Otázka

Trestněprávní následky nezaplacení dluhu


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat bývalý manžel mi dluží na alimentech necelých 20 000 dala jsem to k exekuci a chtěla bych vědět pokud exekutor nemá co sebrat a bude mít pozastaveny řidičák jak se poté postupuje když dluh nedoplati? Děkuji za odpověď

20.07.2022
Odpověď

Dobrý den,

Váš bývalý manžel může dopouštět trestného činu zanedbání povinné výživy, který je definován v § 196 zákona č. 40/2009 Sb. trestní zákoník: (1) Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok. (2) Kdo se úmyslně vyhýbá plnění své zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta. (3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, vydá-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 oprávněnou osobu nebezpečí nouze."

Tedy když si Vás manžel neplní své povinnosti po dobu delší než 4 měsíce, můžete podat trestné oznámení na příslušné Policii ČR nebo státním zastupitelství. S sebou byste si měla vzít dokumenty, kterými jsou zejména:

- rozsudek o stanovení výživného s vyznačenou právní mocí

- rodný list dítěte

- doklady o úhradách 

- popřípadě podklady od exekutora.

Když policie zjistí, že se skutečně jedná o trestný čin, předá spis státnímu zastupitelství, které podá na Vašeho bývalého manžela obžalobu a navrhne přiměřený trest. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, chtěla sem se zeptat mám dluh 800000 ale nezplavim to z důvodu investice.Chtela sem si vydělat na dluhy jenže mám pořád další poplatky můžu jít za to do vězení ? Děkuji za odpověď 

12.04.2023
Odpověď

Dobrý den,

za samotné dluhy do vězení určitě jít nemůžete. Jelikož nevím podrobnosti Vašeho případu, existují okolnosti, za kterých se i při dluzích jedná o trestný čin. Je to trestný čin poškození věřitele dle § 222 trestního zákoníku. Dle tohoto trestného činu kdo, byť i jen částečně, zmaří uspokojení svého věřitele tím, že

a) zničí, poškodí, zatají, zcizí, učiní neupotřebitelnou, nebo odstraní, byť i jen část svého majetku,

b) postoupí svou pohledávku, anebo převezme dluh jiného,

c) zatíží věc, která je předmětem závazku, nebo ji pronajme,

d) předstírá nebo uzná neexistující právo nebo závazek,

e) předstírá nebo uzná právo nebo závazek ve větším rozsahu, než odpovídá skutečnosti,

f) předstírá splnění závazku, nebo

g) předstírá úpadek nebo svůj majetek jinak zdánlivě zmenšuje nebo předstírá jeho zánik,

a způsobí tím na cizím majetku škodu nikoli malou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

 

K naplnění této skutkové podstaty se však nevím vyjádřit, jelikož neznám podrobnosti. Z praxe však za tento trestný čin klienti ve vězení nekončí. 

12.04.2023
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace