Otázka

Půjčení peněz s důkazy


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat, jak postupovat. Před rokem a půl jsem bratrovi půjčila 2.500 EUR. Byli jsme domluveni, že mi bude dluh postupně každý měsíc splácet po menších částkách a že nejdéle do roka chci peníze zpět v tehdejším kurzu, což se nestalo. Jednou mi poslala jeho přítelkyně 4.600,- Kč a jednou mi dal na ruku přes naší mámu 5.000,-Kč, takže si nejsem ani jistá, zda byly peníze skutečně od něj. Na SMS zprávy ani zprávy na Messengeru nereaguje, telefon mi nezvedá, při rozhovoru z očí do očí se mi vysmál, že mi nic nedá a jeho přítelkyně, že mi určitě oni nezaplatí celou částku. Vymysleli si, že jim dlužím za díly na auto, což není pravda. O půjčce mám jako doklad pouze převod z mého účtu a konverzaci na Messengeru. Mám šanci na vrácení dluhu? Peníze nutně potřebuji, protože mám 2 měsíce do porodu a chci se odstěhovat, co nejdál od rodiny, která stojí na straně bratra, přestože v rodině dluží všem.

18.10.2022
Odpověď

Dobrý den, pro úspěch ve věci je nutné mít relevantní důkazy, které Vaše tvrzení v případě soudního sporu potvrdí. Občanský soudní řád stanovuje v ust. § 125, že: Za důkaz mohou sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci. Pokud tedy máte důkazy jako je SMS konverzace či bankovní výpisy, je zde velká šance. 

Nejprve doporučuji sepsat tzv. uznání dluhu, jehož vzor naleznete na dostupných webových stránkách. Uznání dluhu je upraveno v Občanském zákoníku v ust. § 2053, který stanovuje:  Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Pokud uznání dluhu bratr podepíše, prodlouží se Vám doba promlčení a především Vám uzná dluh s tím, že poté bude případně sloužit jako hlavní důkaz před soudem, a nebude potřeba, aby probíhalo jiné rozsáhlejší dokazování. Pokud by uznání dluhu nepodepsal, bude nutné vymáhat dluh soudní cestou, podáním žaloby.

V tomto případě je nutné podat nejprve předžalobní výzvu na dobrovolné plnění, kdy následně je možné při neplnění podat žalobu a vymáhat dlužnou částku soudní cestou. S ohledem na nemalé množství dlužné částky doporučuji obrátit se na advokáta, který s Vámi věc detailně rozebere, sepíše za Vás jak uznání dluhu, tak případně předžalobní výzvu a následně za Vás podá žalobu k soudu, kde Vás může i zastoupit. Při úspěchu ve věci je možné požadovat náhradu nákladů po žalovaném. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, půjčila jsem známé peníze - postupně. Konečná částka je 10.500,-Kč. Posílala jsem jí je na účet a ona mi ještě nic nevrátila, bohužel nemám sepsanou smlouvu. Je šance peníze získat zpět?

14.11.2023
Odpověď

Dobrý den, sepište nejprve uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu. Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud, avšak bude třeba mít důkazy k prokázání. Nejprve by bylo vhodné před případným soudním sporem sepsat tzv, předžalobní výzvu dle ust. § 142a Občanského soudního řádu, následně ani při tomto neplnění podat žalobu.
Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Nicméně podotýkám, že je skutečně nutné mít důkazy k prokázání Vašich tvrzení, kdy mám za to, že pouze převod účtu (který není označen například textem půjčka), nebude dostačující. 
Pro podání žaloby je však nutné znát údaje žalované: dle §75 OSŘ: jméno, příjmení, bydliště, případně datum narození či rodné číslo. Pokud tyto náležitosti žaloba obsahovat nebude, soud Vás vyzve k jejich doplnění, jinak žalobu odmítne.

Dále upozorňuji na běh promlčecí lhůty dle ust. § 629 a následující Občanského zákoníku. § 629

(1) Promlčecí lhůta trvá tři roky.

(2) Majetkové právo se promlčí nejpozději uplynutím deseti let ode dne, kdy dospělo, ledaže zákon zvlášť stanoví jinou promlčecí lhůtu.

14.11.2023
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace