Dobrý den, jaké náležitosti musí být v návrhu na rozvod?Děkuji
Dobrý den,
náležitosti návrhu na rozvod se odvíjejí zejména od skutečnosti, zda jde o tzv. sporný nebo nesporný rozvod. Jelikož neuvádíte, zda pocházejí z manželství nezletilé děti, odpověď budu zaměřovat na situaci, že nemáte nezletilé děti, které pochází z manželství.
V případě tzv. nesporného rozvodu nebo rozvodu dohodou soud rozvede manželství bez toho, aby zjišťoval příčiny rozvratu manželství. V takovém případě návrh, resp. dohoda o rozvodu musí obsahovat:
- jméno, příjmení, datum narození, adresu manželů
- informaci o sňatku (datum, místo,...)
- informaci o posledním společném bydlišti manželů,
- informaci, že manželé již 6 měsíců spolu nežijí, netvoří manželské soužití a nechtějí ho obnovit
- podpisy obou manželů
- příloha oddací list a dohoda o úpravě majetkových poměrů, bydlení a výživného pro dobu po rozvodu.
V případe tzv. sporného rozvodu, návrh obsahuje:
- jméno, příjmení, datum narození, adresu manželů
- informaci o sňatku (datum, místo,...)
- informaci o posledním společném bydlišti manželství,
- popis existence a průběhu manželství
- podrobné vylíčení příčin rozvodu
- podpis navrhovatele
- příloha oddací list popřípadě jiné důkazy.
Dobrý den, mela bych otázku s manželem se asi budem rozvadet uz spolu nebydlime a on mi nechce davat peníze mmame dite 7 let a ja jsem bez práce pokud jsme manzele porad mam nárok stále na peníze muze te mi prosim poradit dekuji za info
Dobry den,
pokud Vám manžel nechce dávat peníze na Vás a ani na dítě, můžete od něj žádat výživné. Postupujte následovně. Nejdříve mu napište SMS nebo mail (podle způsobu jak spolu komunikujete). Požádejte ho, aby Vám přispíval na výživu Vás a dítěte. Pokud to neudělá, pak se obraťte na soud a žádejte, aby soud rozhodl o uložení povinnosti platit výživné. Pokud je to nezbytné pro zdraví nebo život dítěte a vy potřebujete peníze, můžete žádat předběžným opatřením, aby ho soud zavázal platit dříve než bude rozhodnuto ve věci. Doporučoval bych Vám obrátit se na advokáta, který Vám takový návrh pomůže sepsat.
Dobrý den, chci požádat o rozvod. Jsem ve finanční tísni, kolik stojí rozvod? Nemáme žádné děti, oba jsme invalidní důchodci, důvodem rozvodu jsou opakované útěky ze strany manžela strany,už mě uhodil 3x, je nenapravitelný. Děkuji.
Dobrý den, za podání návrhu na rozvod manželství se platí poplatek 2.000,- Kč. Poplatek platí ten, kdo návrh podává. Další náklady řízení budou záviset na složitosti Vašeho rozvodu (vypořádání SJM, stání apod.). Co se týče Vaší situace, je možné požádat si o osvobození od soudního poplatku, ke kterému může soud přistoupit, a to v případě tíživé finanční situace a majetkových poměrů. Formulář je možno stáhnout na www.justice.cz
Trápi vás "Jaké jsou náležitosti návrhu na rozvod?" a chcete pomoci?
Dobrý den, chci se zeptat jestli můžu podat žádost o rozvod v české republice,mám tady trvalý pobyt. Manželství ale bylo uzavřené na Slovensku. S manželem nežiji od roku 2004.
Dobrý den, dle Nařízení rady č. 2201/2003 o příslušnosti a uznávání a výkonu rozhodnutí ve věcech manželských a ve věcech rodičovské zodpovědnosti obou manželů k dětem, je možné rozvést manželství v ČR cizinců, pokud zde mají obvyklé bydliště, nebo zde poslední společné obvyklé bydliště měli , pokud zde jeden z Vás bydlí či tu má žalovaný bydliště, nebo v případě společného návrhu na zahájení řízení má alespoň jeden z Vás obvyklé bydliště v ČR.
Zákon o mezinárodním právu soukromém- vnitrostátní právní úprava dále též stanoví, že český soud má pravomoci rozhodnout o rozvodu, pokud nestanoví MS něco jiného, za situace:
§ 47: jestliže je jeden z manželů státním občanem České republiky, nebo jestliže žalovaný má v České republice obvyklý pobyt.
(2) Jsou-li manželé cizinci a žalovaný nemá obvyklý pobyt v České republice ani v jiném členském státě Evropské unie a ani není občanem členského státu Evropské unie a nemá domicil ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska nebo v Irsku, je pravomoc českých soudů ve věcech uvedených v odstavci 1 dána, jestliže
a) oba manželé měli v České republice obvyklý pobyt a žalobce má ještě obvyklý pobyt v České republice,
b) žalobce má obvyklý pobyt v České republice a druhý manžel se připojil k návrhu, nebo
c) žalobce má obvyklý pobyt v České republice a měl tento obvyklý pobyt nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před podáním žaloby.
Tedy, pokud v ČR bydlíte, je možné dovodit příslušnost českého soudu.
Dobrý den, podala jsem žádost o rozvod. Na poprvé nás nerozvedli,protože manžel sliboval, že se napraví a já souhlasila, tak soud rozhodl, že nám dá lhůtu 3 měsíce. Druhé stání dopadlo podobně.Manžel se opravdu polepšil ,pomáhá mým rodičům, kdy otec bojuje s těžkou nemocí. Řekli jsme si, že půjdeme od sebe a uvidí se.Já se tedy odstěhovala a v novém bydlišti jsem potřebovala se spoustou věcí pomocí a manžel mi ve všem pomohl.Teď v lednu máme mít soud, kde už nás mají rozvést.Ale změnila jsem rozhodnutí, zatím se nechci se rozvést.Jak mám dále postupovat?Jde ještě soud odložit na rok?Děkuji za odpověď.
Dobrý den, s ohledem na to, že jste žádost o rozvod podávala Vy, je možné, abyste podala zpětvzetí návrhu na rozvod.
Zpětvzetí návrhu na rozvod se obecně řídí ustanoveními Občanského soudního řádu, kdy § 96 stanoví:(1) Žalobce (navrhovatel) může vzít za řízení zpět návrh na jeho zahájení, a to zčásti nebo zcela. (2) Je-li návrh vzat zpět, soud řízení zcela, popřípadě v rozsahu zpětvzetí návrhu, zastaví. Je-li návrh na zahájení řízení vzat zpět až po té, co již soud o věci rozhodl, avšak rozhodnutí není dosud v právní moci, soud rozhodne v rozsahu zpětvzetí návrhu též o zrušení rozhodnutí.
Právní úprava rozvodu je zakotvena ve Zákonu o zvláštních řízeních soudních, který ale stanoví: a užije se přednostně před ustanoveními OSŘ: §387: (1) Zpětvzetí návrhu na zahájení řízení, se kterým projeví druhý z manželů z vážných důvodů nesouhlas, je neúčinné. (2) Vzal-li zpět návrh na zahájení řízení jen jeden z manželů, kteří podali návrh společný, postupuje soud v řízení dále obdobně, jako by manžel, který se k návrhu připojil, své připojení odvolal.
Pokud jste návrh podávala sama a manžel se k řízení nepřipojil, postačí, když podáte návrh na vzetí rozvodu zpět sama. Návrh na rozvod můžete později opět podat.
Dobrý den, 7.3.2020 jsme měli svatbu po ročním vztahu s manželem.V té době ho odsoudili k nástupu trestu na 7 let.Po 4 měsících manželství nastoupil výkon trestu. Bydleli jsme u rodičů, nenabyli jsme žádný společný majetek ani účet, děti nemáme. Od ledna 2021 mi začaly psát různé slečny a posílat fotky dopisů ,které jim posílal.Do té doby jsem ho nejen finančně podporovala a byla sním v kontaktu,ale chtěla v manželství pokračovat.Od února jsem poznala nového přítele a momentálně jsem ve 4.měsíci těhotenství .S manželem nejsem od února 2021 v kontaktu.Chtěla bych zažádat o rozvod dohodou.
Chci se zeptat jestli stačí když sepíšu návrh na rozvod a zašlu mu ho podepsat s tím, že mi to pošle obratem zpět. Anebo musí být podpis nějak ověřen?
Popřípadě jak se zachovat, pokud návrh nepodepíše ani nepošle zpět.
Dobrý den, pokud se chcete pokusit o rozvod na základě dohody, bude i tak nutné připojit podpisy, které budou úředně ověřené, neboť se jedná o jakousi "záruku pro soud, že jste dohodu uzavřeli vážně a souhlasíte s podmínkami a argumentací v odůvodnění". V tomto případě však není problém, aby se návštěvy ve věznici zúčastnil i notář, který úředně ověří manželův podpis, pokud bude s dohodou souhlasit. (Můžete zkusit, ale nezaručuji Vám, že odpoví, dostavit se na soud, u kterého budete návrh podávat-okresní soud, v jehož obvodu máte nebo jste měli s manželem poslední společné bydliště, pokud v něm nadále alespoň jeden z Vás bydlí- zda bude soudce vyžadovat úředně ověřený podpis za Vámi uvedené situace.)
Podmínky, které musíte splnit pro úspěšný rozvod naleznete na www.justice.cz . Právní úpravu rozvodu naleznete v Zákoně o zvláštních řízeních soudních v § 383 a násl.
Návrh musí obsahovat:
- název a adresu soudu, kterému návrh zasíláte (uveďte hned v záhlaví dokumentu)
- nadpis „Návrh na rozvod manželství"
- informaci o tom, kdo návrh podává
- jména, příjmení a bydliště manželů, popřípadě jejich rodná čísla, popřípadě také obdobné informace o jejich zástupcích
- údaje, kdy a kde jste uzavřeli manželství
- pokud máte společné nezletilé děti, jejich jména a datum narození
- popis skutečností, které Vás k návrhu na rozvod vedou
- případně důkazy, o které se coby navrhovatel opíráte
- datum
- Váš podpis; v případě, že jste se na rozvodu dohodli, také podpis manželky nebo manžela.
K návrhu na rozvod manželství přiložte kopii oddacího listu. Připojte také návrh na vypořádání svých majetkových poměrů
Pokud by manžel s tzv. nesporným rozvodem nesouhlasil, bude se jednat o rozvod sporný a zjišťování Vašeho rozvratu manželství bude zjišťovat soud v rámci soudního řízení.
Dobrý den,
Dobrý den, jsme oba občané ČR, brali jsem se v ČR, ale žijeme již 22 roků v Irské republice. Rok žijeme odděleně, každý máme nového partnera a chtěli bychom se rozvést. Oba s rozvodem souhlasíme, majetek žádný společný nemáme, děti žijí v mé domácnosti, na všem jsme dohodnuti. Chtěla bych vědět, zda je možné rozvést se v Irsku, aniž bychom se museli rozvádět v ČR.
Dobrý den, nemám podrobné informace k Vašemu dotazu, proto Vám zodpovím možnost rozvodu v Irské či České republice obecně.
Podle čl. 3 Nařízení Rady (ES) č. 2201/2003 ve věcech týkajících se rozvodu jsou příslušné soudy toho členského státu:
a) na jehož území
- mají manželé obvyklé bydliště, nebo
- měli manželé poslední společné obvyklé bydliště, pokud zde jeden z nich ještě bydlí, nebo
- má odpůrce bydliště, nebo
- v případě společného návrhu na zahájení řízení má alespoň jeden z manželů obvyklé bydliště, nebo
- má navrhovatel obvyklé bydliště, v němž bydlel nejméně jeden rok bezprostředně před podáním návrhu na zahájení řízení, nebo
- má navrhovatel obvyklé bydliště, v němž bydlel nejméně šest měsíců bezprostředně před podáním návrhu na zahájení řízení, a zároveň je buď státním příslušníkem tohoto členského státu, nebo, v případě Spojeného království a Irska, zde má "domicil";
b) jehož státními příslušníky jsou oba manželé nebo, v případě Spojeného království a Irska, se jedná o zemi "domicilu" obou manželů.
Co se týče podmínek rozvodu v Irsku, je je možné nalézt na https://e-justice.europa.eu/content_divorce-45-ie-cs.do?init=true&member=1. Mezi podmínky patří: Jeden z manželů má k datu zahájení řízení trvalé bydliště v Irsku, nebo jeden z manželů měl po dobu jednoho roku před zahájení řízení v Irsku své obvyklé bydliště. Soud musí shledat, že byly splněny tyto podmínky: k datu zahájení řízení manželé žili odloučeně v posledních pěti letech nejméně po celkovou dobu čtyř let, a nelze-li očekávat obnovu soužití manželů a manželé a všichni závislí členové rodiny mají nebo budou mít zajištění, které je podle názoru soudu za daných okolností náležité.
Rovnou se obávám, že irský soud Vás nerozvede, neboť jednou z podmínek rozvodu dle irského práva je, že musíte žít odloučeně nejméně 5 let. Tato podmínka u Vás splněna není. Doporučila bych zjistit si podrobné informace u irského soudu. Na základě informací poté zjistíte, zda je jednodušší se rozvést v Irsku či ČR, kdy v ČR můžete využít tzv. nespornou formu rozvodu, kdy sepíšete společný návrh na rozvod, dohodu o vypořádání SJM, dohodnete se na úpravě poměrů dětí a soud Vám dohodu schválí. Více informací k rozvodu před českými soudy naleznete na www.justice.cz.
Trápi vás "Jaké jsou náležitosti návrhu na rozvod?" a chcete pomoci?
Dobrý den, kolik bude stát rozvod s cizincem, který souhlasí s rozvodem, ale nenachází se v ČR. Cizinec je občanem Filipín.
Dobrý den, pokud splňujete všechny podmínky rozvodu tak, aby byl příslušný k řízení český soud, platí se za návrh na rozvod soudní poplatek ve výši 2.000,- Kč.
Pokud se manželé nedohodnou na vypořádání SJM sami, a požádají o vypořádání soud, platí se za návrh na zahájení řízení o vypořádání SJM soudní poplatek ve výši 2.000,- Kč. Ten se zvyšuje o 5.000,- Kč za každou nemovitou věc a o 15.000,- Kč v případě vypořádání obchodního závodu nebo jeho organizační složky.
Pokud se v rámci rozvodového řízení bude řešit péče o nezletilé a vyživovací povinnost, je tato část řízení osvobozena od soudních poplatků.
Výše uvedené naleznete v Zákoně o soudních poplatcích.
Doporučuji však obrátit se na advokáta, pokud si nejste jisti, zda jsou české soudy příslušné k rozhodnutí o rozvodu, neboť z výše uvedené otázky nemohu detailnější informace vyčíst.
Dobrý den, kamarádka se rozvádí s manželem. Přes rok spolu nežijí, mají spolu 19 letého syna, ale ona nic na dítě nepožaduje - chtěla pouze rychlý rozvod. Soud je chtěl bez problému rozvést,ale manžel podal odvolání do 15 dnů. Manžel je všude zadlužený a vše teď chodí jí - má i zablokovaný účet. Zajímá jí,když se odvolal,jak bude dlouho čekat,než je definitivně rozvedou.
Dobrý den, manžel měl právo podat odvolání proti rozsudku vydanému v řízení o rozvod manželství ve lhůtě 15 dnů od doručení rozhodnutí- viz. § 204 odst. 1 Občanského soudního řádu.
Nyní bude o odvolání rozhodovat odvolací soud, který bude rozhodovat o odvolání tak, že buď napadený rozsudek potvrdí, nebo zruší a věc vrátí k rozhodnutí soudu prvního stupně zpět.
V tomto případě bude záležet na tom, zda podané odvolání je laicky řečeno správné- tedy jsou zde relevantní vytýkané skutečnosti či chyby napadeného rozsudku a odvolání je proto kvalitní v tom smyslu, že bude úspěšné. Pokud tedy podal odvolání, které je víceméně bezdůvodné, soud odvolání zamítne a potvrdí rozsudek soudu prvního stupně.
S ohledem na současnou situaci- přítomnost COVID 19 a další není možné stanovit, kdy bude o odvolání rozhodováno, obvykle tomu tak je v rámci měsíců, ale doporučuji více informací zjistit na podatelně soudu, který o odvolání bude rozhodovat a měli by Vám zde i říct, během jaké doby by měla věc být rozhodnuta.
Dobrý den, chtěla bych se po 2 letech rozvést s manželem který je ve výkonu trestu. Nemám s ním žádný kontakt už rok. Když jsem posílala žádost o rozvod dohodou, zpátky už nedorazila. Momentálně mám nový vztah a jsem v 5. měsíci těhotenství. S manželem nemáme žádné děti a společný majetek . Jakou žádost o rozvod bych měla podat ?
Dobrý den, pokusila jste se o tzv. nesporný rozvod, přičemž je zřejmé, že na něj manžel nechce přistoupit. V tuto chvíli doporučuji ještě zkusit manžela kontaktovat, případně si s ním domluvit návštěvu, kde se můžete ještě jednou pokusit předložit manželovi návrh na rozvod, který podepíše.
Pokud víte, že s rozvodem nesouhlasí, nebo se s manželem ve výkonu nechcete setkat a věc ještě jednou probrat, je nutné podat návrh na rozvod soudu, přičemž se bude jednat o tzv. sporný rozvod. Ten nastává i v případě, kdy jeden z manželů s rozvodem nesouhlasí, a v tomto případě se budou zjišťovat tzv. příčiny rozvratu manželství před soudem dle § 757 a násl. Občanského zákoníku.
Návrh musí mít písemnou podobu, musí obsahovat stanovené náležitosti, musíte k návrhu přiložit kopii oddacího listu a návrh na vypořádání svých majetkových poměrů, pokud nějaké přeci jen máte, a za podání zaplatíte soudní poplatek 2.000,- Kč. Pokud bude návrh na rozvod v pořádku, budete čekat na soudní jednání, kde se bude o rozvodu manželství rozhodovat. Bohužel je tato forma rozvodu náročná jak finančně, tak i časově.
Obsahové náležitosti návrhu naleznete na stránkách www.justice.cz. Ještě jednou tak doporučuji, i s ohledem na Vaše těhotenství, pokusit se manžela zkontaktovat a dohodnout se na tzv. nesporné formě rozvodu, který je rychlejší, jednodušší a méně nákladný.
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně přítele. Se svojí nynější manželkou se kterou již téměř rok nežije by se chtěl rozvést,ale má to háček.Pred nedávnem mu skončila podmínka,platí insolvenci,platí 7000 alimenty na 1 dítě vše včas a řádně. Ovšem problém je v tom,že mají úvěr něco přes půl milionu,který je psaný na manzelcinu zletilou dceru a mají mezi sebou písemnou smlouvu,že úvěr budou platit s manželkou napůl vždy k 15. dni v měsíci.Do teď nebyl problém,že platil úvěr také 20.dne v měsíci jako alimenty,protože výplatu má 20. Do teď nebyl problém, protože o mě manželka nevěděla a doufala,že se k ni přítel vrátí. Takže,když se o mě dozvěděla začala mu vyhrožovat nahlášením insolvenčnímu správci, že na něj podá trestní oznámení,že neuvidí dceru apod. Přítel je z toho na prášky.Rada bych mu nějak pomohla,ale nechce mě do jeho problémů zatahovat. Bohužel nevím co přesně v té smlouvě co sepsali před rokem je.Dá se nějak tato situace řešit právně, když to nejde dohodou? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
jelikož nevím obsah smlouvy, kterou Váš přítel uzavřel s manželkou (předpokládám, že šlo o smlouvu o zápůjčce, kterou vznikl v manželství dluh), nevím Vám relevantně odpovědět.
Obecně však platí, že v případě, že se manželé neumí domluvit na tzv. nesporném rozvodu, rozhodne soud.
V první řadě musí Váš přítel podat návrh na úpravu výchovy a výživy k nezl. dceři. To, zda dceru uvidí, nezáleží na manželce, ale na rozhodnutí soudu. Váš přítel může navrhovat i např. střídavou péči, kdy výživné nebude v tak vysoké částce. Současně s tímto návrhem může Váš přítel i návrh na rozvod manželství. O rozvodu však nebude rozhodnuto dřív, jak po právní moci rozsudku o úpravě výchovy a výživy k nezl. dceři.
Až po právní moci rozsudku o rozvodu manželství může Váš přítel podat návrh na vypořádání společného jmění manželů.
Jelikož se bude jednat o komplikovanější rozvodu, doporučuji využít služby advokáta. V případě zájmu rád Vašeho přítele zastoupím.
Trápi vás "Jaké jsou náležitosti návrhu na rozvod?" a chcete pomoci?
Dobrý den, manžel je ve výkonu trestu, chce pravděpodobně podat žádost o rozvod (máme ale dvě děti, miluji ho, ale je nedůvěřivý). Čekám až se z výkonu vrátí a nechci se rozvést. Je to jednoduché rozvést nás bez mého souhlasu, když k rozvodu není důvod?
Dobrý den, po podání návrhu na rozvod ze strany Vašeho manžela se bude řešit tzv. sporný rozvod, kdy soud bude zjišťovat příčiny rozvratu, neboť Vy s rozvodem nesouhlasíte.
Pokud dojde k nařízení soudního jednání po podání návrhu na rozvod, a Vy nadále s rozvodem souhlasit nebudete, bude soud muset zjistit, proč k rozvratu manželství došlo, zda není obnova manželského soužití nadále možná, a dále příčinu a míru zavinění každým z manželů.
Pokud soud o rozvratu manželství přesvědčen nebude, manželství rozvést nemusí.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu