Otázka

Úroky z kauce na byt


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, v nájemní smlouvě máme odstavec, kde je napsáno, že v případě skončení nájmu nám pronajímatel vrátí kauci bez případného úrokového zhodnocení. Smlouvu jsme v tíživé bytové situaci podepsali. Je tento odstavec neplatný?

25.10.2023
Odpověď

Dobrý den, problematika vrácení kauce a úroků při skončení nájmu je zakotvena v ust. § 2254 Občanského zákoníku. § 2254 stanoví: Jistota a smluvní pokuta(1) Ujednají-li strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu, nebo ujednají-li si pro případ porušení těchto povinností smluvní pokutu, nesmí jistota a právo na zaplacení smluvní pokuty v souhrnu přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného.(2) Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.
Kauce by tak dle výše uvedeného ustanovení měla být vracena nájemci spolu s úroky. Úroky jsou buď sjednány přímo v nájemní smlouvě, pokud tomuto tak učiněno nebylo, považuje se za měřítko výše úroků úrok, který by poskytla banka v místě bydliště pronajímatele. Výše úroků je tak dle výše zákonné sazby. 

Obecně platí, že zaplacení úroků z jistoty vyloučit nelze, a to i za situace, že v nájemní smlouvě podepíšete dodatek, že se ve prospěch pronajímatele úroku vzdáváte. Platnost tohoto ustanovení by tak dle zákona neměla být a úrok je vymahatelný. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, muze pronajimatel pronajmout byt a nepodepsat s najemcem predavavi protokol?

28.11.2023
Odpověď

Dobrý den,

Ano, je to možné. Český právní řád nikde nestanovuje jako povinnost podepsání předávacího protokolu pronajímatelem při zahájení nájmu. Sepsání předávacího protokolu není ze zákona povinné, a tento protokol tak nemusí ani být součástí nájemní smlouvy.  

Je ponecháno na vůli smluvních stran (tedy na domluvě pronajímatele a nájemce), zda se rozhodnou předávací protokol sepsat a podepsat při podepsání nájemní smlouvy. Jako takové však podepsání protokolu není právně vynutitelné a je tedy možné, že při pronajmutí bytu ve Vašem případě nedošlo k podepsání předávacího protokolu. 

Je však zapotřebí zmínit, že právě díky sepsání úplného a věcně správného předávacího protokolu lze do budoucna předejít všemožným sporům mezi smluvního stranami a pomáhá eliminovat sporné otázky ohledně předmětu nájmu (tedy předmětného bytu). Svůj nenahraditelný význam hraje předávací protokol také u vyčíslování náhrady škody, která vznikne. Právě z těchto důvodů je dobré předávací protokol u podpisu nájemní smlouvy či u předání bytu, sepsat a sepsání tohoto protokolu věnovat zvýšenou pozornost a zahrnout všechny potencionální sporné body. 

Nicméně, jak již bylo uvedeno výše, zákon pronajímatelům neukládá přímou právní povinnost při zahájení nájmu sepsat tento protokol, proto je tedy možné, že k tomu ve Vašem případě nedošlo, a nemůžete ani pronajímatele proti jeho vůli nutit, aby ho sepsal. 

28.11.2023
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace