Dobrý den, potřeboval bych poradit v oblasti exekuci. Před lety jsem podnikal jako fyzická osoba a skončil jsem s dluhy. Mám několik exekuci i bratr, který podnikal se mnou. Už jsem dlouhodobě nezaměstnaný i ze zdravotních důvodů. V lednu nám zemřela máma a zůstal po ní 1 a ½ pokojový byt. Máma udělala testament, kde celý majetek věnuje dvěma vnoučatům. Já s bratrem jako neopomenutelný dědicové jsme museli kvůli exekuci při dědickém řízení napadnout závěť a tak jsme každý zdědili ¼ bytu. Od exekutorů jsem já i bratr v minulosti dostal vyrozumění o exekuci, kde bylo napsáno, že nesmíme nijak nakládat s majetkem. Bylo tam napsáno, že i s nově nabytým majetkem. Dostal jsem však takovou informaci, že pokud tento byt exekutor ještě nemá podchycen, tak ho můžeme prodat s tím, že já i bratr peníze za svou částku předáme exekutorovi, nebo pokud požádám o osobní konkurz tak správci konkurzní podstaty. Otázka: Je to možné tak učinit, aniž by nám hrozilo trestně stíhání? Jedna se totiž o to aby ten byt exekutor neprodal za poloviční cenu. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, děkujeme za položenou otázku, na kterou odpovídáme:
I. PRÁVNÍ ÚPRAVA exekučního řízení
Právní úprava exekučního řízení je obsažena v ust. exekučního řádu zák č. 233/1995 Sb v platném znění (dále jen "EP").
Exekuční řízení se zahajuje na návrh toho, kdo je oprávněn požadovat splnění nároku z exekučního titulu proto, že povinný dobrovolně nesplnil to, co mu exekuční titul ukládá. Návrh na provedení exekuce se podává příslušnému soudu a musí obsahovat zákonem stanovené náležitosti.
Exekuci provádí exekutor, kterého na provedení exekuce pověří soud, který přiděluje věci vydáním pověření k provedení exekuce rovnoměrně jednotlivým exekutorem náhodným výběrem techn. prostředky.
Následně soudní exekutor vydává vyrozumění o zahájení exekuce, kterým
a / vyrozumí oprávněného a povinného o zahájení výkonu exekuce ao způsobu jejího provedení, pokud jej již je možné určit,
b) povinného vyzve, aby splnil vymáhaný nárok.
Vyrozumění o zahájení výkonu exekuce musí obsahovat zákonem stanovené náležitosti, doručuje se oprávněnému a povinnému, povinnému vždy do vlastních rukou. Exekutor vyrozumí povinného o zahájení výkonu exekuce ao způsobu jejího provedení před vydáním exekučního příkazu.
V souladu s ust. zákona doručením vyrozumění o zahájení výkonu exekuce povinnému tento musí omezit svou činnost na uskutečňování běžných právních úkonů v rozsahu, v němž to od něj lze spravedlivě požadovat, s ohledem na výšku a význam předmětu sporu.
Za běžné právní úkony právnické osoby nebo podnikatele podle ust. Obchodního zákoníku se považují právní úkony, které jsou nezbytné pro zajištění řádného výkonu těch činností, které jsou předmětem jejich činnosti nebo podnikání.
Běžné právní úkony fyzické osoby jsou ty právní úkony, které jsou nezbytné pro zajištění její běžných životních potřeb, jakož i běžných životních potřeb těch, vůči kterým má fyzická osoba vyživovací povinnost.
Důležitým pro vás je ust. § 61d / EP: Po doručení vyrozumění o zahájení výkonu exekuce povinný nesmí nakládat s majetkem podléhajícím exekuci bez předchozího písemného souhlasu exekutora s výjimkou běžných právních úkonů.
Nakládání s majetkem v rozporu s uvedeným zákazem nemá vliv na platnost právního úkonu. Takový právní úkon by byl vůči oprávněnému neúčinný a nárok oprávněného by mohl být uspokojen v exekuci z toho, co ušlo, a to aniž by musel takovému právnímu úkonu odporovat, pokud jde o nakládání s majetkem ve prospěch osob podle § 42a odst. 3 a 4 občanského zákoníku , které o probíhající exekuci věděli nebo při vynaložení náležité péče museli vědět.
Pro vysvětlení:
Pokud byste majetek podléhající exekuci prodal osobám uvedeným v ust. § 42a odst. 2 a 3 Obč. zákoníku, tj: osobám blízkým ve smyslu ust. § 116 a 117 Obč. zákoníku, a to bez souhlasu soudního exekutora, oprávněný by nemusel namítat neplatnost uvedených úkonů a tento majetek by mohl být prodán v rámci exekučního řízení, tedy bez toho, aby soud vyslovil neplatnost těchto úkonů. Dalším předpokladem uvedeného postupu je, "aby uvedené osoby věděli o probíhající exekuci nebo při vynaložení náležité péče museli vědět" (§ 61d EP).
Pouze pro informaci - ust. § 116 a 117 Obč. zákoníku:
"Osobou blízkou je příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel; jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, jestliže by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní. Stupeň příbuzenství dvou osob se určuje podle počtu zrození, jimiž v řadě přímé pochází jedna od druhé av řadě pobočné obě od nejbližšího společného předka. "
Po zahájení exekuce se nepřihlíží ani na jednostranné započtení vzájemné pohledávky povinného vůči oprávněnému, ledaže je přiznána exekučním titulem, na podkladě kterého by mohla být vedena exekuce.
II. DOPORUČENÍ ŘEŠENÍ
Neznáme obsah exekučních titulů a to, co bylo podkladem pro jejich vydání (dluhy na pojistném na zdravotní a sociální pojištění, nesplacení závazků vůči dodavatelům podle Obchodního zákoníku, půjčky od nebankovních společností apod.). Důležité resp. podstatné v uvedené věci je, zda pohledávky oprávněného nejsou promlčené, zda byl dodržen zákonný postup při vydání exekučních titulů, dále v jaké výši již exekutor vymohl pohledávky pro oprávněného a tedy kolik z vaší strany bylo docela uhrazeny na dluhy. Toto bez vidění dokladů posoudit nemůžeme.
Proč to uvádíme? Jde o to, zda vůbec k prodeji podílu na nemovitosti musí dojít.
Prodej podílu na nemovitosti v exekučním řízení:
1. / Nedoporučujeme vám, abyste nemovitost prodávali bez vědomí soudního exekutora.
2. / V souladu s ust.§ 62 EP: Pokud jde o provedení exekuce na vymožení peněžité pohledávky, která bez příslušenství ke dni doručení návrhu na provedení exekuce nepřevyšuje 2 000 eur (tj drobné exekuce), nelze exekuci provést prodejem nemovitosti, v níž má povinný hlášen trvalý pobyt nebo přechodný pobyt podle zvláštního předpisu; právo zřídit exekuční zástavní právo na nemovitost tím není dotčeno. Za drobnou exekuci se nepovažuje exekuce na vymožení pohledávky na výživném.
3. / Podle § 134 EP exekuci prodej nemovitosti lze provést pouze tehdy, jestliže oprávněný s exekucí prodejem nemovitosti označené ve vyrozumění o zahájení výkonu exekuce prodejem nemovitosti souhlasí a pokud se prokázalo, že nemovitost je ve vlastnictví povinného.
Možnost pro Vás: Požádat oprávněného o nesouhlas s provedením exekuce prodejem nemovitosti.
4. / Jak je vám známo, vyrozumění o zahájení exekuce se doručuje i spoluvlastníkem a osobám, které mají k nemovitosti předkupní nebo jiné věcné právo, stejně i exekuční příkaz se doručuje i spoluvlastníkem a osobám, které mají k nemovitosti předkupní nebo jiné věcné právo, společenství vlastníků bytů a nebytových prostor nebo správci bytového domu atd. Povinnému se doručuje do vlastních rukou. Následně soudní exekutor pořídí znalecký posudek na cenu nemovitosti, o čase a místě oceňování nemovitosti budete vyrozuměni. Podle ust. § 166 EP spoluvlastníci nemovité věci, která je v podílovém spoluvlastnictví, může zabránit prodeji věci, jestliže nejpozději do začátku dražby složí u exekutora v hotovosti nebo šekem na účet exekutora částku podílu, který se má vydražit. Nabytí spoluvlastnického podílu podléhá schválení soudem.
5. / Prodeji podílu na nemovitosti v exekučním řízení můžete zabránit tím, že zabezpečíte písemný souhlas soudního exekutora k prodeji nemovitosti. Aby mohl být takový souhlas udělen, v kupní smlouvě by muselo být uvedeno, že povinný jako prodávající souhlasí s tím, aby kupní cena, která mu má být za převod vlastnického práva vyplacena, bude vyplacena přímo na účet soudního exekutora a použita na úhradu vašich závazků v daném exekučním řízení.
Je však třeba uvést, že pokud by výše kupní ceny nestačila na úhradu závazku v exekučním řízení, pak je třeba mít i souhlas oprávněného s takovým prodejem nemovitosti, protože soudní exekutor zřizuje exekuční zástavní právo na návrh oprávněného. V této souvislosti platí, že kupní cenu tu neurčuje soudní exekutor, ale stanovuje se znaleckým posudkem. Kupní cena za podíl může být samozřejmě i vyšší než cena uvedená ve znaleckém posudku. Následně po připsání takto určené kupní ceny na účet soudního exekutora soudní exekutor zřízeno exekuční zástavní právo zruší.
6. / Návrh na konkurz nebo určení splátkového kalendáře: V této věci je nutné obrátit se přímo na Centrum právní pomoci, jelikož až do ustanovení správce v případě podání návrhu na prohlášení konkurz nebo návrhu na určení splátkového kalendáře musí být dlužník zastoupen Centrem právní pomoci nebo advokátem určeným centrem.
III. ZÁVĚR
V každém případě doporučujeme osobní konzultaci s advokátem, aby tento prozkoumal samotné exekuční tituly, nakolik toto je nejpodstatnější, z čehož je nezbytné vycházet. Rovněž v případě prodeje podílu na nemovitosti se můžete obrátit na naši advokátní kancelář, nakolik autorizace advokátem zajistí, že budou dodrženy všechny vaše práva, že smlouva bude sepsána bez jakýchkoliv vad a možných připomínek v budoucnosti.
Kontaktní email na hlavní kancelář uvádíme také: advokat@ficek.sk .
Doufáme, že jsme vám pomohli.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, teta mě možnost odkoupit státní (obecní) byt, ve kterém má trvalé bydliště. Ale je na tom zdravotní špatně a mě exekuce, které řádně splácí. Chci se Vás zeptat, zda je zde možnost, abych dala tetě peníze na odkoupení bytu a ona by pak se mnou uzavřela prodejní a nákupní smlouvu, čili bych se stala držitelem tohoto bytu, aniž by ho vzal dříve exekutor? A jak dlouhá je lhůta při tomto úkonu, tedy dokud teta odkoupí byt a může mi ho oficiálně prodat? Děkuji Vám pěkně za odpověď.
Dobrý den,
základ odpovědi na Vaši otázku je v ust. § 63 exek.poriadku:
"(2) Jde-li o provedení exekuce na vymožení peněžité pohledávky, která bez příslušenství ke dni doručení návrhu na provedení exekuce nepřevyšuje 2 000 eur (dále jen" drobné exekuce "), nelze exekuci provést prodejem nemovitosti, v níž má povinný hlášen trvalý pobyt nebo přechodný pobyt podle zvláštního předpisu; právo zřídit exekuční zástavní právo na nemovitost tím není dotčeno. Za drobnou exekuci se nepovažuje exekuce na vymožení pohledávky na výživném.
(3) Exekuci prodejem nemovitosti, v níž má povinný Online trvalý pobyt nebo přechodný pobyt podle odstavce 2, lze provést výjimečně na základě schválení soudu, pokud jsou vůči povinnému vedeny několik exekuce, ve kterých se vymáhají pohledávky převyšující v souhrnu 2 000 eur a exekutor prokáže, že peněžitá pohledávka nemůže být navrácena jiným způsobem. Návrh na schválení prodeje nemovitosti podle věty první může podat exekutor, který jako první v pořadí na nemovitosti zřídil exekuční zástavní právo a na základě jeho písemného souhlasu i exekutor, kterého exekuční zástavní právo bylo zřízeno později. "
Otázkou podstatnou je tedy zodpovězení výše uvedené otázky výše dluhu, který je předmětem exek. řízení, zda je nad 2000 €.
Dále je podstatné ust. § 61c / exek. pořádku a to, že "povinný po doručení vyrozumění o zahájení výkonu exekuce musí omezit svou činnost na uskutečňování běžných právních úkonů v rozsahu, v němž to od něj lze spravedlivě požadovat, s ohledem na výšku a význam předmětu sporu."
Za běžný právní úkon se pro účely tohoto zákona nepovažuje kromě jiných i převod nemovitosti, jakož i uskutečnění právního úkonu bez přiměřeného protiplnění.
Po doručení vyrozumění o zahájení výkonu exekuce povinný nemůže nakládat s majetkem podléhajícím exekuci bez předchozího písemného souhlasu exekutora s výjimkou běžných právních úkonů.
Jsme názoru, že sepsání kupní smlouvy mezi Vámi a tetou je možné, s tím že prozatím byste sepsali smlouvu o uzavření bud. smlouvy s tím, že kupní cena je již uhrazena, což by vyplývalo z této smlouvy, kde by tedy potvrdila úhradu jejím jménem ve prospěch obce a současně si dohodli, dokdy bude uzavřena řádná kupní smlouva. Následné uzavření kupní smlouvy s tetou je v podstatě možné po zavkladovaní smlouvy s nynějším vlastníkem / obec /, kdy obec převede vlastnictví bytu na tetu.
Otázkou je však samotná cena, za kterou byt od tety odkoupíte, zda bude zřízeno věcné břemeno spočívající v její právě doživotního užívání předmětného bytu, a tedy zda tato kupní smlouva bude vzhledem k finanční situaci resp. závislost a exekuční řízení vaší tety platná ve smyslu ust. § 39a / Obč. zákoníku:
"Lichva: Neplatný je právní úkon učiněn fyzickou osobou nepodnikatelem, při kterém někdo zneužije tíseň, nezkušenost, rozumovou vyspělost, rozrušení, důvěřivost, lehkomyslnost, finanční závislost nebo neschopnost plnit závazky druhé strany a dá sobě nebo jinému slíbit nebo poskytnout plnění, jehož majetková hodnota je vzhledem k vzájemné plnění v hrubém nepoměru. "
V samotných smlouvách tedy třeba brát v úvahu i uvedené okolnosti probíhající exekuce.
Poznamenáváme, že pokud by došlo k porušení ustanovení exek. pořádku, oprávněn v exek. řízení by se mohl domáhat i proti Vám úhrady dluhu, protože byste měli z uvedeného úkonu prospěch / např. velmi nízká cena bytu v poměru k tržní ceně a výši dluhu v exek. řízení).
Na sepsání smluv doporučujeme kontaktovat advokáta.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den.
Chci se informovat, zda může dát exekutor dům do dražby za člena rodiny, který dluží 2000 eur a má podíl 1/8 z domu a jeho matka 6/8 je většinový vlastník. A také zda může exekutor vstupovat do domácnosti za dlužníka, který nemá ani trvalý pobyt v domě.
Dobrý den, podle ust. § 63 odst. 2 exek. řádu platí:
"Pokud jde o provedení exekuce na vymožení peněžité pohledávky, která bez příslušenství ke dni doručení návrhu na provedení exekuce nepřevyšuje 2 000 eur (dále jen" drobné exekuce "), nelze exekuci provést prodejem nemovitosti, v níž má povinný hlášen trvalý pobyt nebo přechodný pobyt podle zvláštního předpisu; právo zřídit exekuční zástavní právo na nemovitost tím není dotčeno. Za drobnou exekuci se nepovažuje exekuce na vymožení pohledávky na výživném. "
Pro prodej spoluvlastnického podílu na nemovitosti v exek. řízení platí ust. § 166 exek. pořádku:
"(1) Na exekuci prodejem spoluvlastnického podílu na movité věci nebo na nemovitosti se použijí ustanovení o exekuci prodejem movitých věcí a nemovitostí. O provedení exekuce vyrozumí exekutor ostatních spoluvlastníků.
(2) Spoluvlastník movité věci nebo nemovité věci, která je v podílovém spoluvlastnictví, může zabránit prodeji věci, jestliže nejpozději do začátku dražby složí u exekutora v hotovosti nebo šekem na účet exekutora částku podílu, který se má vydražit. Pokud jeden ze spoluvlastníků složí tuto částku na účet exekutora, považuje se za vydražitele podílu; pokud uvedenou částku složí na účet exekutora více spoluvlastníků, zužuje se okruh dražitelů podílu pouze na spoluvlastníků. Dále exekutor postupuje podle ustanovení o dražbě.
(3) Vstup spoluvlastnického podílu podléhá schválení soudem. "
Z uvedeného zák. ustanovení vyplývá, že spoluvlastník / 6/8 / může zabránit prodeji spoluvl. podílu 1/8 / zřejmě mělo být uvedeno 2/8 / tak, že nejpozději do začátku dražby složí u exekutora v hotovosti nebo šekem na účet exekutora částku podílu, který se má vydražit.
Ohledně vstupu do domu, kde je povinný podíl. spoluvlastníkem, uvádíme, že pokud povinný v tomto domě nemá trvalý ani přechodný pobyt, ani se tam nezdržuje ani tam nemá majetek, tedy má trvalý nebo přechodný pobyt na jiné adrese, exekutor nemá právo vstoupit do domu.
Podle ust. § 119 exekučního řádu platí:
"(1) Jestliže to vyžaduje účel exekuce, exekutor je oprávněn učinit osobní prohlídku povinného a prohlídku bytu a jiných prostor, kde má povinný svůj majetek; na ten účel je oprávněn zjednat si do bytu povinného nebo do jiných prostor, kde má povinný svůj majetek , přístup. k tomuto úkonu je třeba přibrat osobu, která není na věci zúčastněna.
(2) Osobní prohlídku vykoná vždy osoba stejného pohlaví. "

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu