Dobrý den, dočetla jsem se, že je možné požadovat po ukončení nájmu bytu úroky ze zaplacené jistoty. Nájemní smlouvu jsem uzavřela 22.3.2022 s platností od 1.4.2023, jistota ve výši 30.000,-Kč byla uhrazena bankovním převodem 22.3.2022. Nájem bude ukončen 31.1.2024. Ve smlouvě není žádné ujednání týkající se úročení jistoty. Ráda bych se zeptala, jak nejlépe stanovit úrokovou sazbu tak, aby mi ji pronajímatel nemohl rozporovat, případně s čím argumentovat. Předpokládám, že žádost o vyplacení úroku bude nejlepší zaslat pronajímateli písemně.
Dobrý den, právní úprava kauce a jejího vrácení při skončení nájmu bytu je zakotvena v ust. § 2254 a následující Občanského zákoníku.
Obecně dle zákona platí, že zaplacení úroků z jistoty vyloučit nelze, a to i za situace, že v nájemní smlouvě podepíšete dodatek, že se ve prospěch pronajímatele úroku vzdáváte. Platnost tohoto ustanovení by tak dle zákona neměla být a úrok je vymahatelný.
Problematika vrácení kauce a úroků při skončení nájmu je zakotvena v ust. § 2254 Občanského zákoníku. § 2254 stanoví: Jistota a smluvní pokuta(1) Ujednají-li strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu, nebo ujednají-li si pro případ porušení těchto povinností smluvní pokutu, nesmí jistota a právo na zaplacení smluvní pokuty v souhrnu přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného.(2) Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.Kauce by tak dle výše uvedeného ustanovení měla být vracena nájemci spolu s úroky.
Úroky jsou buď sjednány přímo v nájemní smlouvě, pokud tomuto tak učiněno nebylo, považuje se za měřítko výše úroků úrok, který by poskytla banka v místě bydliště pronajímatele. Výše úroků je tak dle výše zákonné sazby. Tudíž tomuto tak bude i ve Vašem případě.
Pokud by Vám tedy pronajímatel nechtěl úrok z kauce vrátit, nejprve se doporučuje domluva, pokud k ničemu jednání s protistranou nevede, je nutné sepsat předžalobní výzvu, následně podat žalobu k soudu. Zde pak je nutné porovnat výši vrácených úroků z kauce ku všem nákladům, které Vás při soudním řízení budou stát.
Co se týče formy výzvy k zaslání úroků z nájmu, tuto doporučuji zaslat pronajímateli písemně, nicméně nejprve doporučuji se s ním telefonicky zkontaktovat, zda je skutečně nutné postupovat tímto způsobem či nikoliv.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu