Otázka

Platný platební rozkaz - odpor


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, EPR: ruší se podáním odporu EPR zcela, tj. i s ustanovením o úhradě soudních nákladů ? viz: Soud ukládá žalovanému, aby do 15 dnů ode dne doručení elektronického platebního rozkazu zaplatil žalobkyni náhradu nákladů řízení ve výši 14 584 Kč k rukám právního zástupce. NEBO MUSÍM PODAT vedle odporu také odvolání v této části usnesení ? Děkuji 

30.03.2024
Odpověď

Dobrý den, 

 

pokud podáte odpor včas proti platebnímu rozkazu, soud ho zruší v plném rozsahu, tedy včetně ustanovení o úhradě soudních nákladů. Následně soud nařídí jednání. Během tohoto soudního jednání budou mít obě zúčastněné strany, tedy Vy i protistrana, příležitost vyjádřit se k věci a bude probíhat dokazování. Následně soud vydá nové rozhodnutí ve věci, které bude obsahovat i nové ustanovení o úhradě soudních nákladů, závislé od výsledku daného sporu mezi stranami.  

Je nutné, abyste podal odpor do 15 dnů od data doručení platebního rozkazu do vlastních rukou. Podává se u soudu, který tento rozkaz vydal. Vaše podání odporu musí obsahovat všechny relevantní informace uvedené v platebním rozkazu. Počátek běhu této 15denní lhůty začíná ode dne následujícího po dni doručení platebního rozkazu do rukou žalovaného. Odpor proti platebnímu rozkazu musí být písemný. Je podáván k soudu, který vydal platební rozkaz. Je vhodné. Abyste odpor vyhotovil alespoň ve dvou stejnopisech, aby soud mohl doručit jeden žalobci. Avšak není to podmínkou, neboť soud má možnost vyhotovit stejnopis sám. Odůvodnění odporu není jeho nezbytnou náležitostí v době jeho podání, tj. můžete ho soudu doložit později.  

Odpor nemusíte vytvářet sám a je možné využít vzor odporu proti platebnímu rozkazu, který je dostupný na internetu. Tento vzor obsahuje veškeré potřebné náležitosti, které musí odpor obsahovat. Poté pouze vyplníte konkrétní údaje týkající se konkrétního případu 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace