Otázka

Kamarádka mi nevrátil peníze


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, V lednu mě kamarádka požádala o 2000 Kč údajně na nějaké výlohy. V té době byla těhotná a nejspíše neměla dost peněz, tak jsem se jí rozhodla půjčit. Říkala, že hned jak jí dorazí výplata, tak mi to vrátí. Což by měla podle ní trvat zhruba 2 týdny. Je polovina března a kamarádka mi peníze stále nedala. Pořád mě ubezpečovala, že peníze už poslala, že se muselo něco pokazit u banky, že by mi to přece vrátila apod. Ovšem teď se mi přestala ozývat, je mi jasné, že mi žádné peníze neposlala a nejspíš to ani nemá v plánu. Je nějak možné to po ní vymáhat? Když mám jako důkazy konverzaci v mobilu a doklad o tom, že jsem poslala peníze na její číslo účtu? Začínám z toho být zoufalá, jsem student a nemůžu si dovolit jen tak vyhodit 2 tisíce z okna. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den

30.03.2024
Odpověď

Dobrý den,  

dle Vašeho popisu se z právního hlediska jedná o smlouvu o zápůjčce. Pokud Vám kamarádka jakožto dlužník peníze doposud nevrátila a odmítá začít splácet, jedná se na její straně o bezdůvodné obohacení, které je samozřejmě vymahatelné a musí jej vrátit.  

Vzhledem ke skutečnosti, že ve smlouvě nebyl sjednán datum splatnosti, pak je třeba se řídit dle ustanovení § 2393 odst. 1 občanského zákoníku, dle kterého neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů. Je dobré, abyste poštou (nejlépe prostřednictvím doporučeného dopisu) zaslala kamarádce výpověď ze smlouvy o zápůjčce s výpovědní dobou 6 týdnů. Po této výpovědní době se zápůjčka stane splatnou a můžete ji po dlužníkovi vymáhat skrze předžalobní výzvu, následně pak návrhem na vydání platebního rozkazu u soudu. 

Pokud situace nelze vyřešit domluvou, ani jinou smírnou cestou, doporučuji se po uplynutí výpovědní doby 6 týdnů obrátit na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu. Platební rozkaz je typ soudního rozhodnutí, kdy je žalovanému uloženo, aby do 15 dnů zaplatil dlužnou částku spolu s úroky a náklady řízení, nebo aby se bránil podáním odporu. Podává se jako klasická žaloba u soudu, ale jeho výhodou je především to, že na rozdíl od klasického řízení trvá řízení výrazně kratší dobu. U soudu je pak nutné unést důkazní břemeno a prokázat existenci alespoň ústní (či konkludentní) smlouvy o zápůjčce obsahující alespoň nezbytné náležitosti, jako je označení osob nebo výška dluhu a datum. Jako důkaz pro soud bude sloužit doklad ohledně zaslání výpovědi smlouvy o zápůjčce, proto si ho uschovejte pro případ případného pozdějšího soudního řízení a dále můžete použít případný výpis z účtu, nebo konverzaci o zápůjčce dané částky.

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace