Otázka

Společné jmění manželů


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, jak je to s vypořádáním majetku s manželkou, když bydlíme v domě její matky. Tchýně si vzala hypotéku na rekonstrukci domu s tím, že nám peníze dala, nedarovala, není žádná smlouva. My jsme nyní dům zrekonstruovali a vybavili majetkem za doby manželství. Vzniká mi nárok na majetek, který je v domě, když je kupovaný za doby manželství, ale ne z našich peněz?

26.10.2022
Odpověď

Dobrý den, pokud bydlíte v domě matky Vaší manželky, předpokládám, že je tedy byt ve výhradním vlastnictví Vaší tchýně, tudíž v rámci SJM nebudete mít na danou nemovitost nárok. Pokud peníze na rekonstrukci nemovitosti plynuly též z majetku tchýně, ani toto se nestává majetkem Vás a Vaší manželky, tudíž není součástí SJM. 

Součástí SJM dle Občanského zákoníku, ust. § 709, je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, až na určité výjimky...

Pokud jste tedy zrekonstruovali a vybavili dům tchýně z peněz, které jsou její, a které si ona zapůjčila, nevidím zde jakýkoliv právní důvod zakládající nárok na vypořádání v rámci SJM. Jiná situace by byla za situace, kdy Vám peníze byly darovány, a díky nimž byste vybavili onu nemovitost, ale tomu v tomto případě se tak nestalo.

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, s partnerem spolu žijeme přes 20 let, z toho 5 let jako registrovaní partneři. Pokud bychom se vzali, nemovitosti nabyté před svatbou by stále patřily jen jednomu z nás. Jak to udělat, abychom měli vše společné?

06.02.2023
Odpověď

Dobrý den, v případě registrovaného partnerství žádné společné jmění manželů (jako je tomu po uzavření manželství) nevzniká. Cokoliv si tedy koupíte či získáte po uzavření registrovaného partnerství, nabýváte do vlastnictví jednoho z Vás. 

Můžete se však s partnerem dohodnout na převedení věcí do tzv. spoluvlastnictví dle obecné právní úpravy zakotvené v Občanském zákoníku. Věci tak můžete vlastnit v tzv. podílovém spoluvlastnictví, přičemž u sepsání jednotlivých smluv a zápisu do rejstříků Vám může pomoci advokát ve Vašem okolí. 

06.02.2023
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace