Otázka

Odpovědnost za dluhy syna


Položit otázku
Otázka

Dobrý den. Můj syn (27 r.) Mě velmi velký dluh ve VÚB, a přišel mu dopis od Intrum Justitia, prý mě zaplatit do 13. 7. 2017 celou částku. Prosím Vás, budeme muset za jeho nezodpovědné jednání trpět my, rodiče? Budou peníze vymáhány od nás, jako rodiče? Jsme povinni jeho dluhy uhradit? Mohou nám sáhnout na majetek? Ma u nás trvalý pobyt, ale bývá několik let u přítelkyně. Nás dům je majetkem mě a mého manžela, Účet v bance je manželů a já jsem spoludisponent. Prosím Vás o rychlou odpověď. Děkuji velmi pěkně.

Odpověď

Dobrý den, k Vaší otázce uvádíme následující stanovisko vyjadřující náš právní názor:



Odpovědnost za synovy dluhy



V první řadě je třeba uvést, že pokud v synových závazcích nefiguruje ani jako spoludlužník ani jako ručitel, neodpovídají za synovy dluhy. Následky nezaplacení synových dluhů byste totiž snášeli pouze pokud byste v jeho závazkových vztazích nějakým způsobem figurovaly - ať už jako ručitel, spoludlužník apod. V opačném případě chybí právní základ, na jehož základě by mohly být z majetku, který je ať už ve vlastnictví Vašem, Vašeho manžela nebo ve Vašem společném jmění.



Na to, abyste byli spoludžlníkom nebo ručitelem synovi závazků byste museli vědět, protože byste museli projevit vůli (nejčastěji ve formě písemně uzavírané smlouvy s věřitelem) o tom, že se chcete stát synovi spoludlužníkům nebo ručitelem.



exekuční řízení



Výše uvedené právní závěry se v plném rozsahu aplikují iv exekučním řízení. Tedy pokud je Váš syn povinen zaplatit svému věřiteli celý dluh a on to dobrovolně neučiní, bude se muset věřitel obrátit v dané věci na soud žalobou o zaplacení dlužné částky (pokud již např. Váš syn nepodepsal svému věřiteli notářský zápis, ve které dal souhlas na vykonání exekuce - v takovém případě by mohl věřitel rovnou přistoupit k exekuci majetku dlužníka, tedy bez nutnosti soudního řízení v dané věci). V případě, že by byl věřitel v soudním řízení úspěšný, soud by v rozsudku zavázal Vašeho syna na zaplacení dlužné částky zpravidla v 3-denní lhůtě ode dne právní moci rozsudku. Soud však v soudním řízení může určit, že dlužníkovi povolí splácet dluh ve splátkách (nejčastěji s doložkou ztráty výhody splátek, podle které pokud by se syn dostal do prodlení se splacením jediné splátky, nastává splatnost celého zbytku dluhu).



Pokud by Váš syn v této zpravidla 3-denní lhůtě k plnění určené v soudním rozhodnutí svůj dluh věřiteli dobrovolně neuhradil, mohl by věřitel Vašeho syna dát návrh na provedení exekuce na majetek Vašeho syna. Pokud nejste žádným způsobem účastni synových dluzích (ať už tak, že byste v těchto závazkových vztazích figurovali jako spoludlužníci, ručitelé nebo popř. Že by byla Vaše nemovitost zatížena zástavním právem ve prospěch synova věřitele) jednak by věřitel Vašeho syna nemohl od Vás dlužnou částku v soudním řízení a nemohl by se nuceného výkonu soudního rozhodnutí domáhat ani v exekučním řízení.



Pokud věřitel dlužníka ať už na základě pravomocného soudního rozhodnutí po uplynutí lhůty pro dobrovolné splnění dlužníka povinnosti stanovené v tomto soudním rozhodnutí nebo na základě notářského zápisu, ve které dlužník souhlasil s jejím vykonatelností v exekučním řízení podá návrh na provedení exekuce, exekuční soud (kterým je v současnosti Okresní soud Banská Bystrica) pověří soudního exekutora, náhodně vybraného, provedením nuceného výkonu exekučního titulu (tedy provedením exekuce).



Exekuce se vždy vede jen na majetek dlužníka, resp. dlužníků. Jiná, na dlužníkových závazcích nezúčastněná třetí osoba nemůže snášet následky neplnění povinnosti jiné osoby. Tedy pokud je např. dlužník velmi zadlužený a zcela nemajetný (tedy pokud nemá ani žádný majetek, ze kterého by mohl soudní exekutor uspokojit nároky oprávněných osob) nemůže soudní exekutor sáhnout v dané exekuční věci na majetek jiných osob - a to ani rodičů, dětí, sourozenců a pod. (S výjimkou velmi specifických případů, kdy se dlužník úmyslně zbavoval svého majetku v úmyslu zkrátit své věřitele a když z tohoto důvodu převáděl svůj majetek na třetí osoby - v tomto případě za splnění dalších právem stanovených podmínek může sice exekutor sáhnout i na majetek jiných osob , ale jen na ten, jehož vlastníkem byl dlužník a jehož se dlužník úmyslně zbavoval v úmyslu zkrátit své věřitele, resp. v úmyslu dosáhnout nedobytnost svých dluhů).



Evidence trvalého pobytu dlužníka v nemovitosti ve vlastnictví třetí osoby



Právní instituty související s evidencí pobytu občanů České republiky upravuje primárně zákon č. 253/1998 Sb. o hlášení pobytu občanů ČR a registru obyvatel ČR v účinném znění.



Právní inSITE trvalého pobytu má výlučné evidenční charakter. Jeho hlavním účelem je výlučně to, aby se evidovalo který občan se na jaké adrese trvale zdržuje. Pouhá skutečnost, že dlužník má evidován trvalý pobyt v nemovitosti, které jste výlučnými vlastníky, nemá žádný vliv na možnost soudního exekutora exekuci tuto nemovitost. Mezi exekučním řízením, ve kterém soudní exekutor vymáhá peněžní nebo nepeněžní plnění oprávněných osob vůči dlužníkovi a institutem evidence trvalého pobytu neexistuje žádný vztah. Nelze proto z něj ani vyvozovat právo soudního exekutora uspokojit pohledávky věřitelů dlužníka z nemovitosti v níž má dlužník evidován přechodný či trvalý pobyt.



Na závěr lze v této souvislosti ještě uvést, že jako vlastníci nemovitosti, v níž má dlužník - Váš syn evidován trvalý pobyt lze podat ohlašovně pobytů (kterou je obecní úřad podle místa trvalého pobytu dotyčné osoby - ve Vašem případě Vašeho syna) návrh na zrušení trvalého pobytu Vašemu synovi ve Vaší nemovitosti. Toto právo zakotvuje § 7 odst. 1 písm. f) zákona č. 253/1998 Sb. o hlášení pobytu občanů ČR a registru obyvatel ČR v účinném znění.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, potřebovala bych právě řady ohledem vymáhání úvěru. POKUD žije se mnou syn ve společné domácnosti, má zde i trvalý pobyt a neplati si úvěr a jiné své závazky, budou věřitelé tyto vymáhat ode mna? Syn mas 23 let a toho času je nezaměstnaný, uver mě od dvou nebankovních společností. dakujem

Odpověď

Jakýkoliv závazkového vztahu působí mezi stranami závazku. Podle § 488 OZ je závazkový vztahem právní vztah, ze kterého věřiteli vzniká právo na plnění od dlužníků (vyloučit) a dlužníků vzniká povinnost splnit Závazek. V žádném případě tedy věřitel nemá právo domáhat se Splnění Svého závazku vůči jakékoli třetí osobě odlišné od dlužníků za předpokladu, že tato osoba za závazky dlužníků neručí, případně nevystupuje jako zastávce, který poskytl Zajištění dlužníkova závazku svou movitých nebe nemovitého věcí, či jiným právem nebe majetkovou hodnotou.
V uvedené případy bych však doporučila klientovi prozkoumati obsahují úvěrové smlouvy, konkrétně to, zda splňuje všechny náležitosti, které by taková smlouva Měla obsahovat ve smyslu zákona o spotřebitelských úvěrech. Často se zejména v případě poskytování úvěrů nebankovními společností stává, že úvěrová smlouva je buď absolutně neplatná, nebe trpí nějakým jiným nedostatkem, v jehož důsledku se stává, že poskytnutý úvěr je ze zákona bezúročný a bez poplatků, Což Může být v konečné důsledku na prospěch dlužníků, z něhož se (POkud Například doposud proplatil jistinu) Muzea stát v obdobných případech z dlužníků věřitel s nárokem na vydání bezdůvodného obohacená, případně POkud i jistinu nepreplatia, jeho dluh se tímto výrazně Může snížil.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, jsem zoufalá a nevím jak dál. Moje dcera je velmi zadlužená zjistili jsme to, když začali chodit upomínky na velmi vysoké částky. Nabrala si mnoho půjček a nesplácí je. Chodí nám domů dopisy, že pokud nezaplatí plně částky, tak bude provedena exekuce. Dcera mě u nás trvalý pobyt nic nevlastní ani nic doma nemá. Potřebovala bych poradit, zda může exekutor sáhnout na můj majetek případně jako mame postupovat děkuji.

16.09.2023
Odpověď

Dobrý den,

právní může exekutor sáhnout pouze na majetek dcery. Není však vyloučeno, že by přišel k Vám udělat tzv. soupis dceřina majetku (pokud bude mít podezření, že na dané adrese může mít dlužník majetek). Vy se můžete bránit tím, že mu prokážete, že jde o Váš majetek. V krajem případě, že by majetek sepsal, víte se domáhat jeho vrácení u soudu.

Pokud jde o dceru, bylo by vhodné uvažovat o možnosti využití osobního bankrotu. Doporučuji s ní navštívit Centrum právní pomoci.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Chci se informovat. Měla jsem půjčku z VÚB banky. Vzala to společnost Intrum JUSTITIA. Psali mi email, že jistina je vyplacena, ale třeba ještě vyplatit úroky z prodlení a poplatky ve výši 2684. Já jim to nevyplatí. Jak je mám požádat nebo na koho se obrátit, abych měla doklad o ukončení. Děkuji krásně za odpověď. Eva.

11.09.2023
Odpověď

Dobrý den,
na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:


V otázce uvádíte, že půjčku z VÚB banky jste uhradili v celosti.

Neuvádíte však výšku vypůjčené částky, jak ani to, kdy jste uhradili poslední splátku jistiny.
Ze zákona platí obecná promlčecí lhůta, která je tři roky. Tedy pokud jste poslední splátku uhradili před více než 3 lety a potvrdili Vám, že jistina je uhrazena, pak je nárok na úroky a poplatky již promlčen.
Ve věci doporučujeme poslat smlouvu o půjčce na posouzení na Ministerstvo spravedlnosti SR, Komisi pro posuzování podmínek ve spotřebitelských smlouvách, adresa: Bratislava, Župné náměstí 13, PSČ: 811 13.
Je možné, že smlouvy budou posouzeny tak, že vzhledem k nesplnění podmínek zákona o spotřeb. úvěrech se smlouva bude považovat za bezúročnou a bez poplatků. Smlouvu za bezzúčročnú a bez poplatků však může vyslovit pouze soud, ale posouzení MS SR bude pro Vás podstatným podkladem pro případné soudní řízení. Posouzení smlouvy trvá obvykle 2 až 3 měsíce.

Pokud se jedná o komunikaci s Intrum, žádnou částku titulem úroků a poplatků neuznávejte ani nežádejte o splátky a podobně.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Já už jsem Vám psala, měla jsem půjčené peníze z VÚB a vzala to společnost Intrum. Poslali mi toto. A základě Vašeho emailu Vám oznamujeme, že na Vašem dluhu vůči původnímu věřiteli spol. Všeobecná úvěrová banka, as, Spotřební úvěr číslo 6054148921 eviujeme aktuální neuhrazenou částku v celkové výši 2684, 05 e. V současnosti je již jistina vyplacena, je třeba ale vyplatit i úroky z prodlení a poplatky. Uhraďte Vás dluh ve výši 2684, 05E do 15. 9. 2018. Pokud toto pro Vás není možné, kontaktujte nás za účelem dohodnutí splátkového kalendáře. Přikládáme platební údaje: číslo účtu je SK17 0200 0000 0022 4450 4757, variabilní symbol je 6054148921, specifický symbol je 4720968, částka 2684, 05 EUR. Já jsem poslední splátku zaplatila v dubnu 2018. Psala jsem jim, aby mi poslali doklad, že jistina je zaplacena a oni mi poslali odpověď takovou přepošleme Vám. Oznamujeme vám, že evidujeme zůstatek neuhrazené pohledávky ve výši 2686, 68 EUR k 25. 9. 2018. Dluh se úročí až do úplného splacení jistiny. Rozpis dluhu: Jistina: 1410, 30 EUR Úrok: 1655, 49 EUR Poplatek: 790, 89 EUR uhrazeno: 1170, 00 EUR k 13. 6. 2018 V případě potřeby volaNázov Mandanta: Intrum sro Aktuální zůstatek dluhu: 2686, 68 EUR IBAN: SK17 0200 0000 0022 4450 4757 Variabilní symbol: 6054148921 Specifický symbol: 4720968 jte na níže uvedené telefonní číslo. Chci se informovat jak mám postupovat dále na koho se mám obrátit a co mám dělat. Děkuji pěkně za odpověď.

29.09.2023
Odpověď

Dobrý den, na Vaši otázku zasíláme následující odpověď:

V otázce uvádíte, že půjčené peníze - jistinu jste již v celosti uhradili.

V otázce neuvádíte, kdy došlo k uzavření smlouvy, kolik jste si půjčili a kdy Vám byly vyplaceny peníze av jaké formě / v hotovosti nebo na účet /, jak byly určeny splátky, v jakém rozsahu splátky se splátka započte na úhradu jistinu a příslušenství jistiny, jak a zda byla určena roční procentní sazba nákladů.

Doporučujeme nehradí žádné částky podle výzvy a ani nedohodne žádný splátkový kalendář.

Doporučujeme poslat smlouvu k posouzení Komisi pro posuzování podmínek ve spotřebitelských smlouvách na Ministerstvo spravedlnosti ČR ?, Župné nám. 13, 813 11 Bratislava. Smlouva by měla být posouzena lhůtě 2 - 3 měsíců.
Následně podle posouzení můžete reagovat. Jen poznamenáváme, že promlčecí lhůta ve smyslu ust. Obč. zákoníku je 3 roky, tj: starší částky než 3 roky jsou již promlčeny.
Nedejte se nalákat na to, že Vám sníží poplatky a úroky pokud uznáte např. 50% z jimi požadované částky, nepodepisujte žádný splátkový kalendář.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Odpovědnost za dluhy syna" a chcete pomoci?

Podotázka

Děkuji za odpověď. U mě nebývá ani tam nemá žádný majetek, ale mě přechodný pobyt ve vedlejší vesnici, kde jí patří polovina domu po svokrovcov a tam i bývala dokud ji odtud nevzali do vězení. Mám jí u mě zrušit trvalý pobyt? Pomohlo by to? Děkuji za odpověď.

02.12.2021
Odpověď

Dobrý den,

třeba uvést, že přihlášení k pobytu má pouze evidenční charakter a nezakládá žádné právo k budově uvedené v odstavci 2 ani k jejímu vlastníkovi a má evidenční charakter.

Podle ust. § 7 zákona o hlášení pobytu občanů platí, že ohlašovna záznam o trvalém pobytu také ruší na návrh vlastníka nebo všech spoluvlastníků budovy nebo její části občanovi, který nemá k budově nebo její části žádné užívací právo; návrh nelze podat vůči vlastníkovi nebo spoluvlastníku budovy nebo její části, manželovi nebo nezaopatřenému dítěti vlastníka nebo spoluvlastníka budovy nebo její části.

Je to Vaše oprávnění a zda to pomůže z hlediska vymáhání dluhů dcery cestou soudního exekutora, k této části jsme se již vyjádřili. Pokud by i soudní exekutor navštívil Vaši domácnost, protože dcera tam nebude mít trvalý pobyt ani obydlí, neměl by vymoci vstup do Vašeho domu. V případě exek. řízení proto doporučujeme Vám následně se odvolat na výše uvedené ustanovení exekučního řádu § 119.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Prosím Vás o radu, dcera se ocitla ve vězení, mě velké dluhy, auto na leasing. Nehrozí mně jako matce splácení jejích dluhů? Má 37 let, myslím si, že je především ona zodpovědná za své dluhy. A nebude lisingovka při vrácení auta postihovat mě? Děkuji.

01.12.2021
Odpověď

Dobrý den,

Vy jako matka neodpovídají za dluhy a závazky Vaší dcery jen z toho důvodu, že jste její matkou.

Výjimkou by byl případ, kdybyste byli spoludlžníčkou nebo ručiteľkou, co se týká i leasingové společnosti.

Pro společné závazky ve smyslu ust. § 511 Ob, č. zákoníku platí, že pokud více dlužníků má témuž věřiteli splnit dluh společně a nerozdílně, je věřitel oprávněn požadovat plnění od kteréhokoliv z nich. Jestliže dluh splní jeden dlužník, povinnost ostatních zanikne. Pokud dlužník v rozsahu uplatněného nároku dluh sám splnil, je oprávněn požadovat náhradu od ostatních podle jejich podílů.

Pro ručení ve smyslu ust. § 546 a násl. Obč. zákoníku platí, že toto vzniká písemným prohlášením, kterým ručitel, tedy Vy, byste vzali na sebe vůči věřiteli povinnost, že pohledávku uspokojíte, pokud ji neuspokojí dlužník, tedy Vaše dcera. Věřitel je povinen kdykoli a bez zbytečného odkladu sdělit ručiteli na požádání výši své pohledávky. Vy jako ručitel byste byli povinná dluh splnit, nesplnil-li jej dlužník, tedy Vaše dcera, ačkoli byl k tomu věřitelem písemně vyzval. Následně byste byli oprávněna od dlužnické vymáhat částku, kterou jste za ni uhradili z titulu ručení.

Pokud by byly dluhy Vaší dcery vymáhány v exekučním řízení a dcera má na Vaší adrese nahlášen trvalý pobyt nebo Váš byt tvoří její obydlí, pak exekutor by si mohl vymoci vstup do Vašeho bytu v souladu s ust. § 119 exekučního řádu:
"Pokud to vyžaduje účel exekuce, exekutor je oprávněn učinit osobní prohlídku povinného a prohlídku bytu a jiných prostor, kde má povinný svůj majetek; na ten účel je oprávněn zjednat si do bytu povinného nebo do jiných prostor, kde má povinný svůj majetek, přístup. k tomuto úkonu je třeba přibrat osobu, která není na věci zúčastněna. "

V případě problémů nás kontaktujte.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace