Dobrý den, EPR: ruší se podáním odporu EPR zcela, tj. i s ustanovením o úhradě soudních nákladů ? viz: Soud ukládá žalovanému, aby do 15 dnů ode dne doručení elektronického platebního rozkazu zaplatil žalobkyni náhradu nákladů řízení ve výši 14 584 Kč k rukám právního zástupce. NEBO MUSÍM PODAT vedle odporu také odvolání v této části usnesení ? Děkuji
Dobrý den,
pokud podáte odpor včas proti platebnímu rozkazu, soud ho zruší v plném rozsahu, tedy včetně ustanovení o úhradě soudních nákladů. Následně soud nařídí jednání. Během tohoto soudního jednání budou mít obě zúčastněné strany, tedy Vy i protistrana, příležitost vyjádřit se k věci a bude probíhat dokazování. Následně soud vydá nové rozhodnutí ve věci, které bude obsahovat i nové ustanovení o úhradě soudních nákladů, závislé od výsledku daného sporu mezi stranami.
Je nutné, abyste podal odpor do 15 dnů od data doručení platebního rozkazu do vlastních rukou. Podává se u soudu, který tento rozkaz vydal. Vaše podání odporu musí obsahovat všechny relevantní informace uvedené v platebním rozkazu. Počátek běhu této 15denní lhůty začíná ode dne následujícího po dni doručení platebního rozkazu do rukou žalovaného. Odpor proti platebnímu rozkazu musí být písemný. Je podáván k soudu, který vydal platební rozkaz. Je vhodné. Abyste odpor vyhotovil alespoň ve dvou stejnopisech, aby soud mohl doručit jeden žalobci. Avšak není to podmínkou, neboť soud má možnost vyhotovit stejnopis sám. Odůvodnění odporu není jeho nezbytnou náležitostí v době jeho podání, tj. můžete ho soudu doložit později.
Odpor nemusíte vytvářet sám a je možné využít vzor odporu proti platebnímu rozkazu, který je dostupný na internetu. Tento vzor obsahuje veškeré potřebné náležitosti, které musí odpor obsahovat. Poté pouze vyplníte konkrétní údaje týkající se konkrétního případu
Dobrý den, rád bych se prosím zeptal, zda stačí podat odpor 15. den lhůty doporučeně přes Českou poštu, zda musí být podpis ověřený a zda mám soud informovat alespoň e-mailem, že jsem odpor zaslal aby ho očekávali. Děkuji mnohokrát
Dobrý den, ust. §57 Občanského soudního řádu stanovuje následující:
§ 57
(1) Do běhu lhůty se nezapočítává den, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek lhůty; to neplatí, jde-li o lhůtu určenou podle hodin.
(2) Lhůty určené podle týdnů, měsíců nebo let se končí uplynutím toho dne, který se svým označením shoduje se dnem, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek lhůty, a není-li ho v měsíci, posledním dnem měsíce. Připadne-li konec lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejblíže následující pracovní den. Lhůty určené podle hodin končí uplynutím hodiny, která se svým označením shoduje s hodinou, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek lhůty.
(3) Lhůta je zachována, je-li posledního dne lhůty učiněn úkon u soudu nebo podání odevzdáno orgánu, který má povinnost je doručit.
Komentářová literatura k výše uvedenému uvádí následující: "Pro procesní lhůty platí, že lhůta je zachována, je-li posledního dne lhůty úkon učiněn u soudu nebo podání odevzdáno doručujícímu orgánu, tj. jednomu z orgánů uvedených v § 48. Účastníkovi je tak zachována celá lhůta, zatímco doba přepravy se mu nezapočítává. U ostatních způsobů doručování platí, že lhůta je zachována, pokud bylo podání ve lhůtě dodáno soudu."
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu