Dobrý den! Zaplatil jsem zálohu 1.000 euro na koupi nemovitosti. V ten samý den jsem po zjištění jistých okolností od koupě odstoupil. Nemovitost téměř ihned po mém odstoupení majitelka znovu nabídla k prodeji, jen peníze odmítla ihned vrátit. Vrácení zálohy podmiňuje prodejem uvedené nemovitosti. Toto už bude za pár dní /7.4./ měsíc. Nepodepisoval jsem žádnou rezervační smlouvu, žádný papír, kde by bylo stanoveno, že pokud se koupě nerealizuje dlouho a tolikrát, tak záloha propadne prodávající. Dohodli jsme se jen ústně, že když vyřídíme peníze-úvěr. Prosím Vás o radu jak postupovat. Z toho, co jsem si zatím zjistil, tak mi je zřejmé, že majitelka by nemovitost neměla nabízet, pokud má převzatou nějakou zálohu. Myslím, že její počínání je minimálně neseriózní tak vůči mně, tak vůči potencionálním zájemcům, dokonce je snad i na hraně zákona. Její sebejistota pramení z obecně známého faktu - z nízké vymahatelnosti práva v ČR. Dokonce mi suverénně oznámila, že pokud bych to i dal k soudu, více než polovinu nedostanu, neboť takto prý, podle ní, soudy v takových případech rozhodují, takže můžu být rád, pokud mi peníze vrátí, když tu nemovitost odprodá. Prosím Vás o radu jestli jsem v právu nebo mi nezbývá, jen doufat, že to odprodá a dodrží to, co slovem slíbila. Pokud si myslíte, že by bylo vhodné placené osobní setkání pro ozřejmění skutečností, jsem nakloněn i takové možnosti. Dělám na změny, takže bych se uměl dostavit na předem dohodnutý termín do Bratislavy. Předem srdečně děkuji za odpověď. Zůstávám s pozdravem
Dobrý den, v našem právním řádu není možné výkon práva sankcionovat. V tomto případě jste odstoupili od smlouvy (provedli své právo) a následně Vás ona sankcionuje tím, že Vám nechce vrátit zálohu. Takový její postup je nezákonný. Rozhodné je však i to, zda došlo mezi vámi k uzavření jakékoliv písemné dohody, smlouvy o rezervaci. Rovněž je třeba soudu prokázat, že jste její peníze opravdu poskytli (pokud v hotovosti, tak nejlépe písemný doklad, kde Vám převzetí peněz potvrdili, pokud převodem, výpis z účtu nebo potvrzení o zrealizované transakci). Takový postup prodávajících je však velmi častý právo z toho důvodu, že vzhledem k časové a finanční náročnost soudních sporů se málo potenciálních kupujících pouští do soudního řízení, případně se snaží mimosoudní vymoci svou pohledávku. Jak jsem uvedl výše, nejdůležitější je prokázat předání peněz prodávající. V případě, že máte zájem blíže konzultovat Váš případ, můžete nás kontaktovat prostřednictvím emailu na adrese uvedené na naší stránce.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dali jsme rezervační zálohu na koupi bytu 1000 eur. Nevyřídili jsme hypotéku a dotyčný nám nechce vrátit zálohu. Byla podepsána osobně mezi námi dvěma. Smlouva by měla být vlastně neplatná, hlavně z porušení z jeho strany. Děkuji Križan.
Dobrý den,
z otázky neumíme usoudit zda smlouvu o zprostředkování koupě nemovitosti jste uzavřeli přes realitní kancelář nebo s FO nepodnikatelem.
Pokud by smlouva byla uzavřena s RK, tato musí odpovídat jako ust. Obč. zákoníku, tak i ustanovením zákona o ochraně spotřebitele. O tejo problematice smluv s realitními kancelářemi ohledně nemovitostí píšeme v mnoha našich odpovědích. Jen poznamenáváme, že RK by byla povinna Vás poučit o mnoha Vašich právech, jakož i povinnostech RK / spolu přes 20 /.
Pokud smlouva byla uzavřena s FO nepodnikatelem, musí splňovat náležitosti ust. Obč. zákoníku.
Podle ust. § 774 a násl. Obč. zákoníku vyplývá:
"§ 774: Zprostředkovatelskou smlouvou se zprostředkovatel zavazuje obstarat zájemci za odměnu uzavření smlouvy a zájemce se zavazuje zprostředkovateli poskytnout odměnu tehdy, byl-li výsledek dosažen přičiněním zprostředkovatele.
§ 775: Zprostředkovateli patří odměna v dohodnuté výši; odměnu je třeba sjednat v souladu s obecně závaznými právními předpisy, jinak je smlouva neplatná podle § 40a.
§ 776: Zprostředkovateli patří kromě odměny náhrada nákladů pouze tehdy, pokud je to výslovně dohodnuto; při pochybnostech, jen pokud mu vznikl nárok na odměnu.
§ 777: Zájemce a zprostředkovatel jsou povinni oznamovat si navzájem všechny důležité okolnosti související se zprostředkováním, zejména okolnosti, které mohou ovlivnit rozhodnutí zájemce uzavřít zprostředkovávanou smlouvu. Zprostředkovatel je oprávněn za zájemce jednat nebo přijímat cokoliv, jen byl-li k tomu zmocněn písemnou plnou mocí. "
V otázce uvádíte, že máte uzavřenou smlouvu, jejíž obsah neznáme.
Obecně platí ve smyslu ust. § 774 a násl. Obč. zákoníku, že zprostředkovateli vznikne nárok na provizi až když se dosáhne výsledku podle smlouvy, tedy že dojde k uzavření kupní smlouvy ohledně konkrétní nemovitosti, ke kterému úkonu, uzavření KPZ ve Vašem případě nedošlo.
Předpokládáme, že v samotné smlouvě o zprostředkování máte uvedenou i tu okolnost, že budete vyřizovat úvěr a tedy v době uzavření smlouvy i zprostředkovatel věděl, že úvěr může, ale nemusí být poskytnut a tedy pokud úvěr poskytnutý nebude, smlouva se ruší od počátku. To je jen náš úsudek. Jen poznamenáváme, že právní nárok na úvěr není, tedy že banka by byla ze zákona povinna poskytnout úvěr.
Doporučujeme dotyčného vyzvat k vrácení zálohy 1000 € ve Vámi stanovené lhůtě s odvoláním na výše uvedené a pokud k úhradě 1000 € nedojde, věc budete muset postoupit k soudu.
Před podáním k soudu nás kontaktujte se samotnou smlouvou o zprostředkování případně nám ji můžete i nyní na překontrolování.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu