Otázka

Vrácení kauce z pronajatého bytu


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, dne 30.6.2020 mi skončila nájemní smlouva v bytě. Vše jsem v pořádku odevzdala (mám i předávací protokol) a podle smlouvy měla být kauce (12 000 korun) vrácena po vyúčtování za služby. Bohužel mi nebylo předloženo ani vyúčtování ani vrácená kauce. Opakovaně jsem telefonovala a psala e-maily dané agentuře, ale jen se mi povedlo se několikrát spojit s asistentkou, která mi řekla, že můj požadavek vyřídí jednateli a to bylo vše. Jak mám v takovém případě postupovat, abych dostala své peníze zpátky? Děkuji.

05.12.2021
Odpověď

Dobrý den, pronajímatelovou povinností je Vám předložit vyúčtování za služby, a to nejpozději do 4 měsíců po konci zúčtovacího období, které může být maximálně 12měsíční, přičemž jeho počátek si určuje pronajímatel. Jde tedy o to, zda toto zúčtovací období již skončilo či ne, a zda uběhla či neuběhla 4měsíční lhůta. Toto je nutné zjistit. V případě prodlení máte nárok na pokutu z prodlení, a pokud ve lhůtě nebude vyúčtování poskytnuto, doporučuji se obrátit na advokáta, který Vám sepíše předžalobní výzvu, případně s Vámi sepíše žalobu, neboť je potřeba se zákonného nároku domáhat u soudu. 
Co se týče kauce, OZ stanoví, že kauce má být vrácena v den ukončení nájmu, což znamená, že je vymahatelná den po jeho skončení bez ohledu na vyúčtování služeb a jejich případných nedoplatků. Podle § 2254 odst. 2 občanského zákoníku: Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby. Z výše uvedeného vyplývá, že na vrácení kauce máte nárok po skončení nájmu, takže i v tomto případě doporučuji obrátit se na advokáta, který sepíše předžalobní výzvu a případně poté podá žalobu k soudu. 

Zadržování kauce je bezdůvodné obohacení, kterého se domáhá žalobou u soudu a právní úprava je zakotvena v OZ, přesně v ust. § 2991 a násl. 

 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, dostali jsme výpověď z bytu z důvodu toho, že se byt údajně prodal. Měli jsme 1 měsíc na vystěhování. Když jsme předávali byt, tak jsme samozřejmě chtěli vrátit kauci, která činí 19.092,- Kč. Bylo mi řečeno, že na vrácení mají měsíc a že to máme napsané ve smlouvě. Tak jsem měsíc čekala, po měsíci jsem se jim ozvala a oni že ji vrátí. Už jsou to 2 měsíce a stále nic, bohužel nejsem jediná, které nevrátili kauci. Pán, který to má řešit, si zablokoval moje telefonní číslo. Můžete mi prosím poradit jaké kroky můžu udělat?

30.04.2022
Odpověď

Dobrý den, v občanském zákoníku stanoveno, že kauce má být vrácena v den ukončení nájmu, což znamená, že je vymahatelná den po jeho skončení.

OZ v ust. § 2254 stanoví, že: Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.

Zadržování kauce po skončení nájmu tak spadá pod bezdůvodné obohacení ze strany pronajímatele.
 V tomto případě proto doporučuji, abyste se obrátili na advokáta, který s Vámi věc probere, prohlédne si znění nájemní smlouvy, a poté sepíše předžalobní výzvu na dobrovolné plnění, což musí předcházet podání žaloby na zaplacení dlužné částky s úroky k soudu. 

V případě úspěchu ve věci, kterou s Vámi též advokát probere, bude hradit náklady za zastupování advokátem protistrana- tedy pronajímatel, který neoprávněně kauci zadržuje. 

30.04.2022
Podotázka

Dobrý den, dne 15.3.2022 nám skončila nájemní smlouva na byt a my jsme se odstěhovali. Předávácí protokol udělán nebyl. Kauce byla ve výši 50.000,- Kč. Majitel při předání bytu slíbil, že ji odešle příští týden na účet. Předání bytu trvalo cca hodinu, majitel byl spokojený se stavem bytu, každopádně slovně ani písemné nás nevyzval k odstranění případných vad. Nyní trvá na zkráceni kauce o 24.000 Kč, poslal nám email s vyúčtováním - úklid za 5.000,- Kč, odvoz odpadu za 1.500 Kč,-, malování, výměna dlaždic v kuchyni a mnoho dalšího. Má opravdu na toto nárok?

14.06.2022
Odpověď

Dobrý den, i přestože není sepsání předávacího protokolu povinnou součástí nájemní smlouvy dle zákona, doporučuje se vždy sepisovat, aby se jak nájemci, tak pronajímatelé vyhnuli budoucím sporům ohledně stavu nemovitosti při předání. 

Tím, že jste předávací protokol nesepsali, dostali jste se do sporu, kdy je nutné v případě nesouhlasu s podmínkami pronajímatele na vrácení kauce dokázat, že pravda ohledně stavu nemovitosti je na Vaší straně. 

Kauce představuje platbu, která pronajímateli zajišťuje jeho nároky vůči nemovitosti, jež je součástí nájemní smlouvy. Kauci smí využít na všechny pohledávky, které vznikly neplněním povinností nájemců. Nejčastěji se jedná o nezaplacení nájemního, náhrady škody či nezaplacení záloh. Domnívám se, že nemá nárok na nevrácení kauce za úklid, odvoz odpadu, malování či rekonstrukce bytu, pokud se jednalo o běžné opotřebení souvisejícím s užíváním bytové jednotky. 

Ve Vašem případě proto doporučuji, abyste se obrátili na advokáta, který si s Vámi sjedná schůzku, věc s Vámi probere a při sepsání plné moci za Vás bude komunikovat s pronajímatelem, případně jeho zmocněncem, přičemž pokud ani za této situace nedojde k dohodě, bude nutné se obrátit k soudu, aby o věci jednal a rozhodl. Je zde však nutné zjistit, na základě jakého důvodu byly opravy v bytě pronajímatelem prováděny.

14.06.2022
Podotázka

Dobrý den, předali jsme byt majitelům, sepsali předávací protokol, sám nám řekl, že je vše v pořádku a na předávacím protokolu nejsou zapsané žádné vady, žádné problémy, ani že by něco scházelo. Má nárok nám něco strhnout z vratné kauce? Ošidil nás totiž o 7 tisíc a trvá si na tom, že peníze použil na vymalování, úklid a vymezil nám několik věcí, co se dle něj rozbily. 

15.09.2022
Odpověď

Dobrý den, veškeré vady na předaném bytě musí být uvedeny v předávacím protokolu. 
 OZ v § 2253 stanoví, že: při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby. Tedy, kauce je vymahatelná den po skončení nájmu bez ohledu na vyúčtování služeb a jejich případných nedoplatků. 

Co se týče využití kauce, není možné ji využít na tzv. běžné opotřebení bytu ani na úklid (pokud takto nemáte sjednáno v nájemní smlouvě). Vymalování bytu rozhodně nespadá pod možnosti využití kauce, neboť tu lze využít na pokrytí dluhů, případně na uhrazení škod v bytě Vámi způsobených. 

Doporučuji se tak obrátit na majitele bytu s výše uvedeným tvrzením, přičemž záleží na Vás zda budete chtít vymáhat i úroky z nevrácené kauce či nikoliv. Doporučuji se proto obrátit na advokáta, který s Vámi věc probere, vyžádá si potřebné dokumenty, následně sepíše předžalobní výzvu k dobrovolnému plnění, a pokud majitel nebude reagovat bude nutné podat žalobu k soudu na vymožení dlužné částky. 

15.09.2022
Podotázka

Dobrý den, moje dcera má situaci nevrácení kautse majitelem 17800kč. Při podpisu protokolu o předání bytu bylo naznačeno, že podlaha v bytě má promáčkliny (promáčkliny od nábytku a jeho pohybu), práh v jednom místě mírně poškozen. Poškození přitom není kritické, nezasahuje do užívání bytu protože tad´ v tomto bytě nadále bydlí noví nájemníci. Na výzvu majiteli bytu, aby kauce vrátil, řekl, že jej nevrátí, protože chce vyměnit podlahu. Sepsali jsme žádost o vrácení kauce sumy a poslali poštou. Poté majitel řekl, že moje dcera mu již dluží 90 000 kč. Zároveň mu svévolně (na základě záznamů předchozích nájemníků z minulých let, které nemají s nájmem mé dcery nic společného) narůstají nedoplatky za komunální služby. Výpovědní lhůta pro vrácení již uplynula. Nyní potřebujeme pomoc s podáním žaloby do soudu. Můžete nám v tomu pomoci? pokud ano, jaká je cena vašich služeb a kolik na to potrebujem časy?

30.11.2022
Odpověď

Dobrý den,

obecně má Vaše dcera nárok nejen na vrácení celé kauce (jistoty), ale i na vrácení úroků z této jistoty. Neuvádíte, zda protokol o předání bytu obsahuje nějaké vady, avšak předpokládám, že ne. 

Výše uvedené vyplývá z  § 1802 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Mají-li být plněny úroky a není-li jejich výše ujednána, platí dlužník úroky ve výši stanovené právním předpisem. Nejsou-li úroky takto stanoveny, platí dlužník obvyklé úroky požadované za úvěry, které poskytují banky v místě bydliště nebo sídla dlužníka v době uzavření smlouvy."

A dále z § 2254 odst. 2 OZ platí, že: "Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby." 

Určitě Vám vím se žalobou a právním zastoupení pomoct. Ohledně ceny služeb a dalších informací se mi ozvěte prosím na +420 773 482 823 nebo emailem na advokat@akficek.cz.

30.11.2022

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, dne 23.11. nám vypršela smlouva o pronájmu bytu, žádost o neprodlužovaní smlouvy jsem oznámil měsíc předem a byt jsme řádně předali včas. Byt jsme před předáním nechali vymalovat a uklidit profesionální firmou. V předávacím protokolu máme uvedeno, že byt byl předán bez závad a vše je v pořádku. Pronajímatel bytu ale tvrdí ,že nám kauci vrátí do tří měsíců od ukončení smlouvy. Máme nárok žádat o vyplacení kauce dříve, případně požádat o úroky. A jakou formou máme tento požadavek vznést?

30.11.2022
Odpověď

Dobrý den, Občanský zákoník stanoví, že kauce má být vrácena v den ukončení nájmu, což znamená, že je vymahatelná den po jeho skončení bez ohledu na vyúčtování služeb a jejich případných nedoplatků. Podle § 2254 odst. 2 občanského zákoníku: Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby. 
Doporučuji tak učinit doporučeným dopisem s dodejkou, kdy zde požadujte vrácení kauce včetně úroků z prodlení. Pokud by pronajímatel nereagoval, doporučuji se obrátit na advokáta, který za Vás následně sepíše předžalobní výzvu, případně poté podá žalobu soudu. 

 

30.11.2022
Podotázka

Dobrý den, dostala jsem zprávu, že majitel bytu zemřel, kontaktovala mě jeho dceras tím, že chtějí byt prodat. Dala jsem jí vědět, že si tedy začínám hledat bydlení, když nejde byt dále pronajímat. Výpovědní doba končila dne 30. 11. 2022. Tlačili mě k tomu, aby k předání bytu došlo 20.11., i když jsme tam nebydleli, ale stále jsme měli nájem zaplacený do 30.11.22 Prohlídka bytu byla následně v pořádku, ale nechtějí nám vrátit kauci, dokud nebude mít vyřešené potřeby na Inoggy, pokud bude přeplatek tak nám vrátí peníze. Nesouhlasila jsem s tím. Přičemž následně mi přišla SMS od pronajímatelky, že to přepis bude na dlouho, ať jí neupozorňuji, že se poté ozve notář. Dále bylo domluveno a sepsáno, že majitel semnou koupí na půl nové koberce do 2 pokojů, nyní mi řekl, že na koberce nemám nárok. Potřebuji vědět jak dlouho mám čekat a jak postupovat.

06.12.2022
Odpověď

Dobrý den, Váš dotaz je prakticky nesrozumitelný, proto se pokusím alespoň obecným způsobem odpovědět na problematiku nevrácení kauce a zakoupení produktů do nájemního bytu.

Občanský zákoník stanoví, že kauce má být vrácena v den ukončení nájmu, což znamená, že je vymahatelná den po jeho skončení bez ohledu na vyúčtování služeb a jejich případných nedoplatků. Podle § 2254 odst. 2 občanského zákoníku: Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby. Doporučuji tak učinit doporučeným dopisem s dodejkou, kdy zde požadujte vrácení kauce včetně úroků z prodlení. Pokud by pronajímatel nereagoval, doporučuji se obrátit na advokáta, který za Vás následně sepíše předžalobní výzvu, případně poté podá žalobu soudu. 

Co se týče zakoupení koberců na půl s majitelem, nevím, jaké podmínky jste si sepsali ve Vámi tvrzené smlouvě, přičemž pokud je ve smlouvě ujednáno, že v případě ukončení nájmu Vám pronajímatel vrátí polovinu, máte na ně nárok, jinak důvod k vrácení peněz nevidím. 

Závěrem ještě jednou doporučuji obrátit se na avdokáta, který si s Vámi sjedná schůzku, neboť Vás problém je nutné řešit osobně, kdy je potřeba detailně vyslechnout daný problém, vidět všechny potřebné dokumenty a teprve poté hledat konkrétní řešení. 

 

06.12.2022
Podotázka

Dobrý den, Skončila jsem nájem 30.6.22 ( o mesic dřive než bylo dáno),byl.i.vypracovan předávací protokol, kde nebyly shledany žádné nedostatky.! Pani z realitky převzala, klíče a byt... majitelka do dnešního dne 12.12.22 Nevrátila kauci, nekomunikuje, neodpovídá na výzvy. .děkuji za odpověď

02.01.2023
Odpověď

Dobrý den,

dle § 2254 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby."

 

Na základě výše uvedeného máte právo na vrácení kauce i s úroky. Vzhledem k tomu, že pronajímatelka nereaguje ani na výzvy, doporučuji oslovit advokáta, který sepíše tzv. kvalifikovanou předžalobní výzvu a vyzve pronajímatelku na vrácení zálohy i s úroky a úroky z prodlení do 7 dnů ode dne doručení této výzvy. 

 

V případě, že by pronajímatelka ani na tuto výzvu nereagovala, nabízí se podat návrh na vydání platebního rozkazu na příslušný soud v místě jejího bydliště. Soud následně vydá platební rozkaz a tento doručí pronajímatelce. Ta má 15 dnů na úhradu dluhu nebo podání odporu. 

 

V případě, že máte zájem Váš problém řešit prostřednictvím advokáta, rád Vám se sepsáním předžalobní výzvy a případně návrhu na vydání platebního rozkazu pomůžu. 

02.01.2023
Podotázka

Dobrý den, podle kterého ustanovení je majitel bytu povinen vrátit jistotu bez ohledu na vyúčtování služeb? Majitel se odvolává na závazky z vyúčtování, které proběhne v dubnu. Nájemní smlouva byla vypovězena ke dni 31.12.2022 a majitel odmítá jistotu vrátit. Zde výňatek ze smlouvy: "V případě ukončení nájmu se pronajímající strana zavazuje jistotu nebo její část vrátit nájemci ve lhůtě 5 pracovních dnů po vypořádání všech vzájemných závazků nájemce vůči pronajímající straně." 

12.01.2023
Odpověď

Dobrý den, při skončení nájmu se má dle občanského zákoníku vrátit kauce nejpozději v poslední den nájmu.
OZ stanoví v st. § 2554 odst. 2, že kauce má být vrácena v den ukončení nájmu, což znamená, že je vymahatelná den po jeho skončení bez ohledu na vyúčtování služeb a jejich případných nedoplatků. Podle § 2254 odst. 2 občanského zákoníku: Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.

Není však zakázáno, aby si pronajímatel s nájemce ujednal ve smlouvě odchylnou úpravu, ve Vašem případě jsou však sjednané podmínky neúměrné. Doporučuji se proto případně obrátit na advokáta, který si s Vámi sjedná schůzku, detailně věc probere, zjistí všechny podmínky ve smlouvě a následně s Vámi vybere nejlepší řešení. 

12.01.2023

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, Mám dotaz. Syn měl pronajatý být který opustil dle dohody z majitelem k 30.11. Majitel být převzal ze vše je vporadku ale kauci vrátí až po Vyuctovani služeb které ale chodi v červenci. Tak se tedy ptám ? To opravdu tu kauci nemusí půl roku vrátit ?

10.01.2023
Odpověď

Dobrý den,

nárok na vrácení kauce má Váš syn dokonce i s úroky. Dle § 2254 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník platí: "Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby."


Na základě výše uvedeného máte právo na vrácení kauce i s úroky. Jelikož nevím obsah nájemní smlouvy předpokládám, že splatnost kauce tam není uvedena. V takovém případě platí, že kauce by měla být vrácena následující den po skončení nájmu bez ohledu na vyúčtování služeb. Doporučuji pronajímateli zaslat předžalobní výzvu s upozorněním na úroky a splanost celého dluhu. 

V případě, že by pronajímatel nereagoval na výzvu, doporučuji oslovit advokáta, který sepíše tzv. kvalifikovanou předžalobní výzvu a vyzve pronajímatelku na vrácení zálohy i s úroky a úroky z prodlení do 7 dnů ode dne doručení této výzvy. 
 
V případě, že by pronajímatel ani na tuto výzvu nereagoval, nabízí se podat návrh na vydání platebního rozkazu na příslušný soud v místě jeho bydliště. Soud následně vydá platební rozkaz a tento doručí pronajímatelce. Ta má 15 dnů na úhradu dluhu nebo podání odporu. 
 
V případě, že máte zájem Váš problém řešit prostřednictvím advokáta, rád Vám se sepsáním předžalobní výzvy a případně návrhu na vydání platebního rozkazu pomůžu.

10.01.2023
Podotázka

Dobrý den, syn měl pronajatý byt, který opustil dle dohody s majitelem k 30.11. Majitel byt převzal, vše bylo v pořádku, ale kauci vrátí až po vyúčtování služeb, které ale chodí v červenci. Opravdu nemusí kauci vrátit?

12.01.2023
Odpověď

Dobrý den, občanský zákoník dle ust. § 2254 odst. 2 stanovuje: Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.

Tedy výslovně počítá s tím, že kauce bude vrácena poslední den nájmu, pokud si však strany ve smlouvě neujednají jiné podmínky. Pronajímatel si tak například může ve smlouvě stanovit podmínky, že si ponechá adekvátní část kauce pro budoucí vyúčtování služeb, nikoliv však celou. 

Doporučuji tedy sepsat výzvu pronajímateli k vyplacen jistoty, spolu se zákonným úrokem, a to nejlépe sepsat advokátem, který Vás v dané věci zastoupí. 

 

12.01.2023
Podotázka

Dobrý den, z nájemního domu jsem odešla na rychlo,a to z důvodu špatného stavu, který majitel neřešil. Předání domu proběhlo bez problémů a v předávacím protokolu nebyla uvedena žádná škoda. Ve smlouvě o nájmu měl majitel 30 dnů na vyřízení vyúčtování energií a následné zaslání kauce. Majitel semnou nekomunikuje. Veškeré informace získávám od jeho energetika, který se měl údajně situací zabývat a makléřky, která byla u pronájmu i výpovědi. Jaké mám možnosti?

18.01.2023
Odpověď

Dobrý den, obecná právní úprava vrácení kauce za nájem stanovena v § 2254 a násl. Občanského zákoníku. OZ stanoví, že kauce má být vrácena v den ukončení nájmu, což znamená, že je vymahatelná den po jeho skončení bez ohledu na vyúčtování služeb a jejich případných nedoplatků. Podle § 2254 odst. 2 občanského zákoníku: Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.

Nejprve sepište  písemnou výzvu k dobrovolnému plnění, neboť pronajímatel není oprávněn kauci zadržovat. Pokud by ani na písemnou výzvu nereagoval, bude nutné se obrátit s vymožením kauce k soudu. 

Pokud byste si s daným jednáním nebyla jistá, doporučuji se obrátit na advokáta, který si s Vámi sjedná schůzku, vyžádá si od Vás listiny- nájemní smlouvu a předávací protokol a další, a následně sepíše tzv. předžalobní výzvu k dobrovolnému plnění (je možno požadovat i úroky z nevrácené kauce, pokutu z prodlení předložit vyúčtování apod.), případně následně podá žalobu k soudu na vymožení kauce zpět.

18.01.2023
Podotázka

Dobrý den, v květnu 2021 jsme ukončili nájemní smlouvu s realitní kanceláři. A doteď nemáme vyúčtování za rok 2021 a ani vracení kauce. Realitní kancelář se ohani válkou na Ukrajině, na další výzvy nereaguji a nebo řeknou musíte si počkat. Je možné to nějak řešit? Případně je možné získat nějaké úroky navíc od realitní kanceláře za zadržování penez? Děkuji

17.01.2023
Odpověď

Dobrý den,

na vrácení kauce máte nárok, který  vyplývá z § 2254 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník dle kterého platí: "Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby."

Na základě výše uvedeného máte právo na vrácení kauce i s úroky. Jelikož nevím obsah nájemní smlouvy předpokládám, že splatnost kauce tam není uvedena. V takovém případě platí, že kauce by měla být vrácena následující den po skončení nájmu bez ohledu na vyúčtování služeb. Doporučuji pronajímateli zaslat předžalobní výzvu s upozorněním na úroky a splatnost celého dluhu i se žádosti o dodání vyučtování.


V případě, že by pronajímatel nereagoval na výzvu, doporučuji oslovit advokáta, který sepíše tzv. kvalifikovanou předžalobní výzvu a vyzve pronajímatele na vrácení zálohy i s úroky a úroky z prodlení do 7 dnů ode dne doručení této výzvy.  


V případě, že by pronajímatel ani na tuto výzvu nereagoval, nabízí se podat návrh na vydání platebního rozkazu na příslušný soud v místě jeho bydliště. Soud následně vydá platební rozkaz a tento doručí pronajímatelovi. 


Ta má 15 dnů na úhradu dluhu nebo podání odporu.  V případě, že máte zájem Váš problém řešit prostřednictvím advokáta, rád Vám se sepsáním předžalobní výzvy a případně návrhu na vydání platebního rozkazu pomůžu.

17.01.2023

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, Právě řeším vrácení kauce po skončení nájemní smlouvy s okamžitou platností, jelikož se byt stal neobyvatelným a již jsme vyzvali pronajímatele k nápravě, ovšem bez reakce. Tudíž se odebírám k okamžité výpověďi z nájmu. Můj dotaz je ohledně kauce, zda je vratná i v případě, že je ve smlouvě uvedeno, že je kauce nevratná, pokud dojde k ukončení nájemní smlouvy ze strany nájemce před naplněním sjednané doby určité a odkazuje se zde na OZ paragraf 2048? Děkuji za případnou odpověď.

24.01.2023
Odpověď

Dobrý den,

Vámi zmíněný paragraf neupravuje nájem jako takový, jenom smluvní pokutu, která se v tomto případě neuplatní. Musel bych však vidět celou nájemní smlouvu, abych Vám poskytl relevantní odpovědi.

Dle § 2254 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby."
 
Na základě výše uvedeného máte právo na vrácení kauce i s úroky bez ohledu na to, jak nájem skončil. Vzhledem k tomu, že pronajímatelka nereaguje ani na výzvy, doporučuji oslovit advokáta, který sepíše tzv. kvalifikovanou předžalobní výzvu a vyzve pronajímatelku na vrácení zálohy i s úroky a úroky z prodlení do 7 dnů ode dne doručení této výzvy. 
 
V případě, že by pronajímatel ani na tuto výzvu nereagoval, nabízí se podat návrh na vydání platebního rozkazu na příslušný soud v místě jeho bydliště. Soud následně vydá platební rozkaz a tento doručí pronajímateli. Ten má 15 dnů na úhradu dluhu nebo podání odporu. 
 

V případě, že máte zájem Váš problém řešit prostřednictvím advokáta, rád Vám se sepsáním předžalobní výzvy a případně návrhu na vydání platebního rozkazu pomůžu. 

 

 

24.01.2023
Podotázka

Dobrý den, dne 22.12. jsme se stěhovali po domluvě s majitelkou do nového bytu a předání starého bytu se uskutečnilo 30.12. Majitelka byt prohlédla a do protokolu zapsala: běžné opotřebení + poškozené okno. K dnešnímu dni 6.2. odmítá kauci vrátit s tím, že musela opravit celý byt. Prosím o radu jak dál postupovat, děkuji

19.02.2023
Odpověď

Dobrý den,

Dle § 2254 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby."

Majitelku bytu má právo si započíst na kauci náhradu škody způsobené porušením povinností nájemce. Je však na majitelce, aby škodu řádně vyčíslila a řádně na kauci započetla. Tohle vyčíslení je povinna Vám poskytnout. 

Upozorňuji, že běžné opotřebení bytu není porušením povinností Vás jako nájemce a nemůže být tedy započteno na kauci. 

V této souvislosti doporučuji písemně vyzvat pronajímatelku k vyčíslení opravy poškozeného okna a vrácení zbytku kauce. 

 

 

19.02.2023
Podotázka

Dobrý den, po skončení nájmu jsem byt vymalovala a pronajímatel mi řekl, že byt není vymalovaný a nechce mi vrátit kauci, přitom ve smlouvě není napsané, že byt musí být vymalován. Co mám dělat?

24.02.2023
Odpověď

Dobrý den, vymalování bytu je i bez přímého zakotvení této podmínky při ukončení nájmu jeho součástí, vždy však záleží na době nájmu a následně i na dohodě s pronajímatelem.

Pokud jste sepisoval předávací protokol při skončení nájmu bytu, je velmi důležité, co je v něm uvedeno. Pokud byl byt předán bez vad, nemá pronajímatel právo požadovat částku z kauce na vady v bytě. 

Obecně pronajímatel ale nemá právo na zadržování celé kauce, i kdyby obě strany souhlasili, že je nutné v nájemním bytě cokoliv opravit ze strany nájemce. Ve Vašem případě však

OZ stanoví, že kauce má být vrácena v den ukončení nájmu, což znamená, že je vymahatelná den po jeho skončení bez ohledu na vyúčtování služeb a jejich případných nedoplatků. Podle § 2254 odst. 2 občanského zákoníku: Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.
Nejprve sepište  písemnou výzvu k dobrovolnému plnění, neboť pronajímatel není oprávněn kauci zadržovat. Pokud by ani na písemnou výzvu nereagoval, bude nutné se obrátit s vymožením kauce k soudu. 
Pokud byste si s daným jednáním nebyli jistí, doporučuji se obrátit na advokáta, který si s Vámi sjedná schůzku, vyžádá si od Vás listiny- nájemní smlouvu a předávací protokol a další, a následně sepíše tzv. předžalobní výzvu k dobrovolnému plnění (je možno požadovat i úroky z nevrácené kauce, pokutu z prodlení předložit vyúčtování apod.), případně následně podá žalobu k soudu na vymožení kauce zpět.

24.02.2023
Podotázka

Dobrý den, po skončení nájmu při předání bytu byl podepsán protokol o předání bytu, kde bylo mezi vady vypsáno vymalování, poškozená lednice a poškozené dveře. Toto se konkrétně událo 18.1. 2023. Naše kauce činila 42.000,- Kč. Majitel smi poslal vyúčtování od firmy na výmalbu a úklid na cca 16.000,- Kč. Po mém dalším urgování mi poslalt na účet 14.202,- Kč, kdy mi sdělil, že 10.000,- Kč si ponechá na výdaje za vyúčtování od SVJ. Má otázka zní, zda má majitel právo mi strhnout tolik za “opravy” bytu a také zda má právo mi peníze zadržovat?

07.03.2023
Odpověď

Dobrý den, pronajímatel má povinnost vrátit kauci v den skončení nájmu- viz. ust. § § 2254 odst. 2 občanského zákoníku: Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.

Využití kauce se obvykle sjednává v nájemní smlouvě, přičemž pokud jste se v nájemní smlouvě dohodli na úklidu a vymalování za Vaše náklady, má pronajímatel právo si z kauce náklady strhnout. Pokud ve smlouvě nic uvedeno není, bude záležet na tom, zda bylo nutné byt vymalovat a uklidit s ohledem na poškození bytu či pouze na běžné vymalování. 

Samozřejmě bude záležet i na předávacím protokolu, s čím jste zde souhlasili, zda v bytě pronajímatel zjistil poškození apod.

Pokud však se vším výše uvedeným nesouhlasíte, tudíž se domníváte, že pronajímatel Vám neprávem zadržel kauce a ještě si k tomu odečetl neprávem náklady, doporučuji se s ohledem na danou výši kauce obrátit a advokáta ve Vašem okolí, neboť ke správnému vyřešení případu je nutné znát informace obsažené v nájemní smlouvě, předávacím protokolu apod. 

07.03.2023

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, řešíme s pronajímatelem vrácení kauce z nájmu. Smlouva byla uzavřena na dobu jednoho roku a skončila k 31.1.2023 z bytu jsme se vystěhovali do konce února s tím že jsme za únor ještě zaplatili nájem. Majitelka požadovala zaplacení nájmu na další měsíc dodatkem ke smlouvě, s kterým jsme nesouhlasili a nepodepsali, byt a klíče jsme předali koncem února. Má majitelka bytu v tomto případě právo si kauci nechat jako “kompenzaci” za to, že si nenašla dalšího nájemníka, který by nastoupil od března po nás?

12.03.2023
Odpověď

Dobrý den, obecně platí, že při skončení nájemního vztahu Vám musí pronajímatel kauci vždy vrátit, a to ke dni skončení nájmu. Občanský zákoník stanoví, že kauce má být vrácena v den ukončení nájmu, což znamená, že je vymahatelná den po jeho skončení bez ohledu na vyúčtování služeb a jejich případných nedoplatků. Podle § 2254 odst. 2 občanského zákoníku: Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.

Pokud jste nepodepsali žádné dodatky ke smlouvě či takové podmínky nejsou zakotveny přímo ve smlouvě, dle mého názoru pronajímatel nemá na zadržení kauce žádný nárok. 


Zašlete doporučeným dopisem s dodejkou výzvu, kdy zde požadujte vrácení kauce včetně úroků z prodlení. Pokud by pronajímatel nereagoval, doporučuji se obrátit na advokáta, který si s Vámi sjedná schůzku, detailně s Vámi probere daný problém a při rozhodnutí o tom, že Vám je kauce zadržována protiprávně za Vás následně sepíše předžalobní výzvu, případně poté podá žalobu soudu. Je však nutné zhlédnout dokumenty týkající se nájemního vztahu.

12.03.2023
Podotázka

Dobrý den, pane doktore, ze zákonného ustanovení to patrně vyplývá, nicméně chci se ujistit. Má nájemník nárok na úrok z poskytnuté kauce VŽDY, a to i v případě, že by kauce zcela pokryla náklady na odstranění závad v pronajímaných prostorách? Děkuji za odpověď.

11.04.2023
Odpověď

Dobrý den,

ano, úrok z poskytnuté jistoty se platí vždy kromě případu, že si strany sjednají v nájemní smlouvě vyloučení těchto úroků.

Uvedené vyplývá přímo ze zákona, konkrétně dle § 2254 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby."

 

11.04.2023

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, 28.2.2023 mi skončila nájemní smlouva, byt se předal 7.3.2023 i s předávacím protokolem ke dni 7.3.2023. V nájemní smlouvě mám stanoveno že vratná kauce se vrátí po doručení vyúčtování. V loňském roce vyúčtování proběhlo v půlce března, tudíž by tomu tak mělo být letos. Zatím se nic neděje, a má otázka tedy zní, zda měsíční lhůta pro vrácení kauce platí od skončení nájmu nebo od předání bytu s předávacím protokolem bez ohledu na nějaké vyúčtování. Ráda bych věděla do kdy je majitel maximálně povinen vratnou kauci vrátit když máme ve smlouvě stanovenou podmínku pro vrácení až po vyúčtování. Děkuji za odpověď

12.04.2023
Odpověď

Dobrý den,

jelikož máte smluvně upravenou splatnost jistoty, tato splatnost nastane až po vyúčtování a tedy majitel je povinen tuto kauci vrátit až po této skutečnosti. 

Co se týče vyúčtování, lhůtu pro vyúčtování uvádí přímo zákon a poskytovatel služeb (pronajímatel) je povinen provést a doručit vyúčtování příjemci služeb nejpozději do 4 měsíců od skončení zúčtovacího období. A tím je kalendářní rok. Aktuální vyúčtování za loňský rok 2022 tedy mělo být provedeno a doručeno do 30. dubna 2023.

Uvedené upravuje přímo § 7 zákona č. 67/2013 Sb. kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty:  "Není-li jiným právním předpisem stanoveno jinak, skutečnou výši nákladů a záloh za jednotlivé služby vyúčtuje poskytovatel služeb příjemci služeb vždy za zúčtovací období a vyúčtování doručí příjemci služeb nejpozději do 4 měsíců od skončení zúčtovacího období."

12.04.2023

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, majitelka nám oznámila prodej bytu, tak jsme to začali řešit a vyskytla se příležitos-koupili jsme byt. Napsali jsme majitelce necelý měsíc před odchodem, že se stěhujeme, máme nárok na vracení kauce?

11.04.2023
Odpověď

Dobrý den, z vašeho dotazu není zřejmé, zda již uplynula výpovědní doba nájmu či nikoliv. Pokud ještě výpovědní doba neuplynula, můžete být s pronajímatelkou dohodnuti na tom, že nájemné ve výpovědní době bude splaceno z Vámi poskytnuté jistiny a následně poté se vrátí zbývající část. Pokud však uplyne výpovědní doba při které stále platíte nájemné (pokud jste se s pronajímatelkou nedohodli jinak), bude předán byt, kdy v protokolu o předání bytu nebudou objeveny vady k Vaší tíži náležející, nesmí Vám bezdůvodně pronajímatel zadržovat kauci. 

Obecně dle Občanského zákoníku platí: viz ust. § 2254 odst. 2 :Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby. 

Pokud by pronajímatelka neměla důvod k zadržení kauce a kauci nevrátila, doporučuji zaslat doporučeným dopisem s dodejkou výzvu, kdy zde požadujte vrácení kauce včetně úroků z prodlení. Pokud by pronajímatelka nadále nereagovala, doporučuji se obrátit na advokáta, který si s Vámi sjedná schůzku, detailně s Vámi probere daný problém a při rozhodnutí o tom, že Vám je kauce zadržována protiprávně za Vás následně sepíše předžalobní výzvu, případně poté podá žalobu soudu.

11.04.2023

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat minulý rok 2022 1.2. jsme po dohodě s majitelem bytu ukončili nájemní smlouvu s tím že jsem mu ještě na únor zaplatila nájem plus služby kolem 15000 Kč. Kauci mě majitel nevrátil řekl že mě jí dá až další rok po vyúčtování jelikož jsem leden ještě bydlela v pronajatém bytu a na únor jen zaplatila nájemné+služby ale už jsem měla jiný byt. Vyúčtování jsem měla přes 35 tisíc Kč A to mě vše strhl prý za údajné zničeny být. Doklad o opravě my nedal jen napsal na papírek kolik co stálo. Ve smlouvě měl napsáno že má právo rok než mě kauci vrátí rok uběhl a stále nic. Jak mám postupovat dál? Děkuji mockrát.

30.05.2023
Odpověď

Dobrý den,

pokud byla nájemní smlouva platně sjednána, pak platí to, co bylo ujednáno ve smlouvě, tedy má pronajímatel nárok na vrácení kauce až po sjednané době. Jelikož nevím obsah smlouvy, nemohu Vám odpovědět konkrétně, protože smlouva může obsahovat ujednání odlišné od zákona.

Pokud však ani po uplynutí sjednané doby pronajímatel žádnou částku nevrátí, doporučuji ho vyzvat písemně a ve výzvě přesně uvést požadovanou dlužnou částku a zároveň jej vyzvat k předložení vyúčtování služeb a nájemného za uplynulý rok.

Dle § 2254 zákona č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník, "Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby."

Na základě výše uvedeného máte právo na vrácení kauce i s úroky bez ohledu na to, jak nájem skončil. Ohledně údajné opravy bych doporučoval si vyžádat podklady, případně přeberací protokol, kde byly vady uvedeny. Ohledně vyúčtování energií toto upravuje přímo zákon. Vyúčtování, tedy přehled skutečné výše nákladů a záloh za jednotlivé služby, je poskytovatel služeb povinen provést a doručit příjemci služeb nejpozději do 4 měsíců od skončení zúčtovacího období, kterým je kalendářní rok, jak ukládá zákon č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty.

Pokud se situace nepodaří vyřešit domluvou ani jinou smírnou cestou, doporučuji se obrátit na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu. Jako listinný důkaz Vám poslouží nájemní smlouva a faktura k vyúčtování služeb. Platební rozkaz je typ soudního rozhodnutí, kdy je žalovanému uloženo, aby do 15 dnů zaplatil dlužnou částku spolu s úroky a náklady řízení nebo aby se bránil podáním odporu. Podává se jako klasická žaloba u soudu, ale jeho výhodou je především to, že na rozdíl od klasického řízení trvá řízení výrazně kratší dobu.

30.05.2023

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, K 30.04.2023 jsme se po dohodě s majitelem , odstěhovali z bytu. Jelikož byt utrpěl nějaké poškození , po domluvě s majitelem jsme byt dali do pořádku , vymalovali , vyměnili podlahu a klasické věci okolo. Majitel ze své iniciativity ještě před naším odchodem chtěl vyměnit kuchyňskou linku , linka již byla stará a v rámci možností se vrátila v původním stavu. Do předávacího protokolu pouze napsal , že je linka lehce poškozena , nikoli , že je na výměnu. Při předávání bytu ke dni 30.04.2023 nám bylo majitelem řečeno , že vratnou kauci zašle do měsíce , tedy k 31.05.2023 Dnes přišel e-mail , s rozepsanými body za co strhává kauci. Vyklizení a úklid okolo 1.500,- Malba v hodnotě 8.000,- Výměna kuchyňské linky v hodnotě 7.000,- Může strhnout takové částky , ikdyž v předávacím protokolu o tomto není žádná zmíňka ? Předem děkuji za odpověď , hezký den

30.06.2023
Odpověď

Dobrý den,  

Hned na začátku je potřeba zmínit, že samozřejmě záleží na Vašem individuálním ujednání ve smlouvě, neboť  ujednání ve smlouvě má přednost před ustanovením zákona. A pokud byla nájemní smlouva platně sjednána, pak platí to, co bylo ujednáno ve smlouvě, tedy má pronajímatel nárok na vrácení kauce až po sjednané době po odečtení nutných nákladů na opravu bytu.  

Zároveň, pokud Vám bylo doručeno písemné vyúčtování a rozpis jednotlivých položek, pak pronajímatel splnil svou povinnost. Nicméně, pokud toto vyúčtování a rozpis nesedí se skutečným stavem a stavem sepsaným v protokolu o předání, pak doporučuji pronajímatele písemně vyzvat o detailní zdůvodnění a vyúčtování všech položek, za které byla snížena vratná kauce. Je nutné zmínit, že pokud jste se s pronajímatelem předem nedomluvili výměnu kuchyňské linky, je poté zapotřebí, aby byla vrácena opravdu v původním stavu, byť by se mělo jednat o změnu tzv. k lepšímu. 

Pokud se situace nepodaří vyřešit domluvou, ani jinou smírnou cestou, doporučuji se obrátit na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu na dlužnou částku, o kterou byla bezdůvodně snížena vratná kauce. Jako listinný důkaz Vám poslouží nájemní smlouva, písemná komunikace s pronajímatelem bytu a především pak předávací protokol. Platební rozkaz je typ soudního rozhodnutí, kdy je žalovanému uloženo, aby do 15 dnů zaplatil dlužnou částku spolu s úroky a náklady řízení, nebo aby se bránil podáním odporu. Podává se jako klasická žaloba u soudu, ale jeho výhodou je především to, že na rozdíl od klasického řízení trvá řízení výrazně kratší dobu.   

 

30.06.2023

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, situaci mám stejnou jako ostatní. Jedná se o 20 000kč kauci. Kterou zadržují od 1.7.2023. Budu chtít za každý den úrok navíc samozřejmě . A dokonce si udělali vymyšlené vyúčtování za vodu od 1.1 2023-30.6.2023. Za minulý rok mi vraceli 3 640kč (žiji sám) a teď prý za ten půl rok dlužím 5 000Kč za vodu. V pondělí si zajdu na vodárny a po ptám se na to. Vše můžu doložit a mám i na focené.Ale proč vám píšu. Kolik mě může stát právník se soudem. Samozřejmě si myslím, že pravda je na mojí straně a pak to zaplatí proti strana . Ale kolik tak počítat do toho začátku. Děkuji pěkně a příjemný den přeji. 

31.07.2023
Odpověď

Dobrý den,  

odměna za právní zastoupení se počítá podle advokátního tarifu a vždy se odvíjí od počtu provedených úkonů, které daný advokát pro klienta v dané věci učiní.

Řídí se vyhláškou ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb. odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (tzv. advokátní tarif).  

Pokud bychom měli vypočítat předběžně pouze základní úkony dle advokátní tarifu, tedy převzetí a příprava zastoupení nebo obhajoby na základě smlouvy o poskytnutí právních služeb, písemné podání nebo návrh ve věci samé, výzva k plnění se základním skutkovým a právním rozborem předcházející návrhu ve věci samé a případně jednoduchá výzva k plnění, pak výsledná částka i s DPH představuje částku 6 837,00 Kč (výpočet - Úkonová odměna: 2 x 1 900,00 + 1 x 950,00 = 4 750,00 + Režijní paušál: 3 x 300,00 = 900,00).

Dále je potřeba zmínit §3 již zmíněné vyhlášky (nebo také advokátního tarifu), který hovoří o tzv. smluvní odměně. Smluvní odměna je ujednáním mezi advokátem a klientem o částce, za niž bude právní služba poskytnuta, anebo o způsobu jejího určení, kdy toto ujednání o smluvní odměně je buď součástí smlouvy, na jejímž základě se právní služba poskytuje, nebo je sjednáno samostatně. Je tedy možné, aby si advokát účtoval i jinou sazbu, než je stanoveno v advokátním tarifu, na to je třeba si dát pouze a vždy záleží na Vašem individuálním ujednání a ujednání ve smlouvě, kterou s advokátem uzavřete.

Zároveň je třeba vždy počítat se soudním poplatkem, který je určen podle položky 1 Zákona č. 549/1991 Sb. o soudních poplatcích, jeho výše se odvíjí podle hodnoty sporu, která ve Vašem případě je ve výši 1.000,- Kč. 

 

31.07.2023

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, 17.7.2023 jsem ukončila najemni smlouvu a předala byt v pořádku s předávací protokolem. A do dnešního dne mi nebyla vrácena kauce. Problém je ten,že ta kauce nebyla ani psana v najemni smlouvě. Co mam dělat když mi kauci majitelka nechce vratit,prý si ji necha na nedoplatky za elektřinu. Ale vyúčtování za elektřinu mi dala az po 2letech a byla psana na majitelku a chce po mě 50tisic. Muze si kauci nechat nebo mi ji musi vrátit? Popřípadě co mám dělat. 

31.07.2023
Odpověď

Dobrý den,  

Z Vašeho popisu skutkového stavu je možné požadovat vydání bezdůvodného obohacení, neboť majitelka nemá momentálně k ponechání peněz žádný právní titul a jedná se tedy o plnění bez právního důvodu.

Jelikož tedy kauce nebyla ve smlouvě sjednána, nemá majitelka žádný právní důvod k ponechání této částky, a navíc pokud je to dle Vašeho popisu i v rozporu se skutečností uvedenou v předávacím protokolu. Zákon u kauce písemnou formu nevyžaduje, je tedy možné, že k jejímu sjednání mohlo dojít i ústně, avšak muselo tak být s Vaším souhlasem. Kauce může být použita i na úhradu nedoplatků za služby, které nájemce dluží pronajímateli, avšak tyto dlužné částky by měly být uvedeny v protokolu o předání bytu. Tím, že ke sjednání kauce nedošlo písemně, bude pro pronajímatelku těžší prokázat její sjednání. 

Podle ustanovení § 2991 odst. 1 občanského zákoníku ten, kdo se na úkor jiného bez spravedlivého důvodu obohatí, musí ochuzenému vydat, oč se obohatil, bez ohledu na to, zda jde o fyzickou osobu, nebo právnickou osobu a také bez ohledu na dobrou víru obohaceného. Bezdůvodné obohacení je institut práva občanského (civilního) a je možné jej uplatnit žalobou u civilních soudů.  Nicméně, je důležité v tomto případě unést důkazní břemeno a při případném soudním sporu by tak bylo nutné prokázat existence, alespoň ústní, ideálně však písemné smlouvy mezi Vámi a pronajímatelkou a zaplacení kauce a následném nevydání této částky zpět, tedy, že na její straně došlo k bezdůvodnému obohacení a peníze, ke kterým nemá žádný právní titul nechce vyplatit. To by při ústní dohodě mohlo být problematické, proto doporučuji nejprve ještě jednou vyzkoušet smírnou cestu vyřešení sporu, bez intervence soudu, např. písemně ji vyzvat k vydání dlužné kauce, případně jinou dohodu. Tato písemná výzva by také mohla sloužit jako důkazní prostředek při případném soudním vymáhání bezdůvodného obohacení.  

Pokud tedy pronajímatelka nebude reagovat urgence a smírnou dohodu o vydání peněžité kauce, pak doporučuji obrátit se na soud s žalobou o vydání bezdůvodného obohacení. 

31.07.2023
Podotázka

Dobrý den, vypověděli jsme smlouvu z bytu a při předání bytu proběhlo vše v pořádku. Majitel nám ale pořád nevrátil kauci ve výši 20.000,- Kč.

04.08.2023
Odpověď

Dobrý den, obecně dle Občanského zákoníku platí: viz ust. § 2254 odst. 2 :Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby. 
Pokud by pronajímatel neměl důvod k zadržení kauce dle výše uvedeného ustanovení a kauci nevrátil, doporučuji zaslat doporučeným dopisem s dodejkou výzvu, kdy požadujte vrácení kauce včetně úroků z prodlení.

Pokud by pronajímatel nereagoval, nebo byste si s daným jednáním nebyli jistí, doporučuji se obrátit na advokáta, který si s Vámi sjedná schůzku, vyžádá si od Vás listiny- nájemní smlouvu a předávací protokol a další, a následně sepíše tzv. předžalobní výzvu k dobrovolnému plnění (je možno požadovat i úroky z nevrácené kauce, pokutu z prodlení předložit vyúčtování apod.), případně následně podá žalobu k soudu na vymožení kauce zpět.



04.08.2023

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, dne 30.6. jsem se odstěhovala z bytu přesně dle dohody s majitelkou. Při předání majitelka byt prošla vše bylo v pořádku. Kauci ve výši 30.000,- Kč mi nevyplatila s tím, že na to má ze zákona 30 dní. Ani po uplynutí této doby mi kauce nebyla navrácena. Majitelka nekomunikuje a na sociální síti si mě zablokovala. Co mám dělat?

06.08.2023
Odpověď

Dobrý den, problematika vrácení kauce při skončení pronájmu bytu je stanovena v ust.  § 2254 odst. 2  Občanského zákoníku. Toto ustanovení stanoví: Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby. 

Pokud skutečně pronajímatel nezadržuje kauci na základě zákonných důvodů ( viz výše uvedené ustanovení Občanského zákoníku), nemá právo kauci zadržovat. Nejprve sepište písemnou výzvu k dobrovolnému plnění, neboť pronajímatel není oprávněn kauci zadržovat. Pokud by ani na písemnou výzvu nereagoval, bude nutné se obrátit s vymožením kauce k soudu.

Pokud byste si s daným jednáním nebyli jistí, doporučuji se obrátit na advokáta, který si s Vámi sjedná schůzku, vyžádá si od Vás listiny- nájemní smlouvu a předávací protokol a další, a následně sepíše tzv. předžalobní výzvu k dobrovolnému plnění (je možno požadovat i úroky z nevrácené kauce, pokutu z prodlení předložit vyúčtování apod.), případně následně podá žalobu k soudu na vymožení kauce zpět.

 

06.08.2023

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, jak na vrácení kauce z pronajatého bytu?

17.10.2023
Odpověď

Dobrý den, problematika vrácení kauce a úroků při skončení nájmu je zakotvena v ust. § 225č Občanského zákoníku. 
§ 2254
Jistota a smluvní pokuta
(1) Ujednají-li strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu, nebo ujednají-li si pro případ porušení těchto povinností smluvní pokutu, nesmí jistota a právo na zaplacení smluvní pokuty v souhrnu přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného.
(2) Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.

Kauce by tak dle výše uvedeného ustanovení měla být vracena nájemci spolu s úroky. Úroky jsou buď sjednány přímo v nájemní smlouvě, pokud tomuto tak učiněno nebylo, považuje se za měřítko výše úroků úrok, který by poskytla banka v místě bydliště pronajímatele. Výše úroků je tak dle výše zákonné sazby. 

Pokud  pronajímatel nezadržuje kauci na základě zákonných důvodů (viz. výše uvedené ustanovení Občanského zákoníku), nemá právo kauci zadržovat. Nejprve doporučuji sepsat písemnou výzvu k dobrovolnému plnění, neboť pronajímatel není oprávněn kauci zadržovat.
Pokud by ani na písemnou výzvu nereagoval, bude nutné se obrátit s vymožením kauce k soudu.

17.10.2023
Podotázka

Dobrý den, chceme se s majitelem bytu domluvit na dřívějším odchodu z bytu z důvodu toho, že nám zatajil, že je v bytě plíseň a je to zdraví ohrožující prostředí. Výpovědní lhůtu máme ve smlouvě napsáno “dva (3) měsíce” je tam takováto chyba, tudíž pomalu ani nevím, jestli dva nebo tři měsíce. Majitel řekl dva a že se máme odstěhovat, pokud se nám to nelíbí. Pokud bychom se chtěli domluvit, že byt opustíme do měsíce a ne do dvou, máme nárok na vrácení alespoň části kauce, která činí dva měsíční nájmy? Děkuji za odpověď

31.10.2023
Odpověď

Dobrý den, 

na začátku je potřeba zmínit, že samozřejmě záleží na Vašem individuálním ujednání s pronajímatelem, které bylo ve smlouvě nebo následně uzavřeno ústní dohodou (zde ale hrozí riziko důkazní nouze v případě sporu), neboť ujednání ve smlouvě má přednost před ustanovením zákona. Pokud byla nájemní smlouva platně sjednána, pak platí to, co bylo ujednáno ve smlouvě. Pronajímatel má nárok na vrácení kauce až po sjednané době po odečtení nutných nákladů na opravu bytu. Nicméně, pokud výpovědní doba činí 2 měsíce, pak jste povinni oba tyto měsíce ještě plně uhradit v rámci plateb měsíčního nájemného a skutečná doba vašeho pobytu v bytě s touto povinností nemá nic společného.  

Pokud byl váš dotaz mířen na to, zda je možné, abyste se odstěhovali v rámci výpovědní doby a pouze jeden měsíc zaplatíte v rámci řádného měsíčního nájmu, pak má pronajímatel právo si z kauce odečíst dlužnou částku – tedy ve výši minimálně jednoho chybějícího měsíce, který již nezaplatíte. Nicméně, záleží na ujednání ve smlouvě a je možné, že za prodlení s platbou nájemného si pronajímatel účtuje vlastní výši úroku z prodlení.  Pokud jste si s pronajímatelem ve smlouvě výši úroku výslovně nedohodli, bude se při výpočtu úroku vycházet z nařízení vlády č. 351/2013 Sb., podle kterého se úrok z prodlení rovná součtu aktuální repo sazby stanovené Českou národní bankou a osmi procent. Tedy je vysoce pravděpodobné, že ze zaplacené kauce po odečtení dlužného nájemného za 1 měsíc s připočtením úroků z prodlení, zbyde částka o mnoho nižší, než se rovná jednomu měsíčnímu nájmu. Doporučuji vám proto řádně zaplatit za oba měsíce výpovědní doby, přestože již v bytě bydlet nebudete, a pak požadovat navrácení kauce v celém rozsahu (tedy ve výši dvou měsíčních nájmů). Doba, kdy byt reálně opustíte nemá nic společného s povinností zaplatit nájemné dle uzavřené smlouvy. 

31.10.2023

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, pronajímatel do smlouvy uvedl, že kauci může vrátit po odbydlení jednoho roku. Má na to nárok? V bytě bydlíme od července 2023 a nyní se z důvodu navýšení nájemného chceme odstěhovat.

22.01.2024
Odpověď

Dobrý den, Občanský zákoník stanoví, že pronajímatel vrátí nájemci kauci při skončení nájmu.

§ 2254

Jistota a smluvní pokuta

(1) Ujednají-li strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu, nebo ujednají-li si pro případ porušení těchto povinností smluvní pokutu, nesmí jistota a právo na zaplacení smluvní pokuty v souhrnu přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného.

(2) Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.

Tedy nikoliv za rok. Pokud se následně v této situaci ocitnete, máte právo na vrácení kauce a současně s tímto máte právo požadovat úroky z prodlení. 

Pokud kauce vrácena nebude při skončení nájmu, zašlete oficiální výzvu k úhradě dluhu. Pokud ani na toto nebude reagovat bude nutné podat žalobu soudu. 

22.01.2024

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, Mám nájemní smlouvu od 15.1.2024 Na určito do 15.6.2024 , žádná zkušební doba . Ale sehnala jsem jiné bydlení za lepší peníze a zítra predevam klíče , chci zpět vratnou kauci . Prej na vyplacení ma 10 dni po skončení najmu , ale tím ze mám nájem na dobu určitou tak budu ještě platit nájem dal .. co s tím ? Jsem nějak v právu? Potřebuji hlavně tu kauci a nechci nic platit navíc když byt opoustim a budu mít jiné bydlení .

28.02.2024
Odpověď

Dobrý den, 

na začátku je potřeba zmínit, že samozřejmě záleží na Vašem individuálním ujednání s pronajímatelem, které bylo ve smlouvě nebo následně uzavřeno ústní dohodou (zde ale hrozí riziko důkazní nouze v případě sporu), neboť ujednání ve smlouvě má přednost před ustanovením zákona. Pokud byla nájemní smlouva platně sjednána, pak platí to, co bylo ujednáno ve smlouvě. Dle ustanovení § 2287 obč. zákoníku může nájemce vypovědět nájem na dobu určitou, změní-li se okolnosti, z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu zřejmě vycházely, do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval. 

V podstatě je tedy možné ukončit nájemní smlouvu na dobu určitou předčasně pouze z důvodu sjednaného v smlouvě nebo v případě, kdy se změní okolnosti tak zásadně, že by bylo nerozumné požadovat od nájemce, aby setrval v nájmu. První možnost vyžaduje výslovné sjednání této možnosti ve smlouvě, zatímco druhá vychází z privilegované pozice nájemce, pokud se změní okolnosti, které byly při uzavírání smlouvy relevantní a které nájemci znemožňují pokračovat v nájmu, například při přestěhování do jiného města kvůli práci. 

Nicméně, dle Vámi poskytnutých informací ani jedna z výše uvedených možností nenastala, neboť nalezení nové, pro Vás výhodnějšího bydlení nelze podřadit pod závažnou změnu okolností, za kterých by nájemce mohl nájemní smlouvu ukončit. Pokud se tedy nedomluvíte s pronajímatelem individuálně, na základě jeho dobré vůle nájem předčasně ukončit, pak jste opravdu povinna platit pravidelné měsíční nájemné až do skončení nájemní smlouvy, tedy do data sjednaného ve smlouvě. Pokud byste tak neučinila, pronajímatel se může dlužné částky domáhat i soudně. 

28.02.2024
Podotázka

Dobrý den, Dnes jsem oznámil majitelce že se budu stěhovat a tudíž žádám o ukončení smlouvy a vrácení kauce.. majitelka se obrací na to že máme 2 měsíční výpovědní lhůtu a kaucí vrátí až po vyúčtování,to znamená až za rok co mám dělat teď?

28.02.2024
Odpověď Dobrý den, 
na začátku je potřeba zmínit, že samozřejmě záleží na Vašem individuálním ujednání s pronajímatelkou, které bylo ve smlouvě nebo následně uzavřeno ústní dohodou (zde ale hrozí riziko důkazní nouze v případě sporu), neboť ujednání ve smlouvě má přednost před ustanovením zákona. Pokud byla nájemní smlouva platně sjednána, pak platí to, co bylo ujednáno ve smlouvě. Pronajímatel má nárok na vrácení kauce až po sjednané době po odečtení nutných nákladů na opravu bytu. Zcela přesně nerozumím tomu, proč byste měli kauci obdržet až za rok. Právní předpisy jednoznačně stanoví, že jistota (neboli vratná kauce) musí být vrácena v den ukončení nájmu, případně nejpozději do jednoho měsíce od předání bytu/domu. Nicméně, je možné smluvně dohodnout delší lhůtu pro vrácení kauce, a to třeba i na tři měsíce, pokud se obě strany takto dohodnou.  
Záleží tedy na tom, co jste si dohodli ve smlouvě s majitelkou nemovitosti. Pokud jste při podpisu smlouvy akceptovali svým podpisem lhůtu k vrácení kauce v délce jednoho roku, nemůžete se nyní odvolávat na to, že s takto dlouhou dobou nesouhlasíte. Pokud však v nájemní smlouvě není ujednáno nic o lhůtě k vrácení jistoty, pak je nutné pronajímatelku upozornit na to, že musí tuto kauci vrátit ve lhůtě jednoho měsíce po ukončení nájmu a předání nemovitosti.  Ještě je nutné upozornit na to, že doba, kdy byt reálně opustíte nemá nic společného s povinností zaplatit nájemné dle uzavřené smlouvy. Na závěr lze ještě doporučit, abyste během předávání bytu zpět majitelce vyžadovali sestavení předávacího protokolu. Tento dokument by měl obsahovat informace o aktuálním stavu nemovitosti, včetně případných škod, abyste měli důkaz k tomu, kolik může pronajímatelka případně odečíst z vratné kauce. 
28.02.2024
Podotázka

Dobrý den, syn odevzdal byt pronajatý na dobu určitou. Kauci mu celou nevrátili - 10.000,- Kč mu pošlou na účet a 10.000,- Kč si ponechali až po vyúčtování. Vše má zaplaceno a byt předal v pořádku.

27.02.2024
Odpověď

Dobrý den, Občanský zákoník stanoví, že pronajímatel vrátí nájemci kauci při skončení nájmu.
§ 2254
Jistota a smluvní pokuta
(1) Ujednají-li strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu, nebo ujednají-li si pro případ porušení těchto povinností smluvní pokutu, nesmí jistota a právo na zaplacení smluvní pokuty v souhrnu přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného.
(2) Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.

Tedy nikoliv až po vyúčtování služeb.

Pokud se následně v této situaci ocitnete, máte právo na vrácení kauce a současně s tímto máte právo požadovat úroky z prodlení. 
Pokud kauce vrácena nebude při skončení nájmu, zašlete oficiální výzvu k úhradě dluhu. Pokud ani na toto nebude reagovat bude nutné podat žalobu soudu. 

27.02.2024

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, řeším problém s navrácením kauce. Smlouva byla sepsána jako podnájemní. Uvedený nájemce je však veden jako vlastník jednotky podle katastru. Nájemce při předání bytu nevrátil kauci a požadoval zapsání chyb do předávacího protokolu. (např. uvolněná klička u dveří, podle jeho názoru prach apod.), vše mám nafocené a vyfocené jaká byla realita. Ve smlouvě je uvedeno, že kauce bude vrácena po vyúčtováních, ale nevím zda je to platné na základě práva. Je možné situaci řešit i když je uvedeno vrácení až po vyučtováních a zároveň je smlouva vedena jako podnájemní? Stejně tak zda je možné řešit případný spor co za vady na bytě je běžné opotřebení (nájemce bude mít v plánu určitě do kauce propsat veškeré opraváře i na utažení sroubku). Děkuji za informaci a rád se na vás obrátím pokud budete mít volné kapacity.

30.03.2024
Odpověď

Dobrý den, 

Dle Vašeho popisu šlo ze strany pronajímatele o obcházení zákona, neboť pokud je vlastníkem nemovitosti a smlouva byla uzavřena mezi Vámi, není důvod, a dokonce ani v souladu s právem, aby měl v nájmu svou nemovitost a dále ji dával do podnájmu. A proto se vztah mezi pronajímatelem a Vámi posoudí jako nájem bytu. To by znamenalo, že budete mít i jako podnájemce stejná práva jako nájemce. Jediným problémem zde bude unést důkazní břemeno a prokázat, že ve skutečnosti se jedná skutečně o nájem bytu.

Zároveň je potřeba zmínit, že samozřejmě záleží na Vašem individuálním ujednání s pronajímatelem (který vystupuje jako nájemce), které bylo ve smlouvě, neboť ujednání ve smlouvě má přednost před ustanovením zákona, a nadto občanský zákoník neupravuje pravidla podnájmu a záleží opravdu jen na ujednání mezi smluvními stranami. Pokud byla smlouva platně sjednán, pak platí to, co bylo ujednáno ve smlouvě.  

Pokud bychom se bavili v rovině nájmu (nikoliv podnájmu), pak platí, že pronajímatel má nárok na vrácení kauce až po sjednané době po odečtení nutných nákladů na opravu bytu. Vyúčtování služeb se vydává zpravidla jednou za rok. Nicméně, právní předpisy jednoznačně stanoví, že jistota (neboli vratná kauce) musí být vrácena v den ukončení nájmu, případně nejpozději do jednoho měsíce od předání bytu/domu. Nicméně, je možné smluvně dohodnout delší lhůtu pro vrácení kauce, a to třeba i na tři měsíce, pokud se obě strany takto dohodnou.  Pokud se strany nedohodly, je možné kauce vymáhat jeden měsíc po ukončení (respektive předání bytu). U předání bytu rovněž doporučuji sepsat co nejpodrobnější protokol o předání bytu s majitelem, ať si zcela konkrétně sepíšete aktuální stav předávané nemovitosti. Tím předejte budoucím sporům o náklady za opravy. Co se týče běžného opotřebení, pokud v nájemní smlouvě není uvedeno jinak, platí pravidlo, že opravy a úpravy nad rámec běžného opotřebení jsou hrazeny pronajímatelem. Běžné opotřebení bytu můžeme vysvětlit jako mírné a postupné zhoršení stavu vybavení způsobené obvyklým užíváním. Náklady spojené s péčí o toto běžné opotřebení obvykle hradí nájemce, jak stanovuje nařízení vlády č. 258/1995 Sb. Do odpovědnosti nájemníka spadá udržování a čištění bytu a vybavení, malování, tapetování, opravy omítek, čištění podlah včetně podlahových krytin, čištění a oprava koupelnových a kuchyňských obkladů, čištění odpadů až ke svislým rozvodům, modernizace vypínačů a osvětlení, oprava elektrických a plynových spotřebičů. Nicméně, částka za tyto opravy by neměla přesáhnout 100 Kč za 1 m² za rok. Opravy vyžadující vyšší finanční náklady by měl hradit majitel bytu.

30.03.2024

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, jeden z článků nájemní smlouvy říká, že "po skončení nájmu, nejpozději do 1 měsíce od skončení nájmu je pronajímatel jistotu povinen vrátit nájemci". Mohu i tak trvat na vrácení kauce ke dni skončení nájmu s tím, že je tato část nájemní smlouvy v rozporu s občanským zákoníkem? Nebo může pronajímatel trvat na 1 měsíci v souladu se smlouvou? 

24.04.2024
Odpověď

Dobrý den, Občanský zákoník stanoví, že pronajímatel vrátí nájemci kauci při skončení nájmu.

§ 2254 OZ: Jistota a smluvní pokuta(1) Ujednají-li strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu, nebo ujednají-li si pro případ porušení těchto povinností smluvní pokutu, nesmí jistota a právo na zaplacení smluvní pokuty v souhrnu přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného.(2) Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.

Tedy nikoliv až po vyúčtování služeb, ale při skončení nájmu.

Občas mají pronajímatelé nemovitostí za to, že si ve smlouvě mohou dohodnout, co chtějí, pokud jim to nájemci podepíšou, nicméně toto není pravda a pronajímatelé se nemohou odchýlit od ustanovení zákona, které jsou v neprospěch nájemců.

Pokud se následně v této situaci ocitnete, máte právo na vrácení kauce a současně s tímto máte právo požadovat úroky z prodlení.Pokud kauce vrácena nebude při skončení nájmu, zašlete oficiální výzvu k úhradě dluhu.Pokud ani na toto nebude reagovat bude nutné podat žalobu soudu.S žalobou Vám může pomoci kterýkoliv advokát ve Vašem okolí, který si s Vámi sjedná schůzku, vyžádá si od Vás potřebné dokumenty a následně za Vás žalobu sepíše a zastoupí Vás při jednání před soudem.

24.04.2024
Podotázka

Dobrý den, prosím o pomoc. Při nastěhování (listopad) jsem dávala kauce ve výši 2 nájmů + 1 nájem dopředu. V nájemní smlouvě je odstavec, kde dávám kauce na 2 měsíce dopředu.

Nájem jsem začala platit v prosinci. Po skončení nájemní smlouvy jsem řádně odevzdala byt, který byl dle předávacího protokolu v pořádku. Nejsem si ale upřímně jistá,zda je v bytě kauce k vrácení?

Majitel razantně tvrdí, že ne.

26.04.2024
Odpověď

Dobrý den, především je nutné uvést, že pokud jste se s pronajímatelem nedohodly na úhradě posledních nájmů z předané kauce, máte nárok alespoň na Vámi uvedené 2 kauce, které jste při vzniku nájemního vztahu pronajímateli předala. 

Co se týče placení nájemného, uvádím následující: Ust. § 2251 Občanského zákoníku stanoví:

§ 2251

(1) Nájemce platí nájemné předem na každý měsíc nebo na jiné ujednané platební období, nejpozději do pátého dne příslušného platebního období, nebyl-li ujednán den pozdější. Společně s nájemným platí nájemce zálohy nebo náklady na služby, které zajišťuje pronajímatel; o těchto zálohách a nákladech platí § 2253 obdobně.

(2) Pronajímatel nesmí požadovat po nájemci jiná plnění než uvedená v odstavci 1, ať již ve formě vkladu nebo jinak, ani platbu nájemného později datovaným šekem nebo jiným obdobným způsobem.

Tedy, pokud jste se nedohodli s pronajímatelem jinak, nájemné se platí měsíčně dopředu, tedy, pokud jste měla uzavřenou nájemní smlouvu od 1.12., již v listopadu jste tedy měla 1 nájem dopředu zaplatit. Pokud jste uzavřela nájemní smlouvu ke dni 1.11, je možné, že jste se dohodla s pronajímatelem na úhradě 1 nájemného dopředu spolu s předáním 2 kaucí. 

26.04.2024
Podotázka

Dobrý den, jsem v procesu vypovězení nájemní smlouvy - jedná se o smlouvu na dobu určitou, ale já potřebuji ukončit předčasně kvůli změně práce a stěhování do ciziny. Na základě informací z internetu jsem pochopila, že by zákon toto měl umožňovat, ale s 3 měsíční výpovědní lhůtou plus zaručuje vrácení kauce (pokud nedošlo ke škodě na majetku). Chtěla jsem si ověřit zejména to vrácení kauce, jelikož v smlouvě mám, že kauce propadá, pokud vypovím dříve?

09.05.2024
Odpověď

Dobrý den, ust. § 2287 Občanského zákoníku stanoví: 

§ 2287

Nájemce může vypovědět nájem na dobu určitou, změní-li se okolnosti, z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu zřejmě vycházely, do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval.

Obecně platí, že nájemce může výpověď podat kdykoli, pronajímateli nemusí důvod sdělovat, pokud nechce. Platí pro něj však tříměsíční výpovědní lhůta (po kterou musí platit nájem).

Co se týče kauce, platí následující:

Občanský zákoník stanoví, že pronajímatel vrátí nájemci kauci při skončení nájmu.§ 2254 OZ: Jistota a smluvní pokuta(1) Ujednají-li strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu, nebo ujednají-li si pro případ porušení těchto povinností smluvní pokutu, nesmí jistota a právo na zaplacení smluvní pokuty v souhrnu přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného.(2) Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.Tedy nikoliv až po vyúčtování služeb, ale při skončení nájmu.

Pronajímatel nemá dle mého názoru nárok na propadnutí kauce ve výši 3 nájmů. Zde pak je ještě možnost, zda toto ustanovení neznamená, že ve výpovědní lhůtě trvající 3 měsíce již nebude nájem placen a tuto 3 měsíční výpovědní lhůtu pokryje právě ona uvedená poskytnutá kauce pronajímateli. 

09.05.2024

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobry den, včera jsem předala byt v pořádku, paní majitelka mi nevrátila kauci a úroky z kauce.

Dále, když jsem měla vyúčtování za služby, vůbec mi nepředložila originál faktury, donesla mi A4 napsané ručně, tudíž jsem neměla absolutní přehled. Jak prosím postupovat v takovém případě?

03.06.2024
Odpověď

Dobrý den, Občanský zákoník stanoví, že pronajímatel vrátí nájemci kauci při skončení nájmu.§ 2254 OZ: Jistota a smluvní pokuta(1) Ujednají-li strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu, nebo ujednají-li si pro případ porušení těchto povinností smluvní pokutu, nesmí jistota a právo na zaplacení smluvní pokuty v souhrnu přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného.(2) Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.Tedy nikoliv až po vyúčtování služeb, ale při skončení nájmu.

Pokud kauce vrácena nebude, zašlete oficiální výzvu k úhradě dluhu.Pokud ani na toto nebude reagovat bude nutné podat žalobu soudu.S žalobou Vám může pomoci kterýkoliv advokát ve Vašem okolí, který si s Vámi sjedná schůzku, vyžádá si od Vás potřebné dokumenty a následně za Vás žalobu sepíše a zastoupí Vás při jednání před soudem.
Co se týče oficiální výzvy k úhradě dluhu, doporučuji ji zaslat pronajímateli doporučeně s dodejkou na adresu pronajímatele, kterou máte v nájemní smlouvě. Zde je třeba určit na základě jakého důvodu se domáháte vrácení kauce (uzavření nájemní smlouvy s datem uzavření), kdy nájem skončil a upozornit jej na to, že prostředky měly být dle výše uvedeného ust. OZ vráceny spolu se skončením nájmu. Dále doporučuji stanovit pronajímateli dodatečnou lhůtu k dobrovolnému plnění (obvykle 7dní).

Co se týče problému s přehledem vyúčtování, měla jste co by nájemce právo nahlédnout do podkladů na základě žádosti pronajímateli, a to do 30 dnů od doručení vyúčtování. Současně od doručení podkladů jste měla právo na námitky, opět do 30 dnů. Pokud jste tohoto nevyužila, platí, že s vyúčtováním souhlasíte. 

03.06.2024
Podotázka

Dobrý den, na konci ledna tohoto roku jsem ukončila po dvou letech nájem, byt jsem předala k poslednímu dni v měsíci. V bytě jsem opravovala na vlastní náklady podlahu v ceně 8.000,- a pronajímateli po domluvě nechala svou pračku za cca 3.000,-. Vratná kauce na byt byla 15.000,- a do dnešního dne mi nebyla vrácena, bývalý pronajímatel nereaguje na SMS zprávy a to i přes to, že vidím doručení. Jak mohu v této situaci pokračovat, abych dostala své peníze zpět? Děkuji!

06.06.2024
Odpověď

Dobrý den, pokud jste skončila nájem a byt jste předala i spolu se sepsáním předávacího protokolu, kdy nebyly uvedeny vady, které by mohl pronajímatel mohl odstranit právě využitím zajištěné kauce, uvádím následující:

Občanský zákoník stanoví, že pronajímatel vrátí nájemci kauci při skončení nájmu.

§ 2254 OZ: Jistota a smluvní pokuta

(1) Ujednají-li strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu, nebo ujednají-li si pro případ porušení těchto povinností smluvní pokutu, nesmí jistota a právo na zaplacení smluvní pokuty v souhrnu přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného.

(2) Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.Tedy nikoliv až po vyúčtování služeb, ale při skončení nájmu.

Pokud kauce vrácena nebude, zašlete oficiální výzvu k úhradě dluhu.Pokud ani na toto nebude reagovat bude nutné podat žalobu soudu.Co se týče oficiální výzvy k úhradě dluhu, doporučuji ji zaslat pronajímateli doporučeně s dodejkou na adresu pronajímatele, kterou máte v nájemní smlouvě. Zde je třeba určit na základě jakého důvodu se domáháte vrácení kauce (uzavření nájemní smlouvy s datem uzavření), kdy nájem skončil a upozornit jej na to, že prostředky měly být dle výše uvedeného ust. OZ vráceny spolu se skončením nájmu. Dále doporučuji stanovit pronajímateli dodatečnou lhůtu k dobrovolnému plnění (obvykle 7dní).

S žalobou Vám může pomoci kterýkoliv advokát ve Vašem okolí, který si s Vámi sjedná schůzku, vyžádá si od Vás potřebné dokumenty a následně za Vás žalobu sepíše a zastoupí Vás při jednání před soudem.

 

06.06.2024

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, je nájemce povinný vrátit kauci hned, i když ve smlouvě o pronájmu je napsáno, že na to má rok? 

06.06.2024
Odpověď

Dobrý den, předpokládám, že Vámi položená otázka míří na povinnost pronajímatele, nikoliv nájemce. S ohledem na Vámi uvedený dotaz uvádím, že pronajímatel je povinen vrátit kauci ihned po skončení nájemní smlouvy. 

Občanský zákoník stanoví, že pronajímatel vrátí nájemci kauci při skončení nájmu.

§ 2254 OZ: Jistota a smluvní pokuta

(1) Ujednají-li strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu, nebo ujednají-li si pro případ porušení těchto povinností smluvní pokutu, nesmí jistota a právo na zaplacení smluvní pokuty v souhrnu přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného.

(2) Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží.

Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby. Tedy nikoliv až po Vámi uvedeném roce, případně po vyúčtování služeb, ale při skončení nájmu.

06.06.2024

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, budu předávat byt majiteli a při podpisu smlouvy jsem si nevšimla, že je ustanovení mezi mnou a majitelem bytu, že kauci 20.000,- Kč vrátí až po vyúčtování v červnu roku 2025. Má na tohle nárok dát do smlouvy a mám nárok žádat o úroky z kauce ?

17.08.2024
Odpověď

Dobrý den, pronajímatel je povinen vrátit kauci ihned po skončení nájemní smlouvy. 

Občanský zákoník stanoví, že pronajímatel vrátí nájemci kauci při skončení nájmu.

§ 2254 OZ: Jistota a smluvní pokuta

(1) Ujednají-li strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu, nebo ujednají-li si pro případ porušení těchto povinností smluvní pokutu, nesmí jistota a právo na zaplacení smluvní pokuty v souhrnu přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného.

(2) Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží.

Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby. Tedy nikoliv až po Vámi uvedené době, i přestože je to součástí smlouvy, případně po vyúčtování služeb, ale při skončení nájmu.
Požadovat úroky z kauce je Vaším právem ze zákona.

17.08.2024

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, mužů se zeptat jak to je z vracení kauce z nájmu bytu. 

29.08.2024
Odpověď

Dobrý den,

Je potřeba si uvědomit několik důležitých věcí. Ideální situací by bylo, kdybyste měla sepsanou řádnou smlouvu o nájmu, ve které by byly jasně stanoveny podmínky pro složení a vrácení kauce, včetně toho, jakým způsobem bude kauce zajištěna. 

Pronajímatel je povinen vrátit kauci po skončení nájemního vztahu, pokud nájemce řádně plnil své povinnosti a nezpůsobil na pronajatém majetku žádnou škodu. Zákon nestanoví přesnou lhůtu pro vrácení kauce, ale obecně se předpokládá, že by měla být vrácena bez zbytečného odkladu po skončení nájmu a vypořádání všech závazků.

I v případě, kdy například nemáte klasický doklad o zaplacení kauce, může jako důkaz o zaplacení sloužit např. výpis z bankovního účtu.

Za situace, kdy pronajímatel kauci nevrátil, tak můžete udělat to, že si písemně vyžádáte vrácení kauce - pošlete pronajímateli doporučený dopis, ve kterém požadujete vrácení kauce. V dopise odkažte na Váš důkaz o zaplacení. Dále v něm uveďte, že pokud pronajímatel nebude na tuto výzvu reagovat do určitého data, obrátíte se na soud.

Pro případný soudní spor shromážděte veškeré další důkazy, které by mohly potvrdit vaše nároky.

29.08.2024

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, pronajímatel není ochoten vrátit kauci. Mam již předávací protokol, chce čekat až do vyúčtování elektřiny. Na internetu jsem se dočetl, že musí být kauce vrácena k poslednímu dni nájmu, což bylo 31.08.2024. Prosím o radu.

17.09.2024
Odpověď

Dobrý den, ano, máte pravdu.

pronajímatel je povinen vrátit kauci ihned po skončení nájemní smlouvy. 
Občanský zákoník stanoví, že pronajímatel vrátí nájemci kauci při skončení nájmu.
§ 2254 OZ: Jistota a smluvní pokuta
(1) Ujednají-li strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu, nebo ujednají-li si pro případ porušení těchto povinností smluvní pokutu, nesmí jistota a právo na zaplacení smluvní pokuty v souhrnu přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného.
(2) Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží.
Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby. Tedy nikoliv až po Vámi uvedené době, i přestože by to mohlo být součástí smlouvy, případně po vyúčtování služeb, ale při skončení nájmu.Požadovat úroky z kauce je Vaším právem ze zákona.

Pokud tedy nájem skutečně skončil (uplynula výpovědní doba..), byl sepsán předávací protokol, ve kterém nebyly uvedeny žádné vady, na které by kauce mohla být využita, nebyly žádné jiné dluhy, které by mohly být kaucí pokryty, a majitel Vám i přesto nebude chtít vrátit poskytnutou jistotu, bude nutné tuto vymáhat.

Zašlete oficiální výzvu k úhradě dluhu. Pokud ani na toto nebude reagovat bude nutné podat žalobu soudu. Co se týče oficiální výzvy k úhradě dluhu, doporučuji ji zaslat pronajímateli doporučeně s dodejkou na adresu pronajímatele, kterou máte v nájemní smlouvě. Zde je třeba určit na základě jakého důvodu se domáháte vrácení kauce (uzavření nájemní smlouvy s datem uzavření), kdy nájem skončil a upozornit jej na to, že prostředky měly být dle výše uvedeného ust. OZ vráceny spolu se skončením nájmu. Dále doporučuji stanovit pronajímateli dodatečnou lhůtu k dobrovolnému plnění (obvykle 7dní).S žalobou Vám může pomoci kterýkoliv advokát ve Vašem okolí, který si s Vámi sjedná schůzku, vyžádá si od Vás potřebné dokumenty a následně za Vás žalobu sepíše a zastoupí Vás při jednání před soudem. Pokud advokát bude úspěšný při soudním vymožení částky, můžete jako účastník, který měl plný úspěch ve věci požadovat zaplacení nákladů řízení, které Vám s vymáháním dané kauce vznikly. 

17.09.2024

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, 31.05.2024 jsme s přítelem předali byt ve kterém jsme bydleli v pronájmu. bohužel pan pronajímatel nám neustále slibuje jak nám vratnou kauci ve výši 20.000 Kč pošle a neustále jen sliby ale peníze nám neposlal do dnešního dne 1.10.2024 Prosím vás o radu jaké máme možnosti a jak se máme zachovat děkujeme.

02.10.2024
Odpověď

Dobrý den, nejprve doporučuji zaslat tzv. předžalobní výzvu k dobrovolnému plnění, která je třeba v případě soudního sporu k úspěšnému vymožení nákladů, následně bude třeba v případě nesplnění podat žalobu soudu. 

§ 2254 OZ: Jistota a smluvní pokuta(1) Ujednají-li strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu, nebo ujednají-li si pro případ porušení těchto povinností smluvní pokutu, nesmí jistota a právo na zaplacení smluvní pokuty v souhrnu přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného.(2) Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží.Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby. 

Zašlete oficiální výzvu k úhradě dluhu. Pokud ani na toto nebude reagovat bude nutné podat žalobu soudu. Co se týče oficiální výzvy k úhradě dluhu, doporučuji ji zaslat pronajímateli doporučeně s dodejkou na adresu pronajímatele, kterou máte v nájemní smlouvě. Zde je třeba určit na základě jakého důvodu se domáháte vrácení kauce (uzavření nájemní smlouvy s datem uzavření), kdy nájem skončil a upozornit jej na to, že prostředky měly být dle výše uvedeného ust. OZ vráceny spolu se skončením nájmu. Dále doporučuji stanovit pronajímateli dodatečnou lhůtu k dobrovolnému plnění (obvykle 7dní). V rámci této výzvy jej upozorněte na následné podání žaloby. 

S žalobou Vám může pomoci kterýkoliv advokát ve Vašem okolí, který si s Vámi sjedná schůzku, vyžádá si od Vás potřebné dokumenty a následně za Vás žalobu sepíše a zastoupí Vás při jednání před soudem. Pokud advokát bude úspěšný při soudním vymožení částky, můžete jako účastník, který měl plný úspěch ve věci požadovat zaplacení nákladů řízení, které Vám s vymáháním dané kauce vznikly. 

02.10.2024

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, 1. 9. 2024 jsem předal byt po dvou letech a pár měsících podnájmu. Vždy jsem platil včas, s majitelkou nikdy žádný problém. Při předávání však úplný opak. Majitelka začala hledat sebemenší škrábance a nedostatky kdekoliv a že mi vše strhne z kauce. Já toto samozřejmě před lety neřešil, takže jsem jí neměl jak dokázat opak. Trvám ale na tom, že vše bylo maximálně z běžného opotřebení. Nic jsem nezničil. Po několika minutách nesmyslných výčitek jsem řekl, ať mi předávací protokol pošle elektronicky a odešel jsem. Protokol mi později podepsaný poslala, ale kolonku se závadami nechala prázdnou. Tak jsem jí tento protokol poslal podepsaný zpět. Asi se jí to rozleželo v hlavě a v noci ten den mi poslala ještě dodatečně mail, kde dopsala závady, které ji zpětně napadly ( - chybí u vodovodní baterie v kuchyní svítící perlátor - pošpiněná malba ve všech částech bytu - odřené zárubně - odřené topení - odřené dveře v koupelně - poškozený roh (marmolit) u vstupu do bytu - úklid ). Souhlasím jen s první připomínkou, vše ostatní je jen snaha o vrácení co nejmenší kauce. Toto poslala jen do mailu, původní předávací protokol samozřejmě zůstal prázdný a už se k němu nevracela. Nevybíravě jsem reagoval a čekal, co se bude dít. Dnes 9. 10. 2024 mi poslala beze slova zbytek z kauce - 6770 Kč. Takže si strhla 8230 Kč, protože kauce byla 15000 Kč. Navíc mi stále nevrátila přeplatek za služby za rok 2022. Chci se proto prosím zeptat, jestli to nějak lze řešit a jestli je šance na úspěch? Nechci to nechat jen tak. Samozřejmě ale pro mě nemá cenu zkoušet předem prohraný spor.

31.10.2024
Odpověď

 

Dobrý den,

předávací protokol, který jste s majitelkou podepsali, je klíčový. Skutečnost, že byl protokol podepsán bez uvedení jakýchkoli závad (tedy prázdný v části určené pro popis vad), je ve Váš prospěch. Předávací protokol bez závad obecně znamená, že byt byl předán bez zjevných poškození a neměl vady nad rámec běžného opotřebení. Majitelka nemůže dodatečně upravovat stav bytu po podpisu předávacího protokolu.

 

Všechny vámi popsané vady, kromě chybějícího perlátoru, se jeví jako běžné opotřebení, které nese odpovědnost pronajímatel. Podle zákona nemůže pronajímatel požadovat náhradu za běžné opotřebení, jako je například lehké poškození zárubní nebo stěn v důsledku užívání bytu. Náklady na opravu běžného opotřebení nejsou důvodem pro srážky z kauce.

 

Pokud pronajímatelka neoprávněně strhla 8 230 Kč z kauce bez vašeho souhlasu a bez opory v předávacím protokolu, můžete požadovat vrácení celé částky. Navíc Vám dle zákona náleží také přeplatek za služby, který by Vám měl být vrácen bez zbytečného odkladu po vyúčtování za rok 2022.

 

Doporučil bych Vám tedy, ať odešlete doporučený dopis pronajímatelce s výzvou k vrácení zadržené části kauce (8 230 Kč) a k doplacení přeplatku za služby za rok 2022. V dopise zdůrazněte, že předávací protokol neobsahoval žádné závady a že zadržení částky považujete za neoprávněné. Pokud pronajímatelka na Vaši výzvu nebude reagovat, můžete se obrátit na příslušný soud s žalobou na zaplacení dlužné částky. Pro soud je právě předávací protokol velmi silným důkazem.

 

Šance na úspěch je vzhledem k důkazům poměrně vysoká, a v rámci soudního řízení by se přihlíželo k předávacímu protokolu, který hraje ve váš prospěch.

31.10.2024

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, již skoro před půl rokem jsme ukončili pronájem. Důvod byl ten, že majitel prodal byt a nový majitel se do něho chtěl nastěhovat. Dohodli jsme se tedy, že byt opustíme ve výpovědní lhůtě 3 měsíců. Tuto dohodu jsme podepsali ještě s původním majitelem, nicméně opuštění bytu proběhlo až po přepsání bytu na nového majitele. Byt jsme odevzdali (již novému majiteli) a čekáme na dodání vyúčtování a vrácení kauce. Nový majitel ovšem trvá na tom, že kauci a vyúčtování nám musí dodat původní majitel a prý si to takto dohodli v kupní smlouvě. Zároveň tuto informaci dostáváme poprvé po téměř půl roce, kdy se dožadujeme těchto náležitostí. Je toto relevantní tvrzení a musíme to opravdu řešit s původním majitelem, když při prodeji bytu mají přejít veškeré povinnosti na nového majitele? Jak se nás může dotýkat kupní smlouva, když s ní nemáme co do činění a ani jsme jí nikdy neviděli? Děkuji za odpověd

28.03.2025
Odpověď

Dobrý den,

Odpověď vychází z občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.), konkrétně z části upravující nájem bytu, ale i z obecné zásady právní jistoty.

Povinnost vrátit kauci a vyúčtovat služby má ten, s kým jste měli nájemní smlouvu – tedy původní pronajímatel, pokud jste se s ním na ukončení dohodli před převodem vlastnictví bytu.

Pokud jste byt odevzdali novému majiteli a ten jej převzal, fakticky tím vstoupil do práv a povinností pronajímatele– ledaže by mezi oběma vlastníky existovala výslovná dohoda, že za závazky vůči vám stále odpovídá původní majitel. Kupní smlouva mezi původním a novým vlastníkem vás ale právně nezavazuje – nejste její stranou. Nemůže vám být jednostranně „vnucena“.

Podle § 2221 občanského zákoníku:

§ 2221

(1) Změní-li se vlastník věci, přejdou práva a povinnosti z nájmu na nového vlastníka.

(2) Převedl-li pronajímatel vlastnické právo k věci, nejsou pro nového vlastníka závazná ujednání o pronajímatelových povinnostech, které zákon nestanoví. To neplatí, pokud nový vlastník o těchto ujednáních věděl.

To znamená, že nový vlastník se stává vaším novým pronajímatelem se všemi povinnostmi – včetně vrácení kauce a vyúčtování služeb, pokud věděl o existenci nájemního vztahu a převzal byt.

Může se nový vlastník zbavit odpovědnosti tím, že řekne „řešte to s původním majitelem“? Obecně ne – takový přístup odporuje § 2221 OZ, protože: byt převzal, věděl o pronájmu, neuzavřel s vámi novou nájemní smlouvu ani formálně nájem neukončil a vy jste byt opustili na základě dohody s původním majitelem, ale fyzicky jste ho předali novému.

Pokud si původní a nový vlastník dohodli mezi sebou nějaké „vypořádání povinností“, musí si to vyřešit mezi sebou – ne na váš účet.

Zašlete novému majiteli písemnou výzvu (doporučeně nebo e-mailem s potvrzením přečtení). Uveďte, že podle § 2221 OZ má povinnost vrátit kauci a dodat vyúčtování, že byt převzal a nájem tím de facto ukončil, že vy jste nebyli účastníky kupní smlouvy a nelze na vás přenášet její ustanovení.

Dále bych Vás rád upozornil, že máte nárok také na úroky z poskytnuté jistiny.

28.03.2025

Trápi vás "Vrácení kauce z pronajatého bytu" a chcete pomoci?

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace