Otázka

Jak postupovat, pokud je padělán můj podpis na smlouvě o půjčce?


Položit otázku
Otázka

Zdravím. Manželka, se kterou jsem v rozvodovém řízení, vzala bez mého vědomí, před cca 3-mi lety úvěr z nebankovní společnosti i v mém jménu, přičemž můj podpis zfalšovala a bez mého vědomí prefotila můj ob. př., kopii kterého pak použila pro daný účel. Mě teď společnost požaduje zaplacení dluhu jako spoludlužníka. Jak se mám proti tomu bránit? Děkuji za každou radu. Hezký den.

Odpověď

Dobrý den, dotčená smlouva o půjčce je v důsledku zfalšování Vašeho podpisu neplatná, a to absolutně. Z uvedeného důvodu Vám proto doporučuji podat žalobu na neplatnost právního úkonu (smlouvy o půjčce). Z neplatného právního úkonu proto ani nemůže existovat nárok nebankovní společnosti, který vůči Vám vymáhá. Vaše manželka se tedy bezdůvodně obohatila a to s následky, které mohou mít trestněprávní povahu. Podle § 220 trestního zákona, se trestného činu Podvodu dopustí ten, kdo na škodu cizího majetku sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl nebo využije něčího omylu, a způsobí tak na cizím majetku malou škodu. Na zvážení Vám proto dávám i možnost podání trestního oznámení.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, Vám přeji, chtěl bych se informovat o tom, zda někdo může na mě vzít úvěr bez mého podpisu, ale tato osoba mi vyfotila občanský průkaz a zdravotní průkaz! Prosím Vás velmi pěkně o čím dříve odpověď protože možná, že jde o trestný čin, předem Vám velmi děkuji s pozdravem.

08.09.2023
Odpověď

Dobrý den,

obdobné situace se ve společnosti stávají. Podle všeho by takové jednání mohlo naplňovat znaky trestného činu podvodu podle § 221 trestního zákona:

Kdo na škodu cizího majetku sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl nebo využije něčího omylu, a způsobí tak na cizím majetku malou škodu, bude potrestán odnětím svobody až na dva roky.

Doporučuji Vám čím dříve podat trestní oznámení. Stejně pokud proti Vám vznese někdo nárok na vrácení úvěrové částky, pak se doporučuji bránit námitkou, že úvěr jste si nevzali Vy, že nejde o Váš podpis a navrhnout prohlášení smlouvy za neplatnou.

Doporučuji kontaktovat advokáta ve Vašem okolí a poradit se o dalším postupu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, když rodiče přepsali rodinný dům synovi a nevěstě, a mají ještě dvě děti. Ale máma zůstala duševní nemocná a oni využili situaci a dali jí podepsat papíry, ale ona nevěděla co podepisuje, a otec to také podepsal. Dá se stým něco dělat? Děkuji.

19.11.2023
Odpověď

Dobrý den,

jestliže osoba v době pořizování (podpisu) právního úkonu trpěla takovou duševní chorobou, která by odůvodňovala její omezení nebo zbavení způsobilosti k právním úkonům, je podle ustanovení § 38 odst. 2 občanského zákoníku takový právní úkon neplatný. Osoba, která trpí duševní poruchou, která by odůvodňovala její omezení nemůže dělat platně právní úkony, ačkoli soudem zatím nebyla na způsobilosti omezena. Je možné proto soudní cestou domáhat určení neplatnosti tohoto právního úkonu. Úspěch v řízení dosáhnete však pouze tehdy, pokud se Vám podaří prokázat, že opravdu trpěla v čase dělání úkonu touto duševní chorobou. Postupuje se v těchto případech tak, že ji třeba v řízení předložit lékařské zprávy z období, kdy byl tento právní úkon učiněn a prostřednictvím soudního znalce posoudit, zda osoba v době podpisu smlouvy byla schopna posoudit následky svého jednání. Pokud znalec uvede, že v době podpisu smlouvy trpěla touto chorobou soud podle ustanovení § 38 OZ posoudí tuto smlouvu jako neplatnou.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, podala jsem žalobu na neplatnost právního úkonu, protože jsem zjistila, že byl padělán můj podpis na úvěrové smlouvě (předpokládám manželem) nebankovní společnosti a čím jsem se stala spoludlžníčkou. Na jednání byla žaloba zamítnuta z důvodu, že je nutná účast všech účastníků smlouvy, tj i mého už nyní bývalého manžela. Je takový postup správný? Žádala jsem také o provedení písmoznaleckého posudku, který by prokázal, že podpis není můj, protože nemám k dispozici originál smlouvy a společnost mi ji odmítla vydat. K rozsudku jsem podala odvolání. Děkuji za Vaši odpověď, s pozdravem.

05.03.2021
Odpověď

Dobrý den přeji,

po bližším seznámení se s Vaší otázkou si dovoluji uvést, že podle mého názoru soud postupoval správně, protože když podáváte žalobu na neplatnost právního úkonu, žalovaní by měly být i manžel ai nebankovní společnost. Doporučujeme proto podat žalobu ještě jednou a označit jako žalovaných i manžela ai nebankovní společnost. Jako důkaz můžete navrhnout provést znalecký posudek. Jelikož jste však podali odvolání, je třeba vyčkat na rozhodnutí krajského soudu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace