Dobrý den, půjčil jsem kamarádovi 10 000 Kč. Na začátku prázdnin. Uběhly dva termíny, které sliboval, že dodrží. Samozřejmě bez úspěchu. Poté si začal hrát na drsňáka a píše nesmysly. Jde to vzít k civilnímu soudu nebo to řešit jinde?
Dobrý den, nejprve si stáhněte a vyplňte formulář na uznání dluhu, který kamarádovi pošlete k podpisu. Pokud jej nepodepíše, dluh pravděpodobně nehodlá splatit. Pokud nedojde k podepsání uznání dluhu ze strany kamaráda, doporučuji obrátit se na advokáta a začít s vymáháním dluhu,nejprve sepsáním předžalobní výzvy a později případně sepsáním a podáním žaloby soudu. Je však samozřejmě potřeba, abyste k úspěšnému vyřízení věci měl důkazy ohledně půjčky (bankovní příkaz, konverzace přes SMS či email, svědky apod.).
Dobrý den, potřebovala bych vědět, zdali je možné vymáhat peníze po někom s kým jsem měla intimnější vztah. Ale žádná smlouva (papír) sepsána nebyla. Vlastně se ani nejednalo o půjčku jako takovou, prostě o finanční výpomoc. Nikdy jsme si neřekli, že mi to někdy vrátí. Jediný důkaz poskytnutí peněz jsou převody peněz na účet (různé částky). Tak jestli na základě těchto převodů je možné peníze vymáhat. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
vymáhat je možné jakýkoliv dluh, záleží, zda ustojíte tzv. důkazní břemeno na soudě.
Ve Vašem případě budete muset prokázat, že na základě ústní dohody jste dlužníkovi půjčovala peníze a vznikla tzv. smlouva o zápůjčce. Dle § 2390 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Přenechá-li zapůjčitel vydlužiteli zastupitelnou věc tak, aby ji užil podle libosti a po čase vrátil věc stejného druhu, vznikne smlouva o zápůjčce." Jelikož jste smlouvu uzavřela ústně předpokládám, že nemáte splatnost sjednanou. V takovém případě byste měla vypovědět smlouvu dle § 2393 Občanského zákoníku: "Neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů." a zaslat dlužníkovi výpověď do vlastních rukou spolu s výzvou k plnění.
Následně můžete podat návrh na vydání platebního rozkazu na příslušném soudě.
Dobrý den, rád bych se zeptal, jak postupovat v případě, kdy soud uznal vzniklou škodu rozsudkem, pachatel byl propuštěn a nyní je v kontaktu s Probační a mediační službou, která mě kontaktovala, a sdělila skutečnost o propuštění a tom, že pachatel si je vědom dluhu, ale není schopen tento dluh splatit (jedná se o krádež vozidla a škoda cca 90.000 Kč). PMS mi jako jedinou cestu doporučila exekutora, ale otázkou je, zda to má vůbec smysl a jestli neexistuje i jiná cesta?
Dobrý den, pokud bylo trestním soudem v odsuzujícím rozsudku stanoveno, že má odsouzený nahradit způsobenou škodu (ve výroku o náhradě škody), stává se toto rozhodnutí současně vykonatelným exekučním titulem.
Na to, zda je reálné vymoci peníze po pachateli, není možné takto odpovědět, neboť jednak nemám informace o poměrech dané osoby, a jednak proto, že o způsobu vymáhání bude rozhodovat soud dle konkrétních skutečností.
Proto doporučuji podat návrh na výkon rozhodnutí s doložením soudního rozhodnutí. Jediný zákonný postup na vymožení škody si můžete zjednodušeně přečíst na webových stránkách mvcr.cz- finanční nároky poškozených v trestním řízení.
Pokud byste se rozhodl pro vymožení vzniklé škody, doporučuji se obrátit na advokáta, který si s s Vámi věc probere, vyžádá si potřebné dokumenty, následně za Vás podnikne další kroky k úspěšnému vyřešení daného problému.
Dobrý den, prodal jsem auto za 180.000,- Kč a prodal jsem jej pánovi na dluh, který jsme rozvrhli na papír do splátkového kalendáře. Pán už 2 měsíce nezaplatil ani korunu kromě zálohy, která činila 10.000,- Kč před prodejem auta, dá se s tím prosím něco dělat? Pán se stále jen vymlouvá.
Dobrý den, je zde určitě šance na vymožení peněz či vrácení automobilu zpět, ale z dotazu není zřejmé, za jakých podmínek.
Pokud jste s pánem sepsali kupní smlouvu na prodej auta (abyste se v případě sporu nedostali do tzv. důkazní nouze), měly by v ní být uvedeny podmínky, jak se bude postupovat dále při nezaplacení kupní ceny či nesplácení splátkového kalendáře.
Zde následně záleží na dohodě o výši kupní ceny a způsobu jejího uhrazení a dále na dohodě o tom, kdy kupující nabývá vlastnické právo (obvykle se postupuje tak, že kupující nabývá vlastnické právo až úhradou kupní ceny, a dokud tato podmínky není splněna, není kupujícím vlastníkem automobilu).
Pokud bylo ujednání odstoupení od smlouvy v případě neuhrazení kupní ceny či jejího nesplácení, je nutné odstoupení zaslat doporučeně druhé straně s popisem důvodu.
Pokud jste takto neučinili, doporučuji obrátit se na advokáta, se kterým musíte věc detailně probrat, neboť výše uvedený dotaz je velmi obecný a není možné přesně na daný problém odpovědět. Bude zde také velmi záležet na tom, zda kupující již nabyl vlastnické právo či nikoliv, jaké podmínky jsou obsaženy v kupní smlouvě, pokud vůbec nějaká je apod.
Dobrý den, kamarádovi jsem v roce 2019 půjčila 10.000kč, které mi doteď nevrátil. Mám sms konverzaci, kde mu o peníze píšu, a on sám píše, že ano, že je pošle, ale že teď nemá, ať počkám atd. nyní je to ale už 3 roky, kdybych se teď chtěla soudit, může on použít tu dobu na promlčení proti mě, a vyhrál by? děkuji
Dobrý den,
neuvádíte, kdy přesně jste peníze kamarádovi půjčila, což je v takovém případě podstatné. Nemůžu Vám tedy konkrétně odpovědět, zda je možné uplatnit námitku promlčení.
Obecně však platí, že promlčecí lhůta je 3 roky. Uvedené vyplývá z § 629 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Promlčecí lhůta trvá tři roky."
Promlčecí lhůta se počítá ode dne následujícího, kdy jste peníze kamarádovi půjčila. V případě, že od této doby uplynulo již 3 let, dluh je promlčen. Neznamená to, že dluh zanikl, jenom že je nevymahatelný a v případě soudního řízení může dlužník námitku promlčení použít a Vy byste spor prohrála.
Trápi vás "Vymáhání dluhu" a chcete pomoci?
Dobrý den, maminka měla dluhy, na které jsme si s manželem vyřídili úvěr a oni nám ručili na úvěr nemovitostí, aby o ní nepřišli. Tento úvěr jsme splatili. Bohužel manžel se chce rozvést a chce po mamince dluh vymáhat, i když má pouze v ruce smlouvu o úvěru na nás, kde je pouze uvedené, že společnost vyplatila z úvěru exekuce, co na maminku byly.
Dobrý den, pokusím se na Vaši otázku odpovědět alespoň v obecné rovině, neboť k danému případu je nutné znát detailní podrobnosti a je nutné nahlédnout do všech potřebných dokumentů ohledně daného problému.
Šanci na úspěch manžela zde vidím v případě, kdy by byl schopen prokázat, že platil za Vaší matku dluhy a ta mu slíbila peníze vrátit. Pokud by byl manžel jakýmikoliv relevantními důkazy schopen doložit, že jste si půjčili na matčiny dluhy a mělo toto být jako půjčka, kdy se matka zavázala vrátit peníze zpět, šanci na úspěch zde má. Dle ustanovení § 125 Občanského soudního řádu platí, že: Za důkaz mohou sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
V tomto případě doporučuji obrátit se na advokáta ve Vašem okolí, který si s Vámi sjedná schůzku, vyžádá si od Vás všechny potřebné a dostupné dokumenty, věc s Vámi detailně probere, neboť potřebuje k rozhodnutí znát detailnější informace, než které jsou v tomto dotazu uvedeny, a následně s Vámi vybere nejlepší řešení pro řešení daného problému.
Dobrý den, mám problém s bývalým přítelem . Mám potvrzení a přiznání o doplaceni celé částky kterou mi dluží. Ale i přesto to neplatí. Je nějaká možnost jak to z něj dostat? Potvrzení o tom že odemne přijal finanční hotovost a přiznání a potvrzení o tom že bude splátku každý měsíc platit. Bohužel neplatí. Moc děkuji
Dobrý den,
nejprve bych zkusil znovu kontaktovat bývalého přítele a upozornit ho na nezaplacenou splátku. Pokud na to nereaguje, můžete mu zaslat předžalobní výzvu (jedná se o písemnou výzvu, ve které ho vyzvete k uhrazení dluhu, a to do určité lhůty, tato výzva slouží jako důkaz o Vaší snaze o mimosoudní řešení).
Pokud situace nelze vyřešit domluvou, ani jinou smírnou cestou, doporučuji se po uplynutí výpovědní doby 6 týdnů obrátit na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu. Platební rozkaz je typ soudního rozhodnutí, kdy je žalovanému uloženo, aby do 15 dnů zaplatil dlužnou částku spolu s úroky a náklady řízení, nebo aby se bránil podáním odporu. Podává se jako klasická žaloba u soudu, ale jeho výhodou je především to, že na rozdíl od klasického řízení trvá řízení výrazně kratší dobu. U soudu je pak nutné unést důkazní břemeno a prokázat existenci alespoň smlouvy o výpůjčce obsahující alespoň nezbytné náležitosti, jako je označení osob nebo výška dluhu a datum. Jako důkaz pro soud bude sloužit smlouva o výpůjčce, proto si ho uschovejte pro případ případného pozdějšího soudního řízení a dále můžete použít případný výpis z účtu, pokud půjčka proběhla pomocí převodu z bankovního účtu, kde prokážete zaslání dané částky na dlužníkův účet.
Nicméně, na co je ještě nutné v této souvislosti upozornit je tzv. promlčení dluhu. Ve Vaší zprávě neuvádíte, kdy k půjčce přesně došlo. Nicméně, obecná promlčecí lhůta je tříletá. Tedy, pokud od uzavření smlouvy, od půjčení peněz, uběhly již více než 3 roky, Váš nárok je promlčen. Z pohledu práva to neznamená, že svou pohledávku nemůžete uplatnit u soudu, nicméně, pokud si je dlužník vědom promlčení a tuto námitku promlčení u soudu uplatní, pak Vám soud nárok na zaplacení dlužné částky nepřizná.
Dobrý den, mám problém s bývalým přítelem. Mám potvrzení a přiznání o doplacení celé částky, kterou mi dluží. Ale i přesto to neplatí. Je nějaká možnost, jak to z něj dostat? Mám potvrzení o tom, že ode mne přijal finanční hotovost a přiznání a potvrzení o tom, že bude splátku každý měsíc platit. Bohužel neplatí.
Dobrý den, doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu.
Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.
Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud a podat klasickou žalobu.
Nicméně k prokázání výše uvedeného dluhu bude třeba mít relevantní důkazy, které daný dluh potvrdí. Žalobu musíte opřít o relevantní důkazy, které oprávněnost Vašeho nároku potvrdí. Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud. Ve Vašem případě shledávám jako dostatečné důkazy, které jste v dotazu uvedla.
Pokud soud rozhodne rozsudkem o zaplacení dlužné částky a žalovaný nadále ničeho neuhradí, je rozsudek vykonatelným titulem, tudíž proti němu může být následně zahájena exekuce.
Trápi vás "Vymáhání dluhu" a chcete pomoci?

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu