Otázka

Splátkový kalendář?


Položit otázku
Otázka

Děkuji za odpověď. Vámi uvedené informace vím, neodpovídaly jste mi otázku jaký dluhy je splátkový kalendář předtím to bylo 3 roky někde jsem četla, že nyní je to 5 let. Děkuji.


Odpověď

Dobrý den, na Vaši otázku odpovídáme následující:



Vámi požadovaná informace se nachází v ust. § 168 zákona o konkurzu:



Návrh na určení splátkového kalendáře podle této části zákona je oprávněn podat dlužník, který je fyzickou osobou.



Návrh na určení splátkového kalendáře se podává na předepsaném tiskopise. Kromě obecných náležitostí návrhu podle § 127 civilním soudního řádu a dalších náležitostí stanovených tímto zákonem návrh na určení splátkového kalendáře v příloze obsahuje



a) dlužníků životopis spolu s popisem jeho aktuální životní situace,



b) seznam osob spřízněných s dlužníkem,



c) seznam aktuálního majetku a seznam majetku větší hodnoty, který vlastnil v posledních třech letech,



d) seznam závazků,



e) přehled dosavadních příjmů a výdajů dlužníka za uplynulých pět let,



f) přehled očekávaných výdajů a příjmů dlužníka v následujících pěti letech a



g) posledních pět daňových přiznání 25d) dlužníka, pokud byly podány,



h) prohlášení dlužníka o platební neschopnosti,



i) doklad ne starší než 30 dní prokazující, že vůči dlužníkovi se vede exekuční řízení nebo obdobné vykonávací řízení.



Odpověď: 5 let. Termíny splátek následně závisí od výše dluhu / § 168f / zákona /.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý večer, v bance jsem Měl debet 800 € a přišel mi papír, že to musím všechno najednou splatit. Problém je v tom, že ze svého platu si to nemohu dovolit. Chci se proto zeptat, jak mohu tuto sutiáciu Resia. Děkuji.

16.09.2022
Odpověď

Dobrý den. V takovém případě vám doporučuji co nejdříve navštívit Nejbližší pobočku banky a požadují o splátkový kalendář. Ačkoli banka (jako věřitel) nemusí souhlasit se splácení dluhů ve splátkách, určitě je vhodné to vyzkoušet. Předpokládám, že vzhledem k výši dluhu by s tým Neměl být problém. Důležité je, aby banka viděla, že máte zájem o splnění Vašeho dluhu. Při splátkovém kalendáři je nejdůležitější to, aby byly výše splátky a termín splatnosti dohodnuté tak, abyste neměli problém se splácení (Zejména s ohledem na Váš příjem a datum splatnosti Vaší mzdy).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Jde o dluh ve výši 4000 eur. Existuje Podepsaní ověřená smlouva, podle níži se dlužníků zavazuje dluh splácet měsíčního splátkami ve výši 200 eur. Po splácení 2100 eur přestal už loni s platbami. V případě prodlení platby jsou ve smlouvě dohodnuté úroky. Otázkou je však, že dlužníků Kvůli nesplácení jiných dluhů nedisponuje žádným účtem. Peníze byly Odesláno na účet jeho matky. Smlouvu však podepsal on. Otázka je, kdo je za dluh zodpovědný? Osoba, která smlouvu podepsané nebe osoba, na jejiž účet byly Peníze zasláním? Otázka je takové, zda by Vaše kancelář mohla převzít tento dluh, případně za jakých podmínek? Děkuji za radu

Odpověď

Dobrý den, Vašim dlužníkem v tomto případě je osoba, která smlouvu (pravděpodobně o půjčce) podepsané. To že Peníze byly zaslána na účet jeho matky neznamená, že by se Vašim dlužníkem stala ona. Soud nebude zkoumáš na koho účet byly zasláním Peníze, POkud Vám číslo účtu na zaslání peněz zadal (určil) dlužníků. Další věcí je skutečnost, zda byla ve smlouvě sjednána tzv. ztráta výhody splátek v případě, že se dlužníků zpozdné být jen s jednou platbou. V případě, že taková ztráta sjednána nebyla lze Soudal vymáhat jen ty splátky, které jsou po splatnosti a které Vám neuhradil. V případě Ztráty výhody splátek je se stává splatným celý zbytek dluhu prodlení být jen s jednou splátkou. Pro posouzeny celé Vaší věci by však bylo třeba video přesně znění smlouvy, Zejména aby bylo možné určit zda jsou Soudal vymahatelné i smluvních úroky. V případě, že máte zájem o pomoc s vymáháním Vaší pohledávky Můžete nás kontaktovat e-mailem na adresu uvedenou na naší stránce.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, před časem jsme byli nuceni Vzít úvěr od Soukromé investora. Nejprve jsme platili radních, ale nastaly problémy a platíme kolik lze. Vzali jsme 5000eur a splátka je 350eur, co momentálně nedokážeme platit. Prosím o radu jak dál. Děkuji

Odpověď

dobrý den


v první řadě je třeba kontaktovat danou společnost s tým, zda nejste schopni platit předmětného půjčky. Je možné, že se s Vámi dohodněte na jiných splátkách. POKUD jste ručili nemovitostí, resp. jste ji založili, samozřejmě Vám na ni exekutor Může sednout. Nenechte to dospěla do stadia exekuce, protože v tom případě to bude komplikovanější.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych vás požadují o radu. Před 5 lety jsem si vzala půjčky v Nebankovní společnosti no nesplácené jsem ji. Minulého roku jsem byla u okresního sudu na jednání a tam sud rozhodl o výši měsíční splátky ao době, za kterou mam společnosti svůj dluh splácet. Přišlo mi i pravomoci rozhodnutí soudu. Dnes jsem se byla v této společnosti informovat, na jaké číslo úctu mam tyto splatky posilami. Tam mi však reklamě, že splatky mozem začít splácet až po zaplacení jistiny. Chtěla bych se zeptat, jestli je to možné, že to Může být takto, že musím zaplatit jistinu a až potom mi vystaví splátkovým kalendářem? Děkuji za vaši odpověď.

Odpověď

Dobrý den, všichni účastníci řízení, tedy Vy a Nebankovní společnost, musí respektovat pravomoci a proveditelné soudní rozhodnutí. V uvedené rozhodnutí pravděpodobně došlo ke spojení jistiny pohledávky along s Jejím příslušenstvím do jedné částky, kterou Vám soud povolil splácet v pravidelných splátkách. V první řadě se řiďte vykonatelných rozhodnutí a hradit splátky V souladu s povinností tam uvedenou, jelikož splátkový kalendář Vám určil soud. V případě, že nemáte k dispozici číslo bankovního účtu věřitele, plaťte Prostřednictvím poštovního peněžního poukazu na adresu Nebankovní společnosti.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Splátkový kalendář?" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, s exekutorem jsem se dohodli na pravidelných měsíčních splátkách. Jsem ZTP a tak uvedené splátky realizují Prostřednictvím poštovní poukázky na účet ex. úřadu. Po čase jsem se zaměstnat, exekutor ale vydal exekuční příkaz na srážky ze mzdy. Chci věděla, jestli na to má právo a když ano, zda i nadále mám hradit dohodnuté splátky formou poštovní poukázky? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, podle § 56 odst. 10 exekučního řádu, exekutor muzea s písemným souhlasem oprávněn uzavřít písemnou dohodu s povinným o postupu splácení vymáhány pohledávky. Během plnění písemné dohody o postupu splácení vymáhány pohledávky exekutor v exekuci jiným způsobem nepokračuje. V zásadně proti, POkud exekutor splácíte dluh V souladu s Podepsaní dohodou, Nemůže exekutor realizovat jiné úkony pro vymáhání pohledávky. Rozhodující je však obsah předmětu písemné dohody.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Po smrti manžela jsme se stali já, jako manželka, a 3 synové z předešlé manzalstva po nebohém, dědičné pasiv i aktiv. Jedna se o byt, který jsme si Koupili s nebohé na hypotéku, v roce 2001 a manzel zemřel v roce 2003 do dnešního dne splácí hypotéku sama. Jeho synové se na splácení nepodílel jen by chtěl byt prodat a dostat Peníze. Já v bytě byvam ai sama platit hypotéku. Podle dědička rozhodnutí já zdědila 5/8 a jeho synové 1/8. Jsem uz zufala a nevím si rady. Dakujem s pozdravem

Odpověď

Dobrý den, ve Vašem případě jedná o podílového spoluvlastnictví. V takových případech zákon dává přednost dohoda spoluvlastníků o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví. Vzhledem k tomu, že chcete v bytě i nadále bydlet bude z Vašeho pohledu nejlepší, jestliže od Vašich syny odkoupíte jejich podíl. Tým nabudete Nemovitost do Svého výlučného vlastnictví. Cena jejich podíl by se určila podle tržní hodnoty nemovitosti, případně na základě Vaší dohody POkud byste se s nimi uměle dohodnout. Ve vztahu k hypoteční si Vám dovoluji uvést, že tak jak jste uvedli Vy, všechna aktiva a pasiva jste získali ve šteje poměru jako máte spoluvlastnických podíl na předmětech nemovitosti. Tzn. že všichni tři jeho synové jsou povinni podílet se úhradě jednotlivých splátek Častkov 1/8 každé splátky. POKUD Vám v této výšce nepřispívají k úhradě splátek je možné od nich z titulu bezdůvodného obohacená tyto částka vymáhat. Je však třeba uvést, že jde o bezdůvodně obohacená a promlčecí doba v takových případech běží ode dne úhrady každé jedné splátky, přičemž promlčecí doba jsou dva roky. Tzn. od jeho Synu je možné vymáhat 1/8 ze ZAPLACEN splátek za uplynulé dva roky.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobry den. Mohu Vas poprosit o radu? S přítelem jdeme kupit byt na hypouver v 1/2 a ručíme kupovanou nehutelnostou. Při hypotéky přítel vystupuje jako hlavní povinný a já jako spoludlužník. Je nase postavení při splácení hypouveru ai při nesplácení úvěrů Stejné před soudem, bankou a případech výkonu rozhodnutí? Existuje nějaká smlouva, kde se kazdy zavazuje splácet vlastni cast hypouveru? Zatím nase vztahy su uplne v pořádku a plánujeme svatbu, ale hypotéka je velmi vysoka. Kdyby nakonec zůstala jen na jednoho z nas při případů rozchodu

Odpověď

Dobrý den, doposud samotnou hypoteční smlouvu uzavírá spolu jako spoludlužníci. POKUD v ní není uvedeno jinak, podíl Vás obou na tomto dluhu jsou ve výšce 1/2. Tzn. že každý z Vás je povinni splatit 1/2 TÉTO hypotéky. To však neznamená, že každý z Vás má platit pouze 1/2 každé splátky. POKUD byste se rozešli a některých z Vás by přestal přispívat na 1/2 splátky, druhý by musel zaplatit celou splátku hypotéky. Jde totiž o tzv. Solidární dluh (jste povinni along a nerozdílně zaplatit věřiteli dluh). Věřitel (banka) je oprávněn požadovat splácení celého dluhu (resp. Jednotlivých splátek) od kteréhokoliv spoludlužníka. Následně, v případě POkud by některá ze spoludlužníků uhradil více (větší část) než Měl podle podílu uhradit (tj ve Vašem případě 1/2), vzniká tomuto spoludlužníku regresní nárok vůči druhému spoludlužníku. POKUD byste se v budoucnu rozešli a Vy byste sama platila splátky hypotéky, vzniklo by Vám právo od známého požadovat náhradu ve výši 1/2 za každou UHRAZEN splátku. Nelze žádnou smlouvou upravit to, abyste Vy byla povinna věřiteli uhradit pouze 1/2 hypotéky.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Rozvedli nas 8. června 2016, mame dvě půjčky, které byly pořízení Během manželství. Jedna je měsíčně ve výši 128, - eur a druha ve výši 152, - eur. I když figuruje na obou já nakolik ex manzel není slovak, on mi do těchto nemusi přispívati? To vše zůstane na mem krku? Ja uz zacinam byt zufala a bezradný jednoduše jsem mámou malé dcery a jsem samoživitelky. Dohodnout se s nim nedá co mam robit? dakujem

Odpověď

Dobrý den, POkud jste na smlouvy o půjčce nebo Úvěrové smlouvy uvedená Vy jako jediný dlužníků, jde o Váš výlučný dluh. Z tohoto závazkového vztahu jste zavážení pouze Vy a ne i Váš bývalý manžel. V případě, že byste nezvládali splácet tyto dluhy, tak Může věřitel svou pohledávky vymáhat iz věcí patřících do BSM (POkud závazkového vztahu vznikly Během trvání manželství). V rámci vypořádání BSM však bude třeba zohledňovat, k jakému účelu jste použili prostředky odebrání z těchto půjček. V případě, že jste prostředky použili na pořízení společné věci, resp. na investici do společné věci (ustanovení § 150 občanského zákoníku) vzniklo by Vám oprávněna požadovat od Vašeho bývalého manžela nahradit to, co jste z Svého výlučného majetku investovaly do společného majetku. Takové investice byste však museli v rámci vypořádání BSM prokazuje, kdyby jejich Váš bývalý manžel Namito. Je však třeba konstatovat, že POkud Váš bývalý manžel není na smlouvy o půjčce uveden jako spoludlužník, nevzniká mu povinnost podílet se na 1/2 každé splátky.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Splátkový kalendář?" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den. Bohužel pro kamaráda jsem šel jako ručitel a vybral jsem 100 000 korun ze stavebního sporenia.To bylo v roce 2006 a od té doby mám problémy. Uz je i exekuční řízení a já nic nemohu dělat, protože mám invalidní důchod. Nevím kde se kamarat nacházíte a já nemám z čeho platit. Poradte mi, co můžu dělat. Mam syna 3 měsíčních a BYDLÍME pronájmu. Mně už úvěr na byt nikdy nedají nebyla jsem označení jako neplatičů. Poradte mi prosím vás.

Odpověď

Dobrý den, Vaši situaci Můžete resi prostřednictvím ústavů tzv. osobního bankrotu upraveného v zákoně o konkurzu a restrukturalizaci stanovených o malém úpadku v § 106 a násl. Jedná se však o několikaletý proces, jehož výsledkem je nevymahatelnost pohledávek vůči Vaší osobě. Nevýhodou je vyšší soudní poplatek za návrh na jeho nařízení.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Poprosím o radu, resp. co se stane v den dovršení důchodu, když tchýně žijící a pracující Dlouhodobě v ČR má nabrané půjčky od nebankoviek cca za 285000 Kč a stále narůstají na úrocích a splácí jen minimum. Jedná se o zhruba 3 Nebankovní subjekty, přičemž při jedné má Podepsaní tuším nějakou rozhodčí smlouvu. Na Slovensku mě exekuci v O., kterou nesplácí. Žije a pracuje v řádném pracovním poměru v ČR. Občanství má Slovenské, pošta její chodí na Slovensku na obecní úřad, nebe je rozvedená a takové odhlášení z trvalého bydliště. Majetek nemá žádný, má 2 dospělé děti. Prosím, co se stane když dovrší důchodové věk, co to bude znamenat pro ni a pro mě jako Zetea resp. pro její dceru a syna. Děkuji za odpověď.

06.01.2021
Odpověď

Dobrý den, dovršení důchodové věku a takové případný odchod do důchodu a Vyplácení starobního důchodu nemá žádný vliv na její smluvních povinnosti splácet věřitelům své dluhy. Stejně dovršení důchodového věku neovlivňuje ani její povinnost splácet svůj dluh v zmíněné exekučním řízení. V případě, že jí bude vyplácení důchod na Slovensku, bude moci exekutor sáhnout na tento důchod a srážet její určitou výšku na splácení dluhů v exekuci. Pro Vás to však neznamená nic. Je však třeba poznamenat, že v případě jejího úmrtí budou Vaše manželka dědí nejen její majetek, ale i její dluhy. V případě, že její dluhy budou mnohem vyšší než hodnota její majetku, bude možná vhodnější odmítnout po ní dědictví, abyste nemuseli splácet její dluhy.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den přeji, chtěl bych poprosit o radu. Mam auto od A. splácet to vzdy na cas. Loni v říjnu jsem se dostal do špatné finanční situaci, zdravotně, nevěděl jsem vyplatit měsíční splátku. Volal jsem do Q. aby o tom věděli, že si to doplatit. No listopadu mi roznemohl synkovi Downovým syndronom, akutní ztráta krve. To byly dva měsíce co jsem byl v prodlení. V prosinci jsem vyplatil vsechny zavazky, ale Q. mi nadělil pokutu 290 eur. Je to velka pokuta, chtěl jsem se dohodnout na splátkách, alespoň na dvakrát, ale ten pan nesouhlasí. A mezitím jsem uz vyplatil i za januar 2017. chtěj mi odebrat auto. Co mam robit poradte mi. Mohou mi odebrat auto? Bez auta bude můj syn ztracený bývá dost často nemocný, potřebuje to auto. Dakujem.

14.01.2021
Odpověď

Dobrý den, pro detailní zodpovězení Vaší otázky by bylo třeba právní analýzu Vaše smlouvy s oběma společnosti. Teprve pak by se dalo posoudit, zda mají nárok na to, aby Vám za Zpoždění (které jste doposud vyplatily) mají právo Vzít Vám motorová vozidla. Rovněž je třeba věděla, že v tomto vztahu vystupujete jako spotřebitel. Jestliže byla smluvních pokuta sjednána v rámci všeobecných obchodních podmínek je možné, že váš věřitel nemá právo od Vás požadovat ani Vyplacení smluvních pokuty. Existují totiž soudní rozhodnutí, které hovoří o tom, že POkud byla smluvních pokuta uvedena pouze ve všeobecných obchodních podmínkách věřitel nemá nárok jejich požadovat od spotřebitele. Smluvních pokuta musí být totiž se spotřebitelem sjednána individuálně a smluvních pokuta stanovena ve všeobecných obchodních podmínkách není sjednána individuálně.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, mám dotaz. Před časem jsem se rozvedli av návrhu bývalá si nechala napsat, že její budou splácet Peníze, ale v rozsudku to není Napsáno. Tak potom co je právoplatné? Mohou mě dat k soudu za to, že neplatím? Děkuji za brzká odpověď.

25.02.2021
Odpověď

Dobrý den, v rozvodem řízení, se kterým je zároveň spojeno rozhodování o rodičovské zodpovědnosti k nezletilé dětem soud není vázání návrhem. Tzn. že soud Může rozhodnout i jinak než Vaše bývalá manželka navrhla. Pro Vás a Vaši manželku a takové z pohledu práva je směrodatné rozhodnutí soudu. Vzhledem k tomu, že Vám soud dlužno Častkov neumožnil splácet ve splátkách je výsledkem dokazování soudu. V průběhu soudního řízení a provedením potřebného dokazování Měl soud pravděpodobně to, že Vaše majetkové poměry neodůvodňují splácení dlužím částky ve splátkách. Z toho důvodu soud nerozhodlo o tom, že Můžete dlužno částku splácet ve splátkách. POKUD jste se proti rozhodnutí neodvolaly a je pravomoc a proveditelné musíte ho respektovat, jinak Vám hrozí možnosti postihu z nesplnění povinnosti vyplývajícími z rozhodnutí soudu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Splátkový kalendář?" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, po 6ti letech konečné padl verdikt ve věci ublížení na zdraví. Obviněnými jsme byli dva a máme zaplatit Poškození 1700 e rovným dilemat. Jelikož jsem ještě student a nemám práci mohu požadovat o splátkový kalendář? A co mě být Napsáno v Žádosti? Jakou sumu můžu nejméně zašili. Děkuji předem.


06.03.2021
Odpověď

Dobrý den, POkud bylo vydáno rozhodnutí v trestních řízení o tom, že máte zaplatit Poškození škodu, pak bylo rozhodnuto io splatnosti.



Soud nebude dodatečně rozhodovat o tom, že máte splatit dluhy splátkách. POKUD dluh nezaplatíte najednou, poškozený ho bude moci vymáhat exekuci.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Hezký den. Našla jsem Vaši adresu na netu a zkouším Vás oslovit. Jsem klientkou jedné (zatím nejmenované banky), kde čerpám úvěr a splácí měsíčně 300 eur. Stalo se mi teď to, že jsem zůstala těhotná a jsem druhý měsíc na rizikovém těhotenství. Zaměstnáním jsem v Ostravě, ale moje rizikové pracoviště mi nedovoluje pokračovat v práci. Po celou dobu úvěru z bankou Komunikuj, jakoukoliv změnu ihned hlásím a takové v tomto případě jsem banku ihned informovala, že nedokážou 300 eur měsíčně splácet, ale nejsou moc vstřícný. Chci prosím vědě jak mám postupovat, když mi banka nechce vyhověla ce snížení splátek a nechci se dostat do problému, které jsem před 2. lety Měla, protože na půl roku jsem úvěr nebyly hrazeny z důvodu denního studia, k čemuž došlo mé nezaměstnanosti. Děkuji za Vás čas a radu. S pozdravem.

13.03.2021
Odpověď

Dobrý den,

bohužel žádný právní předpis v současnosti neupravuje nárok dlužníků na snížení měsíčních splátek, ačkoli je aktivní, komunikuje s bankou a snaží se danou situaci vyřešit.

Z tohoto důvodu Vám bohužel lze doporučit jen pokračovat v jednání s bankou, zaslat jim písemný dopis, ve kterém uvedete svou situaci - důvody, pro které nedokážete v současnosti splácet splátky v plné výši, v nemže zároveň uvedete, splátky v jaké výši dokážete splácet, av němž znovu požadují banku o snížení těchto splátek. Písemná forma je v tomto směru Důležitá z důvodu, abyste věděli Následně prokazuje Váš zájem resi danou situaci.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, velmi pěkně Vás prosím o posouzeny naší situace, protože si myslím, že to mě už znaky lichvě. Stručný popis našeho problému. V roce 2008 jsme si s partnerem vzali úvěr z banky ve výši 5150, 86 e. Pak jsme se dostali do finančních obtíží a úvěr jsme pravidelně nespláceli. Banka postoupila nás dluh jiné společnosti a pak další společnosti. V roce 2013 nás kontaktovali, dlužno Částka byla kolem 8600 e, v té době už byla naše finanční situace lepší, tak jsme začali splácet Nejprve po 100 e, potom 150 ea aktualní platíme 200 e měsíčně. Spolu jsme jim zaplatili 7540 ea ještě požadují 4835 e. Od roku 2015 Řešíme s nimi problém, že si úročí neúměrně částky, stále nás tlačí do podpisu splátkového kalendáře a notářsky zápisu. Konaly vůči nám účelově za získání větších úroků, protože, když nám nabídli v roce 2015 písemný splátkový kalendář (dlužno Částka se drzé stále okolo 8300 e), reklamě, že Částka se zafixuje a už se nebude úročí. Na mou otázku, kdyby nám poskytli písemný splátkový kalendář v roce 2013, zda by se tehdy Částka zafixovala, byla odpověď "ANO". Ale oni nemají nám co nabízet, oni nejsou obchod. My chceme zaplatit i jistinu, úroky, ale ne 13000 e za 5150 e půjčky. Prosím poraďte nám, na koho se mámě obrátit, a zda mame šanci bojovat? Děkuji pěkně.

31.03.2021
Odpověď

Dobrý den, pro zodpovězení Vašimi dotazy je nutné seznámit se se smlouvou o úvěru a všeobecnými smluvního podmínky, na které smlouva odkazuje. Teprve pak lze určit, zda částka úroků, případně dalších sankcí, jsou vůči Vám uplatňovaných ze strany věřitelů duvodu, resp. zda se na Váš úkor bezdůvodně neobohacuje. Vzhledem k datum Uzavření úvěrového vztahu a okolnost nesplácení v určitém období, je třeba přezkoumat takové možnost promlčení nároku věřitele. Dovoluji si Vás upozornit, že je věcí dohody věřitelem a dlužníků měnit obsah peněžního závazku, tedy zda se dlužno Částka zafixuje bez povinnosti dále splácet její úroky nebe zda je možné Závazek splácet v určitých splátkách. Tak jako dlužníků, i věřitel Může druhé straně navrhovat a nabízet změna v podmínkách splácení úvěru.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, POkud jsem si vzal "spotřební úvěr na cokoliv" v hodnotě 15 000 € a zaplatil jsem 2 splátky a už ho dál nedokáží splácet, tak bych chtěl věděla, že co my asi hrozí? Jde o podvod? Za odpověď Vám předem děkuji.

30.05.2021
Odpověď

Dobrý den. Samotná skutečnost, že nejste schopen splácet úvěr, ještě nezakládá Vaši trestní odpovědnost za podvod. O podvod by mohlo jít tehdy, POkud byste si dotčených úvěrů vzali s úmyslem ho nikdy nesplatil. POKUD jste se však úvěr pokoušeli hradit, avšak na jeho splácení nemáte dostatek prostředků, Takové jednání nelze považovat za podvod.
V každém případě však nesplacení úvěru bude s nejvyšší pravděpodobností znamenat to, že váš věřitel zažaluje na civilním soudu a následuje vůči Vám zřejmě začne exekuci.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Splátkový kalendář?" a chcete pomoci?

Podotázka

Na internetu jsem se snažila najít odpověď na otázku, zda se musím postarat o své rodiče, například o svou matku v případě, že by přišla o bydlení nebo byla imobilizována a tedy odkázána na mou pomoc. Pravděpodobně zní moje otázka nelidsky, ale s mou matkou nemám dobrý vztah a nelíbí se mi myšlenka péče o ni. Také bych ráda věděla, zda dluhy mých rodičů po jejich smrti automaticky přecházejí na mě jako na jejich jediné dítě, nebo nemám povinnost jejich splácet.


04.06.2021
Odpověď

Dobrý den, na Vaši otázku odpovídáme následovně:



1. / Nejprve trocha právní teorie. Podle zákona o rodině § 66 platí, že děti, které jsou schopny samy se živit, jsou povinny zajistit svým rodičům přiměřenou výživu, pokud to potřebují. Každé dítě plní vyživovací povinnost vůči rodičům v takovém rozsahu, jaký odpovídá poměru jeho schopností, možností a majetkových poměrů k schopnostem, možnostem pokud majetkovým poměrům ostatních dětí.



2. / Poskytnutí bydlení resp. ubytování v případě, že tuto nechcete realizovat sama je možné na základě ust. zákona o sociálních službách č. 448/2008 Sb., Kde jsou uvedeny různé možnosti, jejichž poskytování je závislé na soc. situace, maj. poměrů, zdrav. stavu a posouzením celkového stavu věci. Jedná se např. o nízkoprahové denní centrum, integrační centrum, komunitní centrum, noclehárna, útulek, domů na půli cesty, zařízení nouzového bydlení. Pro fyzické osoby, které jsou odkázány na pomoc jiné fyzické osoby, a pro fyzické osoby, které dovršily důchodový věk, kterými jsou zařízení podporovaného bydlení, zařízení pro seniory, zařízení pečovatelské služby, rehabilitační středisko, domov sociálních služeb, specializované zařízení, denní stacionář. Bližší informace Vám bude umět poskytnout obec nebo VÚC, v některých zařízeních jsou pořadníky. Soukromé zařízení jsou pokud se jedná o cenu dražší / nevěrný poskytovatel /.



3. / I při dluzích rodičů je řešení: V případě dědického řízení můžete odmítnout dědictví avšak pouze jako celkem a bez podmínek. Zde však platí, že pokud by v budoucnu vyšel najevo nějaký další majetek, tento již nebudete moci dědit, nakolik jste již odmítla dědictví. V případě, že dědictví odmítnete, nebudete platit dluhy rodičů resp. rodiče.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Po smrti bratra zůstala nezaplacená půjčka v bance, neměl majetek tak ani nikdo nedědí. Po dvou letech zemřel nás otec a bratrovy děti jsou také dědicové. Jsme povinni toto nahlásit bance, aby se dluh splatil nebo ne. Děkuji.


05.06.2021
Odpověď

Dobrý den.



Nejste povinni nahlásit bance, že zemřel Váš otec, protože půjčku byste museli splatit pouze tehdy, pokud by jste na základě dědického řízení po Vašem bratrovi něco zdědili. Jelikož dědicem se v tomto dědickém řízení nestal nikdo, ani bratrovy děti, právo na vymáhání této půjčky ze strany banky zaniklo právní mocí rozhodnutí v dědickém řízení.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, probíhá u mě soud ohledně SJM po rozvodu. Chci se zeptat, když mi uloží vyplatit částku cca 20 000 eur ex manželovi za byt, jako rozvedená matka se dvěma malými dětmi s nulovým ziskem v podnikání, mohu soud požádat, abych mu to splácela cca po 100 eur měsíčně? Úvěr bych nedostala a byt založit nechci., Také do menšího bych nerada isla s dětmi. Jsem navíc onkologický pacient, mohu to případně použít? Jaká by byla možnost, když nemám žádné finančně li prostředky na vyplacení. Děkuji.

22.06.2021
Odpověď

Dobrý den, k Vaší otázce zastávám následující právní názor:

Soud může umožnit straně, které je uložena povinnost zaplatit určitou částku i to, aby tuto částku splácela v pravidelných měsíčních splátkách, jejichž výši určí soud ve výroku rozhodnutí.


Podle judikátu R 117/1967 hledisky pro úvaze soudu, zda má straně, jejíž platební povinnost určil, přiznat výhodu splátek, bude zejména výška přiznaného plnění, platební schopnost strany, jakož i v řízení projevena snaha o plnění závazku, možnost druhé strany domáhat se plnění jednotlivých splátek v případě jejich nedodržení a skutečnost, zda by případné zdržení v plnění soudem stanovené povinnosti nedodržením jednotlivých splátek nebylo v řešeném případě vzhledem k osobní poměry žalobce příliš tíživé.


Stejně je ale nutné uvést, že pokud soud povoluje splácení ve splátkách, povoluje ho takovým způsobem, ale byla částka zaplacena do pár let od rozhodnutí soudu. Při Vámi uváděnou výši splátek by však splacení vypořádacího podílu trvalo více než 16 let. Soud proto v daném případě za Vámi uváděných podmínek pravděpodobně úhradu ve splátkách nepovolí, resp. ne ve Vámi uváděné výšce.


Současně je nutné uvést, že soud musí při přikázání jednotlivých práv a pohledávek tomu kterému z manželů přihlížet na to, aby byla povinnost uhradit vypořádací podíl co nejnižší, resp. aby případná povinnost zaplatit vypořádací podíl byla určena tomu z manželů, který bude schopen tento podíl uhradit.


Pokud by tomu tak např. ve Vašem případě nebylo, přichází v úvahu možnost, že soud přikáže byt do podílového spoluvlastnictví Vás i Vašeho manžela, a to rovným dílem, tedy o velikosti 1/2. Následně by bohužel přicházela v takovém případě v úvahu možnost vypořádat Vaše podílové spoluvlastnictví prodejem věci a rozdělením výtěžku mezi Vás.


Vámi uváděné skutečnosti tedy v řízení můžete uvést, je ale třeba počítat is uvedenými jinými způsoby vypořádání Vašeho společného jmění, ke kterým může soud za daných okolností přistoupit.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Chci se zeptat, zda existuje Vzor tiskopisů pro Potvrzení převzetí splátky, POkud se dvě osoby dohodly na splácení dluhů formou hotovosti. Děkuji.

18.07.2023
Odpověď

Dobrý den,

obecní vzor takového Potvrzení neexistuje. V podstatě se bavíme o § 569 občanského zákoníku

(1) Věřitel je povinen vydat dlužníků na jeho požádáno písemné Potvrzení o tom, že dluh byl zcela nebo zčásti splněn.

(2) dlužníků je oprávněn plnění odepřít, POkud mu věřitel nevydá zároveň Potvrzení.

Důležité je, aby toto Potvrzení obsahovalo na základě nějakého titulu platí částky, kdy ji zaplatil, kdo ve prospěch koho ji platí a podpis dlužníků a věřitelů. Jedno vyhotovení by Mělo jít dlužníků a jedno věřiteli.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Splátkový kalendář?" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, Rád bych se zeptal jak je to ze splátkový kalendářem jelikož mi přišel dopis ohledně exekuce a nebyl tam termin, do kdy mám zaplatit. Po tel. rozhovoru mi bylo řečeno, že na splátkový kalendář nemám nárok a na dotaz do kdy to mám zaplatit mi bylo řečeno okamžitě a po ukončení hovoru mi přišla ještě sms stylem okamžitě zaplaťte máte na to 5 dní. Děkuji za odpověď.

13.08.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud věřitel nesouhlasí se splátkovým kalendářem, tak pak musíte zaplatit dluh podle původní dohody. Ve smlouvě by mělo být přesně napsáno, jak jste měli dluh platit. Pokud je věc už na exekuci, tak je dost pravděpodobné, že proběhlo soudní řízení. Exekutor na udělení splátkového kalendáře potřebuje souhlas věřitele.

13.08.2021
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, s věřitelem mam podepsanou smlouvu o zápujčce peněz ale než byla jakákoliv částka zaplacena dohodli jsme se na splátkovém kalendáři, chtěla bych se zeptat jak postupovat se smlouvou o zápujčce kde jsou ověřené podpisy jestli ji nějak vypovědět nebo do nové smlouvy o kalendářních splátkách napsat že tímto smlouva o zápujčce zaniká? Předem děkuju a mějte krásný den

20.08.2022
Odpověď

Dobrý den,

Vy jako vypůjčitel nemůžete od smlouvy o zápůjčce odstoupit ani dát výpověď. 

Dle § 2393 zákona č. 89/2012 Sb.: "(1) Neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů." a současně §2393 stejné zákona: "Bylo-li ujednáno vrácení zápůjčky ve splátkách, může zapůjčitel od smlouvy odstoupit a požadovat splnění dluhu i s úroky při prodlení vydlužitele s vrácením více než dvou splátek nebo jedné splátky po dobu delší než tři měsíce." může od smlouvy o zápůjčce odstoupit nebo ji vypovědět jenom zápujčitel. 

Jelikož jste se dohodli na plnění duhu (zápůjčky) ve splátkách, můžete k smlouvě o zápůjčce sepsat dodatek, který bude obsahovat ujednání o výši a splatnosti jednotlivých splátek. 

 

 

20.08.2022

Trápi vás "Splátkový kalendář?" a chcete pomoci?

Trápi vás "Splátkový kalendář?" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, půjčil jsem vozidlo známému a ten ho vyboural. Havirijní bohužel nemám. Pouze povinné. Domluvil jsem se s ním, že zaplatí škodu na splátky. Chtěl bych Vás prosím požádat o pomoc, jak by měla taková smlouva vypadat?

19.09.2024
Odpověď

Dobrý den, dle mého názoru by stačil sepis uznání dluhu ze strany Vašeho známého a současně s tímto případně do uznání dluhu sepsat postup splacení dané částky.

Uznání dluhu je jednostranné jednání ze strany dlužníka, kterým dlužník uzná pohledávku vůči svému věřiteli (Vám). Výhodou sepisu uznání dluhu je především to, že se zde promlčuje nárok až po 10 letech, nikoliv v rámci obecné promlčecí 3leté lhůty. Je možné též sepsat dohodu o uznání dluhu, kdy se jedná o dvoustranné jednání a bude tak podepsána jak Vámi, tak známým. 

Uznání dluhu

§ 2053 Občanského zákoníku

Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá.

Uznání dluhu a jeho vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách, nicméně se doporučuje, aby uznání obsahovalo: identifikaci smluvních stran, předmět dohody o uznání včetně formy a způsobu úhrady dluhu, platnost a účinnost dohody, prohlášení o svobodném sepisu a o řádném přečtení, místo sepisu a podpisy.

Podpisy doporučuji nechat úředně ověřit, aby později nemohla být namítána platnost.

 

 

19.09.2024
Podotázka

Dobrý den, s nájemníky jsme sepsali dohodu o uznání dluhu, jejíž součástí je i splatkový kalendář. Nájemníci uhradili včas 1. splatku, ale před druhou splátkou mi oznámili, že mi neuhradí celou ale jen 1000 kč- což je jen 1/5 z pravidelné splatky. Že na ni nemají. Co mám dělat? Máme v Dohodě o uznání dluhu , že pokud neuhradí včas splátky, přijdou o výhodu splátek a budu požadovat splacení celé částky. Vím že ale na to nemají, nicméně mi neustále lhali a uráželi mě, tak nemám chuť jim vycházet jakkoli vstří.

12.12.2024
Odpověď

Dobrý den, obávám se, že ve Vašem případě Vám nezbude nic jiného než podat žalobu soudu.

Nejprve doporučuji zaslat předžalobní výzvu, doporučeně s dodejkou, ve které upozorněte na zesplatnění dluhu a k okamžitému zaplacení, kde stanovte lhůtu 7 dnů. 

Pokud neuhradí, bude třeba podat žalobu na vymožení dlužné částky soudu. Pokud tento rozhodne ve Váš prospěch a žalobě vyhoví, vydá rozsudek.

Rozsudek po nabytí právní moci se stane vykonatelným titulem, který následně můžete vymoci prostřednictvím návrhu na zahájení exekuce. 

Co se týče náležitostí při podání žaloby, odkazují na ustanovení Občanského soudního řádu:§ 79 OSŘ(1) Řízení se zahajuje na návrh. Návrh musí kromě obecných náležitostí (§ 42 odst. 4) obsahovat jméno, příjmení, bydliště účastníků, popřípadě rodná čísla nebo identifikační čísla účastníků (obchodní firmu nebo název a sídlo právnické osoby, identifikační číslo, označení státu a příslušné organizační složky státu, která za stát před soudem vystupuje), popřípadě též jejich zástupců, vylíčení rozhodujících skutečností, označení důkazů, jichž se navrhovatel dovolává, a musí být z něj patrno, čeho se navrhovatel domáhá.

12.12.2024

Trápi vás "Splátkový kalendář?" a chcete pomoci?

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace