Otázka

Může mi být uložen trest odnětí svobody za nesplacení půjčky?


Položit otázku
Otázka

Chtěl bych se zeptat, byl jsem v Česku v roce 2015, a vzal si tam půjčku. Neplatil jsem ji. Ke dni 12.2.2016 mi přišel dopis, že dlužná částka je 10 650 Kč, a byl tam i splátkový kalendář. Nic jsem neplatil, protože ještě studuji, a proto se ptám, jestli mě za to mohou zavřít do basy. Dluh se budu snažit po částkách platit, když se po dostudování, v roce 2017 zaměstnám. Myslíte že se to do té doby může nějak táhnout, a zavřou mě? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, samotné nesplnění peněžního závazku není trestným činem a nemůže Vám být proto uložen žádný trest ve smyslu trestního zákona. Uvedený závěr je odrazem znění čl. 17 Ústavy ČR, podle kterého, nikoho nemůže být zbaven svobody pouze pro neschopnost dostát smluvnímu závazku. I když Vám pro nesplacení půjčky nehrozí trestní stíhání, je pravděpodobné, že si Váš věřitel bude vymáhat splnění Vaší povinnosti soudní cestou a následně po nabytí vykonatelnosti soudního rozhodnutí, prostřednictvím soudního exekutora. V případě, že jste v současnosti platebně neschopný, doporučuji Vám, abyste se pokusili s věřitelem dohodnout na odložení splatnosti Vaší půjčky resp. na její splácení ve výši, kterou Vám dovolují nebo budou dovolovat Vaše majetkové poměry.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den. V rodině máme problém s naší matkou, která nabírá půjčky na svého postiženého manžela, který má invalidní důchod. Celá naše rodina se jí snaží domluvit av mnoha případech za ní i dorovnávat její dluhy za zdravotně pojištění a půjčené peníze, které nabrala od rodinných známých. Jelikož je manžel naší matky již v pokročilém věku, půjčky z jeho důchodu matka nebude moci splácet a matka se dostane do situace, kdy tyto půjčky budeme muset splácet my, její děti. Naše matka si nedá domluvit a tak jsme už přemýšleli, že vezmeme jednu půjčku na splacení dluhů, která se bude splácet, zatím s manželova důchodu. Matka s manželem žijí pouze z jeho důchodu a matka s částkou 400 eur, ktere dostanou není schopna platit už ani elektriku a ne k tomu ještě nějaké dluhy. Hodně peněz utrácí i na cigarety. Je možne naši matku zbavit svéprávnosti tak, aby nemohla chodit vybírat manželů důchod ani brát další půjčky? Musíme její finanční situaci vzít do vlastních rukou, protože jinak budeme v budoucnosti muset nést ještě větší následky její neuvážlivého řízení. Děkujeme za vaši radu.

Odpověď

Dobrý den, v zásadě lze zavazovat jiného pouze na základě smluvního zmocnění, zákonného zastoupení nebo rozhodnutí soudu (opatrovnictví). Pokud to není ani jeden z uvedených případů, nemůže Vaše matka platně uzavírat smlouvy o půjčce jménem svého manžela. Nemáte ani důvod se domnívat, že v případě neplacení závazků, budete tyto povinni hradit Vy, resp. Vaši příbuzní. Za splnění smluvní povinnosti odpovídá jen osoba, která se na ni zavázala a to jen svým majetkem. V řízení o omezení nebo zbavení způsobilosti k právním úkonům, Vám může soud jako navrhovateli uložit, abyste do přiměřené lhůty předložily lékařské vysvědčení o duševním stavu vyšetřovaného. Pokud se v této lhůtě nepředloží lékařské vysvědčení, soud zastaví řízení.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Prosím o radu. Mám 15000 úvěr, ale bohužel ze zdravotních důvodů jsem přestala pracovat a už ho neplatím asi 3-4 roky. Nechtějí se mnou dohodnout na splátkovém kalendáři. Může mi být uložen trest odnětí svobody? Jsem v zahraničí snažím se spořit a uhradit najednou větší částku.

09.07.2023
Odpověď

Dobrý den,

neplacení dluhu, či platební neschopnost není trestným činem. O trestný čin by se mohlo např. jednat, pokud byste uvedli věřitele v omyl v tom, že splňujete podmínky pro poskytnutí úvěru a vylákali tak od něj peníze. Samotné neplacení však není trestné. Vystavujete se však riziku soudního řízení a následně i exekuce, kde exekutor bude s největší pravděpodobností vymáhat kromě jistiny a smluvních úroků i úrok z prodlení a náklady soudního řízení. Doporučuji otevřeně komunikovat s bankou a platit, pokud se dá pravidelně.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Může mi byt uložen trest odnětí svobody pokud mám podmíněný trest z probační dohled a soudní příkaz k zaplacení dluhu vůči sociální pojišťovně splácím jako vládzem po 20EUR nebo po 100e jen ne každý měsíc ale pár splátek tam mám a nadále splácím probační dohled jsem neporušila?

17.12.2023
Odpověď

Dobrý den,

neplnění závazkových povinností, např. nesplácení dluhu, zda jeho splácení v minimální výšce nejsou trestným činem, a tudíž za ně nemůžete být trestně stíhán. Na druhé straně, pokud jde o soudem uloženou povinnost v trestním rozkazu či rozsudku, měli byste tuto povinnost splnit, protože na konci zkušební doby bude soud rozhodovat o tom, zda jste se osvědčily a tam bude zkoumat, zda jste splnili i povinnosti uložené soudem. Pokud si tuto povinnost nesplníte, mohlo by to mít pro Vás negativní důsledky v tom, že soud rozhodne, že jste se neosvědčily a trest provedete. Proto doporučuji odkomunikovať alespoň s pojišťovnou splátkový kalendář, aby viděli, že máte ochotu dluh zaplatit, ale Vám to nedovoluje situace. Dluh však doporučuji určitě doporučuji splatit, nejlépe co nejdříve.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den.
Chci si půjčit v zahraničí konkrétně v Anglii. Co se mi může stát pokud se poté přestěhoval z UK domů na SK a nebudu schopen dále splácet půjčku v Anglii. Mohu dostat exekuci nebo zákaz vstupu do dané země popřípadě uvěznění.
Děkuji.

09.07.2020
Odpověď

Dobrý den,

v Anglii funguje úplně jiný (angloamerický) právní systém. U nás například platí, že nikdo nemůže být zbaven osobní svobody pro neschopnost plnit závazek. Jiné by ale bylo, kdyby dlužník již v době vzniku závazku věděl, že plnit nebude. V takovém případě už by mohlo jít o trestný čin.

Každopádně pokud budete dlužníkem v Anglii, tak po Vašem přestěhování na Slovensku i nadále existují možnosti, jak dluh od Vás vymáhat. Upravují to předpisy mezinárodního práva soukromého a procesního.

Zákaz vstupu do země nebo odnětí svobody pouze pro neschopnost dodržet závazek ale nepředpokládám. Pro úplnost by ale bylo vhodné věc konzultovat is tamním právníkem.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
09.07.2020

Trápi vás "Může mi být uložen trest odnětí svobody za nesplacení půjčky?" a chcete pomoci?

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace