Otázka

Úvěrový podvod - trestní oznámení


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, mám dotaz, kamarád přišel a chtěl půjčit+nakoupit zboží+peníze o celkovou hodnotu 30 000 s tím, že dokonce týdne za 4 dnů dostane výplatu a mě hned uhradí. Vzal sebou i spolupracovník na stavbě, které skutku, že bude mít výplatu v Pátku, potvrdil. Pak i sfalšoval telefonové kontakty, že je to jeho "Šéfová", on jí zavolal, a paní taky potvrdila, že posílá pak peníze. Došel mi papír pro tisknutí smlouvy o zápůjčce, tak místo toho jsme natočili jsme spolu i videa, že on, potvrdí, že vzal ode mě peníze a zboží za takovou částku. Týden později přišel a oznámil, že výplatu nemá, a chce napsat smlouvu o zápůjčce 2000 měsícně mi splatí. To já rozhodně nemůžu brát. Chci se zeptat, jestli toto případ lze považovat za trestní a je úvěrový podvod? Děkuji moc za odpověd a prosím o radu jak z toho a jak správně mám zařídit, abych získal peníze zpět. Navíc k tomu doplním, že dotyčný byl nedávno propustěn z výkonu za 9 let. S pozdravem Mai

20.08.2022
Odpověď

Dobrý den,

obávám se, že jednání Vašeho kamaráda nemusí naplňovat znaky trestného činu úvěrového podvodu. Dle § 211 zákona č. 40/2009 Sb. Trestní zákoník: "(1) Kdo při sjednávání úvěrové smlouvy nebo při čerpání úvěru uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti."

Nevím, zda Váš kamarád opravdu čekal na výplatu a nebo ne. To by bylo předmětem vyšetřování, avšak z praxe, takovou situaci Policie ČR většinou odkáže na civilní soud a v trestním řízení neřeší. 

Jelikož Váš kamarád (dlužník) s Vámi komunikuje, doporučuji s ním sepsat smlouvu o zápůjčce případně uznání dluhu s datem splatnosti případně rozpisem splátek. V případě, že Vám dluh neuhradí, můžete se obrátit na příslušný soud v místě jeho bydliště a podat návrh na vydání platebního rozkazu. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, nebankovní společnost mi uvedla, že jsem spáchal trestný čin podvodu. V žádosti o smlouvu jsem neuvedl všechny své závazky. Bohužel je to pravda a v tu chvíli mi to nepřišlo podstatné. Ani v nejmenším mě nenapadlo, že by se to mohlo brát jako úvěrový podvod.

01.04.2023
Odpověď

Dobrý den, dle ust. § 211 Trestního zákoníku je úvěrovým podvodem trestný čin, kdy: (1) Kdo při sjednávání úvěrové smlouvy nebo při čerpání úvěru uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

(2) Stejně bude potrestán, kdo bez souhlasu věřitele, v nikoli malém rozsahu, použije prostředky získané účelovým úvěrem na jiný než určený účel. S ohledem na vážnost situace, kdy společnost uvažuje o podání trestního oznámení na Vaší osobu, doporučuji zkontaktovat advokáta ve Vašem okolí, který by za Vás mohl se společností jednat a pokusit se mimosoudně dohodnout, případně pokud nebude společnost chtít jednat, převzít ve Vaší věci obhajobu v rámci trestního řízení a následně například jednat s orgány činnými v trestním řízení o odklonech apod.

 

01.04.2023

Trápi vás "Úvěrový podvod - trestní oznámení" a chcete pomoci?

Trápi vás "Úvěrový podvod - trestní oznámení" a chcete pomoci?

Trápi vás "Úvěrový podvod - trestní oznámení" a chcete pomoci?

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace