Otázka

Promlčení pohledávek


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, chci se zeptat jak dlouhá je promlčecí doba na vymáhání pohledávek z exekuce, pokud dluhy byly vytvořeny někdy v letech 2008-2009. Poslední dvě exekuce mi byly sráženy ze mzdy v roce 2016, jsou to exekuce z nesplácených spotřebitelských úvěrů. Momentálně jsem rozvedená od roku 2013 a úvěry si bral můj nyní již exmanžel a já jsem figurovala na smlouvách jako spoludlužník. Od manžela byly pohledávky nedobytné, nakolik byl nezodpovědný a byl nezaměstnaný. Já nemám zájem splácet jeho dluhy. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

v takových případech je třeba promlčení posuzovat ze dvou různých pohledů. Jako první se vždy posuzuje promlčení u soudu uplatněného nároku (ve Vašem případě řízení o zaplacení dluhu z let 2008-2009). Pokud jste však v soudním řízení nevysloví námitky promlčení a žalobce prokázal svá tvrzení, soud rozhodl ve Váš neprospěch. Následně od právoplatnosti soudního rozhodnutí plyne další promlčecí doba týkající se možnosti uplatnit své právo přiznáno pravomocným soudním rozhodnutím v rámci exekučního řízení.

Právní úprava promlčení v občanském zákoníku

Obecná promlčecí doba je ve smyslu ustanovení § 101 občanského zákoníku tříletá a počíná běžet ode dne, kdy věřitel mohl své právo poprvé provést, pokud není v občanském zákoníku uvedeno jinak. Zatímco Váš dluh vznikl na základě smlouvy o půjčce, spotřebním nebo spotřebitelském úvěru, na Váš případ se uplatní tříletá promlčecí doba.

Podle ustanovení § 101 občanského zákoníku

Pokud není v dalších ustanoveních uvedeno jinak, je promlčecí doba tříletá a běží ode dne, kdy právo mohlo být vykonáno poprvé.

Kdy mohl věřitel poprvé vykonat své právo se posuzuje podle splatnosti dluhu. Den následující po splatnosti dluhu je dnem, kdy mohl své právo věřitel provést poprvé.

Tato promlčecí doba se však stahuje pouze na soudní řízení, ve kterém si věřitel uplatňuje své právo na zaplacení dlužné částky. Jakmile však soud rozhodne o uplatněném nároku žalobce začíná podle ustanovení § 110 odst. 1 občanského zákoníku běžet nová promlčecí doba. Ta je desetiletá.

Pokud totiž bylo právo (na zaplacení dlužné částky) přiznáno pravomocným soudním rozhodnutím promlčuje se za deset let ode dne, kdy mělo být podle rozhodnutí plněno. Tzn. že od pravomocného ukončení soudního řízení začíná věřiteli běžet nová promlčecí doba pro uplatnění svého práva na exekučním soudu. Vycházeje z údajů ve vaší otázce je však zřejmé, že si od pravomocného ukončení soudního řízení včas uplatnil věřitel své právo na exekučním soudu.

Podle ustanovení § 110 odst. 1 občanského zákoníku

Pokud bylo právo přiznáno pravomocným rozhodnutím soudu nebo jiného orgánu, promlčuje se za deset let ode dne, kdy mělo být podle rozhodnutí plněno. Pokud právo dlužník písemně uznáno co do důvodu i výše, promlčuje se za deset let ode dne, kdy k uznání došlo; pokud byla však v uznání uvedena lhůta k plnění, běží promlčecí doba od uplynutí této lhůty.

Podle ustanovení § 100 odst. 1 občanského zákoníku

Právo se promlčí, jestliže nebylo vykonáno v době v tomto zákoně stanovené ( § 101 až 110 ). K promlčení soud přihlédne jen k námitce dlužníka. Pokud se dlužník promlčení dovolá, nelze promlčené právo věřiteli přiznat.

Velmi důležitou skutečností v rámci promlčení je, že soud na promlčení nepřihlíží z úřední povinnosti. Tzn. že soud v soudním řízení posuzuje promlčení až na základě vznesené námitky dlužníka (žalovaného). V případě, že žalovaný nevznese námitku promlčení v soudním řízení soud může věřiteli (žalobci) přiznat i promlčené právo, pokud žalobce dostatečně a relevantním způsobem prokáže svá tvrzení a unese důkazní břemeno.

Totéž se vztahuje i na exekuční řízení. V rámci práva podat námitky proti exekuci lze namítnout i promlčení práva na od využívání nároku na exekučním soudu ve smyslu ustanovení § 110 občanského zákoníku.

Právní úprava regresního nároku spoludlužníka

Občanský zákoník pamatuje situace v jaké jste se ocitli i Vy. Často se totiž stává, že jeden ze spoludlužníků zaplatí věřiteli (bance nebo nebankovky) více než by podle svého podílu měl. V takovém případě je možný postup podle ustanovení § 511 odst. 3 občanského zákoníku a požadovat náhradu od druhého (nebo ostatních) spoludlužníků podle výše jejich podílů na dluhu.

Podle ustanovení § 511 odst. 3 občanského zákoníku

Pokud dlužník v rozsahu uplatněného nároku dluh sám splnil, je oprávněn požadovat náhradu od ostatních podle jejich podílů. Pokud nemůže některý z dlužníků svůj podíl splnit, rozvrhne se tento podíl stejným dílem na všech ostatních.

Avšak i v tomto případě je třeba si velmi důsledně hlídat promlčecí dobu, která je v těchto případech tříletá. Pokud si totiž neuplatní svá práva včas v tříleté lhůtě, dlužníkovi vznikne právo vznést promlčení a soud by Vám nemohl přiznat právo.

Shrnutí

Promlčení nároků uplatněných v rámci exekučního řízení je třeba posuzovat v kontextu výše uvedené právní úpravy. Pouze výjimečně se totiž stává, že si žalobce uplatní svá práva v rámci exekučního řízení po uplynutí promlčecí doby, jelikož ta je až desetiletá. Častěji se stává, že si věřitel neuplatní své právo v promlčecí době u soudu (v řízení o zaplacení dlužné částky). V případě, že jste věřiteli, ačkoli formou exekuci uhradili více, než byl Váš podíl na společném dluhu, máte regresní nárok na částku převyšující Váš podíl na dluhu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den. Prosím Vás o radu. Jsem OSVČ. V roce 6, 9, 2013 jsem od nejmenované firmy nakoupila zboží, které jsem radních zaplatila dobírkou, Což je takové uvedeno ve faktuře-Způsob platby dobírka. Bohužel, doklad o zaplacení od přepravní společnosti jsem si neuschovala. Do nákladů jsem to nedávala. Dna 28. 2. 2016 mi byla doručena predžalobná výzva od správce úpadce. Za celé toto období mi od dodavatele nepřišla žádná Upomínky. Jelikož jsem si už nepamatovala o co jde, správce jsem telefonicky požádala o zaslání faktury. Fakturu mi poslali mailem a vyzvali k jejímu ZAPLACEN. Jelikož jsem doklad o úhradě nenašla, požádala jsem je o zaslání Potvrzení o převzetí zboží, čímž bych se zároveň dopracovala k informací, která přepravní společnost mi zboží doručila a mohla si tak doklad o úhradě vyžadujeme a dokázat, že jsem za zboží radno zaplatila. Na to už správce nereagoval. Dna 18. 5. 2018 mi byl z okresního soudu doručen Platební rozkaz s možností odvolání. Ze soudu mi došel Platební rozkaz a návrh na vydání platebního rozkazu-tento byl na soudu doručen 9. 4. 2018 Děkuji.

22.05.2023
Odpověď

Dobrý den,
na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:

I. / Píšete v otázce, že jste OSVČ, ale DŮLEŽITÉ je jestli jste zboží kupovali jako OSVČ, tedy s uvedneím IČO, nebe jako fyzická osoba, Což je DŮLEŽITÉ pro posouzeny běhu promlčecí lhůta.

a / FO jako občan: Platí obecná promlčecí doba, která podle ust. Obč. zákoníku je 3 roky, takže z pohledu věřitelů - Prodávajícího i kdybyste Pohledávky neuhradili, nárok je promlčen.

b / pokuď byste zboží kupovali jako podnikatelský subjekt OSVČ na IČO, podle ust. § 397 obchodního zákoníku je obecná promlčecí doba je čtyři roky.

II./ K samotnému dodání zboží na dobírku:
Podle zákona o poštovních službách a poštovního řádu, který s určitými obměnami mají i Kurýrní společnosti ve svých přepravních řádech, zásilka na dobírku se neprodá, POkud za tuto příjemce - kupující, tedy Vy, cenu za zásilku nezaplatí; POkud za zásilku nezaplatí, na poště je úložná lhůta a zásilka se vrátí odesílateli. Provozovatel má zadržovací právo na poštovní zásilku do ZAPLACEN dobírkové částky,
Nevíme, jestli chcete ještě hledat doklad o úhradě, ale Můžete u jednotlivých kurýrních služeb Zjistit úhradu podle údajů na faktuře včetně data. Pouze pro informaci uvádí, že jsme v nejmenované Kurýrní společnosti telefonicky speciálně informovali na Váš případ, s tím že dobírka je z r. 2013; telefonická odpověď z jejich strany byla ta, že je třeba zaslat emailem fakturu a pohledají ve svém systému kdy byla zásilka uhrazena a zašlou Vám Potvrzení Během pár dní. Ještě poznamenávají, že POkud shop, zásilku zaslal Vás a nedostal za tuto fin. prostředky Vámi zaplaceno za dobírku, Měl toto reklamovat u Kurýrní služby - přepravce.

III./ Proti doručenému plat. rozkazu ve smyslu ust. § 267 a násl. Civilními Sport pořádku Můžete podat odpor:

"(1) Odpor proti platebnímu rozkazu musí věcně odůvodnil. Ustanovení § 129 se při nedostatku věcné odůvodnění nepoužije. V odůvodnění žalovaný popíše rozhodné skutečnosti, o které opírovat svou obranu proti uplatnění nároku. K odporu připojit listiny, na které se odvolává, případně označí důkazy k prokázanou svých tvrzení. O tom musí být žalován v platební rozkazu poučen.
(2) Soud usnesením odmítá odpor, který byl podán
a) zpožděné,
b) neoprávněným osobám nebe
c) bez věcného odůvodnění; o tomto následku musí být žalovaný poučen v Platební rozkazu.
(3) jestliže co jen jeden ze žalovaných podá včas odpor s věcným odůvodněním, soud zruší Platební rozkaz v plném rozsahu a nařídit jednání. "

Odpor podejte k číslu řízení doporučeným dopisem ve lhůtě do 15 dnů od jeho obdržení.

IV./ Doporučení
Na základě výše uvedeného doporučujeme v podat odpor vznese námitky promlčení podle ust. Obč. nebe Obchod. zákoníku a uvedete, že dlužno Částka je uhrazena, protože se jednalo o dobírku a neměli byste fakturu, kterou takové předložil.
Můžete požadovat ještě Kurýrní společnosti, kterým zašlete fakturu, aby Vám potvrdili, že dobírka byla uhrazena.

Jelikož jste plat. rozkaz Obdrželi 18.5.2018 lhůta k podání odporu uplyne dně 2.6.2018, v níži lhůta musí být odpor nejen podání, ale doručen na příslušnou soudu.

©

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Bylo to po 12 letech. Jak se mohu na to ohradě?

20.05.2023
Odpověď

Musíte vznese námitky promlčení v exekučním řízení a zadá zastavit exekuci. Dělá se to doporučeným dopisem k spisové značce exekučního řízení, napíšete, že vznášel námitky promlčení a zadáte exekuci zastavit.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Chci se zeptat. Příteli přišla exekuce z roku 2000 v roce 2004 byla uznána soudem. Od tehdy se nikdo neozval až v roce 2017 mu to začali strhávat z platu. Za 17 let jsou tam úroky 4500 e. Základen jistina je 1400E. Jak Dlužníci tam figurují dvě osoby. Jenže ta první osoba asi nedělá, a tak všechno musí zaplatit přítel. Není to už náhodou promlčeno? Děkuji za odpověď. Mezi lety 2004 až do 2017 mu nikdy nic nepřišli.

20.05.2023
Odpověď

Dobrý den, DŮLEŽITÉ je, kdy začala exekuce. POKUD to bylo do 10 let od právní moci rozhodnutí, tak to není promlčeno.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Prosím Vás o názor na můj problém po uzavření smlouvy se společností S-Telekom. Společnost ST uzavírala smlouvy přes externích pracovník, s, kterými má společnost S-Telekom podle vyjádření pracovníka na obchodním Mist, dosud Množství problémů. Smlouvu na služby mobilní sítě jsem podepsal v květnu 2017. Po měsíci jsem Očekáváme fakturu za služby, která mi poslání nebyla, a to ani nsledujc měsíce. Dosud mi žádná faktura nedošla a to je pomalu rok. Naopak kontaktovala mě vymáhačská společnost, abych uhradil nedoplatky, které vůči S-Tel. mám. Okamžitě jsem šel na obchodní místo S-Telekom, kde jsem zadal vysvětlení. Ptal jsem se proč jsem neobdržel žádnou fakturu, tak mi pracovník reklamě, že mi žádnou ani neposlali, protože ve smlouvě nebyl uveden Způsob fakturace. Společnost mě rok nekontaktovala, že mám odškodnění, jen mi omezila služby. Já jsem stále čekal fakturu. Je takový postup v pořádku? Má vůbec taková smlouva platnost? Děkuji Vám za odpověď.

26.04.2023
Odpověď

Dobrý podvečer,

děkujeme za otázku, na kterou odpovídá následovně:

Vaše smlouva se řídí stanovenými Obč. zákoníku a ust. zákona o elektronických komunikacích, kde je uvedeno v ust. § 44 odst. 2 písm. e / uvedeno, že smlouva kromě jiných obsahuje i informace o termínech a způsobu fakturace za poskytnuté služby. Doporučujeme Vám seznámit se s podmínkami uvedenými ve smlouvě. V samotných Všeob. obchod. Podmínky dodavatele služeb / část III., čl.3 / jsou uveden práva a povinnosti podniku jako dodavatele služby, včetně fakturace, a podat reklamaci u dodavatele služeb S Telekom podle jejich reklamačního řádu.

Následně POkud neuspějete s reklamací doporučujeme podat podnět k prošetření postupu Prodávajícího v případě KOUPENO zařízení na Slov. obchodní inspekci.

Ještě doplňujeme předchozí odpověď:

Podle reklamačního řádu úplatu u dodavatele služeb Slovak Telekom, ne u vymáhačskej společnosti.

Reklamace podle zákona o elektronických komuninikáciách musí být vyřízen do 30 dnů podle § 45 cit. zákona / citujeme /:

"Právo na reklamaci nelze v reklamačním řádu omezit, POkud bylo uplatnění ve lhůtě stanovené v reklamačním řádu; tato lhůta nesmí být kratší než 30 dnů ode dne doručení faktury, jejiž správnost je předmětem reklamace nebe Zjištění závady poskytnuté veřejnou službu nebo zařízení. Podnik je povinen písemně oznámit účastníkovi výsledek ŠETŘENÍ jeho reklamace ve lhůtě, která nesmí být delší než 30 dnů od doručení reklamace, jinak se reklamace považuje za uznanou. ve složitých případech Může podnik tuto lhůta prodloužuje, nejvýše však o 30 dní; podnik je povinen o prodloužení písemně informovat účastníka před uplynutím Původní 30 denní lhůty s uvedením důvodů. lhůta je zachována, POkud podnik odeslal své oznámení účastníkovi nejpozději v poslední den lhůty. "

Věnovat pozornost i na ust. § 44 cit. zákona, kde je dána možnost odstoupení od smlouvy (citujeme):

"Účastník má právo odstoupit od smlouvy o poskytování veřejných služeb bez sankcí, POkud ...

písm. c) podnik neoznámí účastníkovi výsledek ŠETŘENÍ reklamace podle § 45 odst. 2 , účastník má právo odstoupit od smlouvy o poskytování veřejných služeb do jednoho měsíce ode dne uplynutí lhůty pro oznámení výsledku Vyřízení Reklamace podle § 45 odst. 2 . "

V otázce jste uvedli své jméno, ale jména tazatelům při odpovědi nezveřejňují.

Budeme rádi POkud nám dáte vedeny jak věc dopadla a jak se vyřešila.

Děkujeme.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Promlčení pohledávek" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, prosím Vás o radu, můj příbuzný v roce 2003 požádal o úvěrovou kartu. V roce 2006 podepsal dohodu o uznání dluhu, se splátkovým kalendářem, jestli se tam něco hradilo, zda ne bohužel nevím, nakolik o finance se starala jeho nebohá maminka. V roce 2014 Oznámení o postoupení pohledávky podle § 526 občanského zákoníku do společnosti Intrum Nyní v létě 2018 ho Intrum kontaktoval o dlužné částce - výzva k zaplacení žalované pohledávky, ve znění jako poslední možnost úhrady. Prosím Vás o informaci, jak postupovat v tomto případě, protože chápu, že se jedna už o promlčenou dobu. Děkuji.

23.07.2023
Odpověď

Dobrý den,

na Vaši otázku zasíláme následující odpověď:

Vycházeje z údajů v otázce je možné, že v době podpisu Dohody o uznání dluhu byl dluh promlčen alespoň částečně a že dohoda byla sepsána v rozporu s ustanoveními zákona o ochraně spotřebitele V podobných případech je již vydaných mnoho rozsudků proti uvedené společnosti, kdy soud předmětné dohody neakceptoval a návrhy zamítl. Citujeme z rozsudku OS Galanta sp 5C18 / 2014:

"Uznání dluhu obsažené v dohodě o splátkovém kalendáři v souladu s početnou judikaturou obecných soudů je možné považovat za nekalou obchodní praktiku a nedošlo k obnovení běhu nové 10 leté promlčecí doby tak, jak se to snaží dosáhnout navrhovatel."

Pokud ze strany věřitele - nyní Intrum sro / tolikrát Intrum Justitia sro - změnili obchodní jméno v 02/2018 / nebylo vymáhání pohledávky na základě Dohody o uznání dluhu postoupeny k soudu, nárok věřitele je promlčen.

Předpokládáme, že dluh je pořádně navýšen.

Doporučujeme Vám napsat jim doporučený dopis, kde uvedete, že považujete pohledávku za promlčenou. Pokud by Vás kontaktovali s novou dohodou o uznání dluhu nebo nějakém refinancování dluhu novou půjčkou a podobně, nic jim nepodepisujte.

Budeme rádi, pokud nám dáte vědět jak jste dopadly.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se informovat, zda je možné a jak uplatnit právo o promlčecí době pokud jsem dostal pokutu za cestování na černo od DPMK v roce 2011 kdy mi přišla i pokuta na 50 e poštou no nezaplatil jsem ji mezitím jsem na to úplně zapomněl a dneska jsem tuto pokutu našel pod spoustou papíry. Do dnešního dne mi žádná další pokuta, zda papír ohledně této pokuty nepřišel. Děkuji.

19.08.2023
Odpověď

Dobrý den,

na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:

To, zda vůči Vám DPMK uplatnil nárok cestou soudu můžete zjistit na příslušném okresního soudu podle místa Vašeho trvalého pobytu / předpokládáme, že je stejný jako v roce 2011, případně informačním centru soudu trv. pobytu v roce 2011, zda je resp. bylo vůči Vám vedeno nějaké soudní řízení. Věc vyřídíte osobně v informačním centru. Adresy soudů najdete na stránce https://obcan.justice.sk/infosud/-/infosud/zoznam/sud.

Pokud věc nebyla předána soudu, nárok věřitele DPMK je již promlčen - platí obecná 3 letá promlčecí lhůta.

Dobrovolná úhrada z vaší strany je možná, je to věc Vašeho rozhodnutí.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Promlčení, chci se ptát na promlčení z úvěru od HOME CREDIT, na dobu promlčení a jak se mám dovolat já sám promlčení pokud nechci, aby mě předjel věřitel, nebo to musí on a já dám námitky až u soudu? Díky.

04.09.2023
Odpověď

Dobrý den,

předkládáme následující odpověď:

V otázce neuvádíte, kdy jste si půjčili peníze a kolik, jakou částku celkem jste dosud uhradili / jistina, úroky, poplatky / a kdy byla uhrazena poslední splátka z Vaší strany.

Ve smyslu ust. § 101 občanského zákoníku platí obecná promlčecí lhůtě 3 roky / citujeme /:

"Pokud není v dalších ustanoveních uvedeno jinak, je promlčecí doba tříletá a běží ode dne, kdy právo mohlo být vykonáno poprvé."

Doporučujeme, aby v případě že Vás bude kontaktovat nebankovní společnost případně tzv. vymáhačská společnost, Váš závazek neuznávat.

Promlčení můžete namítat Vy jako dlužník i teď, jen třeba mít jistotu, že pohledávka je promlčena.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Zdravím, mám podotázku k promlčení pohledávek Dopravního podniku. Syn porušil předpis DPMB a 31. 3. 2015 cestoval bez platného CL. Listem (ani ne doporučeným) ze dna 16. 4. 2018 mu Dopravní podnik Bratislava, as oznámil postoupení pohledávky na Platit se vyplatí sro, kde mu jistinu 70,70 € navýšili o příslušenství (náklady soudního řízení) 46,49 € včetně Výzvy před podáním návrhu na provedení exekuce vystavené už inkasní společností. Dopisem ze dne 29. 8. 2018 (znovu ne doporučeným) mu inkasní společnost zaslala "Poslední pokus o smír před podáním návrhu na provedení exekuce". Otázka 1. Zní: není tato pohledávka již promlčena, jelikož ten první zmíněný list byl již vystaven po více než 3 letech od přestupku? Otázka 2. Zní: není povinný subjekt posílat takové informace doporučenou poštou? Otázka 3. Zní: nerozumím, proč je jistina (čili pokuta za jízdu bez platného CL) více než 50, - €, napadá Vás proč? Jelikož syn je tc dlouhodobější bez příjmu, rád bych mu tímto trochu pomohl, pokud nám dáte k otázkám odpovědi. Díky předem.

02.10.2023
Odpověď

Dobrý den, jistina by měla vždy představovat dlužnou částku. I kdyby se částka navyšovala o úroky z prodlení, nemohla by narůst o 20,70 €. Je možné, že inkasní společnost ve svém listě jistinou nazývají i jiné částky, než jen ty které patří z pohledu práva do pojmu jistina (často se setkáváme s tím, že tam počítají i smluvní pokuty ...). Promlčení se týká práva uplatnit svůj nárok u soudu. Inkasní společnosti často vyzývají dlužníků i na zaplacení promlčení dluhu, protože zkoušejí, zda dlužník v nevědomosti neuhradí svůj dluh. Nikde není předepsáno, že by měla inkasní společnost posílat takovéto výzvy doporučenou poštou. Posílat to doporučenou poštou je vhodné takové věci z důvodu, aby mohli později prokázat, že Vám výzvu opravdu poslali.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Promlčení pohledávek" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, poradíte prosím? Má inkasní společnost právo ve věci dluhu, který jsem měl asi před deseti lety vůči bance (a banka dluh prodala), podat návrh na provedení exekuce? Pokud ano, udělí soud pověření k provedení exekuce, protože mi je známo, že pravděpodobně dosud neexistuje žádný zákon o inkasních společnostech a exekuci na základě pověření soudu může provádět pouze soudní exekutor, tedy oficiální osoba s právnickým vzděláním a jmenovaná ministerstvem spravedlnosti? Pokud již banka inkasní společnosti dluh prodala, může banka jako původní věřitel podat návrh na provedení exekuce? Děkuji.

06.10.2023
Odpověď

Dobrý den. Pokud jde o možnost podání návrhu na provedení exekuce, v první řadě je třeba uvést, že oprávněná osoba (věřitel) musí mít před zahájením exekučního řízení k dispozici exekuční titul. Exekučním titulem přitom zpravidla bývá vykonatelné soudní rozhodnutí. Proto pokud by měl původní věřitel nebo osoba, na kterou byla pohledávka postoupena, podat exekuční návrh, nejdříve by musela mít exekuční titul.

Nad rámec vaší otázky si ještě dovoluji uvést, že pokud ještě neproběhlo soudní řízení, v případě že jde o takříkajíc deset let starou věc, je pravděpodobné, že mezitím došlo k promlčení dluhu. V takovém případě byste v rámci případného soudního řízení mohly vznést důvodnou námitku promlčení, která by měla za následek zamítnutí žaloby.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý večer, v roce 2013 jsem přítelkyni půjčila 200 e po ústní dohodě dohodli jsme se, že mi to vrátí po splátkách jak bude moci ale splatila mi do roku 2014 pouze 50e mohu si ještě ty peníze vymoci spát nebo je to už pase. Děkuji za odpověď J.

07.10.2023
Odpověď

Dobrý den, na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:

Pro zodpovězení otázky je důležité, zda máte nějaký písemný doklad o tom, že jste přítelkyni půjčili částku 200 €. Občanský zákoník sice nevyžaduje pro smlouvu o půjčce písemnou formu, ale v případném soudním řízení byste museli vědět prokázat, že jste peníze půjčili, jakož i okolnosti a podmínky vrácení půjčky.

Pokud žádný doklad o zapůjčení částky 200 € nemáte, v případném soudním řízení by zřejmě Vaše kamarádka namítala promlčení a soud by Vám dlužnou částku resp. její zůstatek nepřiznal, soud ze zákona je povinen přihlédnout k promlčení - obecná promlčecí lhůta je tři roky. Podle ust. § 583 Obč. zákoníku platí, že "k zániku práva proto, že nebylo ve stanovené době uplatněno, dochází jen v případech uvedených v zákoně. K zániku soud přihlédne, i když to dlužník nenamítne."

Pokud byste věděli prokázat existenci půjčení částky 200 €, splátku 50 €, jakož i okolnost, že jste se dohodli na tom, že peníze Vám vrátí tehdy až bude moci, pak ještě nezačala běžet promlčecí lhůta av případném soudním řízení by Vám soud Vaše právo na vrácení 150 € přiznal, nakolik nezačala běžet promlčecí doba.

Pokud víte prokázat půjčení částky a to, že jste se dohodli na tom, že půjčku vrátí až když bude mít Vaše kamarádka peníze, pak jí pošlete výzvu k úhradě zůstatku dluhu s určením lhůty k úhradě.

Můžete využít i tzv. uznání dluhu, které najdete na naší stránce: https://uznanie-dlhu.sk/ a toto dát podepsat vaší přítelkyni, pak podle ust. § 110 občanského zákoníku platí, že "jestliže právo dlužník písemně uznáno co do důvodu i výše, promlčuje se za deset let ode dne, kdy k uznání došlo; byla-li však v uznání uvedena lhůta k plnění, běží promlčecí doba od uplynutí této lhůty. "

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Mám doklad o zapůjčení 200 € poslala jsem je na účet i ona mi splátky poslala na účet spolu 50 €, nemám akorát písemnou dohodu o půjčce ale mám komunikaci na mesengery kde uznává svůj dluh a slibuje splatit mi ho na splátky. Chci se zeptat, zda si mohu uplatnit i úroky a zaplacení soudních poplatků. Děkuji J.

08.10.2023
Odpověď

Dobrý den,

na doplnění uvádíme následující odpověď:

Pokud dlužnické uznala dluh a slíbila uhradit zůstatek dluhu, doporučujeme poslat výzvu k úhradě zůstatku dluhu včetně úroků z prodlení od splatnosti až do dne úhrady dluhu.

V případě soudního vymáhání si můžete uplatnit i soudní poplatek.

Doporučujeme věc řešit mimosoudní vzhledem k výši dluhu a dlužnické poslat výzvu k úhradě zůstatku dluhu s upozorněním, že v případě soudního vymáhání bude hradit kromě soudního poplatku i náklady právního zastupování advokátem.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den! Chci se zeptat jak to je s promlčecí dobou v mém případě, protože někde jsem četl, od dozvedenia se nových skutečnosti (např. Minsterstva spravedlnosti, že řízení soudu bylo nezákonné) začíná běžet nová 2 resp. 3 letá promlčecí doba. Dostal jsem, jakože pokutu, ale blok neměl opodstatnění, přesto Soud vydal Pověření na Exekuci, další věc je, že se nezabýval mými námitkami, ani nebylo jednání. Nyní budou tři roky od stržení finančních prostředků. Tak mě zajímá jak se dá s tím naložit. Děkuji.

18.10.2023
Odpověď

Dobrý den, v tomto případě spíše než promlčecí dobu je nutné řešit to, zda došlo ke zrušení rozhodnutí soudu, případně pokuty uložené v blokovém řízení. Na to, abyste mohli v takových případech domáhat zpět svých peněz, a to ať už z titulu bezdůvodného obohacení (pokud by odpadl právní titul plnění) nebo nároku na náhradu škody od státu za výkon veřejné moci (nezákonným rozhodnutím) je třeba v prvním řadě zkoumat to, zda Vám vznikl takový nárok. Z Vašeho popisu totiž nevyplývá, že by bylo dodatečně, ať už v řádném nebo mimořádném opravném řízení zrušeno původní rozhodnutí, kterým Vám byla uložena pokuta. Dokud k tomu nedojde, má se za to, že šlo o zákonnou exekuci. Po zjištění těchto podstatných skutečností by bylo možné posoudit právní povahu Vašeho nároku. Následně by bylo možné zkoumat, zda je tato věc a Váš nárok promlčen nebo ne.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Promlčení pohledávek" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den. Chtěl bych se Vás zeptat na možnost uplatnění promlčecí doby po mé nebohé mámě. Kontext: po smrti mé mámy jsem našel doma dokumenty z nebankovní společnosti Pohotovost. Podle dokumentů jsem vydedukoval, že si půjčila v roce 2012 400 eur, které is úroky splatila (spolu okolo 1200 eur). Našel jsem i druhu smlouvu o úvěru od stejné společnosti zr 2014 na částku 350eur kde se zavázala splatit i "náklady spojené se spotřebitelským úvěrem ve výši 346eur" (tedy spolu 696eur). Našel jsem i potvrzení o převzetí finančních prostředků, tedy máma platila pohledávky na ruku, avšak číslo smlouvy na dokumentu je v některých případech vypsány nečitelné nebo je tam ještě i číslo ze staré, již splacené smlouvy. Dědické řízení ještě neproběhlo, ale chtěl jsem se zeptat jak byste doporučovali postupovat při setkání s notářkou? Dědím i byt, to znamená, že pasiva jsou určitě nižší než aktiva, jen bych nerad takové společnosti platil pokud to není nutné. Je možnost uplatnit institut promlčecí doby? Zároveň, nelze napadnout% úrok, který si společnost uplatňuje? Děkuji pěkně za odpověď a radu.

05.11.2023
Odpověď

Dobrý den, na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:

1. / V otázce uvádíte, že podle dokladů, které jste našli, jste zjistili, že Vaše matka měla uzavřené smlouvy o půjčce se společností Pohotovost, a že jste našli i doklady o úhradě v značně vyšší částce než byla půjčená částka a také o případné úroky. Chtěli byste částku, která představuje bezdůvodné obohacení vymáhat od uvedené společnosti.

2. / V dědickém řízení doporučujeme, abyste oznámili, že Vaše matka měla dluhy, přičemž nevíte, zda byly v celosti uhrazeny. Doporučujeme požádat notáře, aby provedl tzv. konvokáciu, tj: aby vyzval věřitele, při přihlásili své pohledávky ve lhůtě, kterou zároveň určí.

I kdyby dotyčná společnost nahlásila pohledávku do dědického řízení, neznamená to, že s touto automaticky souhlasíte a uznáváte ji.

Je to příležitost, abyste poměrně v krátké době dozvěděli, jaký je stav věci a zda věc je už u soudu nebo ne.

Lepší pro Vás by bylo, kdyby dotyčná společnost již uplatnila své pohledávky u soudu vůči vaší mámě ještě za jejího života a Vy byste nastoupili na její místo jako dědic a mohli byste uplatňovat všechny její práva, samozřejmě včetně promlčení, započtení a vymáhání bezdůvodného obohacení.

Pokud nahlásíte předmětné dluhy do dědického řízení, budou obsaženy v usnesení o dědictví a budete moci u soudu zjistit zda je ve věci vedeno nějaké soudní řízení.

Jsme názoru, že pokud není vedeno ke dni úmrtí vaší matky žádné soudní řízení, nebudete moci vymáhat bezdůvodné obohacení.

Možnost vznést námitky promlčení případně započtení zůstává.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, byla mi doručena dohoda o splátkovém kalendáři s uznáním závazku kde v posledně bodě je uvedeno: Pohledávka vůči dlužníkovi představuje celkově 3267, 91e, který sestává z jistiny 873,38 EAZ příslušenství ve výši 2394,53 e. Dlužník prohlašuje, že Dluh uznává, co do právního důvodu vzniku a do výšky, v celém rozsahu. Dlužník tímto prohlašuje, že si je vědom, že uznává promlčený Dluh. - Pokud jsem to správně pochopila dluh je promlčen a nic není nutné podepisovat jinak bychom uznali dluh? Děkuji.

17.12.2023
Odpověď

Dobrý den, na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:

Věřitel, tedy osoba, která Vám předmětný dopis zaslal, postupoval podle novely občanského zákoníku § 54a /, který zní následovně:

"Promlčené právo ze spotřebitelské smlouvy nelze vymáhat a ani ho desky zabezpečit; ustanovení§ 151j odst. 2 tím není dotčeno. Změnit obsah promlčeného práva ze spotřebitelské smlouvy, nahradit ho novým právem nebo obnovit jeho vymahatelnost lze jen na základě právního úkonu dlužníka, který o promlčení věděl. "

Jelikož je dluh promlčen, což uznává i věřitel, nejste povinna promlčen dluh uznat a tudíž ani ho následně uhradit a to ani částečně.

Doporučujeme maximálně věřiteli oznámit, že dluh neuznáváte.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý večer,. Prosím Vás v roce 2013 jsem brala 200e z Pohotovosti. Přestala jsem platit z důvodu nedostatku financí zůstala jsem na mateřské. Teď mi volají, že můj dluh je cca 1200E, protože každým dnem narůstá. Je možné, aby mi dluh takto narostl? Nepodávaly žádnou exekuci vůči mně. A platí i zde doba promlčení? Protože si myslím, že naschvál čekají a nepodávají to exekutorem, jen aby mohl dluh u nich růst. Děkuji předem za odpověď Jankovičová.

03.01.2021
Odpověď

Dobrý den,

v otázce neuvádíte, zda ve věci byl vydán platební rozkaz příslušným okresním soudem a neuvádíte, ekdy jste uhradili poslední splátku.

Nejprve ve věci zjistěte na příslušném okresního soudu místa Vašeho trvalého bydliště či ve věci byl vůči Vám podán návrh k soudu na vydání platebního rozkazu nebo zda je vůči Vám vedeno soudní řízení v této věci. Adresy soudů najdete na stránce www. justice.sk.

Pokud ve věci nebylo žádné soudní řízení a nebyl vydán platební rozkaz případně rozsudek, na telefonickou výzvu společnosti jim oznamte, aby své požadavky vůči Vám vznesli v písemné formě.

Následně jim oznamte / v případě, že na soudu podán žádný návrh vůči Vám a dosud nebyl vydán platební rozkaz ani rozsudek /, že jejich pohledávku vůči Vám považujete za promlčenou pokud od poslední splátky uplynuly více než tři roky.

Nepodepisujte jim žádný splátkový kalendář ani uznání dluhu.

V případě, že byste si nevěděli poradit, kontaktujte nás.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, manželovi přišla sms od exekutora o uhrazení splátky. Do dnešního dna však nedostal žádnou písemnou korespondenci ohledně nějakého dluhu. Dnes jsme na stránce info dotyčného exekutora zjistili, že je to něco od KR PZ BA, prý pokuta z roku 2008. Chci se zeptat jaká je promlčecí doba na vymáhání, neboť skutečně nemáme žádné podklady o dané věci. A mimochodem, manžel loni přepisoval auto, tak pokud by byl na policii nějaký dluh, nepřepsali by ho. Děkuji za odpověď.

29.03.2021
Odpověď

Dobrý den, na Vaši otázku je velmi složité odpovědět bez znalosti detailů jeho případu. Zřejmě totiž sami nevíte za jaký skutek mu byla uložena pokuta, kdy se tento skutek stal, kdy byla uložena pokuta, jak se doručovaly rozhodnutí o uložení pokuty ... Každá pohledávka, i pohledávka státních orgánů se promlčí, přičemž zákony upravují různé lhůty. Promlčené mohlo být i právo uložit pokutu, promlčené může být i právo vymáhat tuto pokutu. Není vyloučeno, že pochybili při doručování, pokud o pokutě vůbec nevíte, co by znamenalo nezákonnou exekuci ... Ve Vaší otázce je několik náznaků k různým pochybením a také možnému promlčení pohledávky. Přepisem auta se nemohl dluhu zbavit, pokud je to například pokuta za rychlost z roku 2008. Doporučujeme Vám nahlédnout do spisu soudního exekutora a zjistit bližší informace o této pohledávce, aby bylo možné posoudit, zda náhodou není tento nárok státu vůči svému manželovi nezákonný nebo promlčen.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Promlčení pohledávek" a chcete pomoci?

Podotázka

Na základě oznámení o nedoplatku na RTVS od roku 2013 - do 2019, je zde možnost promlčené doby?

01.04.2021
Odpověď

Dobrý den,

pokud Vám došla výzva k úhradě za více než tři roky zpětně, je třeba uhradit koncesi. poplatek za max. tři roky zpětně a RTVS uvést, že ohledně zbývající části vznášíte námitku promlčení.

Dovolujeme si citovat z rozsudku Krajského soudu v Prešově, sp. zn. : 6 Co93 / 2017 z 29.05.2018 (poznámka: soud úhradu za období více než tří let před podáním žaloby RTVS nepřiznal přihlédnutím na obecnou promlčecí dobu podle předpisů občanského práva), z něhož citujeme:

"Úhradu za období více než tří let před podáním žaloby soud nepřiznal přihlédnutím na obecnou promlčecí dobu podle předpisů občanského práva a bez návrhu zohlednění promlčení odůvodnil podle § 5b Spotřebitelského kodexu (zák. Č. 250/2007 Sb o ochraně spotřebitele).

Odvolací soud se přitom neztotožňuje s RTVS, že promlčecí doba jakékoliv úhrady začne běžet až od výzvy. Touto právní konstrukcí by se staly prostředky spojené s plynutím času závislé na svévoli RTVS a její libovolném rozhodnutí, kdy zašle výzvu k zaplacení jakékoliv měsíční úhrady, např. odkládání zaslání výzvy na několik let. .....

Úhrada se platí měsíčně; úhradu za příslušný kalendářní měsíc je plátce povinen zaplatit do posledního dne příslušného kalendářního měsíce. ..... li splněny uvedené podmínky, RTVS je povinna uplatnit právo u soudu. Jak je zřejmé, nic nebránilo RTVS zaslat výzvu za období od 4 / 2012až 11/2013 již v prosinci 2013 a ne až v roce 2016, a tak včas uplatnit právo na úhradu. Konstrukci, která umožňuje jednoduchou výzvou oddalování splatnost a uplatnění práva řádově v letech, soud odmítl poskytnout ochranu. Z tohoto důvodu se odvolací soud ztotožnil se soudem prvního stupně i co do období, za které jsou úhrady promlčené a tedy uplatněné po obecné tříleté promlčecí době (žaloba podaná 19.12.2016, promlčené úhrady za období od 4/2012 do 11/2013). "

Z uvedeného rozsudku vyplývá, že soud neuznal námitku RTVS, že promlčecí lhůta se počítá až od zaslání výzvy ze strany RTVS, ale od její splatnosti ve smyslu ust. zákona o úhradě za služby veřejnosti poskytované RTVS, proto jsou poplatky starší než tři roky před podáním žaloby promlčeno.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Na podzim v roce 2009 si můj exmanžel vzal spotřební půjčku v bance, na níž jsem podepsána jako ručitel. V roce 2011 jsme se rozvedli a já žiji dlouhodobě v zahraničí. Nemám ve vlastnictví žádné majetky. V případě, že exmanžel během následujících let přestal splácet půjčku, má banka nárok začít je vymáhat ode mne, i když od podpisu půjčky uplynulo 10 let? Jak mám postupovat v případě, že soud jejich ode mne začne vymáhat? Mohu dát námitku o promlčení dluhu? Děkuji pěkně.

14.04.2021
Odpověď

Dobrý den, na úvod poznamenáváme, že důležité je to, kdy došlo k úhradě poslední splátky ze strany Vašeho manžela jako dlužníka.

Obecně lze říci, že pokud od splatnosti poslední splátky uplynuly více než tři roky, je pohledávka věřitele / banky / promlčena.

Oprávnění banky od Vás vymáhat dlužnou částku je možné pouze na základě soudního rozhodnutí av případě neuhrazení částek ani na základě soudního rozhodnutí / rozsudek, platební rozkaz / je možné pouze na základě exekučního řízení.

Pro Vaši ujištění o stavu věci doporučujeme zjistit na příslušném soudu či ve věci bylo vydáno nějaké soudní rozhodnutí na Vaši osobu.
Pokud i by bylo vydáno soudní rozhodnutí i na Vaše jméno jako na ručitele, aby mohlo dojít k vymáhání u Vás v zahraničí ovšem jen v případě, že by dlužnou částku na základě soudního rozhodnutí vymáhal exekutor příslušné země Vašeho pobytu.
Aktuální stav resp. zda je ve věci vedeno exekuční řízení je zjistit v centrálním registru exekucí /www.cre.sk/.
Jen poznamenáváme, že k by Vás někdo kontaktoval za účelem podpisu nějaké dohody o splátkách nebo na uznání závazku, žádný doklad nepodepisujte, protože je možné, že pohledávka je promlčena.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, p. Judr. Ficek, mám na Vás prosbu s jednou mou záležitostí. V roce 2004 si syn bral půjčku od Proficredit Slovakia, já mu byla jako ručitel. Samozřejmě, že syn přestal platit a přišla na řadu exekuce. Rozhodčím nálezem ze dna 7. 2. 2007 bylo rozhodnuto o úhradě. Návrhem oprávněného k provedení exekuce ze dna 16. 6. 2008 vydal okresní soud pověření k provedení exekuce 15. 8. 2008. Nakolik syn byl mimo území ČR a nevěděli ho zastihnout tak jsme o ničem nevěděli, protože ani mně nebylo nic doručeno. Až můj zaměstnavatel mi oznámil, že přišlo oznámení o zahájení exekuce a částku, která se dá strhávat z platu mi mají strhnout ale tím, že neudali žádné číslo účtu peníze jsou do dnešního dne uloženy v depozitu a, protože já jsem tam zaměstnána jen na dohodu a můj plat je kolem 50 € měsíčně nemají již delší dobu z čeho strhávat. Zaměstnavateli to bylo doručeno v roce 2012. Jak dále bych měla postupovat? Já jsem také s exekutorem mluvila telefonicky ještě v roce 2012 a nic se neděje a moje peníze jsou již 7 let jsou v depozitu. Děkuji Vám za radu a přeji hezký den s pozdravem Jarmila.

12.05.2021
Odpověď

Dobrý den,
je možné, že došlo k nějakým změnám pokud se jedná o exekutora (zánik exekutorského úřadu, pozastavení činnosti exekutora nebo jeho odvolání).
Uvedené můžete zjistit na stránce Ministerstva spravedlnosti ČR nebo na stránce Slov. komory exekutorů: https://www.ske.sk/zoznam-exekutorov/ - část seznamy.

Pokud by z Vaší strany došlo k úhradě dluhu za syna, můžete od něj požadovat úhradu zaplacených částek.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Vymahačska firma ma factoring a forfaktoring, vymáhají ode mne nepotvrzené faktury, a nechávají na mém bydlišti nepříjemné obálky a vyvolávají. Doklady jsou z 4mesiaca roku 2017. Prý mají nakoupené pohledávky ale o tom žádný doklad jsem nedostal. Mohu to žádat? Jen zplnomocnění poslali bez notářského zápisu. Je to všechno legální? Děkuji.

30.08.2021
Odpověď

Dobrý den, na Vaši otázku uvádíme následující:
Podle ust. § 526 Obč. zákoníku platí:
"(1) Postoupení pohledávky je povinen postupitel bez zbytečného odkladu oznámit dlužníkovi. Dokud postoupení pohledávky není oznámeno dlužníkovi nebo dokud postupník postoupení pohledávky dlužníkovi neprokáže, zprostí se dlužník závazku plněním postupiteli.
(2) Jestliže postoupení pohledávky oznámí dlužníkovi postupitel, není dlužník oprávněn se dožadovat prokázání smlouvy o postoupení. "

Z uvedeného zák. ustanovení vyplývá, že postupitel - původní věřitel byl povinen Vám sdělit postoupení pohledávky. V případě, že vymáhačská společnost Vás kontaktovala a neprokázala postoupení pohledávky, nejste povinen jim platit.

Doporučujeme maximálně společnosti napsat, aby prokázaly o jakou pohledávku jedná, včetně předložení dokladů (věřitel, dlužná částka, splatnost).
Bez uvedeného dokladu nejste povinen jim plnit. Zmocnění není dostačující.

Ve věci nebylo vydáno žádné soudní rozhodnutí a pokud by Vám i prokázaly postoupení konkrétní pohledávky od původního věřitele, nepodepisujte žádné uznání závazku ani dohodu o splátkách případně dohodu o srážkách ze mzdy a to z důvodu, že pohledávka může být promlčena. Platí obecná promlčecí doba 3 roky.

Pokud po získání dokladů si nebudete umět poradit, kontaktujte naši advokátní kancelář.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Promlčení pohledávek" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chtěli bychom se informovat ohledně dluhu v nebank. společnosti. Přítel si vzal v březnu 2014 půjčku 1000 € i na tento dluh kde mu však řekli, že je dluh ve výši více než 3000 €. Četli jsme radu, že si od nich vyžádat smlouvu o spotřebitelském úvěru a písemnou odpověď kde nám uvedli, že celková částka je 3117, 55 az toho jistina 672 €. Tyto dokumenty jsme zaslali na centrum právní pomoci ještě v květnu 2019 ale bohužel dosud jsme neobrdžali odpověď. Chtěli bychom tedy vědět, zda je třeba dluh uhradit celý (RPSN ve smlouvě je 96, 8%) nebo uhradit pouze jistinu, a zda dluh není již promlčen a jak se vůči dluhu odvolat nakolik přítele dennodenně kontaktují telefonicky. Děkuji.

07.01.2020
Odpověď

Dobrý den, v otázce uvádíte, že půjčka byla poskytnuta v roce 2014 na částku 1000 €, uhrazená částka je 320 €.
Poznamenáváme, že Centrum právní pomoci neposuzuje spotřebitelské smlouvy; zřejmě Vám byla poskytnuta nesprávná informace. Smlouvy nechutnou druhu posuzuje Komise pro posudzovnaie podmínek spotřebitelských smluv na Ministerste spravedlnosti SR, kde případně pošlete smlouvu v kopii s žádostí o její posouzení z hlediska ochrany spotřebitele.


Věřiteli - nebank. společnosti případně vymáhačskej společnosti nepodepisujte žádné uznání závazku, dohodu o srážkách ze mzdy případně dohodu o splátkách, protože byste mohli uznat promlčen dluh.
Uvádíme, že ve smyslu ust. § 103 Obč. zákoníku je obecná promlčecí doba 3 roky, tj jestliže od splatnosti poslední neuhrazené splátky, kterou Váš přítel byl povinen uhradit, uplynuly více než tři roky, pak je pohledávka nebank. společnosti promlčena a soud žalobu zamítne.


Zda byla vůči svému příteli podána žaloba u soudu, zjistí v infocentru příslušného okresního soudu podle místa svého trvalého bydliště.

Pokud přítele kontaktuje nebank. společnost telefonicky, třeba jim uvést, aby svůj požadavek vznesli písemně doporučeným dopisem.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
07.01.2020
Podotázka

Dobrý den, potřeboval bych radu ohledně promlčení. Měl jsem úvěr zroku 2015. Dal jsem to na sud proto, že ode mne žádali neskutečné úroky. Bral jsem si 16. 000 z banky, došel mi list na vrácení ve výši více než 30. 000 e. Soud jsem prohrál, protože jsem měl špatně sepsanou žalobu čili k tomu musím platit i náklady řízení. Chci se zeptat, že pokud to bylo řešeno soudní tam se promlčecí doba k tomu nevztahuje? Slyšel jsem, že pokud by to nešlo soudní tak promlčení 3 r platí ale pokud se to řešilo soudní, že promlčení neplatí. Děkuji za odpověď a smlouva byla posouzena na MS ČR a jsou tam všelijaké nekalé praktiky.

31.12.2021
Odpověď

Dobrý den, pokusíme se zrekapitulovat Vaši otázku.
Z otázky usuzujeme, že jste věřitele žalovali u soudu a soud Vaši žalobu zamítl, přičemž Vás zavázal k úhradě nákladů soudního řízení. Smlouvu o úvěru máte posuzovaná od MS SR. Následně po ukončení soudního řízení jste od věřitele dostali výzvu k úhradě na částku přes 30 000 €, přičemž žaloba ze strany věřitele k soudu podána nebyla resp. jste tuto informaci neobdrželi.

Pokud jde o již skončeno soudní řízení, ve kterém byla Vaše žaloba zamítnuta a byli jste zavázán k úhradě nákladů řízení, platí 10 roční promlčecí doba na jejich vymáhání cestou soudního exekutora.

Pokud jste byli nataraz byli vyzváni k úhradě 30 000 €, uvádíme, že je třeba na příslušném soudu - podle místa Vašeho trvalého bydliště zjistit, zda ze strany věřitele byla podána žaloba (informační centrum soudu).

Rozhodující tedy pro posouzení promlčení 30 000 € je to, kdy nastala splatnost dluhu. Ve smyslu ust. § 101 Obč. zákoníku platí obecná promlčecí doba 3 roky, která běží ode dne, kdy právo mohlo být vykonáno poprvé. Zatímco Váš dluh vznikl na základě smlouvy o půjčce, spotřebním nebo spotřebitelském úvěru, na Váš případ se uplatní tříletá promlčecí doba.

Dále platí ust. § 103 Obč. zákoníku a to, "jestliže bylo dohodnuto plnění ve splátkách, počíná běžet promlčecí doba jednotlivých splátek ode dne jejich splatnosti. Pokud se pro nesplnění některé ze splátek stanou splatnými celý dluh (§ 565), začne běžet promlčecí doba ode dne splatnosti nesplněné splátky."
Podle ust. § 565 Obč. zákoníku platí:
"Pokud jde o plnění ve splátkách, může věřitel žádat o zaplacení celé pohledávky pro nesplnění některé splátky, jen pokud to bylo dohodnuto nebo v rozhodnutí určeno. Toto právo však může věřitel použít nejpozději do splatnosti nejblíže příští splátky."

Jako příklad citujeme z rozsudku OS Partizánke, sp. zn. : 6Csp / 210/2017:
"Splátka, pro nezaplacení níž došlo k zesplatnění, byla splatná 20.06.2014, promlčecí doba tedy začala běžet dne 20.06.2014 (§ 103 OZ). Skutečnost, že k vyhlášení mimořádné splatnosti mohlo dojít až po třech měsících od splatnosti zpožděné splátky nemá na počátek běhu promlčecí doby vliv, protože zákon váže počátek běhu promlčecí doby na splatnost opožděné splátky, pro kterou došlo k zesplatnění, ne na okamžik předčasného zesplatnění dluhu. Délka promlčecí doby je obecná - tříletá a uplynula dne 20.06.2017. Žalobce podal žalobu dne 31.07 .2017, v té době byl již jeho nárok promlčen. "



Pro věřitele nepodepisujte žádné uznání závazku, dohodu o splátkách případně dohodu o srážkách ze mzdy a podobně, abyste neuznali promlčen dluh.


V případě potřeby kontaktujte naši advokátní kancelář.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, otec mé dcery nám oběma nadělal dluhy ještě před rokem 2005, kdy nás opustil.
Jak prosím Vás zjistím, zda ty dluhy nejsou již promlčeny? Společnost, která dluhy koupila, jejich vymáhá ode mne, ale já je splácet nevím, neboť sama vychovávám již 14 let naši dceru a její otec mi už 10 měsíců neplatí ani výživné v takové výši, v jaké mě. Děkuji předem. Andrea.

14.10.2021
Odpověď

Dobrý den,
z otázky vyplývá, že jde o dluhy před rokem 2005, kde jako dlužník vystupuje otec vaší dcery.
V otázce neuvádíte zda jste byli manželé, případně kdy došlo k rozvodu a zda věc byla v soudním případně následně v exekučním řízení.
Upozorňujeme, že pokud je situace taková, že jste nebyli manželé, nebyli jste dlužníkem, spoludlužníkům, případně ručitelem, pak nejste povinna platit dluhy otce vašeho dítěte.
Pokud se na vás obrátila jen tzv. vymáhačská společnost, údaj o vás jim zřejmě poskytl otec dítěte.
Vy za závazky otce dítěte nezodpovědné. Nepodepisujte žádné uznání, žádnou dohodu o splátkách případně dohodu o srážkách ze mzdy pro vymáhačskú společnost.
Pokud by vás znovu obtěžovala znovu vymáhačská společnost, požádejte je, aby své požadavky vůči vám vznesli písemně doporučeným dopisem na vaši adresu a svou pohledávku i řádně prokázaly všemi zákonnými doklady prokázaly zákonný důvod vaší zodpovědnosti. Vy nejste povinna jim oznamvať jak mají prokázat své nároky vůči vám.

Vymáhačskej společnosti neposkytujte žádné údaje o své osobě, své osobní údaje.

Opětovně uvádíme, že pokud nejste dlužníkem, spoludlužníkům případně ručitelem, nebyla v soudním řízení a následně předmětem exekuce, pohledávka věřitele, kterou vymáhá vymáhačská společnost je promlčena. Neuhradzujte nic.

Ohledně výživného podejte návrh u kteréhokoliv soudního exekutora, který sepíše návrh na provedení exekuce ohledně výživného a následně podáte žádost na přísl. úřad práce o náhradní výživné.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý večer, doplňuji informace: manžely jsme nebyli, dluhy sestávaly z více položek, na některých jsem byla dlužník, na jiných ručitel. Po rozchodu jsem nějaký čas splácela dle dohody s vymáhací dluh, ale také v té době (cca 2006-2007) přestal platit výživné a neměla jsem z čeho dluh splácet. Po čase mě vymahači přestali kontaktovat, exekuci jsem nikdy neměla. Na žádné jednání mě nikdy nevolali. A teď po letech mi poslali z té vymáhačskej firmy dopis, abych do 10 dni vyplatila téměř 1500 eur. Já nemám z čeho. A vůbec. Po letech bez informací se znovu ozvou. Bojím se o mou i dceřinu budoucnost. Nic nevlastním az jednoho platu žijeme obě. Děkuji předem za dodatečně informace.

15.10.2021
Odpověď

Dobrý den,

v otázce uvádíte, že nemáte žádné soudní rozhodnutí a podle vašich informací věc není v exekučním řízení.

Doporučujeme navštívit infocentrum příslušného okresního soudu podle místa vašeho trvalého pobytu a zjistit, zda je vůči vám vedeno nějaké soudní řízení, a současně podívat na stránce centrálního registru exekuci zda je vůči vám vedeno exekuční řízení (https://obcan.justice.sk/poverenia / rozšířené-vyhledavani a https://cre.sk/CRE-portal/default.aspx?ReturnUrl=/CRE-portal/).

Pokud od úhrady poslední splátky z vaší strany došlo před více než třemi lety, vymáhačskej společnosti nic neuhradzujte, neboť pohledávka bude promlčena a nepodepisujte žádné uznání závazku, dohodu o splátkách nebo dohodu o srážkách ze mzdy.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Promlčení pohledávek" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den.
Jestliže mi banka dá platební rozkaz na zaplacení dluhu vůči bance do tří dny i přesto, že jsem nabídl splátkový kalendář a já to nezaplatím, protože nemám dostatek financí, co bude následovat prosím Vás. Banka mermomocí chce vymoci ode mě cca 6500 €, které nemám a zdá se mi, že to chtějí řešit i přes exekutora. No protože nic nevlastním a to jsem také u soudu řekl se mi zdá postup banky nepatřičný. U soudu jsem předložil všechny měsíčně výdaje i příjmy. Výdaje mám dokonce více než příjmy.
Děkuji předem za odpověď, s pozdravem, Miloš.

07.01.2020
Odpověď

Dobrý den, banka Vám nemůže dát rozkaz, platební rozkaz může vydat pouze soud.

Pokud platební rozkaz není pravomocný, je třeba ve smyslu poučení, které je uvedeno na platebním rozkazu, podat kvalifikovaný odpor. To, že máte výdaje vyšší než příjmy, soud bohužel nezajímá.
V případě, že je platební rozkaz pravomocný - byl Vám řádně doručen ve smyslu § 266 Civil. soudního řádu a nepodali jste odpor, pak je řešením jen dohoda s bankou. Uvádíme to z důvodu, že z otázky pro nás vyplývá, že jste platební rozkaz Vy sám cestou soudu neobdrželi a že Vám jej předložila pouze banka, protože ho už převzala.

Pokud nic nevlastníte a obáváte se exek. řízení, připomínáme, že ve smyslu ust. § 110 Obč. zákoníku promlčecí doba je až 10 let od nabytí právní moci platebního rozkazu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
07.01.2020
Podotázka

dobrý den
Chci se zeptat na smlouvy (spotřebitelské úvěry), které byly z let 2015 a 2016 v Quatro - společnosti.
Dozvěděla jsem se od kompetentní osoby, že konkrétně má smlouva z roku 2015 je v rozporu se zákonem (např. RPSN i další náležitosti), takže já jsem přestala platit úvěr. Podotýkám, že jistinu jsem měla splacenou a měla jsem tam i nějaký přeplatek z mé strany.
Avšak neustále mi vyzvána telefon od vymáhačskej společnosti EOS. Telefony nezvedá. Dostala jsem od nich asi 2krát písemnou výzvu k zaplacení celé částky najednou nebo druhá možnost byla splátkový kalendář. Ten však byl navýšen o 6 měsíců navíc. Na tyto listy jsem nereagovala a telefony nezvedá. Takže přišli mi další výzvy elektronickou formou a dokonce i dopis, že to postupují VÚB-bance, kde mám účet a přes tento jsem i splácela tento úvěr. Já jsem však s VÚB-bankou nic nepodpisovala, co se týče tohoto mého úvěru.
Chci se zeptat, jestli byste mi věděli říci, zda tyto úvěry z let 2015 a 2016 jsou opravdu napadnutelné i soudní?
A od kdy se počítá promlčecí doba? Od vyplacení jistiny? A jaká je délka promlčecí doby.

děkuji a přeji hezký den :)



.

27.01.2020
Odpověď

Dobrý den, bez podkladů je velmi těžké odpovědět na Vaše dotazy. Splatnost úvěrů mohla nastat několika způsoby, a tedy i promlčecí doba by plynula odlišně. Pokud došlo k zesplatnění úvěru z důvodu, že jste ho neplatili, běží promlčecí doba od zesplatnění. V případě, že k tomu nedošlo, tak má každá splátka samostatnou splatnost, a tedy i samostatně se promlčuje. Délka promlčecí doby je v těchto případech všeobecná, tříletá. Často, pokud EOS vyzývá pouze mimosoudní na zaplacení dlužné částky je pohledávka z jejich pohledu už soudní cestou nevymahatelná, to se nám už několikrát prokázalo v praxi. Pro posílení Vaší právní jistoty Vám však doporučuji se všemi podklady k úvěrům navštívit advokáta ve Vašem okolí, aby Vám potvrdil správnost těchto úvah.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
27.01.2020
Podotázka

Dobrý den, dostal jsem od exekutora vyrozumění o zastavení staré exekuce z roku 2005 jako / oprávněn / a výzvu k úhradě nákladů staré exekuce ve výši 42 EUR / 35 7 /. Chci se zeptat jakým pravém vyžaduje odomna náklady 15 let staré exekuce. Děkuji předem.

25.02.2020
Odpověď

Dobrý den. Chápu Vaše překvapení, ale zákonodárce upravil systém zastavení starých exekucí tak, že tím zatížil administrativní i finančně exekutorů (kterým se nedostane náhrady účelně vynaložených nákladů) a také oprávněných, který musí hradit exekutorem alespoň určitou paušální částku. Nárok exekutora proto v tomto směru vyplave přímo ze zákona.

V dané souvislosti si Vás ještě dovoluji upozornit na to, že vyrozumění o zastavení staré exekuce splatný paušálních nákladů, na základě které nebyly paušálně náklady uhrazeny do 60 dní od ukončení exekučního řízení, je exekučním titulem. Potvrzení o vykonatelnosti se nevyžaduje. Z uvedeného důvodu Vám doporučuji náklady zaplatit, abyste nakonec Vy sám nedostal do exekuce pro nezaplacené paušální náklady.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
25.02.2020
Podotázka

Dobrý den,
zaměstnavatel mi dodatečně vyčíslil vedlejší bytové náklady za používání služebního bytu se zpětnou platností 5 let. Chci se zeptat, zda v tomto případě platí ustanovení o promlčení pokud dosud nevznesl žádný nárok na úhradu nákladů. Děkuji za odpověď.

20.05.2020
Odpověď

Dobrý den,
v otázce neuvádíte o jaké vedlejší bytové náklady jde; můžeme tedy jen rpedpokladať, že jde o drobné opravy v bytě související s jeho užíváním podle nar. vl.č. 87/1995 Sb

Platí všeob. promlčecí lhůta ve smyslu ust. § 101 Obč. zákoník a:

"Pokud není v dalších ustanoveních uvedeno jinak, je promlčecí doba tříletá a běží ode dne, kdy právo mohlo být vykonáno poprvé."

Současně platí ust. § 583 Obč. zákoníku:

"Neuplatnění práva


K zániku práva proto, že nebylo ve stanovené době uplatněno, dochází jen v případech uvedených v zákoně. Na zánik soud přihlédne, i když to dlužník nenamítne. "



Z uvedených zák. ustanovení vyplývá, že pokud zaměstnavatel jako vlastník a pronajímatel služebního bytu Vám předmětné náklady nevyčíslil a ani zřejmě jejich nynější vyčíslení ani nevyplývá ze smlouvy o nájmu služebního. bytu, v případě soudního řízení, jednající soud v rozsahu uplatněného nároku nad tři roky žalobu zamítne.

Ve věci doporučujeme udělat dodatek ke smlouvě o nájmu služebního bytu.

Původní smlouvu o nájmu služebního. bytu, jakož i výzvu zaměstnavatele, včetně případného dodatku ke smlouvě nám můžete poslat naší advokátní kanceláři na kontrolu.



Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
20.05.2020

Trápi vás "Promlčení pohledávek" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den,
prosím o odpověď: Úvěr brán od společnosti Q. 17. 12. 2015 - 2500, - EUR. Poslední splátka zaplacena 20. 12. 2016. Od 12/2016 do 05/2019 PN nepřetržitě, od 05/2019 ID ve výši 145, - EUR. O tomto všem jsem postupně informovala společnost Q. a žádala odklad splátek, ale společnost se ani jednou k ničemu nevyjádřila. Mezitím společnost EK vymáhala dluh, ale také jsem zaslala písemně informaci o pracovní neschopnosti. 21. 06. 2017 Oznámení o vyhlášení okamžité splatnosti. Dna 31. 01. 2020 přijat soudem návrh na zahájení řízení, následně vydán Platební rozkaz. Prosím, odkdy běží promlčecí doba? Pokud v průběhu tří let od Oznámení o vyhlášení mimořádné splatnosti byl na soud podán návrh na zahájení řízení, promlčecí doba se nepočítá od data Oznámení o vyhlášení mimořádné splatnosti? Děkuji za odpověď.

19.06.2020
Odpověď

Dobrý den,
promlčecí doba v takových případech běží ode dne zesplatnění celého dluhu. V tomto případě zřejmě od 21.06.2017. Tzn. že žalobu mohli podat do 21.06.2020. Jelikož ji podali v lednu tohoto roku, podali ji včas.

Přesto bychom Vám doporučili, abyste se všemi dokumenty, které máte k tomuto dluhu navštívili advokáta ve Vašem okolí. Není vyloučeno, že zosplatnili dluh nesprávné nebo nebyly splněny podmínky, případně ho zosplatnili po zániku jejich práva zosplatniť ho ... Může tam být několik věcí, které by bylo možné v soudním řízení namítat.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
19.06.2020
Podotázka

Dnes mi volali nevím z nějaké společnosti, abych zaplatila splátky co jsem neplatila už 3 roky. Je to společnost consumer finance holding a řekli mi, že to postupují dál. Já jsem jim řekla, že už mám po promlčecí době. Postupovala jsem správně?

05.11.2020
Odpověď

Dobrý den,

pokud již od splatnosti dluhu uplynuly více než tři roky, pak máte pravdu v tom, že může jít o promlčený dluh. Pokud by ho věřitel vymáhal soudní a vznesly byste námitky promlčení, žaloba by byla zamítnuta. Zřejmě si je toho věřitel vědom, a proto žalobu nepodal a vyzval Vás na úhradu mimosoudně.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
05.11.2020
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace