Otázka

Kamarádka mi nevrátil peníze


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, V lednu mě kamarádka požádala o 2000 Kč údajně na nějaké výlohy. V té době byla těhotná a nejspíše neměla dost peněz, tak jsem se jí rozhodla půjčit. Říkala, že hned jak jí dorazí výplata, tak mi to vrátí. Což by měla podle ní trvat zhruba 2 týdny. Je polovina března a kamarádka mi peníze stále nedala. Pořád mě ubezpečovala, že peníze už poslala, že se muselo něco pokazit u banky, že by mi to přece vrátila apod. Ovšem teď se mi přestala ozývat, je mi jasné, že mi žádné peníze neposlala a nejspíš to ani nemá v plánu. Je nějak možné to po ní vymáhat? Když mám jako důkazy konverzaci v mobilu a doklad o tom, že jsem poslala peníze na její číslo účtu? Začínám z toho být zoufalá, jsem student a nemůžu si dovolit jen tak vyhodit 2 tisíce z okna. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den

30.03.2024
Odpověď

Dobrý den,  

dle Vašeho popisu se z právního hlediska jedná o smlouvu o zápůjčce. Pokud Vám kamarádka jakožto dlužník peníze doposud nevrátila a odmítá začít splácet, jedná se na její straně o bezdůvodné obohacení, které je samozřejmě vymahatelné a musí jej vrátit.  

Vzhledem ke skutečnosti, že ve smlouvě nebyl sjednán datum splatnosti, pak je třeba se řídit dle ustanovení § 2393 odst. 1 občanského zákoníku, dle kterého neurčí-li smlouva, kdy má být zápůjčka vrácena, je splatnost závislá na vypovězení smlouvy. Není-li o výpovědi ujednáno nic jiného, je výpovědní doba šest týdnů. Je dobré, abyste poštou (nejlépe prostřednictvím doporučeného dopisu) zaslala kamarádce výpověď ze smlouvy o zápůjčce s výpovědní dobou 6 týdnů. Po této výpovědní době se zápůjčka stane splatnou a můžete ji po dlužníkovi vymáhat skrze předžalobní výzvu, následně pak návrhem na vydání platebního rozkazu u soudu. 

Pokud situace nelze vyřešit domluvou, ani jinou smírnou cestou, doporučuji se po uplynutí výpovědní doby 6 týdnů obrátit na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu. Platební rozkaz je typ soudního rozhodnutí, kdy je žalovanému uloženo, aby do 15 dnů zaplatil dlužnou částku spolu s úroky a náklady řízení, nebo aby se bránil podáním odporu. Podává se jako klasická žaloba u soudu, ale jeho výhodou je především to, že na rozdíl od klasického řízení trvá řízení výrazně kratší dobu. U soudu je pak nutné unést důkazní břemeno a prokázat existenci alespoň ústní (či konkludentní) smlouvy o zápůjčce obsahující alespoň nezbytné náležitosti, jako je označení osob nebo výška dluhu a datum. Jako důkaz pro soud bude sloužit doklad ohledně zaslání výpovědi smlouvy o zápůjčce, proto si ho uschovejte pro případ případného pozdějšího soudního řízení a dále můžete použít případný výpis z účtu, nebo konverzaci o zápůjčce dané částky.

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, kamarádka mi dluží peníze. Sepsanou dohodu nemáme, mám jen výpis z účtu a konverzaci v SMS. Kam se mám obrátit, aby jsem to od ní získala?

11.09.2024
Odpověď

Dobrý den, doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu.Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky.Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud a podat klasickou žalobu. 
Nicméně, pro úspěch ve věci je nutné mít důkazy k prokázání existence dluhu. Žalobu musíte opřít o relevantní důkazy, které oprávněnost Vašeho nároku potvrdí.  Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.

Nicméně za důkaz prokazující Vaše tvrzení je možné považovat i SMS konverzaci a výpis z účtu, pokud z tohoto je možné dovodit, že se jednalo o půjčku. 

Co se týče náležitostí při podání žaloby, odkazují na ustanovení Občanského soudního řádu:§ 79 OSŘ(1) Řízení se zahajuje na návrh. Návrh musí kromě obecných náležitostí (§ 42 odst. 4) obsahovat jméno, příjmení, bydliště účastníků, popřípadě rodná čísla nebo identifikační čísla účastníků (obchodní firmu nebo název a sídlo právnické osoby, identifikační číslo, označení státu a příslušné organizační složky státu, která za stát před soudem vystupuje), popřípadě též jejich zástupců, vylíčení rozhodujících skutečností, označení důkazů, jichž se navrhovatel dovolává, a musí být z něj patrno, čeho se navrhovatel domáhá.Pokud relevantní informace k podání žaloby mít nebudete, soud řízení zastaví nebo žalobu odmítne. 
 

11.09.2024
Podotázka

Dobrý den, loni v létě jsem půjčil kamarádce 125.000,- Kč, za čtyři měsíce vrátila 40.000,- Kč, ale potom najednou přestala splácet. V březnu a od té doby tedy mi tvrdí skoro každý den, že mi to vrátit, a to ani jednou neudělala. Vše mi napsala v Messenger. Co mám dělat, aby mi to už vrátila?

04.12.2024
Odpověď

Dobrý den, doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách.Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. Uznání dluhu musí splňovat zákonem stanovenou formu.Pokud uznání dluhu podepíše, můžete se při dalším nesplacení domáhat vymožení dlužné částky u soudu, přičemž nebude třeba, aby probíhalo dokazování ohledně prokázání dlužné částky. Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude nutné podat žalobu k soudu.
Nicméně, pro úspěch ve věci je nutné mít důkazy k prokázání existence dluhu. Žalobu musíte opřít o relevantní důkazy, které oprávněnost Vašeho nároku potvrdí.  Jako důkaz můžete v případě sporu použít dle ust. § 125 Občanského soudního řádu : všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci, zejména výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské nebo exekutorské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků. Pokud není způsob provedení důkazu předepsán, určí jej soud.

Ve Vašem případě připadá v úvahu jednak transakční historie, pokud tato částka byla půjčena na bankovní účet, a dále SMS konverzace, kde svůj dluh potvrzuje. Další oporu pro Vaše důkazní tvrzení shledávám v částečném splacení dlužné částky.

Co se týče náležitostí při podání žaloby, odkazují na ustanovení Občanského soudního řádu:§ 79 OSŘ(1) Řízení se zahajuje na návrh. Návrh musí kromě obecných náležitostí (§ 42 odst. 4) obsahovat jméno, příjmení, bydliště účastníků, popřípadě rodná čísla nebo identifikační čísla účastníků (obchodní firmu nebo název a sídlo právnické osoby, identifikační číslo, označení státu a příslušné organizační složky státu, která za stát před soudem vystupuje), popřípadě též jejich zástupců, vylíčení rozhodujících skutečností, označení důkazů, jichž se navrhovatel dovolává, a musí být z něj patrno, čeho se navrhovatel domáhá.

 

04.12.2024
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace