? Existuje ještě nějaká šance, že bych věděl právní cestou donutit známého vrátit peníze. Samozřejmě jde také o poměr dlužné částky a nákladů na její vymožení. Děkuji.

05.12.2021
Odpověď

Dobrý den, doporučujeme dlužníkovi napsat výzvu formou doporučeného dopisu s tím, že pokud dlužnou částku neuhradí ve Vámi stanovené lhůtě, věc postoupíte na soud, který ho zaváže k úhradě i soudního poplatku, který je v částce 16,50 €, jakož i k úhradě nákladů právního zastupování.

Vaše doklady - převodní příkazy přes banku a výzvy formou SMS by měly být v soudním řízení dostatečným důkazem k prokázání Vašich tvrzení o zapůjčení dlužné částky.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Jsem živnostník av jedné restaurací jsme spolu s kolegou živnostníkům montovaly svítidla. Oba jsme vystavili fakturu za práce, každý v hodnotě 300, - Eur. Jsou po splatnosti cca 2 měsíce. Věřitel přestal komunikovat mailem a ani telefon nezvedá. Moje otázka zní, zda je rentabilně vymáhat i takové nižší částky. Jako podklad mám jen fakturu a mailovou komunikaci, ve které potvrdily, že mají na paměti mou fakturu av průběhu týdne ji uhradí (mail ze dna 12. 2.2019). Stačí to jako podklad na vymáhání? Děkuji za Vaši odpověď.

01.04.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud máte doklady, kromě jiných i fakturu a emailovou komunikaci, nepíšete zda máte i nějaký předávací protokol, měly by tyto doklady postačovat k vymáhání dlužné částky případně i cestou soudu.

Předpokládáme, že z emailové komunikace vyplývá ta podstata, že jste práce provedli, jaké práce a že byl přislíben datum úhrady.

Doporučujeme, abyste si vyfotili výsledek Vámi vykonané práce, což bude v zájmu věci, neboť se jedná o restauraci neměl by s tím být problém.

Pošlete věřiteli výzvu s upozorněním že pokud dlužné částky nebudou uhrazeny ve lhůtě, věc postoupíte na vymáhání cestou soudu, s čímž jsou spojeny náklady soudního řízení / soudní poplatek, náklady právního zastupování advokátem /.

V případě problémů s neuhrazením nás můžete kontaktovat.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vymáhání dluhu bez dokladu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den přeji. Už je tomu více než 5 let, co jsme naletěli jednomu známému (podvodníkovi), který to zahrál, že potřebuje nutně vyšší hotovost, protože to je otázka života a smrti. Do dnešního dne peníze nevrátil. Občas se ozve po telefonu a po každé vzpomene, že si je vědom, že peníze musí vrátit, ale protože není schopen se ani natrvalo zaměstnat peníze neposílá. Je to ještě o to komplikovanější, že peníze byly půjčené z banky. Takže se už tato částka splácí pár let. Samozřejmě doklad o zapůjčení od něj s podpisem nemáme. Proto se na Vás obracím, zda je nějaká šance a peníze ještě někdy uvidíme. Budu Vám vděčná za jakoukoliv odpověď, radu. Předem děkuji, s pozdravem.

04.12.2021
Odpověď

Dobrý den. Nacházíte se v poměrně komplikované situaci. Pokud byste nevěděli prokázat existenci půjčky, tak poskytnutí částky by se dalo kvalifikovat jako bezdůvodné obohacení, které by měla dotyčná osoba vydat. Zde je však problém s tím, že bezdůvodné obohacení se promlčuje v subjektivní lhůtě dvou let. Proto v případě sporu by mohl dlužník namítat promlčení, což by mělo za následek zamítnutí žaloby.

Navíc, pokud byste i věděli prokázat poskytnutí peněz titulem půjčky, i zde je třeba počítat s promlčením. Nárok z půjčky se promlčí za tři roky od dohodnuté splatnosti.

Vzhledem k uplynulý čas pěti let proto zřejmě půjde už o promlčen nárok. Za daných okolností by pak bylo vhodné docílit to, aby dlužník promlčený dluh uznal (z uznání však musí být zřejmé, že se uznává promlčený dluh, jinak nenastanou účinky uznání dluhu). Doporučuji Vám odkomunikovať s dlužníkem potřebu uznání dluhu, což by teoreticky bylo možné, protože dlužník se sám ozve s tím, že svého dluhu si je vědom.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den,

mám podobný problém s nevyplacených peněz. Nemám žádný doklad o zapůjčení peněz dané osobě. Souhlasil, že bychom šli k notáři a sepsali před ním na papír dlužnou částku (více než 8 tisíc EUR), abych měl něco v rukou před soudem. Nicméně jsem se dočetl, že to je možné i přes směnku a on by mi to jen podepsal, abych nemusel notáře platit. Jak bych měl následně postupovat, pokud bych měl tu směnku podepsanou? Posunout to dále, jen nějakému právníkovi? Děkuji za případnou odpověď.

09.12.2021
Odpověď

Dobrý den,

pokud byste podepsali směnku, tak soud by v řízení o zaplacení dlužné částky studován důvod vzniku dluhu. Právním základem pro vymáhání je samotná směnka. Směnka by však měla obsahovat datum splatnosti (splatnosti) a ten by měl být v budoucnu, tedy neměl by být antidatován, protože pak by to dlužník mohl napadnout. Můžete uzavřít např. dohodu, kterou posunete splatnost na krátkou dobu a zajistíte ji směnkou. Toto je jedna z možností. Pak je možnost sepsat uznání dluhu, kde by soud také nezkoumal to, jaký je důvod vzniku dluhu, měl by za to, že dluh existuje. Uznání dluhu nemusí být sepsány u notáře, ani podpis dlužníka nemusí být ověřen (podle zákona), ale abyste se vyhnuli případným pokusům vyhnout se plnění tím, že dlužník bude tvrdit, že podpis není jeho, doporučuji, aby alespoň podpis dlužníka byl ověřen (stačí i na městském úřadě). Následně, pokud nesplní daný dluh v dohodnuté době, můžete podat žalobu k soudu. Druhá možnost, kterou také doporučuji, je podepsání uznání dluhu. Vzor si vyplňte a stáhněte zdarma ze stránky www.uznanie-dlhu.sk . Tento vzor je pořízena správně a ochrání Vás. Podpis dlužník ať ověří u notáře (stojí to 2,50 €).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Mám otázku co mohu dělat pokud jsem půjčila peníze bývalému příteli a nemám nijaky doklad o tom, že jsem ty peníze dala. Já jsem vzala více úvěrů a nyní vše já musím platit.

05.03.2020
Odpověď

Dobrý den přeji,

smlouva o půjčce nemusí být písemná. Pokud máte např. SMS komunikaci (či podobnou), z níž by vyplynulo, že jste mu peníze dali, že jste se dohodli na vrácení, případně máte svědky, kteří by to dosvědčili, tak by to bylo možné teoreticky vymáhat také, ale bylo by to těžší. Můžete si např. nechat od něj podepsat uznání dluhu (pokud by byl ochoten), případně směnku. Pak by se to vykonáno jednodušší.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
05.03.2020
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace