Otázka

Půjčka


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat. Vzala jsem si půjčku pro zeťe neboť on nemohl vzít půjčku. Kupovali s dcerou barák a potřebovali 200000 tisíc složit. Teď odešel od rodiny a mě přestal splácet půjčku 2860kc měsíčně. Jsem 'důchodu a nevím jak z něho ty peníze dostat. Mám pouze svědky že jsem to brala pro něho. Dluží ještě přes i0tisic. Na účet mi to neposilal dávala mi to buď dcera a nebo on na ruku. Mám šanci nějakou děkuji Irena

29.08.2021
Odpověď

Dobrý den,

ano, máte šanci to od něj vymoci. V soudním řízení byste musela prokázat, že jste mu peníze dala. To, že jste si peníze od banky vypůjčila, dokážete dokumentem o půjčce. To, že jste mu peníze dala, dokážete tím, že jste mu peníze přeposlala přes účet na jeho účet nebo využijete svědky (pokud jste mu to dávala v hotovosti).


Pozor však na promlčecí lhůtu, protože nároky z půjčky se promlčují po uplynutí tří let.


Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, půjčil jsem kamaradce 47tis, 23300 jsem posílal na účet, zbytek do ruky a bohužel bez smlouvy. Nic nevrátila a teď mi nezvedá telefon. Jediné co mám je spousta zpráv o bavení ohledně peněz. Můžete mi nějak poradit? Děkuji

16.09.2021
Odpověď

Dobrý den,
pro peníze, které jste poslal na účet existuje důkaz, že tyto peníze byly poskytnuty. Pokud jde o peníze, které jste předal v hotovosti, tak pokud by dlužník popřel, že takové peníze dostal musel byste prokázat, že jste mu je předal. Můžete to prokázat například SMS zprávami nebo mailovou komunikací případně svědkem.
Zkuste dlužníkovi nejdříve poslat písemně doporučeně dopis a požádejte ho o úhradu dluhu. Můžete mu poslat i vypracované uznání dluhu ze stránky www.uznanidluhu.cz. Pokud dlužník odmítne podepsat uznání dluhu, nečekejte a začněte pohledávku vymáhat soudní cestou.

16.09.2021
Podotázka

Dobrý den, před rokem jsem známé půjčila částku 30.000,- Kč, kdy splatila 11.000,- Kč a od té doby nic.  Jakým způsobem mohu vymáhat? Peníze jsem odeslala na účet, komunikace také je.

18.03.2023
Odpověď

Dobrý den, nejprve se můžete pokusit o sepsání uznání dluhu, jehož právní úpravu naleznete v ust. § 2053 a násl. Občanského zákoníku. Jeho vzor naleznete na dostupných webových stránkách. Pokud uznání dluhu dlužník nepodepíše, bude třeba se obrátit s vymáhání žalobou k soudu. Po podání žaloby soudu (před tímto ještě doporučuji sepsat výzvu k dobrovolnému plnění a zaslat ji bývalé známé) musíte jako žalobce unést důkazní břemeno-dle ust. § 1205 Občanského soudního řádu za: důkaz mohou sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. 

Tudíž, pokud máte výpisy z účtu, komunikace, je zde šance na úspěch. Pro podání žaloby je však nutní znát údaje žalované: dle §75 OSŘ: jméno, příjmení, bydliště, případně datum narození či rodné číslo. Pokud tyto náležitosti žaloba obsahovat nebude, soud Vás vyzve k jejich doplnění, jinak žalobu odmítne.

18.03.2023
Podotázka

Dobrý den, půjčil jsem peníze švagrovi, ale nemůžu to od něj dostat. Jedná se o 25.000,-Kč. Bohužel nenám nic sepsáno, jen mám vše v esemeskách, což si myslím, že by mohlo stačit. Nevím, jak mám postupovat. Co kam podat nebo komu to předat?

 

13.06.2024
Odpověď

Dobrý den, nejprve doporučuji pokusit se skutečně ještě jednou domluvit na vrácení zapůjčené částky, případně i prostřednictvím sestry, jinak bude nutné vést občanskoprávní spor v rodině. 

Pokud nebude možná domluva a nadále budete chtít vymoci dlužné peníze zpět, uvádím následující postup.

Obecně platí, že pokud Vám známá osoba dluží peníze, doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu. Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud a podat klasickou žalobu. 

Pokud zapůjčitel podá žalobu k soudu, je nutné, aby uvedl relevantní skutečnosti a důkazy prokazující tvrzení, že mu dlužník peníze dluží.
Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Tedy, jako důkaz můžete využít i SMS konverzaci nebo navrhnutí výslechu třetími osobami, vhodný by však byl například výpis z účtu prokazující zaslání částky. 

13.06.2024

Trápi vás "Půjčka" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, když mám půjčku a jsem teď momentálně ve špatém finančním stavu, stačí poslat 100,- Kč na splátku každý měsíc, aby se to nepředalo dál ?

11.12.2024
Odpověď

Dobrý den, mám za to, že posílat pouze 100,- Kč na splátku, jejíž přesně stanovenou výši jste podepsal při sepisu smlouvy, je nedostačující.

Jakmile přestanete jakožto dlužník plnit podmínky ze smlouvy, např. neuhradíte splátku včas či v plné výši, může to vést k situaci označené jako ztráta výhody splátek.

Občanský zákoník k  tomuto stanoví:

§ 1931

Bylo-li ujednáno plnění ve splátkách a nesplnil-li dlužník některou splátku, má věřitel právo na vyrovnání celé pohledávky, pokud si to strany ujednaly. Toto právo může věřitel uplatnit nejpozději do splatnosti nejblíže příští splátky.

Pokud u Vás výše uvedená situace nastala, doporučuji osobně nakontaktovat společnost, která Vám finanční obnos zapůjčila, a pokusit se domluvit na řešení problému osobně. Některé úvěrové společnosti poskytují možnost dohodnout se na odsunutí některé ze splátek apod.

Pokud by však situace Vámi řešena nebyla, obávám se, že Vám společnost úvěr zesplatní, znemožní Vám jej hradit ve splátkách, a následně podá žalobu na vymožení dlužné částky soudu. 

11.12.2024
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace