Dobrý den, před měsíc jsme předali dům, který jsme měli v pronájmu. Byli jsme v něm 5 let, všechny nájmy jsme zaplatili včas, žádné dluhy na energiích (energie byly psány na nás). Předávací protokol s jasně uvedenými drobnými závadami a jejich částkami, které budou strženy z kauce, máme. Nyní pronajímatelka odmítá kauci vrátit (vratná kauce byla 9000 Kč). Zítra to bude 30.den od předání. Přestěhovali jsme se do zahraničí, takže se spoléhá na to, že dluh nebudeme řešit. Jak máme postupovat? Lze situaci řešit na dálku prostřednictvím právní kanceláře, a to i v případě soudního řízení? Nemáme se do Čr dostavit. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Dobrý den,
jelikož jste dle Vašeho dotazu nájem domu řádně ukončili a máte i podepsaný předávací prokotol, pronajímatelka se dopouští svým jednáním porušení zákona.
Dle § 2254 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby."
Vaši situaci lze řešit i na dálku s advokátní kanceláří. Pro vymáhání dané částky je potřeba s advokátem podepsat plnou moc. Advokát následně odešle pronajímatelce předžalobní výzvu s lhůtou, do kdy má danou jistotu i s úroky vrátit. Současně ji v předžalobní výzvě upozorní na důsledky nezaplacení, jako je soudní řízení nebo případná exekuce. V mnoha případech již taková předžalobní výzva postačí a dlužník svůj dluh uhradí. V opačném případě následně advokát podá návrh na vydání platebního rozkazu na příslušný soud. Soud vydá platební rozkaz bez nařízení jednání. V případě, že by pronajímatelka podala vůči platebnímu rozkazu odpor, soud nařídí jednání. Je možné, že na soudní řízení byste byli předvolání, avšak je i možné, že soud Vaši účast nebude požadovat a bude mu stačit zastoupení advokátem.
Dobrý den, firma nám již skoro 3 měsíce drží kauci, dále nám nebyli schopni do dnešního dne vydat roční vyúčtování, a také víme, že do peněz, které po nás budou chtít, zahrnují i běžné opotřebení. Komunikace s nimi je téměř nulová, prosím mohl by jste nám poradit,co máme dělat? Nájem zanikl k 29.4.2022.
Dobrý den, obecná právní úprava vrácení kauce za nájem stanovena v § 2254 a násl. Občanského zákoníku. OZ stanoví, že kauce má být vrácena v den ukončení nájmu, což znamená, že je vymahatelná den po jeho skončení bez ohledu na vyúčtování služeb a jejich případných nedoplatků. Podle § 2254 odst. 2 občanského zákoníku: Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.
Ohledně stržení určité výše částky z kauce za běžné opotřebení bytu uvádím, že kauce nesmí být využita na tzv, běžné opotřebení bytu ( vzniklé klasickým užíváním nemovitosti).
Co se týče vyúčtování za služby, je pronajímatelovou povinnosti Vám jej předložit, a to nejpozději do 4 měsíců po konci zúčtovacího období, které může být až 12ti měsíční a jeho počátek si určuje pronajímatel. Pokud se v tomto případě již prodlel, máte nárok na pokutu z prodlení.
Zadržování kauce po skončení nájmu tak spadá pod bezdůvodné obohacení ze strany pronajímatele. S ohledem na nulovou komunikaci s firmou zajišťující pronájem bytu doporučuji obrátit se na advokáta, který s Vámi věc detailně rozebere na schůzce, vyžádá si od Vás listiny- nájemní smlouvu a předávací protokol a další, a následně sepíše tzv. předžalobní výzvu k dobrovolnému plnění (je možno požadovat i úroky z nevrácené kauce, pokutu z prodlení předložit vyúčtování apod.), případně následně podá žalobu k soudu na vymožení kauce zpět.
Dobrý den. Ráda bych se zeptala na přesný úrok z jistiny ( kauce). Jedná se o částku 7800,-kč, kterou pronajímatel převzal 11.5. 2014 a měl ji vrátit 31.8. 2022. Z jistoty si odečetl konečné vyúčtování a zbytek ( cca 2000,-kč) si prostě ponechal na drobné opravy bytu. O zákonných úrocích, které by mi měl dát, se vůbec nezmínil. Ve smlouvě je máme zakotvené, ovšem bez výše úroků. Mám na tyto úroky nárok, když mi z kauce nic nevrátili?
Dobrý den,
přesný úrok z jistiny z nájmu není možné na 100% určit, jelikož na tuto problematiku není ucelený názor. Dle § 1802 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Mají-li být plněny úroky a není-li jejich výše ujednána, platí dlužník úroky ve výši stanovené právním předpisem. Nejsou-li úroky takto stanoveny, platí dlužník obvyklé úroky požadované za úvěry, které poskytují banky v místě bydliště nebo sídla dlužníka v době uzavření smlouvy."
Problém však vidím v tom, že úroky k úvěru jsou závislé od různych faktorů např. i od osoby dlužníka, účelu úvěru... Co jsou obvyklé úroky, to se snaží vyřešit například i ČNB, nicméně je možné říct, že se jedná o rozpětí 3-16% p.a., průměrnou hodnotou budiž 10% p.a. Je tedy evidentní, že neexistuje jednotný, daný, jednoduchý a správný způsob určení úroků a určení je individuální.
Dále dle § 2254 odst. 2 OZ platí, že: "Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby."
Zákon tedy nerozlišuje, zda máte nárok na úroky z jistoty i v případě, že jistota je započtena. Mám za to, že na úroky z jistoty máte nárok a tyto úroky bych počítal jak průměr za dané období.
Dobrý den, Prosím bas chtěla bych se zeptat, dnes 5.12.2022 předáváme majiteli byt vymalovány opravený uklízený můžu říci ještě v lepším stavu než jsme se stěhovali sem. Najmy služby jsou každý měsíc v pořádku a v celé výši zaplaceny. Ale pan majitel nám dnes pri předání bytu a ukončení nájmu nechce vrátit kauci protože nemá hotové vyučování za vodu a společne prostory ma otazka zní má na to majitel právo? Zdržovat kauci než bude vyučování? Děkuji moc za odpověď
Dobrý den,
dle § 2254 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby."
Jelikož nevím, co máte ujednáno v nájemní smlouvě obecně předpokládám, že majitel nemá právo Vám jistotu zadržovat, než bude vyúčtování. Avšak upozorňuji, že v případě, že nájemní smlouva upravuje vrácení kauce až po vyúčtování , pronajímatel má právo Vám kauci zadržet a kauci Vám může vrátit až po vyúčtování.
V případě, že v nájemní smlouvě není domluvena lhůta na vrácení kauce (jistoty), doporučuji pronajímatele písemně vyzvat na vrácení do minimálně 7 dnů ode dne doručení výzvy.
Dobrý den, když mám dluh na nájmu a chtěla bych to zaplatit z kauce, tak do jaké doby ji zase musím dát pronajímateli?
Dobrý den, strhnout dlužné nájemné z kauce za trvání nájemního vztahu je možné učinit pouze na základě dohody nájemce s pronajímatelem. Pokud s tím pronajímatel souhlasí, strhne nájem z jistoty a následně je nájemcovou povinnosti jistotu doplnit až do původní výše.
Pokud s tím pronajímatel souhlasit nebude, je to jeho právo a může Vám podat výpověď z nájmu (nejdříve zašle upomínku, následně je možné uvažovat o závažném porušení povinností nájemce a ukončit nájem okamžitou výpovědí). Doporučuji si při případném souhlasu pronajímatele vše písemně sepsat, s podmínkami vrácení kauce a s datem a podpisy obou stran.
Trápi vás "Vrácení kauce" a chcete pomoci?
Dobrý den, koncem minulého roku jsme jako nájemníci ukončili pronájem rodinného domu okamžitou výpovědí z nájmu, ze strany nájemníka. Důvodem bylo neoznámení zvyšování záloh na elektřině majitelem, neopravená 6 měsíců hlášená závada na prasklé jímce, která nám tímto zvyšovala náklady a znepříjemňovala žití a v neposlední řadě přeplatek na elektřině, který bychom asi neviděli, kdybychom se o něj nepřihlásili. S majitelem byla uskutečněna písemná dohoda emailem, že pokud ihned po našem odchodu sežene nového nájemníka, vrátí nám zpět celou jistinu. Poslední nájem byl zaplacen s platností do dvacátého dne v měsíci. Proběhlo vystěhování a vracení nemovitosti do původního stavu. Devatenáctý den v tom samém měsíci se předávala nemovitost majiteli, podepisoval se předávací protokol a námi se odesílala písemná dohoda o výpovědi z nájmu (kterou majitel dosud nepřijal). Den po podepsaní protokolu (20.) Majitel nastěhoval nového nájemníka, tudíž nepřišel k žádné újmě. Majitel nezvedá telefon a nereaguje na zprávy. Poradíte na koho se obrátit a popřípadě, můžete posoudit, zda máme či nemáme nárok na jistinu? Děkuji mnohokrát
Dobrý den,
nárok na vrácení kauce (jistiny) máte dokonce i s úroky. Z obsahu Vašeho dotazu vyplývá, že nájem byl ukončen, byl podepsán předávací protokol a to i bez podepsání dohody o ukončení nájmu s pronajímatelem.
Váš nárok vyplývá z § 2254 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník dle kterého platí: "Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby."
Na základě výše uvedeného máte právo na vrácení kauce i s úroky. Jelikož nevím obsah nájemní smlouvy předpokládám, že splatnost kauce tam není uvedena. V takovém případě platí, že kauce by měla být vrácena následující den po skončení nájmu bez ohledu na vyúčtování služeb. Doporučuji pronajímateli zaslat předžalobní výzvu s upozorněním na úroky a splatnost celého dluhu.
V případě, že by pronajímatel nereagoval na výzvu, doporučuji oslovit advokáta, který sepíše tzv. kvalifikovanou předžalobní výzvu a vyzve pronajímatele na vrácení zálohy i s úroky a úroky z prodlení do 7 dnů ode dne doručení této výzvy.
V případě, že by pronajímatel ani na tuto výzvu nereagoval, nabízí se podat návrh na vydání platebního rozkazu na příslušný soud v místě jeho bydliště. Soud následně vydá platební rozkaz a tento doručí pronajímatelovi.
Ta má 15 dnů na úhradu dluhu nebo podání odporu. V případě, že máte zájem Váš problém řešit prostřednictvím advokáta, rád Vám se sepsáním předžalobní výzvy a případně návrhu na vydání platebního rozkazu pomůžu.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat byli jsme pronájmu 4 roky a před Vánocemi jsme dostali výpověď na pronájem bytu.10.Ledna jsme se odstěhovali psali jsme ten den majitelce že jsme odstěhování.Majitelce jsme psali kdy si předáme klíče od bytu,napsala 15.ledna že se sejdeme na bytě.Driv nemohla sejít se doma jsme zjistili že to napsala 15 lednu ale už jsme tam nebydleli když jsme to zjistily tak jsme ji psali jestli by to šlo předělat smlouvu o zrušení nájemní smlouvy.Slibila nám že nám vrátí kauci a začala se vymlouvat že jsi to vezme na nájem který jsme měli zaplaceno do 12.ledna a zbytek až bude vyúčtování energií.Co s tím máme dělat???
Dobrý den,
Dle § 2254 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby."
Na základě výše uvedeného máte právo na vrácení kauce i s úroky bez ohledu na to, jak nájem skončil.Nárok na vrácení jistoty máze bezokladně po skončení nájmu.
Vzhledem k tomu, že pronajímatelka nereaguje ani na výzvy, doporučuji oslovit advokáta, který sepíše tzv. kvalifikovanou předžalobní výzvu a vyzve pronajímatelku na vrácení zálohy i s úroky a úroky z prodlení do 7 dnů ode dne doručení této výzvy.
V případě, že by pronajímatel ani na tuto výzvu nereagoval, nabízí se podat návrh na vydání platebního rozkazu na příslušný soud v místě jeho bydliště. Soud následně vydá platební rozkaz a tento doručí pronajímateli. Ten má 15 dnů na úhradu dluhu nebo podání odporu.
V případě, že máte zájem Váš problém řešit prostřednictvím advokáta, rád Vám se sepsáním předžalobní výzvy a případně návrhu na vydání platebního rozkazu pomůžu.
Dobrý den, Byt předán mojim napsaným textem na A4 ale bez datumu a na druhé straně jsem odmítl ji předat byt protože tam bylo napsáno ze vůdčí nám nejsou žádné závazky takže jsem nepodepsal kvůli toho ze si myslím ze závazky máme a to vracení kauce . Další věc ve smlouvě napsáno ze kauce se vrací do 5 dnů a vyúčtování topné sezóny a služeb ale není tam napsáno kdy je konec topné sezóny a služeb Kauce je 30 tis . Chci se zeptat mám nárok na vracení dříve ? Když podle občanského zákoníku kauce neslouží na služby ? Dále majitelka chtěla kauci použit na opravu ale nemá fotky ani videa při začátku pronajmu zjištěné závady žádné ale pri stěhování par parket poskrabano a jak jsem maloval zdi tak se občas barva odloupla + špína třeba prach za záchodem a špinavé okna .ale pri “předání bytu” ani zmínka až po 3 dnech .
Dobrý den,
máte právo na vrácení kauce jelikož při předání bytu si pronajímatelka žádné vady na bytě neuplatnila a nemohla tedy škodu započíst na kauci.
Dle § 2254 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby."
Na základě výše uvedeného máte právo na vrácení kauce i s úroky bez ohledu na to, jak nájem skončil. To znamená, že ustanovení ve Vaší nájemní smlouvě je neplatné, jelikož kauce se vrací hned po ukončení nájemní smlouvy.
Trápi vás "Vrácení kauce" a chcete pomoci?
Dobrý den, chtěl sem se prosím zeptat při odevzdání bytu byli poškozený malé dvířka cca. škoda 500 Kč po domluvě si majitel nechal tři tisíce z akontace na opravu, už je to měsíc a pořád se nic neděje, jen by bylo zděleno že se vyrovname při vyúčtování služeb, to je zhruba za další měsíc a půl, má na tohle právo, tak dlouho zadržovat mé peníze.. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Dle § 2254 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby."
Na základě toho, Vám měl pronajímatel po odečtení škody vrátit jistotu bezodkladně. V případě, že tak neučinil, můžete o vyzvat - ideálně písemně ke vrácení kauce i s úroky.
Nevím však, co máte ustanovené v nájemní smlouvě. Je možné, že doba vrácení kauce je tam upravena odlišně.
Trápi vás "Vrácení kauce" a chcete pomoci?
Trápi vás "Vrácení kauce" a chcete pomoci?
Dobrý den, Nás barák který máme pronájmu byl zaplaven a není obyvatelny je majitelka povinná vrátit nám kauci díky za odpověď
Dobrý den,
Obsah nájemní smlouvy je klíčový. Pokud smlouva obsahuje ustanovení o tom, že kauce se vrací pouze při bezvadném stavu bytu, může být majitelka oprávněna část nebo celou kauci zadržet. Tedy pokud byla záplava způsobena vyšší mocí (např. povodně), nemusí být majitelka povinna vrátit kauci, pokud ji v nájemní smlouvě výslovně neuvedla. Jestliže za záplavu může (i jen částečně) nájemník (např. který nechal puštěnou vodu), může být majitelka oprávněna část kauce použít na opravu škody.
Pečlivě si tedy přečtěte všechny podmínky uvedené v nájemní smlouvě, a zejména pak ty, které se týkají kauce a odpovědnosti za škody. V případě, že za záplavu nemůžete vy a v nájemní smlouvě není uvedeno žádné ustanovení, které by bránilo vrácení kauce, máte nárok na její vrácení. Pokud však za záplavu nesete částečnou odpovědnost nebo pokud nájemní smlouva obsahuje podmínky pro zadržení kauce, může být majitelka oprávněna část kauce zadržet. Za situace, že majitelka odmítne vrátit kauci bez oprávněného důvodu, se můžete obrátit na soud.
Zkuste tedy kontaktovat majitelku a informujte ji o situaci a požadujte vrácení kauce (případně ji požádejte o písemné zdůvodnění). Shromážděte veškerou relevantní dokumentaci, jako je nájemní smlouva, fotografie poškození, případně vyjádření pojišťovny.
Dobrý den, před víc jak 4 měsíci sem se odstěhoval z bytu s tím že při odchodu mi bylo řečeno že mi vratná kauce spolu s přeplatky za energie přijdou do 3 měsíců ale do teď mi nic nepřišlo a paní která se stará o vrácení kauce tak se mnou nekomunikuje a já nevím co s tím mám dělat. Můžete mi poradit? Snažím se vyhnout soudu ale vypadá to že nemám jinou možnost.
Dobrý den,
Z § 2254 zákona č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník, vyplývá: "Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.“
Doporučuji Vám proto poslat pronajímateli (nebo jeho zmocněnci) doporučený dopis, ve kterém ho vyzvete k vrácení kauce a přeplatků. V dopise jasně uveďte:
o Vaše jméno a kontaktní údaje.
o Číslo smlouvy o nájmu.
o Výši kauce a přeplatků.
o Datum ukončení nájmu.
o Datum, do kdy očekáváte vrácení peněz.
o Upozornění na právní kroky, pokud k vrácení nedojde.
Shromážděte všechny důkazy a dokumentaci, které podporují Vaši žádost - to zahrnuje smlouvu o pronájmu, zápisy o předání bytu, případné doložení plateb za energie atd. Pokud jste se pokoušeli kontaktovat osobu odpovědnou za vrácení kauce, shromážděte/zaznamenejte také tyto pokusy (datum, čas, způsob komunikace).
Pokud se nepodaří vyřešit problém mimosoudně, budete muset podat žalobu na vrácení kauce a přeplatků. U soudu budete muset prokázat, že jste kauci zaplatili a že Vám nebyla vrácena. Proto si pečlivě uschovejte veškerou dokumentaci související s nájmem (smlouva, platební doklady atd.). Nárok na vrácení kauce se promlčuje za tři roky ode dne, kdy měla být kauce vrácena.
Trápi vás "Vrácení kauce" a chcete pomoci?
Dobrý den, dne 28.8.2024 jsem řádně ukončila nájem bytu (neprodlužovala jsem smlouvu). Pár dní před předáním bytu jsme se s paní majitelkou dohodly, že byt je v pořádku a kauce bude vrácena v plné výši. S paní makléřkou jsme pak v den předání podepsaly předávací protokol, napsaly stavy elektřiny atd. Dnes je 30.9. a kauce stále nepřišla. Nicméně ve smlouvě je napsáno, že vrácení kauce proběhne do 2 měsíců od ukončení nájmu. Je toto vůbec možné? Mohu vyžadovat navrácení kauce nyní, případně úroky z prodlení?
Dobrý den, právní úprava jistiny - kauce z nájmu je zakotvena v ust. § 2254 Občanského zákoníku.
§ 2254
Jistota a smluvní pokuta
(1) Ujednají-li strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu, nebo ujednají-li si pro případ porušení těchto povinností smluvní pokutu, nesmí jistota a právo na zaplacení smluvní pokuty v souhrnu přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného.
(2) Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.
Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby. Tedy nikoliv až po Vámi uvedené době, i přestože by to mohlo být součástí smlouvy, případně po vyúčtování služeb, ale při skončení nájmu. Požadovat úroky z kauce je Vaším právem ze zákona.
Pokud tedy nájem skutečně skončil (uplynula výpovědní doba..), byl sepsán předávací protokol, ve kterém nebyly uvedeny žádné vady, na které by kauce mohla být využita, nebyly žádné jiné dluhy, které by mohly být kaucí pokryty, a majitel Vám i přesto nebude chtít vrátit poskytnutou jistotu, bude nutné tuto vymáhat.
Zašlete oficiální výzvu k úhradě dluhu. Pokud ani na toto nebude reagovat bude nutné podat žalobu soudu, kde budete moci požadovat i úroky z prodlení. Co se týče oficiální výzvy k úhradě dluhu, doporučuji ji zaslat pronajímateli doporučeně s dodejkou na adresu pronajímatele, kterou máte v nájemní smlouvě. Zde je třeba určit na základě jakého důvodu se domáháte vrácení kauce (uzavření nájemní smlouvy s datem uzavření), kdy nájem skončil a upozornit jej na to, že prostředky měly být dle výše uvedeného ust. OZ vráceny spolu se skončením nájmu. Dále doporučuji stanovit pronajímateli dodatečnou lhůtu k dobrovolnému plnění (obvykle 7dní).
Dobrý den. Před skoro měsícem jsme přišli o bydlení z důvodu živelné pohromy (povodně) byt zaplavený až po strop. Díky tomu jsem byl nucen hledat náhradní bydlení. Smlouva o pronájmu se mi automaticky prodlužovala od ledna. Veškeré poplatky, služby, nájem bylo řádně placené takže vůči pronajímateli nemám žádný dluh. Díky nastalé situaci jsem byl nucen písemně ukončit stávající smlouvu. Majitel se jaksi nemá k vrácení kauce kterou jsem před cca deseti lety složil na účet pronajímatele ve výši 25000,- stále tvrdí že částka pokryje škody na bytě které způsobila povodeň. Může částku zadržet z tohoto důvodu či by jí měl vrátit??? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
pokud byla nemovitost poškozena z důvodu živelné pohromy, tedy povodně, nejedná se o škodu, kterou byste jako nájemce způsobil nebo za ni měl nést odpovědnost. Povodně jsou považovány za vyšší moc, a odpovědnost za škody způsobené přírodními živly obvykle nesou majitelé nemovitostí. Majitel tedy nemá právní nárok si kauci ponechat na pokrytí škod způsobených povodní.
Kauce, kterou jste složil, by měla být použita výhradně k pokrytí případných nedoplatků na nájemném, poplatcích nebo opravě škod, za které byste byl zodpovědný. V tomto případě jde však o neovlivnitelnou škodu způsobenou povodní, proto vám má pronajímatel povinnost kauci vrátit po skončení nájemní smlouvy.
Doporučuji proto postupovat takto - napište pronajímateli písemnou výzvu k vrácení kauce, ve které ho upozorníte, že škody vzniklé povodní nejsou vaší odpovědností a že požadujete vrácení celé složené částky do určité lhůty, například 14 dní od doručení výzvy. Pokud pronajímatel odmítne nebo nebude reagovat, můžete se obrátit na soud.
Trápi vás "Vrácení kauce" a chcete pomoci?
Dobrý den, je možné v nájemní smlouvě mj. uvést, že po vzájemné dohodě nebude pronajímatel po skončení nájmu hradit nájemci úroky z kauce? Nebo i přes skutečnost uvedenou v nájemní smlouvě (že po vzájemné dohodě nebude placen úrok z kauce na pronájem) má i tak nájemce na tento úrok nárok?
Dobrý den, ano, máte pravdu.
pronajímatel je povinen vrátit kauci ihned po skončení nájemní smlouvy. Občanský zákoník stanoví, že pronajímatel vrátí nájemci kauci při skončení nájmu.§ 2254 OZ: Jistota a smluvní pokuta(1) Ujednají-li strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu, nebo ujednají-li si pro případ porušení těchto povinností smluvní pokutu, nesmí jistota a právo na zaplacení smluvní pokuty v souhrnu přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného.(2) Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží.Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby. Tedy nikoliv až po Vámi uvedené době, i přestože by to mohlo být součástí smlouvy, případně po vyúčtování služeb, ale při skončení nájmu.Požadovat úroky z kauce je Vaším právem ze zákona.
Pokud tedy nájem skutečně skončil (uplynula výpovědní doba..), byl sepsán předávací protokol, ve kterém nebyly uvedeny žádné vady, na které by kauce mohla být využita, nebyly žádné jiné dluhy, které by mohly být kaucí pokryty, a majitel Vám i přesto nebude chtít vrátit poskytnutou jistotu, bude nutné tuto vymáhat.
Právo na úroky z poskytnuté jistiny je zakotveno zákonem a pronajímatel nemá právo při sepisu nájemní smlouvy vrácení úroků smluvně omezit. Tedy, pronajímatel v nájemní smlouvě může stanovit výši, dle kterého se bude úrok počítat, nicméně nemá právo úrok ze složené kauce vyloučit- stanovit jej na 0% nebo dokonce úrok úplně vyloučit.
Trápi vás "Vrácení kauce" a chcete pomoci?

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu