Otázka

Kolik je celkový dluh


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, mám usnesení od soudu o zaplacení částky 42333,06 s příslušenstvím. Je to celková částka kterou mám zaplatit? Nevím co znamená příslušenství. Děkuji 

28.02.2024
Odpověď

Dobrý den, 

Jestliže máte povinnost zaplatit dlužnou částku ve výši 42333,06 s příslušenstvím, pak to znamená, že 42333,06 Kč není výsledná částka a je nutné k ní připočítat právě ještě příslušenství dané pohledávky. Příslušenstvím pohledávky jsou myšleny úroky, úroky z prodlení, poplatek z prodlení a náklady spojené s uplatněním dané pohledávky (právě např. její vymáhání u soudu) dle ustanovení § 513 občanského zákoníku. Naopak, příslušenstvím pohledávky není smluvní pokuta.  

Co se týče úroků, pak pokud není stanovena výše úroků a mají být plněny, dlužník platí úroky ve výši určené právním předpisem. Pokud takový právní předpis chybí, platí dlužník obvyklé úroky požadované za úvěry poskytované bankami v místě jeho bydliště nebo sídla v době uzavření smlouvy. Ujednaná výše úroků se považuje za roční, a úroky se hradí v téže měně jako hlavní dluh (jistina). Úrok z prodlení a náklady spojené s uplatněním pohledávky jsou vymezeny v ustanovení § 1970 občanského zákoníku následovně – po dlužníkovi, který je v prodlení se splácením peněžitého dluhu, může věřitel, který řádně splnil své smluvní a zákonné povinnosti, požadovat zaplacení úroku z prodlení... Výši úroku z prodlení i uvedených nákladů stanoví vláda nařízením č. 351/2013 Sb., a odpovídá ročně výši repo sazby stanovené ČNB pro první den kalendářního pololetí, v němž došlo k prodlení, zvýšené o 8 procentních bodů. Jelikož nejsou zřejmé další podrobnosti případu, jako splatnost dluhu, nebo náklady na soudní řízení, není možné určit výslednou částku příslušenství k pohledávce, a tedy celkovou částku, kterou jste povinen zaplatit. Nicméně, pokud je vymáháno i s příslušenstvím, nejedná se pouze o částku dluhu uvedenou v usnesení. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace