Dobrý den, Prosím vás chtěla bych se zeptat mám znamiho který semnou chce a chtěl udržovat sexuální vztah který jsem odmitla a kuli odmítnutí si vymislel že mu dlužím 200 tisc českých což není pravda nemá o tom ani doklad ani můj podpis ani svedka vyhrožuje mi tým že když ho chtít nebudu uda mě mohu se zeptat co se může stát když jsem nic neprovedla ? Děkuji
Dobrý den, jeho postup by bylo možné považovat za vydírání a mohl by to být trestný čin. Pokud to bude přetrvávat, tak potom na něj podejte trestní oznámení.
Pokud nemá žádný doklad o tom, že by Vám nějaké peníze půjčil, tak potom u soudu nic nevymůže.
Dobrý den, půjčila jsem bývalému příteli jsem půjčila 3 000Kč a nepodepsali jsme žádnou smlouvu, než jsme se rozešli, tak jsem to neřešila, ale po rozchodu jsem po něm chtěla svoje peníze zpátky a moje zprávy buď úplně ignoroval, nebo když jsem mu psala na sociálních sítích, tak si mě na nějakou dobu zablokoval. Takto už to je od července. Mohl byste mi prosím poradit jak to mám řešit dál? Děkuji Šiffnerová
Dobrý den,nejprve doporučuji sepsat uznání dluhu, které se mu pokusit dát k podpisu. Pokud by uznání dluhu nepodepsal, je třeba začít s vymáháním půjčky. K úspěšnému vyřízení věci je však nutné, abyste pro řízení měla důkazy, které potvrdí půjčení peněz, a to ve smyslu právě onoho uznání dluhu nebo zajištění osob, které byly půjčení peněz přítomny, SMS konverzace, kde i druhá strana uznává půjčení peněz apod. Pokud nebudete mít důkazy prokazující půjčení peněz, soud nejspíše prohrajete.
Dobrý den, poprosila bych o radu. Známý mi před časem zaslal peníze na účet jako dar, pomoc, nebyla to půjčka a nebyl u toho svědek.Nyní se domáhá tuto částku vrátit. Vyhrožuje,že má svědka- syna, kterého jsem nikdy neviděla. Může je právně vymáhat?
Dobrý den, nevím přesné detaily Vašeho problému, ale nyní je důležité, zda částka poslaná na Váš účet byla nazvaná jako dar nebo jako půjčka nebo bez názvu.
Pokud byla na účet zaslaná částka pod názvem dar, může jej dle občanského zákoníku dárce požadovat zpět jen z důvodů stanovených zákonem, mezi které dle ust. §2068 a násl. patří: odvolání daru pro nouzi a odvolání daru pro nevděk. Pokud takováto situace nenastala, nemůže dárce dar požadovat zpět.
Pokud však byla částka poslána na účet s názvem půjčka či částka pojmenovaná nebyla, a nebyla ani současně sepsaná smlouva o daru, bude nutné v případě soudního sporu dokázat, že peníze Vám byly darovány, nikoliv půjčeny. Pokud budete tedy chtít tvrzení žalobce vyvrátit, budete muset zajistit důkazy, kterými potvrdíte, že se skutečně jednalo o dar.
Bohužel se jedná o případ, kdy je doopravdy dobré pro příště sepsat alespoň jednoduchou formu smlouvy, abyste měla důkaz na Vaši obranu. S ohledem na výše uvedené doporučuji obrátit se na advokáta, se kterým věc podrobně rozeberete, a který Vám pomůže najít definitivní možnost vyřešení problému.
Dobrý den, půjčil jsem mojí budoucí tchýni peníze na vyplacení domu z insolvence, ale nemám důkaz, kromě bankovního přepisu peněz, nyní mě chce vyhodit z domu. Mohu peníze soudně vymáhat zpět?
Dobrý den, nesepsání smlouvy o zápůjčce neznamená, že nemůžete být úspěšný k vymožení dlužné částky. I výpis z bankovního účtu je možné považovat za důkaz, neboť OSŘ stanoví v ust. § 125, že za důkaz mohou sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci. Jako další důkaz může být i například přítomnost třetí osoby, která o zápůjčce peněz ví, či dohodě o půjčení peněz byla přítomna, nebo např. SMS konverzace apod.
Nejprve začněte sepsáním uznání dluhu, jehož právní úprava je stanovena v OZ v § 2053 a násl. Zákon stanoví, že: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Pokud uznání dluhu tchýně podepíše, prodlouží se Vám doba promlčení a především Vám uzná dluh s tím, že poté bude případně sloužit jako hlavní důkaz před soudem, a nebude potřeba, aby probíhalo jiné rozsáhlejší dokazování. Pokud však uznání dluhu nepodepíše, je možné její odmítnutí považovat za nesouhlas s plněním, a poté doporučuji obrátit se na na advokáta, který s Vámi nejprve sepíše předžalobní výzvu na dobrovolné plnění, a případně poté za Vás podá žalobu k soudu na vymožení dlužné částky. Předžalobní výzva ale musí žalobě předcházet.
Nesmíte opomenout, že promlčecí lhůta je zde tříletá.
Dobrý den, před rokem jsem kamarádce půjcila částku 5500,- měsíc poté jsem viděla zpět 1000,- a od té doby nic, komunikace také žádná. Po mém připomenutí, také nic. Samé výmluvy. Jakým způsobem ještě vymáhat? Peníze jsem odeslala na účet, komunikace také je. Děkuji
Dobrý den,
ve Vašem případe byla ústně uzavřena smlouva o zápůjčce, kterou upravuje §2390 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Přenechá-li zapůjčitel vydlužiteli zastupitelnou věc tak, aby ji užil podle libosti a po čase vrátil věc stejného druhu, vznikne smlouva o zápůjčce."
K vymáhání této částky budete muset prokázat, že jste skutečně kamarádce půjčila částku 5.500,- Kč, a to výpisem z bankovního účtu nebo např. svědky. Na základě uvedeného můžete kamarádku písemně vyzvat k vrácení zápůjčky do konkrétního data. Doporučuji tuto zásilku zaslat do vlastních rukou a doklad si ponechat pro případné soudní řízení.
V případě, že Vám kamarádka částku nevrátí jedinou možností zůstává obrátit se na příslušný soud v místě jejího bydliště a podat návrh na vydání platebního rozkazu. V případě, že bude platební rozkaz vydán a nabude právní moc, můžete v případě, že kamarádka nezaplatí, tuto částku vymáhat exekuční cestou.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakým způsobem se dá vymáhat půjčka bez dokladu. Peníze byly převedeny na účet, ke kterému má dispoziční právo dlužník. Majitelka účtu je jeho matka. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
dle Vašeho dotazu se jedná o smlouvu o zápůjčce uzavřenou ústně. Výhodou je, že máte doklad o převodu na účet. Žalovat můžete i dlužníka nebo přímo jeho matku.
Dle § 2393 doporučuji napsat matce i dlužníkovi výpověď ze smlouvy o zápůjčce. Zákonná výpovědní doba je 6 týdnů. Po této lhůtě můžete dlužníka i jeho matku opětovně písemně vyzvat nebo podat návrh na soud na vydání platebního rozkazu. Následně, když žalovaný nepodá odpor, platební rozkaz se stane vykonatelným a můžete podat návrh na exekuci.
Doporučuji v této věci oslovit advokáta, který Vám pomůže sepsat nejen návrh na soud ale i výpověď. Rádi Vám s uvedeným problémem pomůžeme.
Dobrý den, půjčila jsem několikrát bývalému příteli peníze s tím, že mi dluh vrátí. Dosud se tak nestalo. Mám pouze bankovní výpisy a SMS komunikaci. Veškerá domluva o zbytku proběhla ústně bez svědků. Mám šanci na vymáhání peněz?
Dobrý den, doporučuji sepsat tzv. uznání dluhu a doporučeně poštou či při osobním kontaktu jej zaslat. OZ stanovuje v ust. § 2053 a násl., že: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Pokud by uznání dluhu podepsal, a poté dobrovolně neplnil, bude uznání dluhu sloužit jako základní důkaz pro úspěšné vyřešení sporu v řízení před soudem bez nutnosti dalšího dokazování.Pokud však bývalý přítel uznání dluhu nepodepíše, poté doporučuji obrátit se na na advokáta, který s Vámi nejprve sepíše předžalobní výzvu na dobrovolné plnění, a případně poté za Vás podá žalobu k soudu na vymožení dlužné částky.
Šance na úspěch ve věci v řízení před soudem zde je, neboť Občanský soudní řád stanovuje v ust. § 125, že: Za důkaz mohou sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci. Pokud tedy máte důkazy jako je SMS konverzace či bankovní výpisy, je zde velká šance.
Dobrý den, půjčila jsem synovci peníze 20 000kc . Částku jsem půjčila 11.2 2022 stím že mi je do týdne vrátí, ale zatím mí nevrátil ani korunu. Pořád mi píše SMS že mi je do konce měsíce vrátí,teď mi měl na konci června poslat aspoň 5000 Kč a neposlal nic. Pořád se po SMS vymlouvá. Prosím poraďte mi co mám dělat.
Dobrý den,
to, že nemáte doklad o půjčení peněz by ve Vašem případě neměl být problém, jelikož zaplacením 5.000 Kč Váš synovec dluh uznal. Otázkou je korespondence mezi Vámi, která může sloužit i jako důkaz pro případný soud.
jelikož jste s dlužníkem uzavřela ústní smlouvu o zápůjčce, splatnost zápůjčky je vázaná na vypovězení smlouvy. Uvedené ustanovuje § 2393 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "(1) Neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů."
Ideální by tedy bylo, abyste dlužníkovi zaslala písemnou výpověď ze smlouvy o zápůjčce, a to do vlastník rukou s 6 týdenní výpovědní lhůtou. Následně v případě, že dluh neuhradí, můžete zaslat předžalobní výzvu, kde si můžete účtovat i úroky z prodlení. Kdyby i přes tuto skutečnost synovec neuhradil, přichází do úvahy návrh na soud.
Návrh na příslušný soud dle bydliště dlužníka můžete podat na formuláři prostřednictvím elektronického platebního rozkazu s důkazy, jako jsou např. výpis z účtu, výpověď smlouvy, předžalobní výzva,...
Doporučuji si však předem zjistit, zda má dlužník ještě jiné exekuce nebo zda není v insolvenci (toto zjistíte na portálu www.isir.justice.cz).
Dobrý den, 5 let jsem žil s přítelkyní, kdy moje výplata chodila na její účet. Koupili jsme si i auto za 210. 000,- Kč. Do auta jsem hotově investoval dalších 50.000,- Kč na opravy. Rozešla se se mnou a nechce se mnou komunikovat o dohodě s majetkem. Lze to nějak vymáhat a mám šanci získat peníze zpátky?
Dobrý den, ve Vašem případě je možno hovořit o tzv. bezdůvodném obohacení na straně Vaší bývalé přítelkyně.
Nejprve se obecně doporučuje pokusit se s partnerem dohodnout, a pokud toto není možné, podává se předžalobní výzva na dobrovolné plnění, a následně se podává žaloba k soudu. OZ v ust. § 2991 a násl. stanovuje, že: (1) Kdo se na úkor jiného bez spravedlivého důvodu obohatí, musí ochuzenému vydat, oč se obohatil.(2) Bezdůvodně se obohatí zvláště ten, kdo získá majetkový prospěch plněním bez právního důvodu, plněním z právního důvodu, který odpadl, protiprávním užitím cizí hodnoty nebo tím, že za něho bylo plněno, co měl po právu plnit sám.
Šance na úspěch ve věci v řízení před soudem zde je, neboť Občanský soudní řád stanovuje v ust. § 125, že: Za důkaz mohou sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci. Pokud tedy máte důkazy jako je SMS konverzace, bankovní výpisy, ale i například výslech osoby, která ví o zakoupení automobilu apod., je zde velká šance na úspěch.
Pokud jste do automobilu investoval polovinu peněz + další náklady na jeho opravu, máte nárok na vypořádání, neboť není možné, aby si bývalá partnerka ponechala majetkový prospěch, měla by Vás spravedlivě vyplatit. Pokud přítelkyně i přes výše uvedené nebude chtít nadále komunikovat a Vy si nevíte rady se sepsáním předžalobní výzvy a následným případným podáním žaloby k soudu, doporučuji obrátit se na advokáta. Ten si s Vámi sjedná schůzku, zde věc detailně rozeberete, vyzíská od Vás potřebné dokumenty k úspěšnému řešení sporu a buď Vám poradí, jak postupovat dále či za Vás může případnou předžalobní výzvu a žalobu sepsat, následně Vás u soudu zastoupit.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, je to půl roku, co jsem bývalému příteli půjčila 3.152,- Kč. Dohodli jsme se přes zprávy a hovory, že mi je vrátí, až na to bude mít. Začal pracovat a vydělávat peníze. Každý měsíc jsem se mu připomínala. Oznámila jsem mu, jestli nemá peníze, tak ať to posílá po malých částkách. A ani to se nestalo.. Nyníjsem mu oznámila se lhůtou o zaplacení a do kdy, souhlasil, ale i tak se neuskutečnilo a ignoruje mě. Jak mám peníze získat zpět?
Dobrý den, i přestože nemáte s přítelem sepsanou smlouvu u zápůjčce, je zde reální šance na úspěch ve věci, neboť dle Občanského soudního řádu- § 125 - můžete v případě sporu použít jako důkaz vše, čímž lze zjistit stav věci ( SMS, hovory, třetí osoby, výpisy z účtu apod.).
Nyní doporučuji sepsat tzv. uznání dluhu a doporučeně poštou či při osobním kontaktu jej zaslat. OZ stanovuje v ust. § 2053 a násl., že: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Pokud by uznání dluhu podepsal, a poté dobrovolně neplnil, bude uznání dluhu sloužit jako základní důkaz pro úspěšné vyřešení sporu v řízení před soudem bez nutnosti dalšího dokazování.
Pokud však bývalý přítel uznání dluhu nepodepíše, poté doporučuji obrátit se na na advokáta, který s Vámi nejprve sepíše předžalobní výzvu na dobrovolné plnění, a případně poté za Vás podá žalobu k soudu na vymožení dlužné částky.
Je však nutné zdůraznit, zda dlužná částka je pro Vás v případě dalšího nereagování přítele natolik vysoká, aby bylo později zahájeno soudní řízení k vymožení dlužné částky.
Dobrý den, před pár lety jsem se seznámila s mužem, co mi slíbil práci. Nastaly komplikace a nemohl mě zaměstnat, ale nechtěl o mne přijít, tak že mi bude nějak finančně pomáhat. Jenže další peníze poslal a do předmětu si napsal půjčka. Pak už mi říkal, když jsem peníze chtěla, že je to půjčka. Nyní chce něco zpět a já nevím, zda na to tedy může mít nárok nebo ne.
Dobrý den,
přestože jste žila v domnění, že peníze byly mužem darovány, vidím velký problém v tom, že peníze jste dostala na účet s názvem půjčka. Tímto je známý tzv. "krytý" a pro řízení před soudem má významný důkaz pro vymožení peněz zpět.
Je pro Vás nutné mít určitý důkaz, který tvrzení známého vyvrátí. Občanský soudní řád totiž v ust. § 125 upravuje, že: Za důkaz mohou sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci. Za takovýto důkaz je možno považovat sms konverzaci, kde Vám zaručuje darování peněz, nahranou telefonní komunikaci, kde je se možné doslechnout, že peníze Vám daroval, nikoliv půjčil, či přítomnost svědků, kteří potvrdí, že byli přítomni tomu, že peníze Vám měly být darovány, nikoliv půjčeny.
Pokud tyto důkazy nemáte, soud s nejvyšší pravděpodobností prohrajete.
Pokud nemáte relevantní důkazy, doporučuji dluh vůči známému uhradit, aby nebylo nutné řešit vymáhání dluhů soudní cestou.
Dobrý den, bývalý partner mi dluží částku 12.000 Kč, to je 6.000 nájem co jsme platili napůl a 6.000 co jsem přispívala na postel (rodiče mi přispěli). Od ledna co jsem byla nucena se odstěhovat mi tuto částku dluží. Dnes si přišel pro syna a ptala sem se ho na dluh. Bylo mi řečeno, že mi poslal mail ve kterém se k tomu vyjadřuje. Ovšem já žádný mail od něho nemám, tedy ne takový, kde by se k dluhu jakkoliv vyjadřoval. Řekl mi, že na bytě vznikly nějaké škody a bylo po debatě. Upozornila jsem ho, zda mi dlužnou částku nedá, podám trestní oznámení. Na to mi odpověděl, že je rád, že to má nahrané. Prý mu vyhrožuju. O 2 hodiny později mi přišla na účet částka 500Kč, kde bylo psané ,, první splátka za dluh na nájem". Na žádných splátkách jsme se nedomluvili a v žádném případě s tím nesouhlasím. Vracel mi syna s úsměvem a vytěženým výrazem. Prosím poraďte co můžu dělat a jak se můžu bránit. Já mu částku dala celou, to samé chci i od něho. Nedávno jsme měli soud ohledně výživného na neprovdanou matku, od kterého odcházel dosti zdrcený a čeká nás ještě soud o výživné na syna. Moc děkuji Kateřina
Dobrý den,
v první řadě si dovolím uvést, že trestní oznámení nic nevyřeší, jelikož dle mého názoru Váš bývalý partner nespáchal žádný trestní čin. To, že Vám dluží peníze patří do civilní roviny a ne trestní.
Ideální by bylo sepsat dohodu o uznání dluhu, jelikož momentálně dle poskytnutých informací nemáte v rukách dostatek důkazu k prokázání oprávněnosti dluhu.
Dle § 2053 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá."
Vzhledem ke skutečnosti, že Vám Váš bývalý přítel již část dluhu zaplatil, šlo by to považovat za uznání dluhu, avšak bude třeba z okolností dovodit, že tímto plněním Váš bývalý přítel uznal i zbytek dluhu. Uvedené ustanovuje § 2054 Občanský zákoník: "Plní-li dlužník dluh zčásti, má částečné plnění účinky uznání zbytku dluhu, lze-li z okolností usoudit, že tímto plněním dlužník uznal i zbytek dluhu."
Dobrý den, Dobrý den chtěl jsem se zeptat pujcil jsem penize známému bez smlouvy a ten mi je odmítá vrátit - nejde o zavratnou sumu jde o 2000kc ale v dnešní době každá koruna dobrá. Mám svědka, který mi dosvědčí, že jsem ty peníze předal - byl přímo u toho. Je šance peníze ziskat zpet?
Dobrý den,
dle Vašeho dotazu jste uzavřel se známým smlouvu o zápůjčce dle § 2390 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Přenechá-li zapůjčitel vydlužiteli zastupitelnou věc tak, aby ji užil podle libosti a po čase vrátil věc stejného druhu, vznikne smlouva o zápůjčce."
To znamená, že i když smlouva nebyla uzavřena písemně, je platná. Svůj nárok např. u soudu byste prokázal např. svědeckou výpovědí Vašeho svědka.
Doporučuji však známemu zaslat doporučeně do vlastních rukou výpověď této smlouvy s výpovědní lhůtou 6 týdnů. Uvedené ustanovuje přímo zákon, a to v § 2393 Občanského zákoníku: "Neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů."
V případě, že Vám ani po této lhůtě dluh nezaplatí, můžete ho žádat o úhradu celého dluhu. Doporučuji zaslat nejprv předžalobní výzvu s tím, že ho vyzvěte na splnění dluhu do 7 dnů od doručení. V případě, že ani na základě této předžalobní výzvy nebude dluh uzavřen, můžete podat návrh na vydání platebního rozkazu na příslušný soud.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, dostanu zpět peníze, které jsem půjčil bez smlouvy, ale mám svědka? Půjčoval jsem jim každý měsíc, vše včas a v pořádku vraceli, ale nyní jsou to již 2 měsíce, co to vrátit nechtějí. Když jsem je upozornil, že mi dluží peníze, vyhrožovali mi zabitím a zmrzačením.
Dobrý den, občanský soudní řád stanovuje v ust. § 125, že: Za důkaz mohou sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci. Za takovýto důkaz je rozhodně možné považovat i výslech svědka, ovšem není jisté, zda toto pro úspěšné vymožení dlužné částky postačí. Za další důkazy je možno považovat SMS konverzace, výpisy z účtu, pokud je máte, je zde vysoká šance na úspěch ve věci. Obvykle se postupuje tak, že se sepíše uznání dluhu, které pokud druhá strana podepíše, máte pro i následné neplnění hlavní důkaz v řízení před soudem. Pokud uznání dluhu není ve Vašem případě možné, sepisuje se nejprve předžalobní výzva, následně se podává žaloba k soudu na vymožení dlužné částky.
Pokud máte skutečnou obavu o svůj život či zdraví, neboť Vám vyhrožují zabitím a zmrzačením, je také možné podat trestní oznámení, kdy ust. § 353 Trestního zákoníku stanoví, že: Kdo jinému vyhrožuje usmrcením, těžkou újmou na zdraví nebo jinou těžkou újmou takovým způsobem, že to může vzbudit důvodnou obavu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.
S ohledem na malé množství informací ve výše uvedeném dotazu však doporučuji obrátit se osobně na advokáta, který si s Vámi sjedná schůzku, detailně s Vámi věc osobně probere, vyžádá si od Vás potřebné dokumenty, nalezne relevantní skutečnosti pro mnou nastíněná řešení daného problému a následně za Vás věci sepíše, případně Vás u soudu zastoupí.
Dobrý den, v roce 2020 jsem příteli převedla 16 000 z účtu na účet, bez dokladu. Ozval se až letos v březnu, že ho vyhazují z bytu, nabídla jsem, že může zůstat u mě. No netušila jsem, že je i bez práce. Po dobu 2 měsíců si půjčoval další peníze, z mého bankovního účtu je chtěl posílat na jeho účet na Sazka portál to mohu doložit výpisy. Mám i SMS zprávy kde žádá o půjčení těch peněz a kdy je vrátí. Do dnešního dne neposlal ani korunu. Dluží cca 50 000,-můžete prosím poradit jak mám postupovat? Děkuji
Dobrý den,
dle Vašeho dotazu jste uzavřela s přítelem smlouvu o zápůjčce dle § 2390 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Přenechá-li zapůjčitel vydlužiteli zastupitelnou věc tak, aby ji užil podle libosti a po čase vrátil věc stejného druhu, vznikne smlouva o zápůjčce."
To znamená, že i když smlouva nebyla uzavřena písemně, je platná. Svůj nárok např. u soudu byste prokázala např. komunikaci na messengeru. Doporučuji však příteli dat podepsat uznání dluhu i s novou splatností půjčky.
V případě, že Vám uznání dluhu nepodepíše, doporučuji zaslat doporučeně do vlastních rukou výpověď smlouvy o zápůjčce s výpovědní lhůtou 6 týdnů. Uvedené ustanovuje přímo zákon, a to v § 2393 Občanského zákoníku: "Neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů." V případě, že Vám ani po této lhůtě dluh nezaplatí, můžete ho žádat o úhradu celého dluhu. Doporučuji zaslat nejprv předžalobní výzvu s tím, že ho vyzvete na splnění dluhu do 7 dnů od doručení. V případě, že ani na základě této předžalobní výzvy nebude dluh uzavřen, můžete podat návrh na vydání platebního rozkazu na příslušný soud.
Dobrý den, Půjčil jsem peníze 230.000 Kč bez dokladu.Nemohu je dostat zpět. Jak postupovat?
Dobrý den,
neuvádíte, kdy a jakým způsobem jste peníze půjčil. Důležitá je promlčecí doba, tedy 3 roky.
S dlužníkem jste uzavřel tzv. smlouvu o zápůjčce dle § 2390 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Přenechá-li zapůjčitel vydlužiteli zastupitelnou věc tak, aby ji užil podle libosti a po čase vrátil věc stejného druhu, vznikne smlouva o zápůjčce."
To znamená, že i když smlouva nebyla uzavřena písemně, je platná. Svůj nárok např. u soudu byste prokázal např. výpisem z bankovního účtu, svědky, případně komunikací přes sociální sítě....
Doporučuji dlužníkovi zaslat doporučeně do vlastních rukou výpověď smlouvy o zápůjčce s výpovědní lhůtou 6 týdnů. Uvedené ustanovuje přímo zákon, a to v § 2393 Občanského zákoníku: "Neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů."
V případě, že Vám ani po této lhůtě dluh nezaplatí, můžete ho žádat o úhradu celého dluhu. Doporučuji zaslat nejprv předžalobní výzvu s tím, že ho vyzvete na splnění dluhu do 7 dnů od doručení. V případě, že ani na základě této předžalobní výzvy nebude dluh uzavřen, můžete podat návrh na vydání platebního rozkazu na příslušný soud.
V této souvislosti Vám doporučuji oslovit advokáta, který Vám s vymáháním dluhu pomůže. V případě, že budete mít zájem o právní zastoupení, jsem Vám k dispozici.
Dobrý den, spolužákovi jsem pujcil 3000 s tim ze mi vrati 5000 do 14 dni maximalne. Už je to dele jak 2 mesice a nevidel jsem jeste ani korunu porad se vymlouva na neco. dukaz mam prevod penez na jeho ucet + konverzace ve zpravach. Je možné penize dostat zpet?
Dobrý den,
s dlužníkem jste uzavřel tzv. smlouvu o zápůjčce dle § 2390 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Přenechá-li zapůjčitel vydlužiteli zastupitelnou věc tak, aby ji užil podle libosti a po čase vrátil věc stejného druhu, vznikne smlouva o zápůjčce." To znamená, že i když smlouva nebyla uzavřena písemně, je platná. Svůj nárok např. u soudu byste prokázal např. výpisem z bankovního účtu, svědky, případně komunikací ve zprávach...
Jelikož jste si s dlužníkem dohodl datum splatnosti dluhu, doporučuji dlužníkovi zaslat doporučeně do vlastních rukou předžalobní výzvu s tím, že ho vyzvete na splnění dluhu do 7 dnů od doručení této výzvy. V případě, že ani na základě této předžalobní výzvy nebude dluh uzavřen, můžete podat návrh na vydání platebního rozkazu na příslušný soud.
V této souvislosti Vám doporučuji oslovit advokáta, který Vám s vymáháním dluhu pomůže. V případě, že budete mít zájem o právní zastoupení, jsem Vám k dispozici.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, v roce 2015 jsem měla vztah s mužem, který mi dal peníze na vyplacení bratra z bytu. Chtěla jsem sepsat papír, což on nechtěl. Nyní po mně požaduje vrácení peněz, má na ně nárok?
Dobrý den, především mám za to, že dluh je nyní již promlčen, neboť lhůta k uplatnění nároku je tříletá- viz. § 629 Občanského zákoníku- Promlčecí lhůta trvá tři roky a počítá se od doby, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé.
Pokud bychom vynechali výše uvedené tvrzení o promlčení daného nároku, nemá dle mého názoru muž šanci na úspěch ve věci, pokud budete jeho tvrzení rozporovat, neboť k úspěšnému vymožení dlužné pohledávky je nutné mít zapotřebí relevantní důkazy, neboť muž by byl v případě podání žaloby žalobcem, a ponese důkazní břemeno. Pokud nemá důkaz k prokázání skutečnosti o půjčení peněz ( SMS konverzace, výpisy z účtu, svědky apod.), nemá šanci na vymožení dlužné částky prostřednictvím soudu.
Dobrý den, píši za otce. Půjčil 42000 na dobré slovo, svědci jsou, známe a její dceři která u toho byla, svědci jsou. Bohužel zemřela a dítka se k ničemu nemájí. Posílají ho na hřbitov ať si to tam vymůže. U dědického řízení nic neuvedli ani právnika který ho měl na starosti nechtějí sdělit, je nějaká možnost se k penězům opět dostat? děkuji
Dobrý den,
obávám se, že pokud se otec nepřihlásil do dědického řízení, peníze od dědiců nevymůže. Není ani jasné, zda dědici dědictví neodmítli nebo neuplatnili tzv. výhradu soupisu, kde soud z úřední povinnosti zjišťuje všechny věřitele.
Můžete zkusit oslovit notáře, který měl dědictví na starosti, avšak předpokládám, že ani tam není velká šance na získání dluhu zpátky.
I v případě, že by se Vašemu otci podařilo "otevřít" dědické řízení a dluh přidat do dědictví, nemá jistotu, zda vůbec tento dluh bude vymahatelný a dědici peníze uhradí.
Dobrý den, půjčila jsem sousedce 20.000,- Kč bez smlouvy na dobré slovo. Bohužel první splátka byla zaplacena cca 1 měsíc po tom, co jí přišli peníze na účet a nyní se zdráhá platit, naopak mi píše, když jí upozorním, kdy tedy pošle peníze, že jsem drzá a co si k ní dovoluji. Cokoliv jí napíšu, tak se mi vysměje nebo naopak mě vydírá. Co v tomto případě dělat? Půjčka byla vzata v červnu 2022. V červenci zaplatila a až potom co jsem zjišťovala, proč nepřišly další splátky, tak mě sepsula, že prostě nemůže, protože splácí dalším lidem. Dá se toto nějak řešit?
Dobrý den, vymáhání zapůjčených peněz se děje prostřednictvím civilních institutů, a to formou uznání dluhu, předžalobní výzvy na dobrovolné plnění a případně následně podáním žaloby k soudu na vymožení dlužné částky.
Je však nutné mít na paměti, že pro úspěšně vymožení dlužné částky je potřeba mít relevantní důkazy, které Vám pomohou prokázat zapůjčení částky, a to i bez sepsání smlouvy o půjčení peněz. Dle § 125 Občanského soudního řádu: Za důkaz mohou sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud. Tedy za důkaz může sloužit SMS konverzace, výpis z účtu, třetí osoba apod. Pokud některý z výše uvedených důkazů máte, je zde velká šance na úspěšné vymožení zapůjčených peněz.
Nejprve můžete sepsat tzv. uznání dluhu, kdy dle § 2053 Občanského zákoníku za následek: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá.Tímto by tak uznala dluh do pravosti i výše a při případném vymáhání soudní cestou by nemuselo probíhat dokazování. Podepsáním dluhu se mimo jiné prodlužuje promlčecí lhůta.
Pokud uznání dluhu nepodepíše, doporučuji sepsat předžalobní výzvu k dobrovolnému plnění, pokud ani na ni nebude reagovat, bude nutné podat žalobu soudu. Se vším Vám může pomoci advokát, který sis Vámi sjedná schůzku, věc detailně probere a vybere s Vámi nejlepší řešení, případně Vás u soudu zastoupí.
Dobrý den, půjčil jsem bývalému kolegovi 15 000,- + 2 000,-. 15.000,- Kč bylo přes bankovní účet a 2.000,- Kč na ruku. Jsou to již 4 měsíce a stále mě ignoruje. Jak mohu pokračovat nebo co dělat ?
Dobrý den, nejprve doporučuji sepsat uznání dluhu, kdy dle § 2053 Občanského zákoníku za následek: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá.Tímto by tak kolega uznal dluh do pravosti i výše a při případném vymáhání soudní cestou by nemuselo probíhat dokazování.
Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude nutné sepsat nejprve předžalobní výzvu k vymožení dlužné částky, následně podat žalobu soudu. S tímto Vám může pomoci advokát, který si s Vámi nejprve sjedná schůzku, vyžádá si potřebné dokumenty, následně za Vás po konzultaci sepíše výzvu k dobrovolnému plnění a následně při neúspěchu podá žalobu soudu, kde Vás může i zastoupit.
Dle § 125 Občanského soudního řádu: Za důkaz mohou sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Tudíž i ve Všem případě vidím šanci na úspěch ve věci, pokud by kolega uznání dluhu nepodepsal, neboť zapůjčení peněz můžete doložit bankovním účtem (co se týče 2.000,- Kč půjčených kolegovi "na ruku" zde šanci na úspěšné vymožení nevidím).
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, kamarádce jsem půjčila peníze, které jsem ji poslala vždy před účet. Mám vytiskle všechny peníze i těch málo, které mi ona poslala zpět. Celkově mi dluží 53 900. Dohledala bych jistě i komunikaci na sociální síti jako důkaz. Koncem srpna tohoto roku se naposledy ozvala s tím že se stěhuje do Frýdku Místku o čem jsem u dřívějška vedela. Od září tohoto roku nebere telefon neodpovídá na SMS a nekomunikuje ani já sociálních sítích. Dnes jsem byla na policii a když nemam zádny podepsaný papír tak mě poslali k právníkovi s tím, že se jedná o občanskopravbi spor. Prosím vás o radu jak postupovat, abych se svých peněz domohla zpět. A případnou radu na koho se mám obrátit. Děkuji
Dobrý den,
s dlužnicí jste uzavřela tzv. smlouvu o zápůjčce dle § 2390 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Přenechá-li zapůjčitel vydlužiteli zastupitelnou věc tak, aby ji užil podle libosti a po čase vrátil věc stejného druhu, vznikne smlouva o zápůjčce." To znamená, že i když smlouva nebyla uzavřena písemně, je platná. Svůj nárok např. u soudu byste prokázala např. výpisem z bankovního účtu, svědky, případně komunikací ve zprávách...
Jelikož jste si s dlužnicí nedohodla datum splatnosti dluhu, doporučuji kamarádce zaslat doporučeně do vlastních rukou výpověď smlouvy o zápůjčce s výpovědní lhůtou 6 týdnů, a to i když neznáte její aktuální adresu. V takovém případě výpověd je nutné zaslat na poslední známou adresu. Uvedené ustanovuje přímo zákon, a to v § 2393 Občanského zákoníku: "Neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů."
V případě, že Vám ani po této lhůtě dluh nezaplatí, můžete ji žádat o úhradu celého dluhu. Doporučuji zaslat nejprv předžalobní výzvu s tím, že ji vyzvete na splnění dluhu do 7 dnů od doručení. V případě, že ani na základě této předžalobní výzvy nebude dluh uzavřen, můžete podat návrh na vydání platebního rozkazu na příslušný soud.
V této souvislosti Vám doporučuji oslovit advokáta, který Vám s vymáháním dluhu pomůže. V případě, že budete mít zájem o právní zastoupení, jsem Vám k dispozici.
Dobrý den, kamarádce jsem půjčila peníze, které jsem ji poslala vždy před účet. Mám vytisknuté všechny peníze i těch málo, které mi ona poslala zpět. Celkově mi dluží 53.900,- Kč. Dohledala bych jistě i komunikaci na sociální síti jako důkaz.
Koncem srpna tohoto roku se naposledy ozvala s tím že se stěhuje. Od září tohoto roku nebere telefon, neodpovídá na SMS a nekomunikuje ani na sociálních sítích. Dnes jsem byla na policii a když nemám žádný podepsaný papír, tak mě poslali k právníkovi s tím, že se jedná o občanskoprávní spor. Jak prosím postupovat?
Dobrý den, přestože nemáte s kamarádkou sepsanou smlouvu u zápůjčce, je zde reální šance na úspěch ve věci, neboť dle Občanského soudního řádu- § 125 - můžete v případě sporu použít jako důkaz vše, čímž lze zjistit stav věci ( SMS, hovory, třetí osoby, výpisy z účtu apod.).
Nyní doporučuji sepsat tzv. uznání dluhu a doporučeně poštou či při osobním kontaktu jej zaslat. OZ stanovuje v ust. § 2053 a násl., že: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Pokud by uznání dluhu podepsal, a poté dobrovolně neplnil, bude uznání dluhu sloužit jako základní důkaz pro úspěšné vyřešení sporu v řízení před soudem bez nutnosti dalšího dokazování. Pokud však kamarádka uznání dluhu nepodepíše nebo dopis nepřevezme, bude nutné vymáhat peníze soudní cestou. Nejprve tedy bude nutné sepsat předžalobní výzvu na dobrovolné plnění, poté při nekonání ze strany kamarádky bude potřeba podat žalobu soudu.
Je však nutné znát totožnost kamarádky včetně adresy pro doručování, aby bylo možné výše uvedené zaslat. Doporučuji Vám případně kontaktovat advokáta ve Vašem okolí, který s Vámi věc detailně probere na schůzce, vyžádá si od Vás potřebné dokumenty a následně s Vámi vybere nejlepší způsob řešení pro daný případ, včetně případného zastoupení.
Dobrý den, půjčil jsem jisté osobě peníze před 3 měsíci a od té doby se jen vymlouvá a není ochotná se domluvit, neustále opakuje stejné lži. Vše bylo písemně přes messenger, vše mám uložené ve fotkách a výpis z účtu mám taky. Co mám dělat?
Dobrý den, doporučuji sepsat uznání dluhu, kdy dle § 2053 Občanského zákoníku: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá.Tímto by tak uznala dluh do pravosti i výše a při případném vymáhání soudní cestou by nemuselo probíhat dokazování. Pokud uznání dluhu osoba nepodepíše, bude nutné sepsat nejprve předžalobní výzvu k vymožení dlužné částky, následně podat žalobu soudu.
Ve Vašem případě je reálná šance na úspěšné vymožení dlužné částky, neboť dle 125 Občanského soudního řádu: Za důkaz mohou sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud jste tedy schopen při přápadném soudním jednání doložit důkazy, ze kterých skutečně vyplývá, že dlužníkem je daná osoba a dluží peníze, spor je možné vyhrát a dlužnou částku rozhodnutím soudu vymoci.
Neopomeňte však, že pro úspěšné vymožení dlužné částky je dle ust. § 79 Občanského soudního řádu nutné znát: návrh musí obsahovat správné označení žalovaného: jméno, příjmení, bydliště, případně datum narození či rodné číslo. Pokud tyto náležitosti žaloba obsahovat nebude, soud Vás vyzve k jejich doplnění, jinak žalobu odmítne.
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Před rokem jsem půjčila značnou část peněz svému dnes již ex partnerovi. Slíbil, že peníze vrátí, ale k ničemu se nemá a vím, že ani nemá z čeho moc vracet. Stále se vymlouvá. Peníze byly samozřejmě půjčené na dobré slovo. A jsem přesvědčená, že nebyly použité na jistý záměr. Jediné co mám je výpis o převodu peněz a nějaké zprávy kde jsme se o financích bavili. Dodatečně mi nic nepodepíše, tím jsem si skoro jistá. Je nějaká šance jak peníze dostat zpět? Dekuji za odpověď.
Dobrý den,
s dlužníkem jste uzavřela tzv. smlouvu o zápůjčce dle § 2390 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Přenechá-li zapůjčitel vydlužiteli zastupitelnou věc tak, aby ji užil podle libosti a po čase vrátil věc stejného druhu, vznikne smlouva o zápůjčce."
To znamená, že i když smlouva nebyla uzavřena písemně, je platná. Svůj nárok např. u soudu byste prokázala např. výpisem z bankovního účtu, svědky, případně komunikací ve zprávách...
Jelikož jste si s dlužníkem nedohodla datum splatnosti dluhu, doporučuji zaslat doporučeně do vlastních rukou výpověď smlouvy o zápůjčce s výpovědní lhůtou 6 týdnů. Uvedené ustanovuje přímo zákon, a to v § 2393 Občanského zákoníku: "Neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů."
V této souvislosti Vám doporučuji oslovit advokáta, který Vám s vymáháním dluhu pomůže. V případě, že budete mít zájem o právní zastoupení, jsem Vám k dispozici.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, pujcila jsem minuly rok v červnu peníze kamarádovi, už před tím jsem mu několikrát pujcila ale malé částky a vždy mi je v podstatě obratem vrátil. ( nebylo by to o tom, ze peníze nemá, ale měl je většinou v hotovosti a nějaký problém s účtem, tezko říct ) V červnu mi napsal o 50.000, neměla jsem z toho dobrý pocit, ale nakonec jsem mu je poslala z mého účtu na jeho účet. Měl mi peníze vrátit do dvou týdnů. Už je to 8 měsíců, o peníze jsem mu psala X krát, ale pokaždé si vymyslel důvod proč to nejde a několikrát jsme si už dali termíny do kdy to musí splatit ale zatím nic nedodržel a nemám zpátky ani korunu. Všechnu tuto konverzaci mám uloženou ve zprávách. Včetně výpisu z účtu kde je vidět převod peněz z mého na jeho účet. Bohužel smlouvu o zapůjčení jsem si neudělala a už jsem zoufala. Včera jsem sepsala predzalobni upomínku a dnes budu odesílat, třeba na to uslyší.. každopádně co nejvic mohu udělat pro to aby se mi peníze vrátili a naopak jsem neplatila ještě já.. bojím se, abych neplatila ještě výlohy soudu a nevyšlo mě to nakonec na víc než je vůbec dluzna částka. předem moc dekuji.
Dobrý den,
s dlužníkem jste uzavřela tzv. smlouvu o zápůjčce dle § 2390 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Přenechá-li zapůjčitel vydlužiteli zastupitelnou věc tak, aby ji užil podle libosti a po čase vrátil věc stejného druhu, vznikne smlouva o zápůjčce."
To znamená, že i když smlouva nebyla uzavřena písemně, je platná. Svůj nárok např. u soudu byste prokázala např. výpisem z bankovního účtu, svědky, případně komunikací ve zprávách...
Jelikož jste si s dlužníkem nedohodla datum splatnosti dluhu, doporučuji zaslat doporučeně do vlastních rukou výpověď smlouvy o zápůjčce s výpovědní lhůtou 6 týdnů. Uvedené ustanovuje přímo zákon, a to v § 2393 Občanského zákoníku: "Neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů."
V této souvislosti Vám doporučuji oslovit advokáta, který Vám s vymáháním dluhu pomůže. V případě, že budete mít zájem o právní zastoupení, jsem Vám k dispozici.
Dobrý den, pracoval jsem u pána měsíc a půl, nechce mi ale dát peníze. Nemám žádný doklad, že jsem u něj pracoval. Co mám dělat?
Dobrý den, k úspěšnému vítězství sporu je zapotřebí mít důkazy, které Vaše informace potvrdí.
Je však nutné Vás informovat o tom, že legálně provádět práci můžete v ČR pouze na základě základních pracovněprávních vztahů, kterými jsou dle ust. § 3 Zákoníku práce: pracovní poměr a právní vztahy založené dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr.
Pokud není uzavřena pracovní smlouva, přičemž u zaměstnavatele práci vykonáváte, nedopouští se přestupku pouze zaměstnavatel, ale také vy. Zákon o zaměstnanosti totiž v ust. § 139 a §140 stanovuje, že výkonem nelegální práce (bez pracovní smlouvy) se dopouští přestupku nejen zaměstnavatel, ale též fyzická osoba práci vykonávající. Zde pak zaměstnavateli může hrozit pokuta od 50.000,- do 10.000.000,- Kč. Zaměstnanci může být uložena pokuta do výše 100.000,- Kč.
Zde pak doporučuji rozmyslet si, zda chcete nejlépe za pomoci advokáta vyzvat zaměstnavatele k zaplacení peněz, následně případně podat žalobu, avšak zde musíte počítat s výše uvedeným řešením přestupku, či ne.
Dobrý den, Půjčil jsem kamarádce nemalou částku peněz, mám staženou konverzaci z instagramu, kde je zřetelně popsáno, že mě o půjčku žádala a že jsem ji to poskytl s tím, že mi to vrátí, dále mám výpis/screenshot s částkami, jejím číslem účtu a datumem. Bohužel nemám její adresu. Nyní jsme se dohodli na postupném vracení částky každý měsíc, ale když ji každý měsíc píšu, tak se me snaží natáhnout, že to udělá až další den/týden atd… Dá se částka nějakým způsobem dostat zpátky ? Jsou tyto důkazy dostatečné ? Měl bych to řešit potenciálně s právníkem a nebo zkusit polici popřípadě podat trestný oznámení ? Jsem zřejmě až moc hodný a naivní člověk, protože i přesto, že neměla peníze si nyní jezdí na dovolené a kupuje si drahé věci, ale snaha vrátit mi to není. Z cele částky poslala pouze 1000 Kč. Děkuji za rady
Dobrý den,
s dlužníkem jste uzavřel tzv. smlouvu o zápůjčce dle § 2390 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Přenechá-li zapůjčitel vydlužiteli zastupitelnou věc tak, aby ji užil podle libosti a po čase vrátil věc stejného druhu, vznikne smlouva o zápůjčce."
To znamená, že i když smlouva nebyla uzavřena písemně, je platná. Svůj nárok např. u soudu byste prokázal např. výpisem z bankovního účtu, svědky, případně komunikací ve zprávách...
Jelikož jste si s dlužníkem nedohodl datum splatnosti dluhu, doporučuji zaslat doporučeně do vlastních rukou výpověď smlouvy o zápůjčce s výpovědní lhůtou 6 týdnů. Uvedené ustanovuje přímo zákon, a to v § 2393 Občanského zákoníku: "Neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů."
V této souvislosti Vám doporučuji oslovit advokáta, který Vám s vymáháním dluhu pomůže. V případě, že budete mít zájem o právní zastoupení, jsem Vám k dispozici.
Co se týče Vašich dotazů - peníze zpátky vymoct můžete za předpokladu, že případná exekuce by byla úspěšná a dlužník má majetek případně práci. Ze zkušenosti se trestní oznámení nevyplácí, jelikož záleží od konkrétní PČR - někde se Vašim případem budou zabývat, někdy Vás odkážou na civilní soudy.
Dobrý den, půjčil jsem svému nastávajícímu švagrovi velký obnos na rozvíjející firmu do které slíbil že mě zapíše to se dosud nestalo tak mi slíbil že mi obnos vrátí splátky psal mi že od února začne splácet ale stejně se nic neděje tak bych se chtěl zeptat jestli se s tím dá něco dělat mám jenom bankovní převody a konverzaci jak slibuje že mi to bude platit děkuji za odpověď
Dobrý den,
s dlužníkem jste uzavřel tzv. smlouvu o zápůjčce dle § 2390 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Přenechá-li zapůjčitel vydlužiteli zastupitelnou věc tak, aby ji užil podle libosti a po čase vrátil věc stejného druhu, vznikne smlouva o zápůjčce."
To znamená, že i když smlouva nebyla uzavřena písemně, je platná. Svůj nárok např. u soudu byste prokázal např. výpisem z bankovního účtu, svědky, případně komunikací ve zprávách...
Jelikož jste si s dlužníkem nedohodl datum splatnosti dluhu, doporučuji zaslat doporučeně do vlastních rukou výpověď smlouvy o zápůjčce s výpovědní lhůtou 6 týdnů. Uvedené ustanovuje přímo zákon, a to v § 2393 Občanského zákoníku: "Neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů."
Po lhůtě 6 týdnů a v případě, že Vám dlužník dluh nevrátí, doporučuji vyzvat ho písemně k vrácení dluhu a tuto výzvu mu doručit do vlastních rukou tak, abyste o doručení měl doklad. Následně se nabízí jenom podání návrhu na vydání platebního rozkazu na soud.
V této souvislosti Vám doporučuji oslovit advokáta, který Vám s vymáháním dluhu pomůže. V případě, že budete mít zájem o právní zastoupení, jsem Vám k dispozici.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, známému jsem půjčil 15.000,- Kč, je to asi 2 měsíce a už měsíc zpět mi to měl vrátit. Dal mi jen 3.000,- Kč a od té doby jen samé výmluvy, na mesengeru mám zprávy, jak mi to dá a kolik, ale nikdy k tomu nedošlo. Co mohu dělat?
Dobrý den, nejprve se můžete pokusit o sepsání uznání dluhu a jeho podepsání. Ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu, kdy vzory naleznete na dostupných webových stránkách.
Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.
Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud, avšak bude třeba mít důkazy k prokázání.Před obrácením se na soud přímo však doporučuji ještě sepsat případně předžalobní výzvu na dobrovolné plnění.
Dle ust. § 125 OSŘ platí, že: Za důkaz mohou sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Pokud máte relevantní důkazy, je reálná šance na úspěch ve věci. Mimo konverzaci na messengeru by však bylo velmi vhodné pro úplné prokázání Vámi tvrzených skutečností zajistit důkaz o zapůjčení částky, případné části vrácení (např. formou výpisu z účtu).
S vymožením dlužné částky Vám může pomoci kterýkoliv advokát ve Vašem okolí, případně alespoň poskytnout informace, zda Vámi zajištěné důkazy postačují k prokázání tvrzení.
Dobrý den, před pěti lety jsem půjčil ženě, o které jsem si myslel že je kamarádka, velký obnos peněz. Dohodli jsme se bez písemné smlouvy, že mi ty peníze bude splácet po 2.000,- Kč měsíčně. Lhůta vrácení byla 5 až 6 let. Peníze jsem jí předal v hotovosti bez svědků. Mám šanci ty peníze ještě získat? Po delší době mi řekla, že mi ty peníze vrátí až za 6 let. Jako důkaz mám jen zprávy na Messengeru.
Dobrý den,nejprve se můžete pokusit o sepsání uznání dluhu a jeho podepsání. Ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu, kdy vzory naleznete na dostupných webových stránkách.
Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.
Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud, avšak bude třeba mít důkazy k prokázání.Před obrácením se na soud přímo však doporučuji ještě sepsat případně předžalobní výzvu na dobrovolné plnění.
Dle ust. § 125 OSŘ platí, že: Za důkaz mohou sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Nicméně ve Vašem případě, pokud je zřejmé, že SMS zprávy psala ona žena, je zde šance na úspěšné vymožení částky, ale jako větší problém zde vidím prokázání neuplynutí promlčecí doby. Subjektivní lhůta je zde 3 roky od doby, co jste mohl právo uplatnit poprvé, bude tedy nutné prokázat, že částka měla být vrácena v době, od které ještě tyto 3 roky neuplynuly.
Pokud uznání dluhu nepodepíše, a nejedná se o zanedbatelnou částku, doporučuji se obrátit na advokáta ve Vašem okolí, sjednat si schůzku, přinést mu všechny možné důkazy k prokázání Vašich tvrzení a domluvit se na případném zastoupení.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, půjčil jsem známému peníze. V deníčku, který používám abych nezapomněl, je datum půjčky, jméno (chybí příjmení), částka a jeho vlastnoruční podpis, dvě splátky, Řekl mi, že nemám žádný doklad a že nic nedluží. Jedná se o 11.000,- Kč. Je reálná možnost, jak je vymáhat ?
Dobrý den, nejprve se můžete pokusit o sepsání uznání dluhu a jeho podepsání. Ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu, kdy vzory naleznete na dostupných webových stránkách.Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud, avšak bude třeba mít důkazy k prokázání.
Co se však týče případného dokazování, nevidím ve Vašem případě šanci na úspěch, pokud nemáte jiné důkazy než uvedený deník. I přestože je zde podpis dlužníka, ustálená judikatura Nejvyššího soudu stanovuje, že pravost podpisu, pokud jej žalovaný v řízení před soudem namítne, musíte prokázat Vy, jakožto žalobce.
Dle ust. § 125 OSŘ platí, že: Za důkaz mohou sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud byste měl některý z výše uvedených důkazů, za které mlžeme považovat však i SMS konverzaci, přítomnost známých, kteří vědí o zapůjčení dlužné částky apod., byla by zde reálná šance na úspěšné vymožení dluhu.
Dobrý den, půjčila jsem 120.000,- Kč bez dokladu, kdy s mužem jsme se chtěli brát. Dnes to vidím jako podvod. Všude mě zablokoval a dokonce tvrdí, že má svědka na to, že jsem mu je dala, což je lež.
Dobrý den, pokud byste chtěla podat žalobu k soudu na vrácení dlužné částky, bude na Vás stát tzv. důkazní břemeno, kdy budete muset dokázat a doložit, na základě čeho vznikla Vámi tvrzená dlužná částka. Pokud bude muž žalovaným, bude mít i on sám právo prokazovat, že se nejednalo o zapůjčení peněz, ale o jím tvrzený dar.
Tudíž, nejprve se můžete pokusit o sepsání uznání dluhu a jeho podepsání. Ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu, kdy vzory naleznete na dostupných webových stránkách.Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud, avšak bude třeba mít důkazy k prokázání.
Dle ust. § 125 OSŘ platí, že: Za důkaz mohou sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Pokud však nebudete schopná prokázat, že jste peníze skutečně zapůjčila a naopak muž prokáže například výpovědí svědka, že peníze byly darované, nevidím zde šanci na úspěšné vymožení zapůjčené částky. S ohledem na výši dlužné částky doporučuji obrátit se na advokáta ve Vašem okolí, přinést všechny potřebné dokumenty a důkazy a dohodnout se s ním pro detailním prostudování na reálně možném řešení.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, Udělal jsem hloupost a půjčil jsem známému peníze 40000Kč . Sliboval mi jak mi vše v únoru vrátí jak mu přijde životní pojištění. V únoru se mi ozval naposledy od té doby dělá mrtvého brouka. Jediný co mám tak v internetovém bankovnictví číslo účtu kam jsem poslal peníze.
Dobrý den,
jelikož z Vámi uvedených skutečností nevyplývá, že by byla ujednána splatnost dluhu ani jiný obsah ujednané smlouvy o zápůjčce, tak předpokládám, že se jednalo o pouze ústní dohodu o zápůjčce.
Podle ustanovení § 2991 odst. 1 občanského zákoníku ten, kdo se na úkor jiného bez spravedlivého důvodu obohatí, musí ochuzenému vydat, oč se obohatil, bez ohledu na to, zda jde o fyzickou osobu, nebo právnickou osobu a také bez ohledu na dobrou víru obohaceného. V odstavci 2 pak stanoví, že bezdůvodně se obohatí zvláště ten, kdo získá majetkový prospěch plněním z právního důvodu, který odpadl. Bezdůvodné obohacení je institut práva občanského (civilního) a je možné jej uplatnit žalobou u civilních soudů.
Pokud situace nelze vyřešit domluvou, ani jinou smírnou cestou, doporučuji se obrátit na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu. Platební rozkaz je typ soudního rozhodnutí, kdy je žalovanému uloženo, aby do 15 dnů zaplatil dlužnou částku spolu s úroky a náklady řízení, nebo aby se bránil podáním odporu. Podává se jako klasická žaloba u soudu, ale jeho výhodou je především to, že na rozdíl od klasického řízení trvá řízení výrazně kratší dobu.
Nicméně, je důležité v tomto případě unést důkazní břemeno a při případném soudním sporu by tak bylo nutné prokázat existence, alespoň ústní, ideálně však písemné smlouvy o zápůjčce obsahující alespoň nezbytné náležitosti, jako je označení osob nebo výška dluhu a datum. To by při ústní dohodě mohlo být problematické, proto doporučuji nejprve ještě vyzkoušet smírnou cestu vyřešení sporu, bez intervence soudu, např. písemně vyzvat k vrácení dlužné částky, případně jinou dohodu. Tato písemná výzva by také mohla sloužit jako důkazní prostředek při případném soudním jednání.
Dobrý den, půjčil jsem známému 40.000,- Kč. Sliboval mi, jak mi vše v únoru vrátí, jak mu přijde životní pojištění. V únoru se mi ozval naposledy, od té doby dělá mrtvého brouka. Jediné, co mám, je v internetovém bankovnictví číslo účtu, kam jsem poslal peníze.
Dobrý den, doporučuji nejrpve sepsat uznání dluhu. Ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu, kdy vzory naleznete na dostupných webových stránkách. Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.
Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud, avšak bude třeba mít důkazy k prokázání. Nejprve by bylo vhodné před případným soudním sporem sepsat tzv, předžalobní výzvu dle ust. § 142a Občanského soudního řádu, následně ani při tomto neplnění podat žalobu.
Dle ust. § 125 OSŘ platí, že: Za důkaz mohou sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Pokud z internetového bankovnictví plyne, že byly peníze zaslány na účet žalovaného, je zde reálná šance na vymožení dlužné částky. Jako důkaz ve Vašem případě může sloužit i SMS konverzace.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, Půjčila jsem známému 2500 Kč. Bez smlouvy beze svědků. Stálo mě to hodně sil a vypisování, aby peníze vrátil. Vrátil pouze 1000 Kč. A je to opět nanovo, vypisování aby zbytek vrátil. Stále se vymlouvá že stratil práci..... A přitom bydlí s rodiči je mu 46 let. Prosím poraďte mi jak na něj a co mám dělat. P.S v já matka samoživitelka jsem mu v dobré víře chtěla pomoct. Teď už to vím že bych to nikdy neudělala. Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
jelikož z Vámi uvedených skutečností nevyplývá nic jiného a píšete, že se jednalo o půjčení bez smlouvy a beze svědků, tak předpokládám, že se jednalo o pouze ústní dohodu o zápůjčce.
Podle ustanovení § 2991 odst. 1 občanského zákoníku ten, kdo se na úkor jiného bez spravedlivého důvodu obohatí, musí ochuzenému vydat, oč se obohatil, bez ohledu na to, zda jde o fyzickou osobu, nebo právnickou osobu a také bez ohledu na dobrou víru obohaceného. V odstavci 2 pak stanoví, že bezdůvodně se obohatí zvláště ten, kdo získá majetkový prospěch plněním z právního důvodu, který odpadl. Bezdůvodné obohacení je institut práva občanského (civilního) a je možné jej uplatnit žalobou u civilních soudů.
Pokud situace nelze vyřešit domluvou, ani jinou smírnou cestou, doporučuji se obrátit na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu. Platební rozkaz je typ soudního rozhodnutí, kdy je žalovanému uloženo, aby do 15 dnů zaplatil dlužnou částku spolu s úroky a náklady řízení, nebo aby se bránil podáním odporu. Podává se jako klasická žaloba u soudu, ale jeho výhodou je především to, že na rozdíl od klasického řízení trvá řízení výrazně kratší dobu.
Nicméně, je důležité v tomto případě unést důkazní břemeno a při případném soudním sporu by tak bylo nutné prokázat existence, alespoň ústní, ideálně však písemné smlouvy o zápůjčce obsahující alespoň nezbytné náležitosti, jako je označení osob nebo výška dluhu a datum. To by při ústní dohodě mohlo být problematické, proto doporučuji nejprve ještě vyzkoušet smírnou cestu vyřešení sporu, bez intervence soudu, např. písemně vyzvat k vrácení dlužné částky, případně jinou dohodu. Tyto písemné výzvy by také mohly sloužit jako důkazní prostředky při případném soudním jednání. Pokud jste ale tyto způsoby již vyzkoušela a píšete, že Vás to již stálo hodně vypisování a úsilí, pak doporučuji se obrátit na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu. Pamatujte však na důkazní břemeno, bez toho hrozí riziko prohry. Zvažte také, zda Vám toto riziko stojí za půjčenou částku.
Dobrý den, půjčila jsem kamarádovi 10.000,- převodem na účet. Nechce mi je vrátit. Nakonec jsme se dohodli na termínu (SMS zprávy), ale je již po splatnosti. Jiné důkazy nemám. Mám nějakou šanci na úspěch?
Dobrý den, doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu. Ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu, kdy vzory naleznete na dostupných webových stránkách. Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.
Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud, avšak bude třeba mít důkazy k prokázání. Nejprve by bylo vhodné před případným soudním sporem sepsat tzv, předžalobní výzvu dle ust. § 142a Občanského soudního řádu, následně ani při tomto neplnění podat žalobu.
Co se týče důkazní situace, bude třeba při případném soudním sporu prokázat Vámi uvedené skutečnosti, které potvrdí, že jste skutečně peníze zapůjčila.
Dle ust. § 125 OSŘ platí, že: Za důkaz mohou sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud. Tudíž, za důkaz je možné považovat nejen výpis z účtu, ale též SMS konverzace, či například přítomnost třetích osob.
Pokud z internetového bankovnictví plyne, že byly peníze zaslány na účet žalovaného, je zde reálná šance na vymožení dlužné částky. Jako důkaz ve Vašem případě může sloužit i SMS konverzace.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, Před měsícem jsem půjčil kolegovi z práce 1000(ano není to velká částka ale jelikož jsem student tak pro mne to veliká částka je) , řekl ,že to potřebuje do práce, tak jsem mu vyhověl..Mám s ním i chat, kde mi psal jestli bych mu nepůjčil a mám pak chaty, kdy suverene říkal ze mi poslal peníze na účet a nikdy mi nic nepřišlo. Mám i výpisy z účtu kde je jasný důkaz, že nic nepřišlo. Chtěl jsem se zeptat jestli takovou částku řeší polici či nikoliv
Dobrý den,
z Vámi uvedených skutečností nevyplývá, že by byla ujednána splatnost dluhu, ale i bez toho se jedná o smlouvu o zápůjčce. Pokud Vám kolega peníze doposud půjčené peníze nevrátil a stále se vymlouvá a odkládá splácení, pak se jedná na jeho straně o bezdůvodné obohacení, které je samozřejmě vymahatelné a musí jej vrátit.
Podle ustanovení § 2991 odst. 1 občanského zákoníku ten, kdo se na úkor jiného bez spravedlivého důvodu obohatí, musí ochuzenému vydat, oč se obohatil, bez ohledu na to, zda jde o fyzickou osobu, nebo právnickou osobu a také bez ohledu na dobrou víru obohaceného. V odstavci 2 pak stanoví, že bezdůvodně se obohatí zvláště ten, kdo získá majetkový prospěch plněním z právního důvodu, který odpadl. Bezdůvodné obohacení je institut práva občanského (civilního) a je možné jej uplatnit žalobou u civilních soudů.
Vzhledem ke skutečnosti, že ve smlouvě nebyl sjednán datum splatnosti, pak je třeba se řídit dle ustanovení § 2393 odst. 1 občanského zákoníku, dle kterého neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů. Je na místě, abyste poštou (nejlépe prostřednictvím doporučeného dopisu) zaslal dlužníkovi výpověď ze smlouvy o zápůjčce s výpovědní dobou 6 týdnů. Po této výpovědní době se zápůjčka stane splatnou a můžete ji po dlužníkovi vymáhat skrze předžalobní výzvu, následně pak návrhem na vydání platebního rozkazu u soudu, nikoliv však u policie (policie je orgán činný v trestním řízení).
Pokud situace nelze vyřešit domluvou, ani jinou smírnou cestou, doporučuji se po uplynutí výpovědní doby 6 týdnů obrátit na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu. Platební rozkaz je typ soudního rozhodnutí, kdy je žalovanému uloženo, aby do 15 dnů zaplatil dlužnou částku spolu s úroky a náklady řízení, nebo aby se bránil podáním odporu. Podává se jako klasická žaloba u soudu, ale jeho výhodou je především to, že na rozdíl od klasického řízení trvá řízení výrazně kratší dobu.
Nicméně, je důležité v tomto případě unést důkazní břemeno a při případném soudním sporu by tak bylo nutné prokázat existence, alespoň ústní smlouvy o zápůjčce obsahující alespoň nezbytné náležitosti, jako je označení osob nebo výška dluhu a datum, což by dle Vašich informací neměl být problém, pokud máte záznam konverzace o zapůjčení peněz, alespoň v online formě a také výpis z bankovního účtu. Dále bude důležitý důkaz pro soud doklad ohledně zaslání výpovědi smlouvy o zápůjčce, proto si ho uschovejte pro případ případného pozdějšího soudního řízení.
Pokud se rozhodnete podat civilní žalobu na vydání bezdůvodného obohacení nebo návrh na vydání platebního rozkazu, pak musíte pamatovat na unesení důkazního břemeno, jak již bylo zmíněno výše a v tomto případě také na příliš nízkou hodnotu sporu, která v případě neúspěchu ve věci, bude znamenat nemožnost odvolání, a tudíž definitivní prohru.
Dobrý den, před rokem v srpnu se mi naskytla možnost půjčit určitému člověku peníze s tím, že mi je do šesti měsíců vrátí a nechají mi smazat dluh v bance, všemu jsem věřil. Půjčil jsem si ještě u nebankovních společností. Vše už trvá přes rok, oni to furt oddalují a nic se neděje. Nemám s nimi žádnou smlouvu. Jen potvrzení o převodech peněz. Jsou nějaké možnosti, jak tyto peníze dostat zpět? Jedná se o částku 575.000,- Kč.
Dobrý den, sepište nejprve uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu. Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.
Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud, avšak bude třeba mít důkazy k prokázání. Nejprve by bylo vhodné před případným soudním sporem sepsat tzv, předžalobní výzvu dle ust. § 142a Občanského soudního řádu, následně ani při tomto neplnění podat žalobu.
Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Nicméně podotýkám, že je skutečně nutné mít důkazy k prokázání Vašich tvrzení, kdy mám za to, že pouze převod účtu (který není označen například textem půjčka), nebude dostačující.
Pro podání žaloby je však nutné znát údaje žalované: dle §75 OSŘ: jméno, příjmení, bydliště, případně datum narození či rodné číslo. Pokud tyto náležitosti žaloba obsahovat nebude, soud Vás vyzve k jejich doplnění, jinak žalobu odmítne.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, půjčila jsem v dobrém kamarádovi 20.000,- Kč, nadále mi dluží. Co mohu dělat?
Dobrý den, doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu. Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud, avšak bude třeba mít důkazy k prokázání.
Nejprve by bylo vhodné před případným soudním sporem sepsat tzv, předžalobní výzvu dle ust. § 142a Občanského soudního řádu, následně ani při tomto neplnění podat žalobu.
Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Pokud však nemáte žádné důkazy, kterými byste prokázala oprávněnost Vašich tvrzení, nebudete ve věci úspěšná.
Dobrý den, Dal jsem sousedovi 1 milión korun a čtyřista tisíc korun s tím že mi to jednou vrátí slíbil ústně že mi to dá dokonce se můj soused chlubil že dostál peníze milión korun a čtyřista tisíc korun a to podnajemnikum mám ho nahraného na záznamníku jak se přiznává že odeme dostal ty peníze mám šanci uspět u soudu? Ty peníze jsem mu dál v roce 2018 děkuji za odpověď
Dobrý den,
dle Vašeho popisu se z právního hlediska jedná o smlouvu o zápůjčce, přestože nebyla uzavřena písemně, ale pouze v ústní podobě. Pokud Vám soused peníze doposud nevrátil a odmítá začít splácet, jedná se na jeho straně o bezdůvodné obohacení, které je samozřejmě vymahatelné a musí jej vrátit.
Podle ustanovení § 2991 odst. 1 občanského zákoníku ten, kdo se na úkor jiného bez spravedlivého důvodu obohatí, musí ochuzenému vydat, oč se obohatil, bez ohledu na to, zda jde o fyzickou osobu, nebo právnickou osobu a také bez ohledu na dobrou víru obohaceného.
Vzhledem ke skutečnosti, že ve smlouvě nebyl sjednán datum splatnosti, pak je třeba se řídit dle ustanovení § 2393 odst. 1 občanského zákoníku, dle kterého neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů. Je dobré, abyste poštou (nejlépe prostřednictvím doporučeného dopisu) zaslal sousedovi, který vám dluží peníze výpověď ze smlouvy o zápůjčce s výpovědní dobou 6 týdnů. Po této výpovědní době se zápůjčka stane splatnou a můžete ji po dlužníkovi vymáhat skrze předžalobní výzvu, následně pak návrhem na vydání platebního rozkazu u soudu.
Pokud situace nelze vyřešit domluvou, ani jinou smírnou cestou, doporučuji se po uplynutí výpovědní doby 6 týdnů obrátit na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu. Platební rozkaz je typ soudního rozhodnutí, kdy je žalovanému uloženo, aby do 15 dnů zaplatil dlužnou částku spolu s úroky a náklady řízení, nebo aby se bránil podáním odporu. Podává se jako klasická žaloba u soudu, ale jeho výhodou je především to, že na rozdíl od klasického řízení trvá řízení výrazně kratší dobu.
U soudu budete prokázat existence, alespoň ústní smlouvy o zápůjčce. Jako důkazní prostředek Vám může posloužit nahrávka, kde soused přiznává zapůjčení peněz. Nicméně zde je riziko toho, že pokud jste jej nahrával bez jeho vědomí a souhlasu, soud nemusí tento důkaz uznat. Dále by Vám existenci smlouvy mohli dosvědčit očití svědci, případně jiné osoby, které o uzavření vědí. Dále bude důležitý důkaz pro soud doklad ohledně zaslání výpovědi smlouvy o zápůjčce, proto si ho uschovejte pro případ případného pozdějšího soudního řízení.
Závěrem si dovoluji poukázat na možné promlčení Vaší pohledávky, kde v případě, že námitku promlčení vznese dlužník, u soudu budete neúspěšný.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, má situace je následovná. V únoru jsme s bývalou partnerkou koupili zájezd za cca 85.000,- Kč, který jsme vybrali a následně ho ona zaplatila ze svého účtu. Já ji okamžitě vrátil polovinu za sebe v hotovosti. Bohužel bez podpisu či jiného dokladu. Nyní vyhrožuje soudním vymáháním oné poloviny, kterou jsem ji již dávno splatil. Jaké jsou mé možnosti?
Dobrý den, pokud bude bývalá partnerka podávat žalobu na vymožení dlužné částky, bude muset unést břemeno tvrzení a důkazní.
S ohledem na to, že Vy budete v pozici žalovaného, i na Vás stojí výše uvedená břemena, pokud budete namítat neoprávněnost nároku- tedy bude nutné, abyste prokázal, že jste žalobkyni onu částku zaplatil.
V občanském soudním řízení (civilním řízení) jsou strany sporu povinny (k prokázání svých tvrzení) navrhovat důkazy a unést tzv. důkazní břemeno
Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Pokud však nemáte žádné důkazy, kterými byste prokázal oprávněnost Vašich tvrzení a oproti tomu bude mít žalobce své tvrzení za prokázané, obávám se neúspěšnosti v daném sporu.
Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat jak mám postupovat v případě že jsem půjčila kamarádovi peníze (cca 800euro). Není schopen mi je vrátit. Peníze jsem mu posílala na jeho účet. Děkuji
Dobrý den,
dle Vašeho popisu se z právního hlediska jedná o smlouvu o zápůjčce, přestože nebyla uzavřena písemně, ale pouze v ústní (či tzv. konkludentní) podobě. Pokud Vám kamarád peníze doposud nevrátil a odmítá začít splácet, jedná se na jeho straně o bezdůvodné obohacení, které je samozřejmě vymahatelné a musí jej vrátit.
Vzhledem ke skutečnosti, že ve smlouvě nebyl sjednán datum splatnosti, pak je třeba se řídit dle ustanovení § 2393 odst. 1 občanského zákoníku, dle kterého neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů. Je dobré, abyste poštou (nejlépe prostřednictvím doporučeného dopisu) zaslala kamarádovi výpověď ze smlouvy o zápůjčce s výpovědní dobou 6 týdnů. Po této výpovědní době se zápůjčka stane splatnou a můžete ji po dlužníkovi vymáhat skrze předžalobní výzvu, následně pak návrhem na vydání platebního rozkazu u soudu.
Pokud situace nelze vyřešit domluvou, ani jinou smírnou cestou, doporučuji se po uplynutí výpovědní doby 6 týdnů obrátit na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu. Platební rozkaz je typ soudního rozhodnutí, kdy je žalovanému uloženo, aby do 15 dnů zaplatil dlužnou částku spolu s úroky a náklady řízení, nebo aby se bránil podáním odporu. Podává se jako klasická žaloba u soudu, ale jeho výhodou je především to, že na rozdíl od klasického řízení trvá řízení výrazně kratší dobu. U soudu je pak nutné unést důkazní břemeno a prokázat existenci alespoň ústní (či konkludentní) smlouvy o zápůjčce obsahující alespoň nezbytné náležitosti, jako je označení osob nebo výška dluhu a datum. Jako důkaz pro soud bude sloužit doklad ohledně zaslání výpovědi smlouvy o zápůjčce, proto si ho uschovejte pro případ případného pozdějšího soudního řízení a dále můžete použít výpis z účtu, kde prokážete zaslání dané částky na dlužníkův účet.
Nicméně, na co je ještě nutné v této souvislosti upozornit je tzv. promlčení dluhu. Obecná promlčecí lhůta je tříletá. Tedy, pokud od uzavření smlouvy, od půjčení peněz, uběhly již více než 3 roky, Váš nárok je promlčen. Z pohledu práva to neznamená, že svou pohledávku nemůžete uplatnit u soudu, nicméně, pokud si je dlužník vědom promlčení a tuto námitku promlčení u soudu uplatní, pak Vám soud nárok na zaplacení dlužné částky nepřizná.
Dobrý den, před pár lety jsem kamarádovi půjčila peníze ve výši 40.000 korun. Sliboval že mi to co nejdříve vrátí. Mám ještě šanci peníze získat zpět ? Nemáme žádnou smlouvu, mám jen ve výpisu účtu že jsem mu peníze poslala. Děkuji
Dobrý den,
dle Vašeho popisu se z právního hlediska jedná o smlouvu o zápůjčce, přestože nebyla uzavřena písemně, ale pouze v ústní (či tzv. konkludentní) podobě. Pokud Vám kamarád peníze doposud nevrátil a odmítá začít splácet, jedná se na jeho straně o bezdůvodné obohacení, které je samozřejmě vymahatelné a musí jej vrátit.
Vzhledem ke skutečnosti, že ve smlouvě nebyl sjednán datum splatnosti, pak je třeba se řídit dle ustanovení § 2393 odst. 1 občanského zákoníku, dle kterého neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů. Je dobré, abyste poštou (nejlépe prostřednictvím doporučeného dopisu) zaslala kamarádovi výpověď ze smlouvy o zápůjčce s výpovědní dobou 6 týdnů. Po této výpovědní době se zápůjčka stane splatnou a můžete ji po dlužníkovi vymáhat skrze předžalobní výzvu, následně pak návrhem na vydání platebního rozkazu u soudu.
Pokud situace nelze vyřešit domluvou, ani jinou smírnou cestou, doporučuji se po uplynutí výpovědní doby 6 týdnů obrátit na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu. Platební rozkaz je typ soudního rozhodnutí, kdy je žalovanému uloženo, aby do 15 dnů zaplatil dlužnou částku spolu s úroky a náklady řízení, nebo aby se bránil podáním odporu. Podává se jako klasická žaloba u soudu, ale jeho výhodou je především to, že na rozdíl od klasického řízení trvá řízení výrazně kratší dobu. U soudu je pak nutné unést důkazní břemeno a prokázat existenci alespoň ústní (či konkludentní) smlouvy o zápůjčce obsahující alespoň nezbytné náležitosti, jako je označení osob nebo výška dluhu a datum. Jako důkaz pro soud bude sloužit doklad ohledně zaslání výpovědi smlouvy o zápůjčce, proto si ho uschovejte pro případ případného pozdějšího soudního řízení a dále můžete použít výpis z účtu, kde prokážete zaslání dané částky na dlužníkův účet.
Nicméně, na co je ještě nutné v této souvislosti upozornit je tzv. promlčení dluhu. Ve Vaší zprávě uvádíte před pár lety, z toho nevyplývá přesný časový údaj. Avšak obecná promlčecí lhůta je tříletá. Tedy, pokud od uzavření smlouvy, od půjčení peněz, uběhly již více než 3 roky, Váš nárok je promlčen. Z pohledu práva to neznamená, že svou pohledávku nemůžete uplatnit u soudu, nicméně, pokud si je dlužník vědom promlčení a tuto námitku promlčení u soudu uplatní, pak Vám soud nárok na zaplacení dlužné částky nepřizná.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, půjčila sem své známé peníze, které mi do dnes nevrátila. Je možnost, jak dluh vymáhat?
Dobrý den, pokud se chcete pokusit vymáhat Vaší pohledávku, doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách.
Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud, avšak bude třeba mít důkazy k prokázání. Nejprve by bylo vhodné před případným soudním sporem sepsat tzv, předžalobní výzvu dle ust. § 142a Občanského soudního řádu, následně ani při tomto neplnění podat žalobu.
Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Dále také neopomeňte běh promlčecí lhůty, která je dle ust. § 629 OZ 3 letá.
§ 629
(1) Promlčecí lhůta trvá tři roky.
(2) Majetkové právo se promlčí nejpozději uplynutím deseti let ode dne, kdy dospělo, ledaže zákon zvlášť stanoví jinou promlčecí lhůtu.
Pokud se domníváte, že nějaké relevantní důkazy máte, doporučuji se obrátit na advokáta ve Vašem okolí, sjednat si s ním schůzku a při této mu předložit všechny důkazy, které pokládáte za důležité, a následně se dohodnout na základě porady s advokátem, zda je reálná šance peníze získat zpět či nikoliv.
Dobrý den, můj kamarád si u mě půjčil peníze 2 roky zpět, mám i důkazy, konverzace a zablokoval i moje číslo. Mám i svědky, vím kde bydlí a peníze potřebuji vrátit, jedná se o částku cca 500.000,- Kč.
Dobrý den, pokud máte relevantní důkazy prokazující existenci a vznik Vašeho nároku vůči dlužníkovi, je zde šance na úspěch ve věci.
Nejprve doporučuji před případným soudním sporem sepsat tzv. předžalobní výzvu dle ust. § 142a Občanského soudního řádu, následně ani při tomto neplnění podat žalobu.
Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Jako žalobce však musíte unést důkazní břemeno, tudíž doporučuji, aby v žalobě bylo sepsáno vše pro to, aby soudce mohl i například vydat platební rozkaz na dlužníka bez nutnosti soudního jednání.
V dané věci můžete požádat o pomoc advokáta ve Vašem okolí, který za Vás sepíše jak předžalobní výzvu, tak samotnou žalobu, případně Vás u soudu zastoupí. V případě úspěchu ve věci můžete též požadovat náklady za právní zastoupení.
Neopomeňte běh promlčecí lhůty, která je dle ust. § 629 Občanského zákoníku 3 letá.
§ 629
(1) Promlčecí lhůta trvá tři roky.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, kamarádovi jsem půjčil 60.000,- Kč. Poslal jsem mu je na účet. Uznává dluh a máme konverzace, kde se píše, že dluh bude splácet z výplaty. Co mohu udělat, když nenastoupí do práce?
Dobrý den, pokud kamarád dluh uznává, doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, a to písemně, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá.
Co se týče Vámi sepsaného splátkového kalnedáře, tento můžete včlenit právě do onoho výše uvedeného uznání dluhu, kdy však musím uvést, že pokud nebudete mít nic podepsaného ze strany dlužníka, nebude toto mít právní účinky a Vy se budete muset domoci svých práv u soudu.
Při úspěšném podpisu uznání dluhu budete mít nejen důkaz, na základě kterého bude možné v případě neplnění závazku vydat platetní rozkaz bez potřebného dalšího dokazování, ale též se prodlužuje délka promlčecí lhůty.
Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud. Nejprve doporučuji před případným soudním sporem sepsat tzv. předžalobní výzvu dle ust. § 142a Občanského soudního řádu, následně ani při tomto neplnění podat žalobu.
Následně by rozsudek soudu sloužil jako vykonávací titul.
Dobrý den, Půjčil jsem peníze ale nemám na to žádný doklad a teď mi to ten člověk nechce vrátit co mám dělat?
Dobrý den,
dle Vašeho popisu se z právního hlediska jedná o smlouvu o zápůjčce. Pokud Vám dlužník peníze doposud nevrátil a odmítá začít splácet, jedná se na jeho straně o bezdůvodné obohacení, které je samozřejmě vymahatelné a musí jej vrátit.
Vzhledem ke skutečnosti, že ve smlouvě nebyl sjednán datum splatnosti, pak je třeba se řídit dle ustanovení § 2393 odst. 1 občanského zákoníku, dle kterého neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů. Je dobré, abyste poštou (nejlépe prostřednictvím doporučeného dopisu) zaslala kamarádovi výpověď ze smlouvy o zápůjčce s výpovědní dobou 6 týdnů. Po této výpovědní době se zápůjčka stane splatnou a můžete ji po dlužníkovi vymáhat skrze předžalobní výzvu, následně pak návrhem na vydání platebního rozkazu u soudu.
Pokud situace nelze vyřešit domluvou, ani jinou smírnou cestou, doporučuji se po uplynutí výpovědní doby 6 týdnů obrátit na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu. Platební rozkaz je typ soudního rozhodnutí, kdy je žalovanému uloženo, aby do 15 dnů zaplatil dlužnou částku spolu s úroky a náklady řízení, nebo aby se bránil podáním odporu. Podává se jako klasická žaloba u soudu, ale jeho výhodou je především to, že na rozdíl od klasického řízení trvá řízení výrazně kratší dobu. U soudu je pak nutné unést důkazní břemeno a prokázat existenci alespoň ústní (či konkludentní) smlouvy o zápůjčce obsahující alespoň nezbytné náležitosti, jako je označení osob nebo výška dluhu a datum. Jako důkaz pro soud bude sloužit doklad ohledně zaslání výpovědi smlouvy o zápůjčce, proto si ho uschovejte pro případ případného pozdějšího soudního řízení a dále můžete použít případný výpis z účtu, pokud půjčka proběhla pomocí převodu z bankovního účtu, kde prokážete zaslání dané částky na dlužníkův účet.
Nicméně, na co je ještě nutné v této souvislosti upozornit je tzv. promlčení dluhu. Ve Vaší zprávě neuvádíte, kdy k půjčce přesně došlo. Nicméně, obecná promlčecí lhůta je tříletá. Tedy, pokud od uzavření smlouvy, od půjčení peněz, uběhly již více než 3 roky, Váš nárok je promlčen. Z pohledu práva to neznamená, že svou pohledávku nemůžete uplatnit u soudu, nicméně, pokud si je dlužník vědom promlčení a tuto námitku promlčení u soudu uplatní, pak Vám soud nárok na zaplacení dlužné částky nepřizná.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, když půjčím danou peněžní částku každý měsíc konkrétní osobě po dobu 1 roku. A nebudu mít žádný doklad o tom, že jsem oné osobě půjčila peníze, přičemž mi je nebude chtít vrátit, jak se tato situace potom řeší? Nebo jakou smlouvu s ní uzavřít?
Dobrý den, doporučuji s osobou zavřít smlouvu o zápůjčce, jejíž vzor naleznete na dostupných webových stránkách případně v registru smluv.
Zde doporučuji především stanovit datum sepsání smlouvy, dostatečně identifikovat smluvní strany, následně sepsat obsah smlouvy tak, aby z něj bylo zřejmé, kolik celkem bude činit dlužná částka, podmínky jejího zapůjčení a podmínky jejího vrácení + případně do kdy musí být dluh splacen. Toto následně podepsat oběma stranami, nejlépe podpisy nechat úředně ověřit.
Tzv. zápůjčku upravuje Občanský zákoník, a to v ust. § 2390 a následující.
Zápůjčka
Základní ustanovení
Přenechá-li zapůjčitel vydlužiteli zastupitelnou věc tak, aby ji užil podle libosti a po čase vrátil věc stejného druhu, vznikne smlouva o zápůjčce.
(1) Má-li se peněžitá zápůjčka vrátit v jiné měně, než v jaké byla dána, splatí vydlužitel zápůjčku tak, aby se to, co se vrací, hodnotou rovnalo tomu, co bylo dáno. Zápůjčka se splácí v měně místa plnění.
(2) Při nepeněžité zápůjčce se vrací věc stejného druhu, jaká byla zápůjčkou dána; nezáleží na tom, zda její cena mezitím stoupla nebo klesla.
(1) Při peněžité zápůjčce lze ujednat úroky. Totéž platí o zápůjčce poskytnuté v cenných papírech.
(2) Při nepeněžité zápůjčce lze ujednat místo úroků plnění přiměřeného většího množství nebo věcí lepší jakosti, ale téhož druhu.
(1) Neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů.
(2) Nejsou-li ujednány úroky, může vydlužitel zápůjčku splatit i bez výpovědi.
Bylo-li ujednáno vrácení zápůjčky ve splátkách, může zapůjčitel od smlouvy odstoupit a požadovat splnění dluhu i s úroky při prodlení vydlužitele s vrácením více než dvou splátek nebo jedné splátky po dobu delší než tři měsíce.
Sepsáním smlouvy si tak zajistíte jistotu při případném vymáhání dluhu, kdy pokud byste smlouvu neměla, budete muset vyzískat relevantní důkazy k tomu, aby soud uvěřil, že dlužná částka byla skutečně zapůjčena.
Pokud smlouvu nesepíšete a dlužník nebude splácet, doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku. Pokud budete mít relevantní důkazy prokazující existenci a vznik Vašeho nároku vůči dlužníkovi, je zde šance na úspěch ve věci. Nejprve před případným soudním sporem byste měla sepsat tzv. předžalobní výzvu dle ust. § 142a Občanského soudního řádu, následně ani při tomto neplnění podat žalobu.
Dobrý den, půjčil jsem postupně v průběhu posledního měsíce kamarádovi 127.000,- Kč, mám zprávy a platby v internetovém bankovnictví. Měl mi to vrátit minulý týden, ale strašně se omlouval, a řekl že to bude o týden déle, teď v pondělí mi řekl, že v úterý a v úterý že ve středu. Dnes není dostupný na telefonu ani sociálních sítích, byl jsem zvonit u něj doma a také bez odpovědi. Co mohu dělat?
Dobrý den, pokud se chcete pokusit vymáhat Vaší pohledávku, doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud.Pokud máte relevantní důkazy prokazující existenci a vznik Vašeho nároku vůči dlužníkovi, je zde šance na úspěch ve věci.Nejprve doporučuji před případným soudním sporem sepsat tzv. předžalobní výzvu dle ust. § 142a Občanského soudního řádu, následně ani při tomto neplnění podat žalobu.Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud. Jako žalobce však musíte unést důkazní břemeno, tudíž doporučuji, aby v žalobě bylo sepsáno vše pro to, aby soudce mohl i například vydat platební rozkaz na dlužníka bez nutnosti soudního jednání.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, půjčil se kamarádovi 2.000,- Kč na automaty. Vyhrál 4.000,- Kč a doposud mi půjčenou částku nevrátil. Peníze jsem mu dal v hotovosti. Mám pouze výpis v bankovnictví, že jsem mu peníze dal. Jak mám postupovat?
Dobrý den, především na úvod podotýkám, že je nutné na Vaší otázku odpovědět v obecné rovině, neboť jste uvedl, že peníze jste předal v hotovosti, následně jste uvedl, že peníze jste přeposlal z účtu, kdy však tato informace je velmi důležitá z hlediska důkazního, a to z následujících důvodů:
Pokud Vám známá osoba dluží peníze, doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu. Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud, avšak bude třeba mít důkazy k prokázání, čímž se dostáváme právě k výše uvedenému problému.
Nejprve by bylo vhodné před případným soudním sporem sepsat tzv. předžalobní výzvu dle ust. § 142a Občanského soudního řádu, následně ani při tomto neplnění podat žalobu
Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud. Tedy, jako důkaz můžete využít právě onen bankovní výpis prokazující zaslání částky, případně například SMS konverzaci nebo přítomnost třetích osob.
Pokud však nemáte žádné důkazy, kterými byste prokázal oprávněnost Vašich tvrzení, nebudete ve věci úspěšný.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, manžel půjčil částku 100.000,- Kč s tím ,že známý je investuje a za 1 měsíc vrátí 130.000,- Kč. Peníze mu byly zasány na účet. Již 3. měsíc nereaguje a nic nerátil, stále jen slibuje. Zjistili jsme, že dluží na spoustě míst, má exekuce.. Jaké jsou možnosti získat peníze zpět?
Dobrý den, ve Vašem případě z obecného hlediska připadají v úvahu 2 věci: žaloba na vrácení dlužné částky případně trestní oznámení při úvaze o možném spáchání zpronevěry, pokud jste zapůjčili peníze k úschově známému a investování jich.
Obecně platí, že pokud Vám známá osoba dluží peníze, doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu. Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud, avšak bude třeba mít důkazy k prokázání, čímž se dostáváme právě k výše uvedenému problému.Nejprve by bylo vhodné před případným soudním sporem sepsat tzv. předžalobní výzvu dle ust. § 142a Občanského soudního řádu, následně ani při tomto neplnění podat žalobu
Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud. Tedy, jako důkaz můžete využít právě onen bankovní výpis prokazující zaslání částky, případně například SMS konverzaci nebo přítomnost třetích osob.
Velký problém zde však shledávám v zadluženosti známého, kdy o to složitější bude, i přes případné vydání vykonatelného rozhodnutí, vymoci peníze zpět.
Nicméně s ohledem na nemalou půjčenou částku doporučuji obrátit se na advokáta ve Vašem okolí, který si s Vámi dohodne schůzku, na kterou je nutné přinést všechny podklady, které máte, a následně se dohodnete na možném zastoupení a nejlepším způsobu řešení daného problému.
Dobrý den, Pujcila jsem známému peníze 16000 splatil mě 10000 peníze mě posílal na můj účet mám taky SMS sním komunikují ohledně peněz jak mi je vrátí teď mi píše že nemá peníze že má exekuce abych mu počkala dá se stim něco dělat jestli mám jít na policii atd dekuji
Dobrý den,
Kontaktovat Policii ČR můžete, jestliže máte za to, že Váš známý se dopustil nějakého trestného činu, například podvodu. V případě, že máte zájem na tom, aby Vám byly navráceny zapůjčené peníze, vhodnou volbou může být například oficiální písemné vyzvání, aby uhradil zbývající částku s určením splatnosti, vlastnoručním podpisem a informací jaké by mohlo mít nezaplacení následky.
Avšak dle Vašeho popisu se z právního hlediska jedná o smlouvu o zápůjčce. Pokud Vám kamarád jakožto dlužník peníze doposud nevrátil a odmítá začít splácet, jedná se na jeho straně o bezdůvodné obohacení, které je samozřejmě vymahatelné a musí jej vrátit.
Vzhledem ke skutečnosti, že ve smlouvě nebyl sjednán datum splatnosti, pak je třeba se řídit dle ustanovení § 2393 odst. 1 občanského zákoníku, dle kterého neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů. Je dobré, abyste poštou (nejlépe prostřednictvím doporučeného dopisu) zaslala kamarádce výpověď ze smlouvy o zápůjčce s výpovědní dobou 6 týdnů. Po této výpovědní době se zápůjčka stane splatnou a můžete ji po dlužníkovi vymáhat skrze předžalobní výzvu, následně pak návrhem na vydání platebního rozkazu u soudu.
Pokud situace nelze vyřešit domluvou, ani jinou smírnou cestou, doporučuji se po uplynutí výpovědní doby 6 týdnů obrátit na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu. Platební rozkaz je typ soudního rozhodnutí, kdy je žalovanému uloženo, aby do 15 dnů zaplatil dlužnou částku spolu s úroky a náklady řízení, nebo aby se bránil podáním odporu. Podává se jako klasická žaloba u soudu, ale jeho výhodou je především to, že na rozdíl od klasického řízení trvá řízení výrazně kratší dobu. U soudu je pak nutné unést důkazní břemeno a prokázat existenci alespoň ústní (či konkludentní) smlouvy o zápůjčce obsahující alespoň nezbytné náležitosti, jako je označení osob nebo výška dluhu a datum. Jako důkaz pro soud bude sloužit doklad ohledně zaslání výpovědi smlouvy o zápůjčce, proto si ho uschovejte pro případ případného pozdějšího soudního řízení a dále můžete použít případný výpis z účtu, nebo konverzaci o zápůjčce dané částky.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, cca před 6ti lety nám tchýně půjčila 200.000,- Kč kvůli nižšímu úroku u hypotéky, peníze jsme společně za tu dobu s přítelkyní utratili, rozešli jsme se a tchýně chce teď peníze po mně vrátit, protože je poslala na můj účet, nemáme podepsanou žádnou smlouvu, jen výpis z účtu, že mi ty peníze poslala. Je nějaká možnost, že by ty peníze mohla soudně vymoci?
Dobrý den, především je nutné na počátku odpovědi uvést, že doporučuji dluh uhradit s Vaší partnerkou, tedy na půl, a to i přestože již uplynulo mnoho let od dané půjčky.
Co se týče možného soudního vymáhání, uvádím následující. Pokud zapůjčitel podá žalobu k soudu, je nutné, aby uvedl relevantní skutečnosti a důkazy prokazující tvrzení, že mu dlužník peníze dluží.
Jako důkaz může v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Tedy, jako důkaz může tchýně využít právě onen bankovní výpis prokazující zaslání částky, případně například SMS konverzaci nebo navrhnutí výslechu třetími osobami.
Nicméně se v tomto případě domnívám, že bude nutné prokázat, že již neuplynula promlčecí doba, která je dle Občanského zákoníku 3 roky. Pokud tuto případně u soudního jednání dlužník namítne a soud rozhodne, že promlčecí lhůta uplynula, nemá zapůjčitel nárok na vrácení dlužné částky.
Obecná promlčecí lhůta je 3 roky a běží od doby, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé, tedy od chvíle, kdy se o něm oprávněná osoba dozvěděla, či dozvědět měla a mohla. Výše uvedené je zakotveno v ust. § 629 a následující Občanského zákoníku.
Obecná ustanovení
§ 629(1) Promlčecí lhůta trvá tři roky.
(2) Majetkové právo se promlčí nejpozději uplynutím deseti let ode dne, kdy dospělo, ledaže zákon zvlášť stanoví jinou promlčecí lhůtu.
§ 630(1) Strany si mohou ujednat kratší nebo delší promlčecí lhůtu počítanou ode dne, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé, než jakou stanoví zákon, nejméně však v trvání jednoho roku a nejdéle v trvání patnácti let.(2) Je-li kratší nebo delší lhůta ujednána v neprospěch slabší strany, nepřihlíží se k ujednání. Nepřihlíží se ani k ujednání kratší promlčecí lhůty, jde-li o právo na plnění vyplývající z újmy na svobodě, životě nebo zdraví nebo o právo vzniklé z úmyslného porušení povinnosti.
Dobrý den, loni v září jsem půjčila kamarádovi 6.500,-. Nemáme žádnou smlouvu, vše bylo řešeno přes sociální sítě včetně dohadování o vracení peněz. Peníze jsem mu posílala na účet. Je vůbec možné, dostat to z něj nějak zpět nebo je to bez šance?
Dobrý den, pokud Vám známá osoba dluží peníze, doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu. Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.
Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud a podat klasickou žalobu.
Pokud zapůjčitel podá žalobu k soudu, je nutné, aby uvedl relevantní skutečnosti a důkazy prokazující tvrzení, že mu dlužník peníze dluží. Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Jako důkaz můžete využít především výpis z účtu prokazující zaslání částky, dále i konverzaci na sociálních sítích.
Náležitosti případné žaloby jsou zakotveny v ust. § 79 Občanského soudního řádu:
§ 79
(1) Řízení se zahajuje na návrh. Návrh musí kromě obecných náležitostí (§ 42 odst. 4) obsahovat jméno, příjmení, bydliště účastníků, popřípadě rodná čísla nebo identifikační čísla účastníků (obchodní firmu nebo název a sídlo právnické osoby, identifikační číslo, označení státu a příslušné organizační složky státu, která za stát před soudem vystupuje), popřípadě též jejich zástupců, vylíčení rozhodujících skutečností, označení důkazů, jichž se navrhovatel dovolává, a musí být z něj patrno, čeho se navrhovatel domáhá. Ve věcech, v nichž je účastníkem řízení svěřenský správce, musí návrh dále obsahovat i označení, že se jedná o svěřenského správce, a označení svěřenského fondu. Tento návrh, týká-li se dvoustranných právních poměrů mezi žalobcem a žalovaným (§ 90), se nazývá žalobou.
(2) Žalobce je povinen k návrhu připojit písemné důkazy, jichž se dovolává, a to v listinné nebo v elektronické podobě.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, půjčovala jsem pravidelně svému kamarádovi peníze, které jsem posílala z účtu. Nyní nekomunikuje, je možné z něj peníze vymoci?
Dobrý den, doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu. Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud a podat klasickou žalobu.
Nicméně k prokázání výše uvedeného dluhu bude třeba mít relevantní důkazy, které daný dluh potvrdí. Současně s tímto bude nutné též prokázat, že se skutečně jednalo o zapůjčení peněz, pokud by žalovaný například namítal, že se jednalo o dar apod.
Žalobu musíte opřít o relevantní důkazy, které oprávněnost Vašeho nároku potvrdí. Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud. Tedy můžete doložit výpisy z účtu, SMS konverzaci, případně i navrhnout výslech třetí osoby, která o této situaci má informace.
Pokud však nebudete mít více důkazů, obávám se, že zde nebudete mít šanci na úspěch.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, co mohu dělat, když jsem půjčil peníze aniž by byl sepsán jakýkoliv doklad?
Dobrý den, doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu. Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud a podat klasickou žalobu.
Nicméně k prokázání výše uvedeného dluhu bude třeba mít relevantní důkazy, které daný dluh potvrdí. Žalobu musíte opřít o relevantní důkazy, které oprávněnost Vašeho nároku potvrdí. Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud. Tedy můžete doložit výpisy z účtu, SMS konverzaci, případně i navrhnout výslech třetí osoby, která o této situaci má informace.
Co se týče náležitostí při podání žaloby, odkazují na ustanovení Občanského soudního řádu:
§ 79 OSŘ
(1) Řízení se zahajuje na návrh. Návrh musí kromě obecných náležitostí (§ 42 odst. 4) obsahovat jméno, příjmení, bydliště účastníků, popřípadě rodná čísla nebo identifikační čísla účastníků (obchodní firmu nebo název a sídlo právnické osoby, identifikační číslo, označení státu a příslušné organizační složky státu, která za stát před soudem vystupuje), popřípadě též jejich zástupců, vylíčení rozhodujících skutečností, označení důkazů, jichž se navrhovatel dovolává, a musí být z něj patrno, čeho se navrhovatel domáhá.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, chtěl bych vrátil peníze, ale nevím jak?
Dobrý den, doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu.
Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.
Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud a podat klasickou žalobu.
Nicméně k prokázání výše uvedeného dluhu bude třeba mít relevantní důkazy, které daný dluh potvrdí. Žalobu musíte opřít o relevantní důkazy, které oprávněnost Vašeho nároku potvrdí. Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud. Tedy můžete doložit výpisy z účtu, SMS konverzaci, případně i navrhnout výslech třetí osoby, která o této situaci má informace.
Co se týče náležitostí při podání žaloby, odkazují na ustanovení Občanského soudního řádu:§ 79 OSŘ
(1) Řízení se zahajuje na návrh. Návrh musí kromě obecných náležitostí (§ 42 odst. 4) obsahovat jméno, příjmení, bydliště účastníků, popřípadě rodná čísla nebo identifikační čísla účastníků (obchodní firmu nebo název a sídlo právnické osoby, identifikační číslo, označení státu a příslušné organizační složky státu, která za stát před soudem vystupuje), popřípadě též jejich zástupců, vylíčení rozhodujících skutečností, označení důkazů, jichž se navrhovatel dovolává, a musí být z něj patrno, čeho se navrhovatel domáhá.
Pokud relevantní informace k podání žaloby mít nebudete, soud řízení zastaví nebo žalobu odmítne.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, v dobré víře jsem půjčil známému peníze na dorovnání dluhů a zaplacení poplatku pro vyplacení dědictví. Přičemž mi měl dlužnou částku ihned splatit. Každý den se našel nějaký problém a další doplacení, bohužel jsem si i půjčil, abych mu pomohl. Částka se vyšplhala na 100.000,- Kč. Dědictví bylo vyplaceno, ale od té doby osoba nekomunikuje. Mám všechny zprávy, kdy si říká o peníze a transakce v internetovém bankovnictví. Jak dále postupovat?
Dobrý den, ve Vašem případě doporučuji sepsat předžalobní výzvu k neprodlené úhradě dlužné částky, přičemž v této mu stanovte lhůtu alespoň 7 dní k dobrovolnému zaplacení.
Pokud částku nezaplatí, bude třeba obrátit se s nárokem podáním žaloby k soudu.
S ohledem na to, že se jedná o nemalou částku, můžete se nechat zastoupit advokátem ve Vašem okolí, který si s Vámi sjedná schůzku, vyžádá si od Vás všechny relevantní dokumenty, sepíšete plné moci a následně za Vás již bude komunikovat on.
V případě úspěchu ve věci Vám žalovaný uhradí náklady řízení za právní zastoupení dle Advokátního tarifu.
K tomu, abyste byl ve věci úspěšný, je třeba mít relevantní důkazy prokazující Váš nárok.
Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Dobrý den, V minulosti jsem půjčil přes 100.000,- Kč kamarádce. Část jsem poslal na účet, část v hotovosti. V historii komunikace lze dohledat. Jak postupovat, jak by měl potřebný dokument vypadat a kam se obrátit, abych dostal peníze zpět? Zkoušel jsem poslední dva roky splátkový kalendář ovšem bez úspěchu. Výmluvy a pak nulová komunikace.
Dobrý den, především na začátku považuji za vhodné upozornit na běh promlčecí lhůta, která je dle českého civilního práva 3 letá.
§ 629 Občansjého zákoníku
(1) Promlčecí lhůta trvá tři roky.
(2) Majetkové právo se promlčí nejpozději uplynutím deseti let ode dne, kdy dospělo, ledaže zákon zvlášť stanoví jinou promlčecí lhůtu.
V případě níže uvedeného sepsání uznání dluhu se promlčecí lhůta prodlužuje na 10 let.
Doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu.Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.
Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud a podat klasickou žalobu.
Nicméně, pro úspěch ve věci je nutné mít důkazy k prokázání existence dluhu. Žalobu musíte opřít o relevantní důkazy, které oprávněnost Vašeho nároku potvrdí. Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
S ohledem na nemalou dlužnou částku doporučuji konzultaci s právním zástupcem, kdy bude nutné zjistit, zda historie komunikace je dostačujícím důkazem pro to, aby soud rozhodl o existenci Vašeho nároku. Dalším důkazem je možné využít například výpisy z účtu.. Advokát za Vás následně buď může podat návrh na vydání platebního rozkazu případně klasickou žalobu. Při úspěchu ve věci Vám budou proplaceny náklady za právní zastoupení dle Advokátního tarifu.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, v roce 2019 jsem půjčil peníze, které byly zaslané na účet. Nemáme žádný doklad. Dá se to vymáhat?
Dobrý den, obecná promlčecí lhůta je 3 roky a běží od doby, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé, tedy od chvíle, kdy se o něm oprávněná osoba dozvěděla, či dozvědět měla a mohla. Výše uvedené je zakotveno v ust. § 629 a následující Občanského zákoníku.
Obecná ustanovení
§ 629(1) Promlčecí lhůta trvá tři roky.
(2) Majetkové právo se promlčí nejpozději uplynutím deseti let ode dne, kdy dospělo, ledaže zákon zvlášť stanoví jinou promlčecí lhůtu.
§ 630(1) Strany si mohou ujednat kratší nebo delší promlčecí lhůtu počítanou ode dne, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé, než jakou stanoví zákon, nejméně však v trvání jednoho roku a nejdéle v trvání patnácti let.(2) Je-li kratší nebo delší lhůta ujednána v neprospěch slabší strany, nepřihlíží se k ujednání. Nepřihlíží se ani k ujednání kratší promlčecí lhůty, jde-li o právo na plnění vyplývající z újmy na svobodě, životě nebo zdraví nebo o právo vzniklé z úmyslného porušení povinnosti.
Co se týče možného soudního vymáhání, uvádím následující. Pokud zapůjčitel podá žalobu k soudu, je nutné, aby uvedl relevantní skutečnosti a důkazy prokazující tvrzení, že mu dlužník peníze dluží.
Jako důkaz může v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Tedy, jako důkaz můžete využít právě onen bankovní výpis prokazující zaslání částky, případně například SMS konverzaci nebo navrhnutí výslechu třetími osobami.
Nicméně se v tomto případě domnívám, že bude nutné prokázat, že již neuplynula promlčecí doba, která je dle Občanského zákoníku 3 roky. Pokud tuto případně u soudního jednání dlužník namítne a soud rozhodne, že promlčecí lhůta uplynula, nemá zapůjčitel nárok na vrácení dlužné částky.
Dobrý den, půjčil jsem kamarádce 9.000,- Kč. Stále se vymlouvá na různé věci. Jak se dá postupovat k vrácení, když to bylo v hotovosti a mám konverzaci na messengeru, kde slibuje vrácení peněz?
Dobrý den, doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách.
Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu.Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.
Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud a podat klasickou žalobu.
Nicméně, pro úspěch ve věci je nutné mít důkazy k prokázání existence dluhu. Žalobu musíte opřít o relevantní důkazy, které oprávněnost Vašeho nároku potvrdí. Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Co se týče náležitostí při podání žaloby, odkazují na ustanovení Občanského soudního řádu:§ 79 OSŘ(1) Řízení se zahajuje na návrh. Návrh musí kromě obecných náležitostí (§ 42 odst. 4) obsahovat jméno, příjmení, bydliště účastníků, popřípadě rodná čísla nebo identifikační čísla účastníků (obchodní firmu nebo název a sídlo právnické osoby, identifikační číslo, označení státu a příslušné organizační složky státu, která za stát před soudem vystupuje), popřípadě též jejich zástupců, vylíčení rozhodujících skutečností, označení důkazů, jichž se navrhovatel dovolává, a musí být z něj patrno, čeho se navrhovatel domáhá.
Pokud relevantní informace k podání žaloby mít nebudete, soud řízení zastaví nebo žalobu odmítne. Obávám se však, že pokud nedoložíte poskytnutí částky i jiným důkazem než pouhou konverzací, nebude ve věci úspěšný.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, půjčil jsem v březnu 2024 na čtyřikrát 5,.500,-Kč na dobré slovo a potřebuji nejdřív zjistit totožnost na Policii. Mám jen výpis z účtu bez svědků.
Dobrý den, obávám se, že Policie ČR Vám nebude ochotna poskytnout údaje o totožnosti určité osoby.
Současně s tímto uvádím, že půjčení peněz se řeší civilně právní rovinou, nikoliv rovinou trestní, a pro navrácení dlužné částky je nutno podat žalobu soudu, avšak je třeba znát totožnost dané osoby, kterou chcete žalovat.
Pro úspěch ve věci je nutné mít důkazy k prokázání existence dluhu. Žalobu musíte opřít o relevantní důkazy, které oprávněnost Vašeho nároku potvrdí. Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Co se týče náležitostí při podání žaloby, odkazují na ustanovení Občanského soudního řádu:§ 79 OSŘ(1) Řízení se zahajuje na návrh. Návrh musí kromě obecných náležitostí (§ 42 odst. 4) obsahovat jméno, příjmení, bydliště účastníků, popřípadě rodná čísla nebo identifikační čísla účastníků (obchodní firmu nebo název a sídlo právnické osoby, identifikační číslo, označení státu a příslušné organizační složky státu, která za stát před soudem vystupuje), popřípadě též jejich zástupců, vylíčení rozhodujících skutečností, označení důkazů, jichž se navrhovatel dovolává, a musí být z něj patrno, čeho se navrhovatel domáhá.Pokud relevantní informace k podání žaloby mít nebudete, soud řízení zastaví nebo žalobu odmítne.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, vzala jsem si na sebe kamarádčinu půjčku v hodnotě 10.000,-Kč. Následně souhlasila s prodloužením za 3.900,- Kč. Bohužel začala odmítat půjčku splácet a dodnes jsem od ní neviděla ani korunu. Jde po ní peníze nějak vymáhat?
Dobrý den, z Vašeho dotazu neplyne, zda jste spolu sepsali smlouvu o předání peněz či nikoliv. Pokud ano, je dlužná částka vymahatelná bez větších problémů. Pokud ne, bude třeba obrátit se na soud a zde doložit důkazy prokazující Vaše tvrzení.
V případě nesplácení lze totiž celý případ řešit prostřednictvím občanskoprávního soudu a rozhodnutí o vrácení převzatých peněz lze vynutit i v exekučním řízení.
Doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách.Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu.Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky. Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude nutné podat žalobu k soudu.Nicméně, pro úspěch ve věci je nutné mít důkazy k prokázání existence dluhu. Žalobu musíte opřít o relevantní důkazy, které oprávněnost Vašeho nároku potvrdí. Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, matka mého přítele nám v roce 2015 dala peníze na rekonstrukci domu. Řekla že je vrátit nechce že je ráda že jsme rodina a má vnouče. Bohužel vztah mezi námi nedopadl a v roce 2016 jsme se rozešli. Dům jsem prodala (koupený za mé peníze) a vrátila se ke své rodině a matka přítele teď chce v roce 2024 peníze po mě zpět. Žádnou smlouvu sepsanou nemáme jen šly peníze tenkrát přes můj účet jelikož bývalý přítel - její syn měl insolvenci. A nedávala je mě ale i jemu. Má nárok tyto peníze po mě vůbec chtít po 9 letech zpět?
Dobrý den,
Pokud matka přítele prohlásila, že peníze byly dar a nemusíte je vracet, a toto tvrzení lze doložit (např. svědecky), nemá nárok na vrácení těchto peněz. Jedná se o dar, nikoli půjčku.
V případě půjčky občanský zákoník (§ 609 a násl.) stanoví, že právo na vrácení peněz z půjčky se promlčuje za 3 roky od doby, kdy věřitel mohl poprvé uplatnit svůj nárok (tedy od data splatnosti půjčky). Pokud nebyla splatnost sjednána, počítá se od data poskytnutí peněz. Pokud matka přítele podala požadavek až v roce 2024 (po 9 letech), je její nárok pravděpodobně promlčený.
Pokud vás matka přítele vyzve k vrácení peněz, odpovězte písemně - uveďte, že peníze byly dar, nikoli půjčka, a že se na vás její nárok nevztahuje. Doporučuji zmínit, že i kdyby šlo o půjčku, její nárok je promlčený. Pokud existují svědci, kteří mohou potvrdit, že peníze byly darem (např. váš bývalý přítel), připravte si jejich svědectví pro případ právního sporu. Pokud by byla podána žaloba, uplatněte námitku promlčení. To je klíčový krok, protože soud k promlčení nepřihlíží automaticky.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, potřeboval bych poradit, půjčil jsem kamarádovi peníze (5000) a nechce mi to vrátit. Poslal jsem mu i předžalobní výzvu ale nic se neděje. Chtěl jsem podat trestní oznámení ale bylo mi řečeno že je to málo peněz na podání. Můžete mi prosím poradit co mám dělat ? Děkuji moc.
Dobrý den,
dle Vašeho popisu se z právního hlediska jedná o smlouvu o zápůjčce. Pokud Vám dlužník peníze doposud nevrátil a odmítá začít splácet, jedná se na jeho straně o bezdůvodné obohacení, které je samozřejmě vymahatelné a musí jej vrátit.
Pokud situace nelze vyřešit domluvou, ani jinou smírnou cestou, doporučuji se obrátit na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu. Platební rozkaz je typ soudního rozhodnutí, kdy je žalovanému uloženo, aby do 15 dnů zaplatil dlužnou částku spolu s úroky a náklady řízení, nebo aby se bránil podáním odporu. Podává se jako klasická žaloba u soudu, ale jeho výhodou je především to, že na rozdíl od klasického řízení trvá řízení výrazně kratší dobu. U soudu je pak nutné unést důkazní břemeno a prokázat existenci alespoň ústní (či konkludentní) smlouvy o zápůjčce obsahující alespoň nezbytné náležitosti, jako je označení osob nebo výška dluhu a datum. Jako důkaz pro soud bude sloužit doklad ohledně zaslání výpovědi smlouvy o zápůjčce, proto si ho uschovejte pro případ případného pozdějšího soudního řízení a dále můžete použít případný výpis z účtu, pokud půjčka proběhla pomocí převodu z bankovního účtu, kde prokážete zaslání dané částky na dlužníkův účet.
Nicméně, na co je ještě nutné v této souvislosti upozornit je tzv. promlčení dluhu. Obecná promlčecí lhůta je tříletá. Tedy, pokud od uzavření smlouvy, od půjčení peněz, uběhly již více než 3 roky, Váš nárok je promlčen. Z pohledu práva to neznamená, že svou pohledávku nemůžete uplatnit u soudu, nicméně, pokud si je dlužník vědom promlčení a tuto námitku promlčení u soudu uplatní, pak Vám soud nárok na zaplacení dlužné částky nepřizná.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, půjčil jsem peníze, bez jakéhokoliv papíru a beze svědků, jakou mám šanci, abych peníze dostal zpět. Děkuji
Dobrý den, doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách.Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu. Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.
Pokud tato situace nenastane bude jedinou možností obrátit se s podáním žaloby na soud.
Co se týče náležitostí při podání žaloby, odkazují na ustanovení Občanského soudního řádu:§ 79 OSŘ(1) Řízení se zahajuje na návrh. Návrh musí kromě obecných náležitostí (§ 42 odst. 4) obsahovat jméno, příjmení, bydliště účastníků, popřípadě rodná čísla nebo identifikační čísla účastníků (obchodní firmu nebo název a sídlo právnické osoby, identifikační číslo, označení státu a příslušné organizační složky státu, která za stát před soudem vystupuje), popřípadě též jejich zástupců, vylíčení rozhodujících skutečností, označení důkazů, jichž se navrhovatel dovolává, a musí být z něj patrno, čeho se navrhovatel domáhá.
Pokud relevantní informace k podání žaloby mít nebudete, soud řízení zastaví nebo žalobu odmítne.
Nicméně, pro úspěch ve věci je nutné mít důkazy k prokázání existence dluhu. Žalobu musíte opřít o relevantní důkazy, které oprávněnost Vašeho nároku potvrdí. Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Pokud však není možné splňovat výše uvedené náležitosti, obávám se, že budete se žalobou neúspěšný.
Dobrý den,zapůjčil jsem známému peníze ve výši 40000kč , potřebuji je vrátit zpět a některé peníze jsem zaslal na účet a zbytek hotovosti jsem předal na ruku , bylo by to možné ňejak vyřešit ? Děkuji
Dobrý den,
dle Vašeho popisu se z právního hlediska jedná o smlouvu o zápůjčce. Pokud Vám dlužník peníze doposud nevrátil a odmítá začít splácet, jedná se na jeho straně o bezdůvodné obohacení, které je samozřejmě vymahatelné a musí jej vrátit.
Pokud situace nelze vyřešit domluvou, ani jinou smírnou cestou, doporučuji se obrátit na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu. Platební rozkaz je typ soudního rozhodnutí, kdy je žalovanému uloženo, aby do 15 dnů zaplatil dlužnou částku spolu s úroky a náklady řízení, nebo aby se bránil podáním odporu. Podává se jako klasická žaloba u soudu, ale jeho výhodou je především to, že na rozdíl od klasického řízení trvá řízení výrazně kratší dobu. U soudu je pak nutné unést důkazní břemeno a prokázat existenci alespoň ústní (či konkludentní) smlouvy o zápůjčce obsahující alespoň nezbytné náležitosti, jako je označení osob nebo výška dluhu a datum. Jako důkaz pro soud bude sloužit doklad ohledně zaslání výpovědi smlouvy o zápůjčce, proto si ho uschovejte pro případ případného pozdějšího soudního řízení a dále můžete použít případný výpis z účtu, pokud půjčka proběhla pomocí převodu z bankovního účtu, kde prokážete zaslání dané částky na dlužníkův účet.
Nicméně, na co je ještě nutné v této souvislosti upozornit je tzv. promlčení dluhu. Obecná promlčecí lhůta je tříletá. Tedy, pokud od uzavření smlouvy, od půjčení peněz, uběhly již více než 3 roky, Váš nárok je promlčen. Z pohledu práva to neznamená, že svou pohledávku nemůžete uplatnit u soudu, nicméně, pokud si je dlužník vědom promlčení a tuto námitku promlčení u soudu uplatní, pak Vám soud nárok na zaplacení dlužné částky nepřizná.
Trápi vás "Půjčení peněz bez dokladu" a chcete pomoci?
Dobrý den, před cca 2 lety si u mě napůjčoval známý s jeho manželkou 75.000,- Kč a vše jsem mu posílal na účet, což mohu doložit. Na zprávy nereaguje, jeho žena si mě zablokovala a nevím jak to z nich dostat. Mohl by jste mi pomoci?
Dobrý den, doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách.Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu.Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.
Je však nutné začít co nejdříve jednat, neboť nezapomeňte na promlčecí lhůtu. Obecná promlčecí lhůta dluhu činí 3 roky a v zásadě je určujícím ukazatel pro její běh okamžik, kdy mohla být splatná.
Občanský zákoník stanoví:
§ 629
(1) Promlčecí lhůta trvá tři roky.
(2) Majetkové právo se promlčí nejpozději uplynutím deseti let ode dne, kdy dospělo, ledaže zákon zvlášť stanoví jinou promlčecí lhůtu.
Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude nutné podat žalobu k soudu.
Následně tedy případně, sepište tzv. předžalobní výzvu:Občanský soudní řád stanoví:§ 142a(1) Žalobce, který měl úspěch v řízení o splnění povinnosti, má právo na náhradu nákladů řízení proti žalovanému, jen jestliže žalovanému ve lhůtě nejméně 7 dnů před podáním návrhu na zahájení řízení zaslal na adresu pro doručování, případně na poslední známou adresu výzvu k plnění.Tedy, nejlépe doporučeně s dodejkou vyzvěte dlužníka k poslednímu pokusu o dobrovolnou úhradu svého dluhu s tím, že jinak budete nucena vymáhat dlužnou částku soudně. K tomuto můžete připojit, že budete samozřejmě žádat i úroky z prodlení a náklady řízení. Ve výzvě stanovte lhůtu alespoň 7 dní k dobrovolné úhradě.
Následně bude třeba podat žalobu k soudu.
Bude se tedy jednat o žalobu na vymožení dlužné částky, přičemž níže uvádím potřební náležitosti žaloby:Co se týče náležitostí při podání žaloby, odkazují na ustanovení Občanského soudního řádu:§ 79 OSŘ(1) Řízení se zahajuje na návrh. Návrh musí kromě obecných náležitostí (§ 42 odst. 4) obsahovat jméno, příjmení, bydliště účastníků, popřípadě rodná čísla nebo identifikační čísla účastníků (obchodní firmu nebo název a sídlo právnické osoby, identifikační číslo, označení státu a příslušné organizační složky státu, která za stát před soudem vystupuje), popřípadě též jejich zástupců, vylíčení rozhodujících skutečností, označení důkazů, jichž se navrhovatel dovolává, a musí být z něj patrno, čeho se navrhovatel domáhá.Pokud relevantní informace k podání žaloby mít nebudete, soud řízení zastaví nebo žalobu odmítne.
Nicméně, pro úspěch ve věci je nutné mít důkazy k prokázání existence dluhu. Žalobu musíte opřít o relevantní důkazy, které oprávněnost Vašeho nároku potvrdí. Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud. Mezi důkazy však též bude patřit jak SMS konverzace, tak i výpisy z účtu.
Dobrý den, když jsem půjčovala peníze, které jsem zasílala na účet té druhé ženě, je možné podat oznámení, aby mě to vrátila? Jsou to docela velké částky. Je možné na tom postavit žalobu?
Dobrý den, Nesplácení smluvního závazku - tedy půjčky - není trestným činem, a vymáhání dluhu se tak řeší v civilně-právní rovině.
Doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá.
Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud s tím, že pokud máte relevantní důkazy prokazující existenci a vznik Vašeho nároku vůči dlužníkovi, je zde šance na úspěch ve věci
Bude se tedy jednat o žalobu na vymožení dlužné částky, přičemž níže uvádím potřebné náležitosti žaloby:
Co se týče náležitostí při podání žaloby, odkazují na ustanovení Občanského soudního řádu:
§ 79 OSŘ(1) Řízení se zahajuje na návrh. Návrh musí kromě obecných náležitostí (§ 42 odst. 4) obsahovat jméno, příjmení, bydliště účastníků, popřípadě rodná čísla nebo identifikační čísla účastníků (obchodní firmu nebo název a sídlo právnické osoby, identifikační číslo, označení státu a příslušné organizační složky státu, která za stát před soudem vystupuje), popřípadě též jejich zástupců, vylíčení rozhodujících skutečností, označení důkazů, jichž se navrhovatel dovolává, a musí být z něj patrno, čeho se navrhovatel domáhá
.Pokud relevantní informace k podání žaloby mít nebudete, soud řízení zastaví nebo žalobu odmítne. Současně s tímto je třeba, abyste v žalobu uvedla důkazy, které mají prokazovat Vaše tvrzení. Žalobu musíte opřít o relevantní důkazy, které oprávněnost Vašeho nároku potvrdí. Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.
Tedy, jako důkaz k prokázání Vašeho tvrzení můžete použít jednak komunikaci mezi Vámi a dlužníkem, ale též transakční historii, kde je zřejmé, že jste zapůjčenou částku skutečně poslala.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu