Dobrý den, šla jsem s manželem před rokem a půl do insolvence, která nám byla schválena. Poté nás začala vyšetřovat kriminální policie, zda jsme se při braní půjček nedopustili nějakého trestného činu. Tak jsme vypovídali, na co se půjčky brali atd. Nyní mi volala paní z kriminálky, že se máme dostavit znovu, že v jednom případě jsme se dopustili trestného činu. Chtěla bych se zeptat, z čeho nás mohou obvinit, když banky, u kterých jsme si brali půjčky, vždy měli podklady?
Dobrý den, dle ust. § 211 Trestního zákoníku je úvěrovým podvodem trestný čin, kdy: (1) Kdo při sjednávání úvěrové smlouvy nebo při čerpání úvěru uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti. (2) Stejně bude potrestán, kdo bez souhlasu věřitele, v nikoli malém rozsahu, použije prostředky získané účelovým úvěrem na jiný než určený účel. Trestní řízení může běžet nezávisle na insolvenčním řízení, tudíž je možné proti Vám zahájit trestní stíhání. S ohledem na velmi malé množství informací, které jsou potřebné k tomu, aby se dalo posoudit, zda bylo trestní řízení zahájeno oprávněně či nikoliv, doporučuji obrátit se na advokáta ve Vašem okolí, který s Vámi věc probere, vyžádá si potřebné dokumenty, případně na základě převzetí obhajoby Vás zastoupí při výslechu apod.
Dobrý den, dne 23.9.2024 budu mít veřejné zasedání o rozhodnutí do výkonu trestu za podvod, splátky splácím dle svých možností, jsem na dávkách, mám tři malé děti . Manžel je nezaměstnaný. Mám podmínku a chybí mi doplatit ještě skoro 30.000,- Kč. Co to pro mě znamená, půjdu do výkonu trestu?
Dobrý den, rozhodnutí o osvědčení se v podmínce se koná na základě veřejného zasedání, což je víceméně obligatorní postup, pokud odsouzený dostal tzv. podmíněný trest odnětí svobody se stanovením zkušební doby.
§ 330 trestní řádu stanoví:
(1) O tom, zda se podmíněně odsouzený osvědčil, zruší se uložené přiměřené omezení nebo přiměřená povinnost anebo výchovné opatření, ponechá se podmíněné odsouzení v platnosti nebo se trest vykoná, rozhodne předseda senátu na návrh odsouzeného, státního zástupce nebo i bez takového návrhu ve veřejném zasedání;
V rámci veřejného zasedání se tedy bude rozhodovat, zda se odsouzená osoba nedopustila další trestné činnosti, zda uhradila škodu, zda žila řádným životem apod.
I přestože by osoba zavdala příčinu, že tomuto tak nebylo, není automaticky rozhodováno o přeměně podmínky na trest nepodmíněný. Zde ale bude záležet na individuálním posouzení daného případu a Vaší osoby (zda jste již byla ve výkonu trestu, zda i přestože máte škodu nesplacenou, jste ji doposud hradila dle svých sil a možností, zda je možné například ještě navýšit zkušební dobu, která může být až 5letá apod.).
O tom však musí rozhodnout soudce. Pokud máte obavy, můžete se nechat zastoupit advokátem ve Vašem okolí.
Dobrý večer, chtěl by se zeptat, když mám více půjček, může mi být uložen trest odnětí svobody za nesplacení půjčky?
Dobrý den, nesplácení smluvního závazku - tedy půjčky u banky není trestným činem, a vymáhání dluhu ze strany banky se tak řeší v civilně-právní rovině.
Nyní Vás pravděpodobně banka vyzve k úhradě dluhu, dluh zesplatní, následně bude dluh vymáhat soudní cestou.
V okamžiku, co soud rozhodne, že musíte zaplatit dlužnou částku (kdy je možné se v rámci jednání dohodnout na splátkách apod.), a i přesto nebudete splácet, bude nařízena exekuce.
Nicméně i v rámci soudního sporu je možné uzavřít tzv. smír a se žalobcem se dohodnout na splácení závazky v určitých splátkách, přičemž obvykle se dle výše dluhu stanovuje splacení nejpozději do 3 let.
Trestní stíhání by dle českého práva připadalo v úvahu jedině za situace, kdyby Vám bylo prokázáno, že jste o své špatné ekonomické situaci věděl, věděl byste o tom, že nejste schopen od počátku dluh splácet, a i tak jste o půjčku / půjčky zažádal.
§ 211 Trestního zákoníku
Úvěrový podvod
(1) Kdo při sjednávání úvěrové smlouvy nebo při čerpání úvěru uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.
(2) Stejně bude potrestán, kdo bez souhlasu věřitele, v nikoli malém rozsahu, použije prostředky získané účelovým úvěrem na jiný než určený účel.
(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 a byl-li za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán.
(4) Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 větší škodu.
Trápi vás "Může mi být uložen trest odnětí svobody za nesplacení půjčky?" a chcete pomoci?
Dobrý den, Vzal jsem si podnikatelský úvěr ale nemám na zaplacení a už naběhli nějaký úroky vzala to do ruk i advokátní kancelář můžu jít za to do vězení?. Děkuji za odpověď předem
Dobrý den,
pokud nejste schopen splácet podnikatelský úvěr, samo o sobě to není důvodem pro jakýkoliv trestní postih - za nesplácení dluhu tedy vězení nehrozí. Trestní postih by mohl nastat, pokud byste úvěr sjednal podvodem, tedy kdybyste například zamlčel důležité informace, poskytl nepravdivé údaje o své finanční situaci nebo záměrně předstíral platební schopnost, přestože jste věděl, že nebudete schopen splácet. Pak by věřitel mohl případně podat trestní oznámení pro podezření z podvodu, ale běžné nesplácení dluhu není trestný čin.
Advokátní kancelář pověřená věřitelem může podniknout kroky k vymáhání dluhu, například v podobě exekuce nebo soudního řízení. Úvěrová smlouva obvykle zahrnuje úrok z prodlení a smluvní pokuty, které mohou velmi rychle zvyšovat celkovou dlužnou částku, pokud dluh zůstává nesplacen. Vzhledem k tomu, že věřitel pověřil advokátní kancelář, je více než pravděpodobné, že po Vás budou chtít jak úhradu dluhu, tak i náklady za právní zastoupení a další poplatky. Ignorování výzev od advokátní kanceláře nebo soudu by mohlo vést až k exekučnímu řízení.
Doporučuji proto co nejdříve kontaktovat přímo advokátní kancelář nebo věřitele a pokusit se o dohodu na splátkovém kalendáři nebo jiném způsobu úhrady dluhu. Je případně možné požádat soud o oddlužení - pokud byste splňoval podmínky insolvenčního zákona, což Vám může pomoci s úpravou splátek a řešením celé situace.
Dobrý den, jsem ve vážné situaci, vzala jsem si půjčku a nemám na splacení. Jsem na mateřské dovolené a měla jsem vyhazov z bytu, a právě proto jsem nemohla platit půjčku. Mám dluh přes 28.000,- Kč. Mohu být odsouzena a půjdu do vazby, když jsem ještě nikdy nebyla trestána?
Dobrý den, nesplácení smluvního závazku - tedy půjčky u banky není trestným činem, a vymáhání dluhu ze strany banky se tak řeší v civilně-právní rovině. Nyní Vás pravděpodobně banka vyzve k úhradě dluhu, dluh zesplatní, následně bude dluh vymáhat soudní cestou.
V okamžiku, co soud rozhodne, že musíte zaplatit dlužnou částku (kdy je možné se v rámci jednání dohodnout na splátkách apod.), a i přesto nebudete splácet, bude nařízena exekuce.
Nicméně i v rámci soudního sporu je možné uzavřít tzv. smír a se žalobcem se dohodnout na splácení závazky v určitých splátkách, přičemž obvykle se dle výše dluhu stanovuje splacení nejpozději do 3 let.
Trestní stíhání by dle českého práva připadalo v úvahu jedině za situace, kdyby Vám bylo prokázáno, že jste o své špatné ekonomické situaci věděla, věděla byste o tom, že nejste schopna od počátku dluh splácet, a i tak jste o půjčku / půjčky zažádala. Nicméně se domnívám, že pokud jste do opuštění nemovitosti řádně splácela, není možné toto považovat za úvěrový podvod.
§ 211 Trestního zákoníku
Úvěrový podvod(1) Kdo při sjednávání úvěrové smlouvy nebo při čerpání úvěru uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.(2) Stejně bude potrestán, kdo bez souhlasu věřitele, v nikoli malém rozsahu, použije prostředky získané účelovým úvěrem na jiný než určený účel.(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 a byl-li za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán.(4) Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 větší škodu.
Pokud by však i přes to policejní orgán vůči Vám zahájil trestní stíhání, mám za to, že vůči Vám nejsou dány žádné vazební důvody, neboť tyto jsou taxativně vymezeny trestním řádem:
Vazba
Důvody vazby
Obviněný smí být vzat do vazby jen tehdy, jestliže z jeho jednání nebo dalších konkrétních skutečností vyplývá důvodná obava,
a) že uprchne nebo se bude skrývat, aby se tak trestnímu stíhání nebo trestu vyhnul, zejména nelze-li jeho totožnost hned zjistit, nemá-li stálé bydliště anebo hrozí-li mu vysoký trest,
b) že bude působit na dosud nevyslechnuté svědky nebo spoluobviněné nebo jinak mařit objasňování skutečností závažných pro trestní stíhání, nebo
c) že bude opakovat trestnou činnost, pro niž je stíhán, dokoná trestný čin, o který se pokusil, nebo vykoná trestný čin, který připravoval nebo kterým hrozil,
a dosud zjištěné skutečnosti nasvědčují tomu, že skutek, pro který bylo zahájeno trestní stíhání, byl spáchán, má všechny znaky trestného činu, jsou zřejmé důvody k podezření, že tento trestný čin spáchal obviněný, a s ohledem na osobu obviněného, povahu a závažnost trestného činu, pro který je stíhán, nelze v době rozhodování účelu vazby dosáhnout jiným opatřením, zejména uložením některého z předběžných opatření.
(1) Vzít do vazby lze toliko osobu, proti níž bylo zahájeno trestní stíhání. Rozhodnutí o vazbě musí být odůvodněno též skutkovými okolnostmi.
(2) Vzít do vazby nelze obviněného, který je stíhán pro úmyslný trestný čin, na který zákon stanoví trest odnětí svobody, jehož horní hranice nepřevyšuje dvě léta, nebo pro trestný čin spáchaný z nedbalosti, na který zákon stanoví trest odnětí svobody, jehož horní hranice nepřevyšuje tři léta.
............
Trápi vás "Může mi být uložen trest odnětí svobody za nesplacení půjčky?" a chcete pomoci?
Dobrý den, přítel si vzal úvěr, ale mezi tím nastoupil výkon trestu. Je to nebankovní půjčka. Chci se zeptat, zda je to trestný čin a finanční podvod? Když si bral úvěr, nevěděl, že vůbec má nástup do vykonu trestu.
Dobrý den, nesplácení smluvního závazku - tedy půjčky není trestným činem, a vymáhání dluhu se tak řeší v civilně-právní rovině. Nyní Vás pravděpodobně banka vyzve k úhradě dluhu, dluh zesplatní, následně bude dluh vymáhat soudní cestou.
Trestní stíhání by dle českého práva připadalo v úvahu jedině za situace, kdyby mu bylo prokázáno, že o své špatné ekonomické situaci věděl, věděl by o tom, že není schopen nebo nebude od dluh splácet, a i tak si o půjčku zažádal.
§ 211 Trestního zákoníku
Úvěrový podvod
(1) Kdo při sjednávání úvěrové smlouvy nebo při čerpání úvěru uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.(2) Stejně bude potrestán, kdo bez souhlasu věřitele, v nikoli malém rozsahu, použije prostředky získané účelovým úvěrem na jiný než určený účel.(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 a byl-li za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán.(4) Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 větší škodu.
Zde však bude připadat v úvahu posouzení policejního orgánu, zda skutečně uvěří verzi pána, že nevěděl o nástupu do výkonu trestu, pokud mu byl soudem v rámci konaného hlavního líčení vyhlášen odsuzující rozsudek, ve kterém mu byl uložen nepodmíněný trest odnětí svobody.
Trápi vás "Může mi být uložen trest odnětí svobody za nesplacení půjčky?" a chcete pomoci?
Dobrý den, vzala jsem si úvěr a dali mi ho. Ale můj invalidní důchod činí 6.500,- Kč. Nemohu to platit, jelikož bydlím na ubytovně. Mohou mě za to zavřít, když mám podmínku?
Dobrý den,
nesplácení smluvního závazku - tedy půjčky není trestným činem, a vymáhání dluhu se tak řeší v civilně-právní rovině. Nyní Vás pravděpodobně banka vyzve k úhradě dluhu, dluh zesplatní, následně bude dluh vymáhat soudní cestou.
Trestní stíhání by dle českého práva připadalo v úvahu jedině za situace, kdyby mu bylo prokázáno, že o své špatné ekonomické situaci věděl, věděl by o tom, že není schopen nebo nebude od dluh splácet, a i tak si o půjčku zažádal.
§ 211 Trestního zákoníku
Úvěrový podvod
(1) Kdo při sjednávání úvěrové smlouvy nebo při čerpání úvěru uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.(2) Stejně bude potrestán, kdo bez souhlasu věřitele, v nikoli malém rozsahu, použije prostředky získané účelovým úvěrem na jiný než určený účel.(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 a byl-li za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán.(4) Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 větší škodu.
Zde však bude též nutné případně posoudit, zda jste svou finanční situaci pravdivě uvedla společnosti, která Vám úvěr poskytla. Neboť tato má povinnost při poskytování půjčky zkoumat Vaší úvěruschopnost a pokud jste Váš příjem řádně uvedla, i jste jej doložila, bude společnost po podání žaloby pravděpodobně neúspěšná pro nedostatek zkoumání úvěruschopnosti.
Dobrý den, vzal jsem si asi 4-5 nebankovních půjček, kde jsem doložil všechny informace ohledně zaměstnání a mých iniciálů správně. Bohužel mi nebyla prodloužena smlouva a nebyl jsem schopen uhradit půjčky. Mohu jít za toto do vězení? Samozřejmě hledám práci novou, abych se domluvil na nějakém řešením.
Dobrý den, domnívám se, že toto skutečně není případ, kdy by osoba za nesplácení dluhů měla být souzena v trestním řízení, natož odsouzena do výkonu trestu odnětí svobody.
Nesplácení smluvního závazku - tedy půjčky - není trestným činem, a vymáhání dluhu se tak řeší v civilně-právní rovině. Nyní Vás pravděpodobně banka vyzve k úhradě dluhu, dluh zesplatní, následně bude dluh vymáhat soudní cestou.
Trestní stíhání by dle českého práva připadalo v úvahu jedině za situace, kdyby Vám bylo prokázáno, že jste o své špatné ekonomické situaci věděl/a, a to i o tom, že není ve Vašich silách dluh splácet.§ 211 Trestního zákoníku
Úvěrový podvod(1) Kdo při sjednávání úvěrové smlouvy nebo při čerpání úvěru uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.
Pokud však uvádíte, že o půjčky jste žádal v době, kdy jste byl schopen své závazky splácet, bude to skutečně řešením v rámci civilně právní roviny nikoliv trestněprávní.
Pro případné soudní řízení však doporučuji co nejdříve kontaktovat bankovní společnosti ohledně nějaké domluvy, aby poté případně soud měl důkaz o tom, že jste se snažil udělat maximum pro splacení v co nejrychlejší době.
Trápi vás "Může mi být uložen trest odnětí svobody za nesplacení půjčky?" a chcete pomoci?
Dobrý den, známý byl dva měsíce ve vazbě a před nástupem měl v bance nezaplacenou splátku úvěru, samozřejmě během těch dvou měsíců se to stupňovalo a teď už má předsoudní výzvu. Z vězení má podmínku, kterou nesmí porušit, chtěla jsem se zeptat, zda se toto soudní řízení vztahuje na porušení podmínky?
Dobrý den, domnívám se, že nesplacení půjčky nemá vliv na trestní řízení ohledně osvědčení se během zkušební doby, a to z následujících důvodů:
Nesplácení smluvního závazku - tedy půjčky - není trestným činem, a vymáhání dluhu se tak řeší v civilně-právní rovině.
S ohledem na to, že banka již zaslala předžalobní výzvu k dobrovolné úhradě zbytku dluhu, a současně za situace, že tento dluh známý neuhradí, bude dluh vymáhat soudní cestou.
Trestní stíhání a tím pádem i překlenutí do trestní roviny s ohledem na zkušební dobu podmíněného odsouzení by dle českého práva připadalo v úvahu jedině za situace, kdyby mu bylo prokázáno, že o své špatné ekonomické situaci věděl, a to i o tom, že není v jeho silách dluh splácet.
§ 211 Trestního zákoníku
Úvěrový podvod(1) Kdo při sjednávání úvěrové smlouvy nebo při čerpání úvěru uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.
Pokud však uvádíte, že o půjčky žádal v době, kdy byl schopen své závazky splácet, bude to skutečně řešením v rámci civilně právní roviny nikoliv trestněprávní. V rámci veřejného zasedání však může soud posuzovat poměry známého, kdy tato situace na něj může házet ne příliš věrohodný pohled.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu