Otázka

Neprovedení práce a nenakoupění materiálu


Položit otázku
Otázka

Dobrý den. Potřebujeme poradit, jak legálně vymoci část zaplacené zálohy k provedení práce a na nákup materiálu od dělníka, který podepsal čestné prohlášení o převzetí financí s tím, že celková fa půjde na konci prac. Udělal ale jen třetinu prac, druhu třetinu minul na částečně náklady na materiál a zbylou třetinu mě teď v rukou a odmítá přijít si to odpracovat. Dá se od něj ta jedna třetina již vyplacené zálohy získat zpět? Děkujeme za každou radu.

Odpověď

Dobrý den.

Z Vašeho popisu situace jste uzavřeli s dotyčným dělníkem ústní smlouvu o dílo.

Smlouva o dílo

Právní vztahy vyplývající z uzavřené ústní smlouvy o dílo se řídí ustanoveními Obchodního zákoníku v ustanoveních § 536 a násl. Obchodního zákoníku.

"Smlouvou o dílo se zavazuje zhotovitel provést určité dílo a objednatel se zavazuje zaplatit cenu za jeho provedení".

"Cena musí být ve smlouvě dohodnuta nebo v ní musí být alespoň stanoven způsob jejího určení, ledaže strany ve smlouvě projeví vůli uzavřít smlouvu i bez tohoto určení."

"Objednatel je povinen zaplatit zhotoviteli cenu v době sjednané ve smlouvě. Pokud ze smlouvy nebo z tohoto zákona nevyplývá něco jiného, vzniká nárok na cenu provedením díla."

Při smlouvě o dílo je zhotovitel je povinen provést dílo na své náklady a na své nebezpečí ve sjednané době, jinak v čase přiměřeném s přihlédnutím k povaze díla. Zhotovitel díla může pověřit jeho provedením jinou osobu, jestliže ze smlouvy nebo z povahy díla nevyplývá nic jiného. Při provádění díla jinou osobou má zhotovitel odpovědnost, jakoby dílo prováděl sám.

Ohledně věcí, které zhotovitel opatřil k provedení díla, má postavení prodávajícího, pokud z ustanovení upravujících smlouvu o dílo nevyplývá něco jiného. Při pochybnostech se předpokládá, že kupní cena těchto věcí je zahrnuta v ceně za provedení díla.

Zhotovitel splní svou povinnost provést dílo jeho řádným ukončením a předáním předmětu díla objednateli v dohodnutém místě, jinak v místě stanoveném tímto zákonem. Pokud provedení díla neodpovídá výsledku určenému ve smlouvě, dílo má vady.

Z důvodu toho, že zhotovitel Vašeho díla dílo neprovedl v souladu s Vaší dohodou, dílo má vady a proto máte právo uplatňovat nároky z vad zboží.

vady díla

Nároky z vad díla se posuzují přiměřeně podle ustanovení § 436 až § 441 obchodního zákoníku upravujících kupní smlouvu. Objednatel však není oprávněn požadovat provedení náhradního díla, jestliže předmět díla vzhledem k jeho povaze nelze vrátit nebo předat zhotoviteli.

V zákoně se rozlišuje, zda jde o vady díla způsobené porušením smlouvy podstatným způsobem (blíže viz § 345 odst. 2) nebo o porušení smlouvy nepodstatným způsobem (blíže viz § 346 a 437). Jednotlivé nároky z vad díla se posuzují podle toho, zda jde o neodstranitelné nebo o odstranitelné vady.

Jednotlivými nároky z vad jsou:


a) dodání náhradního díla (pokud je to možné), dodání chybějící části díla, odstranění právních vad,

b) u vad odstranitelných oprava vad díla,

c) přiměřená sleva z ceny,

d) odstoupení od smlouvy.

Volba mezi nároky uvedenými výše kupujícímu náleží, jen jestliže ji oznámí prodávajícímu ve včas zaslaném oznámení vad nebo bez zbytečného odkladu po tomto oznámení. Uplatněný nárok nemůže kupující měnit bez souhlasu prodávajícího.

Pokud prodávající neodstraní vady zboží v přiměřené dodatečné lhůtě nebo oznámí před jejím uplynutím, že vady neodstraní, může kupující odstoupit od smlouvy nebo požadovat přiměřenou slevu z kupní ceny.

Vedle nárocích stanovených výše má kupující nárok na náhradu škody, jakož i na smluvní pokutu, pokud je sjednána.

Odstoupení od smlouvy o dílo

Od smlouvy lze odstoupit pouze v případech, které stanoví smlouva nebo tento nebo jiný zákon. Odstoupením od smlouvy smlouva zaniká, když v souladu s tímto zákonem projev vůle oprávněné strany odstoupit od smlouvy je doručen druhé straně; po této době nelze účinky odstoupení od smlouvy odvolat nebo změnit bez souhlasu druhé strany.

V případě odstoupení od smlouvy o dílo platí ustanovení § 441 obchodního zákoníku, který zní:

"(1) Kupující nemůže odstoupit od smlouvy, jestliže vady včas neoznámil prodávajícímu.
(2) Účinky odstoupení od smlouvy nevzniknou nebo zaniknou, jestliže kupující nemůže vrátit zboží ve stavu, v jakém ho obdržel.
(3) Ustanovení odstavce 2 však neplatí,
a) jestliže nemožnost vrácení zboží ve stavu tam uvedeném není způsobena jednáním nebo opomenutím kupujícího, nebo
b) jestliže ke změně stavu zboží došlo v důsledku prohlídky řádně vykonané za účelem zjištění vad zboží.
(4) Ustanovení odstavce 2 rovněž neplatí, jestliže před objevením vad kupující zboží nebo jeho část prodal nebo zboží zcela nebo zčásti spotřeboval nebo je pozměnil při obvyklém jeho použití. V tomto případě je povinen vrátit neprodané nebo nespotřebované zboží nebo pozměněný zboží a poskytnout prodávajícímu náhradu do výše, v níž měl z uvedeného použití zboží prospěch. "

V případě odstoupení od smlouvy je třeba nejprve vytknout vady díla a až následně od smlouvy odstoupit.

Odstoupením od smlouvy zanikají všechna práva a povinnosti stran ze smlouvy. Strana, jejíž před odstoupením od smlouvy poskytla plnění druhá strana, toto plnění vrátí; při peněžním závazku spolu s úroky ve výši sjednané ve smlouvě pro tento případ, jinak stanovené podle § 502. Vrací plnění strana, která odstoupila od smlouvy, má nárok na úhradu nákladů s tím spojených.

závěrem

Na základě výše uvedených ustanovení obchodního zákoníku, které upravují Váš právní vztah se zhotovitelem, doporučuji písemně zaslat zhotoviteli výzvu k dokončení díla, v níž uvedete vady díla spočívající v nedokončení díla v souladu s dohodou, zároveň poskytnete zhotoviteli přiměřenou lhůtu na dokončení díla.

V případě, že v této lhůtě nebude dílo ze strany zhotovitel dokončeno, doporučuji písemně zaslat zhotoviteli díla odstoupení od smlouvy, ve kterém popíšete celou situaci a zároveň budete žádat vrácení poskytnuté zálohy ve stanovené lhůtě. Pokud Vám v této lhůtě poskytnutou zálohu nevrátí, tak máte právo obrátit se se svým nárokem na soud.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Chtěla bych se zeptat, jak postupovat proti podvodníkovi-živnostníka, kterému jsem vydala zálohu na opravu dvou praček ve výši 150 eur, poté, co mi vydal v elektronické podobě fakturu se všemi údaji - IČO, adresa, že jde o zálohu na nákup náhradních dílů předanou v hotovosti, a pod. Dohoda na opravu byla ústní. Od převzetí zálohy se dotyčný živnostník neozývá, mě vypnuto, resp. zrušeny všechny telefony, nereaguje ani z mailové adresy. Následně jsem, že je dlužníkem v zdravotní i sociální pojišťovně. Nepředpokládám, že peníze mi budou vráceny, ale domnívám se, že v každém případě je třeba takto podvod někde nahlásit.
Děkuji předem za poradenství. NS.

29.09.2021
Odpověď

Dobrý den,
předpokládáme, že ode dne převzetí zálohy a vystavení elektronické faktury již vypršela nějaká doba, a dodavatele jste vyzývali ke splnění jeho povinností - oprava praček.

Jelikož na vaše výzvy nijak nereaguje, doporučujeme napsat mu emailem, že odstupujete od objednávky a žádáte vrátit poskytnutou zálohu. Současně ho vyzvěte, aby nenakupoval žádné náhradní díly a zálohu 150 € vrátil na vámi stanovený účet ve lhůtě do 3 dnů.
V případě, že k vrácení zálohy nedojde ve vámi uvedené lhůtě, oznamte mu současně, že věc oznámíte České obchodní inspekci (je třeba oznámit podle sídla podnikatele) a vymáhání dlužné částky postoupíte advokátovi.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, naše občanské sdružení bylo dohodnuto v květnu 2018 se zhotovitelem na dodávce altánku pro cyklisty. Poslal nám zálohovou fakturu a my jsme mu ji přes banku uhradili. 5 000 eur. Dosud nemáme ani peníze ani altán.
Udělal to tak s více a skončilo to exekucí. Avšak zhotovitel oficiálně nic nevlastní, auta i domy i vybavení dílny je oficiálně otcovy.
v prosinci 2018 nám zatelefonoval jeho otec a řekl, že přebírá syny závazek a vrátí nám peníze nebo přijde altán zhotovit namísto syna.
avšak toto bylo jen telefonicky. Pak následovaly jen smsky, v nichž píše jak ho to mrzí, že se snaží získat peníze prodejem nějaké nemovitosti, nebo přijít altánky zhotovit, ale, protože dělá v Německu, tak mě mělo času. A smsky v tomto znění píše dosud.
v srpnu jsme mu poslali výzvu na splacení dluhu, odepsal, že je v Německu, a když se vrátí, bude to řešit.
5 000 je pro nás velmi mnoho peněz. Je šance získat jejich spát?

07.10.2021
Odpověď

Dobrý den,

z otázky jsme vyrozuměli, že v podstatě už v době 5/2018 zhotovitel altánku nevlastnil žádný majetek a zřejmě okolnost sepsání smlouvy o dílo případně schválení objednávky z jeho strany bylo jen účelem, aby od vás získal peníze na základě zálohové faktury. K samotné ceně se vyjádřit neumíme.
Uvádíme tuto poznámku z důvodu, že již v této době zhotovitel věděl a byl s tím srozuměn, že dodávku díla nerealizuje.
Z otázky vyplývá, že jste na základě uvedených skutečností kontaktovali otce zhotovitele, tento ale není s vámi ve smluvním vztahu a předpokládáme, že nemáte ani smlouvu mezi původním zhotovitelem a novým dlužníkem / jeho otcem / o převzetí dluhu a uznání závazku z jeho strany v písemné formě, z níž by vyplývalo, že přebírá závazek svého syna - zhotovitele a že tento se zavazuje i uhradit v určité lhůtě a že vy jako občanské sdružení s tímto souhlasíte.

Podle ust. § 531 Obč. zákoníku platí:

"Převzetí dluhu

(1) Kdo se dohodne s dlužníkem, že přejímá jeho dluh, nastoupí jako dlužník na jeho místo, pokud k tomu dá věřitel souhlas. Souhlas věřitele lze dát buď původnímu dlužníkovi, nebo tomu, kdo dluh převzal.

(2) Kdo bez dohody s dlužníkem převezme dluh smlouvou s věřitelem, stane se dlužníkem vedle původního dlužníka.

(3) Smlouva o převzetí dluhu vyžaduje, aby byla uzavřena písemnou formou.

(4) Námitky, které má vůči věřiteli původní dlužník, může uplatnit i osoba, která dluh převzala. "

Z uvedeného důvodu pokud byste žalovali otce zhotovitele bez jeho písemného uznání závazku vůči vašemu obč. sdružení soud by váš návrh zamítl.

Vzhledem k uvedené doporučujeme podat trestní oznámení na policii nebo prokuratuře přímo vůči zhotoviteli (synovi) a to oznámení o podezření ze spáchání trestného činu podvodu.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace