Dobrý den, matce jsem nechal děti do její péče, soudkyn mi řekla, že děti bude matka předávat řádně připravené a včas, což je psáno i v rozsudku. Matka mi s dětmi žádné věci nedává, kromě alimentů musím dětem kupovat léky, drogerii a nejsem si jistý, zda musím dětem kupovat věci, když jsou u mě. Má povinnost mi dávat věci do zásoby?
Dobrý den, pokud je v rozsudku stanoveno, že matka má nezletilé děti předat otci řádně připravené a včas, znamená to, že budou řádně připraveni k odchodu s otcem (vhodně oblečení, při delší cestě je možno uvažovat o svačině a pití) a ve stanovenou dobu určenou v rozsudku.
Alimenty Vám byly stanoveny soudem s ohledem na to, že děti jsou svěřeny v péči matky a doba svěření péče do Vašich rukou byla v této výši zohledněna. Tedy, matka nemá povinnost Vám nakupovat jídlo apod. pro dobu, kdy děti jsou u Vás, přičemž Vy jste povinen se o děti postarat.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jsem povinná balit dětem k otci oblečení na dobu, kterou tráví u něj? Děti mám soudně přidělené do své péče.
Dobrý den, dle mého názoru tuto povinnost máte.
Pokud Vám bylo svěřeno dítě do výlučné péče, je Vaší povinnosti mimo jiné i dítě na styk s otcem připravit. Je samozřejmě možné uvažovat o tom, co znamená slovo připravit, nicméně se domnívám, že zabalit oblékání dítěti není žádný problém. K tomuto je nutné i uvést, že otec má povinnost platit na děti výživné, a to tak, abyste byla schopna zajistit kompletně péči o nezletilé.
Nicméně toto nebrání dohodě mezi rodiči, že otec zajistí dítěti výše uvedené sám.
§ 888 Občanského zákoníku
Dítě, které je v péči jen jednoho rodiče, má právo stýkat se s druhým rodičem v rozsahu, který je v zájmu dítěte, stejně jako tento rodič má právo stýkat se s dítětem, ledaže soud takový styk omezí nebo zakáže; soud může také určit podmínky styku, zejména místo, kde k němu má dojít, jakož i určit osoby, které se smějí, popřípadě nesmějí styku účastnit. Rodič, který má dítě v péči, je povinen dítě na styk s druhým rodičem řádně připravit, styk dítěte s druhým rodičem řádně umožnit a při výkonu práva osobního styku s dítětem v potřebném rozsahu s druhým rodičem spolupracovat.
K tomuto dodávám komentářovou literaturu, která uvádí, že osoba pečující je skutečně povinná dítě na styk připravit v tom smyslu, že mu zajistí vhodné oblečení apod.
Dobrý den, Máme mezi sebou s expartnerem dohodu, ale ta není potvrzena soudem, pouze máme ověřené podpisy. 3 roky vše fungovalo, ale teď mi chtěl snížit o nějakou částku alimenty (máme dvě děti), protože dle dohody k němu mají jít letos na jarní prázdniny. To jsem odmítla. Syn onemocněl a on mi napsal, že nemocné děti si nevezme, protože jsou infekční a on má doma malou dceru s novou partnerkou. Má na to právo? Počítala jsem s tim, že si děti vezme.
Dobrý den,
Pokud máte s expartnerem dohodu o styku s dětmi pouze s ověřenými podpisy, ale bez schválení soudem, jedná se o soukromoprávní dohodu, která je sice platná mezi Vámi dvěma, ale není právně vymahatelná. To znamená, že pokud expartner nedodrží dohodnuté termíny (například si děti nevezme na prázdniny), nelze ho za to právně postihnout, pokud dohoda není schválena soudem.
Pokud chcete mít jistotu, že styk bude závazně upraven a vymahatelný, doporučuji podat k soudu návrh na schválení dohody o úpravě styku. Pokud se expartner nebude chtít dohodnout, můžete požádat soud, aby sám rozhodl o styku.
Expartner má právo odmítnout převzít děti, pokud jsou nemocné, a to zejména v případě infekčního onemocnění. Ochrana zdraví dětí i dalších osob v domácnosti (např. jeho malé dcery) je legitimním důvodem k odložení styku.
Je běžnou praxí, že styk s nemocným dítětem není doporučen, pokud by to ohrozilo zdraví dítěte, rodiče nebo dalších členů domácnosti. V takových případech je vhodné domluvit se na náhradním termínu, jakmile dítě uzdraví.
Expartner dále nemůže svévolně snížit alimenty jen proto, že si děti nevezme na jarní prázdniny. Výživné je stanoveno dohodou nebo soudem a lze ho změnit pouze dohodou obou rodičů nebo na základě soudního rozhodnutí. Pokud se s Vámi nedohodne na snížení výživného, musí podat návrh k soudu. Bez rozhodnutí soudu nebo Vašeho souhlasu je povinen platit původní výši výživného.
Pokud by Vám posílal nižší částky, můžete ho upomínat písemně a žádat doplacení dlužných částek či podat návrh na exekuci nebo žádat o soudní výkon rozhodnutí, pokud se situace nezlepší.
Trápi vás "Podmínky předání dětí otci" a chcete pomoci?
Dobrý den, muzu odmítnou převzetí syna s neštovicemi ? Matka má syna ve výhradní péči. Předem děkuji za odpověď
Dobrý den,
Pokud má matka dítě ve výhradní péči a Vy máte právo na styk se synem podle soudního rozhodnutí, je obecně vhodné toto právo respektovat. Nicméně pokud je dítě nemocné, jako je tomu v případě planých neštovic, můžete odmítnout převzetí syna z důvodu ochrany zdraví – jak svého, tak případně dalších osob ve Vaší domácnosti.
Soudní praxe i odborné doporučení obvykle uznávají, že právo dítěte na kontakt s rodičem nesmí ohrožovat jeho zdraví. Pokud je dítě nemocné natolik, že by přechod mezi domácnostmi zhoršil jeho stav nebo by bylo vystaveno zbytečné zátěži, je důvodné kontakt dočasně odložit. Totéž platí, pokud by u Vás doma mohla nemoc ohrozit další osoby (například těhotnou partnerku, sourozence, osoby se sníženou imunitou apod.).
V takové situaci je důležité:
- Informovat matku písemně (např. SMS, e-mailem) o důvodu, proč dítě nepřevezmete.
- Nabídnout náhradní termín pro setkání, jakmile bude dítě zdravé.
- Navrhnout alternativní formy kontaktu – např. telefonický hovor, videohovor apod., aby bylo zachováno právo dítěte na kontakt.
Pokud by matka trvala na tom, že styk musí proběhnout, můžete se obrátit na OSPOD (orgán sociálně-právní ochrany dětí), který posoudí, zda je vzhledem ke zdravotnímu stavu dítěte nutné kontakt odložit.
Trápi vás "Podmínky předání dětí otci" a chcete pomoci?
Dobrý den, potřebovala bych prosím radu a to ,jak se zachovat v situaci kdy manžel vyžaduje vidět našeho tříletého syna jeste v době kdy není podaná jeste ani žádost o rozvod a ja mu ho předat nechci z důvodu že manžel je nezodpovědný ,lkoholik a agresor .je ma povinnost mu dítě předat ? Dekuji.
Dobrý den,
V této fázi, kdy ještě není podána žádost o rozvod ani není soudně upravena péče o syna, nemáte právní povinnost mu dítě bezpodmínečně předat, pokud máte opodstatněné obavy o jeho bezpečnost a zdraví. Zákon neukládá rodičům povinnost si dítě automaticky předávat, pokud jeden z rodičů prokazatelně ohrožuje jeho zdraví nebo vývoj. Občanský zákoník i zákon o zvláštních řízeních soudních jasně stanovují, že v záležitostech týkajících se dětí je vždy na prvním místě nejlepší zájem dítěte. Pokud máte důvody se domnívat, že by pobyt se synem u manžela mohl syna ohrozit (fyzicky, psychicky, emoční újma), máte právo a povinnost jako rodič a zákonný zástupce syna chránit.
§ 858 – Občanského zákoníku
Rodičovská odpovědnost zahrnuje povinnosti a práva rodičů, která spočívají v péči o dítě, zahrnující zejména péči o jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj, v ochraně dítěte, v udržování osobního styku s dítětem, v zajišťování jeho výchovy a vzdělání, v určení místa jeho bydliště, v jeho zastupování a spravování jeho jmění; vzniká narozením dítěte a zaniká, jakmile dítě nabude plné svéprávnosti. Trvání a rozsah rodičovské odpovědnosti může změnit jen soud.
Pokud jsou vaše obavy o bezpečí syna reálné a podložené (např. předchozí incidenty agrese, prokazatelné problémy s alkoholem, nezodpovědné chování), dítě mu nepředávejte. Všechny incidenty, které dokládají jeho nezodpovědnost, alkoholismus nebo agresi, si pečlivě zaznamenávejte – data, časy, svědci, co se stalo, jaké to mělo následky. Pokud existují zprávy od policie, lékařské záznamy, nebo svědecké výpovědi, shromažďujte je.
Nečekejte na podání žádosti o rozvod. Okamžitě podejte k soudu návrh na úpravu poměrů k nezletilému dítěti pro dobu před rozvodem a po rozvodu. V tomto návrhu popíšete celou situaci, uvedete důvody, proč nechcete dítě manželi předávat (alkoholismus, agrese, nezodpovědnost), a navrhnete, jak má být péče o syna uspořádána (např. svěření do vaší výhradní péče a styk otce s dítětem pod dohledem, nebo omezený styk v bezpečném prostředí, dokud se situace nezlepší).
Můžete také požádat soud o vydání předběžného opatření, které by dočasně upravilo styk s dítětem nebo dokonce zakázalo otci styk, pokud by hrozilo bezprostřední nebezpečí.
Informujte OSPOD (nachází se na obecním úřadě s rozšířenou působností) o situaci. OSPOD prověří situaci v rodině a může vám pomoci s mediací nebo v případě potřeby podat návrh k soudu. Jsou povinni chránit zájem dítěte. Oznámení na OSPOD je důležité i pro případné soudní řízení, protože OSPOD je v těchto řízeních účastníkem a předkládá soudu své zprávy a doporučení.
Trápi vás "Podmínky předání dětí otci" a chcete pomoci?

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu