Otázka

Exekuce na auto na úvěr


Položit otázku
Otázka

Můj obchodní partner ma pohledávku v bance kvůli překročení a nejsou hrazeny dluhu na kreditní kartě cca 4 000 EUR. Otázka: může v případě exekuce sáhnout exekutor na auto, které je vedeno sice na naši společnou firmu, ale používám ho jen já? Auto je na úvěr u UNI Credit Leasing SRO. Já splátky platím.

Odpověď

Dobrý den.

Exekuční řízení je postup soudního exekutora a účastníků řízení při nuceném výkonu práva přiznaného exekučním titulem. Exekutor musí jednat v souladu s Exekučním pořádek a je oprávněn sáhnout pouze na majetek povinného, tj majetek ve vlastnictví Vašeho společníka za účelem uspokojení pohledávky oprávněné osoby.

Obchodní podíl ve společnosti

Platná právní úprava vztahující se na všechny typy obchodních společností vymezuje v § 61 odst. 1 Obchodního zákoníku podíl jako míru účasti společníka na čistém obchodním jmění společnosti.

Čistým obchodním jměním je obchodní majetek společnosti po odečtení závazků vzniklých podnikateli v souvislosti s podnikáním (§ 6 odst. 3 OBZ). Obchodním majetkem se pro účely obchodního zákoníku rozumí souhrn majetkových hodnot, tj věcí, pohledávek, jiných práv a penězi ocenitelných jiných hodnot, které patří společnosti a slouží nebo jsou určeny k podnikání.

Obchodní zákoník v § 114 obchodní podíl definuje jako souhrn zodpovědnosti a jim odpovídající účast společníka na společnosti. Jako souhrn práv a povinností je obchodní podíl způsobilý být samostatným předmětem právních vztahů.

Předmětem právních vztahů však mohou být i jednotlivé majetkové práva, které tvoří součást obchodního podílu, a to za předpokladu, že jsou samostatně převoditelné (např. Právo na vyplacení vypořádacího podílu, právo na vyplacení podílu zisku apod.).

Z občanskoprávní definice věcí a práv (§ 118 až 121 občanského zákoníku) vyplývá, že obchodní podíl není věcí, ale jinou majetkovou hodnotou. Jde o majetkovou hodnotu, která je obchodovatelná a ocenitelná v penězích.

Každý společník má jeden obchodní podíl. Ani v případě, kdy společník v souvislosti se zvyšováním základního kapitálu přebírá závazek na nový vklad, mu nevzniká nový obchodní podíl. Stejně jako při převzetí nového vkladu společník nemá dva vklady, ale dochází ke změně výšky jeho původního vkladu, společník nevlastní ani dva podíly, ale zvětšuje se jeho původní obchodní podíl.

Jeden obchodní podíl může patřit více osobám. Svá práva z tohoto obchodního podílu mohou tyto osoby vykonávat jen prostřednictvím společného zástupce a na splácení vkladu jsou zavázáni společně a nerozdílně.

Zástavní právo na obchodní podíl

Ve smyslu § 117a Obchodního zákoníku na obchodní podíl lze zřídit zástavní právo.

Vznik zástavního práva na obchodní podíl je podmíněn splněním zákonem stanovených podmínek, kterými ve smyslu Obchodního zákoníku jsou:


a) způsobilost obchodního podílu být předmětem zástavního práva,

b) souhlas valné hromady se zřízením zástavního práva na obchodní podíl ve smyslu společenské smlouvy,

c) splnění dalších podmínek, které určuje společenská smlouva,

d) uzavření zástavní smlouvy, která musí mít písemnou formu,

e) zápis zástavního práva do obchodního rejstříku.

Kromě zvláštních podmínek vyplývajících z příslušných ustanovení Obchodního zákoníku třeba samozřejmě splnit i obecné podmínky stanovené občanským zákoníkem, kterými jsou:

a) existence platné pohledávky, kterou lze zajistit zástavním právem,

b) způsobilost předmětu zástavního práva (pod kterou je třeba rozumět již zmíněnou způsobilost obchodního podílu být předmětem zástavního práva),

c) existence právní skutečnosti, se kterou zákon spojuje vznik zástavního práva.

Exekuce na obchodní podíl

Ve smyslu § 113b exekučního řádu exekucí lze postihnout i obchodní podíl v obchodní společnosti.

Exekutor však neprovádí, nerealizovatelné obchodní podíl, ale svými exekučnoprávnymi úkony dosahuje zánik povinného ve společnosti a vznik nároku povinného na vypořádací podíl (pokud mu nevznikl jiný nárok, například na podíl na likvidačním zůstatku), který se stává pohledávkou a ta se stává předmětem exekuce.

Exekutor pověřený provedením exekuce


a) vyrozumí oprávněného, povinného a obchodní společnost, ve které je povinen společníkem, o zahájení exekuce postižením obchodního podílu. Důsledkem tohoto vyrozumění je to, že povinný již nesmí disponovat obchodním podílem, tj zejména převádět ho a zřídit k němu zástavní právo.

b) přikáže obchodní společnost i, aby po vydání příkazu k zahájení výkonu exekuce postižením obchodního podílu už nevyplatila vypořádací podíl nebo podíl na likvidačním zůstatku povinnému,

c) zakáže obchodní společnosti, aby po vydání příkazu k zahájení exekuce udělila souhlas k převodu obchodního podílu, pokud je takový souhlas nutný.

Vyrozumění o zahájení výkonu exekuce exekutor doručí oprávněnému, povinnému a obchodní společnosti. Po uplynutí lhůty k podání námitek nebo po právní moci usnesení, kterým se námitky zamítly, exekutor vydá exekuční příkaz. Exekuční příkaz se doručí oprávněnému, povinnému a obchodní společnosti do vlastních rukou.

Doručením exekučního příkazu zaniká účast povinného v obchodní společnosti a pokud to stanoví Obchodní zákoník (§ 88 odst. 1, § 93 odst. 2, 148 odst. 3), obchodní společnost se tím ruší.

Ve smyslu § 88 odst. 1 písm. g) obchodního zákoníku platí, že s výjimkou případů uvedených v § 68 se veřejného obchodní společnost zrušuje doručením exekučního příkazu na podíl společníka.

Ve smyslu § 148 odst. 3 obchodního zákoníku platí, že pokud nejde o společnost s jediným společníkem a pokud společenská smlouva nepřipouští převod obchodního podílu nebo se na převod obchodního podílu vyžaduje souhlas valné hromady, má doručení exekučního příkazu společnosti na obchodní podíl společníka stejné účinky jako zrušení jeho účasti ve společnosti soudem.

Zánik účasti povinného ve společnosti znamená, že mu vzniká nárok na vypořádací podíl, který je vlastním předmětem této exekuce.

Exekuce obchodního podílu se neprovádí prodejem obchodního podílu na dražbě.

Obchodní společnost je povinna peněžní prostředky odpovídající vyrovnacímu podílu poukázat zpravidla oprávněnému, a to v rozsahu vymáhané pohledávky a jejího příslušenství, pokud se oprávněný s exekutorem písemně nedohodl jinak. Hodnota vypořádacího podílu se stanoví podle Obchodního zákoníku.

Pokud doručením exekučního příkazu účast povinného v obchodní společnosti podle zvláštního předpisu nezaniká (porovnej § 148 odst. 3 OBZ), na exekuci obchodního podílu se přiměřeně použijí ustanovení o exekuci prodejem movitých věcí.

závěrem

Exekutor v případě exekuce vůči Vašemu společníkovi může rozhodnout provést exekuci obchodního podílu Vašeho společníka ve vaší společné společnosti. V tomto případě nemůže sáhnout na majetek, který je ve vlastnictví Vaší společné společnosti, ale vydáním exekučního příkazu zanikne účast Vašeho společníka ve společnosti a vznikne mu nárok na vyrovnávací podíl, který společnost bude povinna vyplatit oprávněnému a ne povinnému.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobry den. Chtěl bych se zeptat: mam moznost výhodné kupit auto. Prodávající má ale upozornil, že ho nebude mozne momentalne přepsat na mé jméno, nakolik mě "exekutor". Pokud bych takové auto koupil-kupní smlouvy, PZP uzavřeny na mé jméno, mohl by mi do budoucna toto vozidlo (prodávající exekutor) zabavit? Dakujem za odpoved

15.01.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud má prodávající exekuci, pak má zákaz prodávat své movité i nemovité věci. Proto prodej takové věci by byl neplatný a vy byste přišli o peníze.

Je možné se však dohodnout exekutorem na odkoupení vozidla, avšak kupní cenu určí exekutor a nikoli prodávající.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Před 4 lety jsme s manželem koupili ojeté auto, no, protože máme exekuce tak jsme ho napsali na rodinného přítele. Po 4 letech nyní přišel v doprovodu svého právníka a policie, že on je vlastník auta a máme mu ho vydat. Jediný doklad, který máme tak je kupní smlouva, která není ověřena notářem. Co můžeme udělat, aby nám tento naše auto nevzal, když nemá žádné právo? Děkuji.

04.05.2021
Odpověď

Dobrý den. Pokud by došlo k soudnímu řízení budete muset prokázat to, co tvrdíte. Budete muset prokázat, že jste auto kupovali Vy, ze svých finančních prostředků. Kupní smlouva pokud je napsána na Vás je dostatečný doklad prokazující to, že Vy jste auto koupili a zaplatili kupní cenu. Kupní smlouva na koupi auta však může být i ústní a tudíž budete také muset prokázat, že jste s Vaším rodinným přátelům neuzavřeli ústní kupní smlouvu na prodej auta. On zas bude muset prokázat, že Vám vyplatil kupní cenu za auto, pokud by trval na tom, že je skutečným majitelem auta. Doporučuji zajistit svědky, kteří mohou potvrdit to, co tvrdíte. Pomůže i doklad o pojištění vozidla na koho je vystaven, kdo skutečnosti pojistku platí a kdo av jaké míře vozidlo užívá. Doporučuji objednat si konzultaci u advokáta, který Vám po posouzení všech sktuočností přesněji odpoví.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, já bych se chtěl zeptat, že pokud moje společnost koupila auto na splátky přes společnost *****. V mé společnosti jsem byl já jediný společník a jednatel a po nějakém období změnila společníka a jako jednatel v ní už nefigurují. Může společnost ode mě (jako fyzická osoba, která již s firmou nemá žádné vazby) vymáhat splátky za auto? Děkuji za odpověď.

17.04.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud bylo auto koupeno na Vaši firmu / společnost, nemá právo od Vás vymáhat splátky ani tato společnost a ani vaše bývalá firma. Jde tu o závazek mezi společností, která prodala auto a "vaší" bývalou firmou. Měli byste si prohlédnout i to, zda jste se ve smlouvě nezavázaly i jako fyzická osoba. Pokud ne, pak se vás to už netýká.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat. Prodal jsem auto. Byla provedena kupní prodejní smlouva pouze napsána mnou a podepsána oběma i mnou i kupujícím. Při přepisu jsem zjistil, že auto je zablokované. je na něm exekuci. Kupující mi nechce auto vrátit, i když mu chci zaplatit plnou částku kolik mi zaplatil. Poslal jsem mu i doporučené odstoupení i tak mi auto nechce vrátit jak mohu postupovat. Děkuji.

16.03.2020
Odpověď

Dobrý den,

jelikož na MV je vedena exekuce, dopravní inspektorát přepis MV nepovolí.

Uvádíme také, že podle ust. § 61d / exek. pořádku na nakládání s majetkem po doručení vyrozumění o zahájení výkonu exekuce je nutný předchozí písemný souhlas soudního exekutora, tedy Vy jste měli žádat soudního exekutora o souhlas s prodejem MV ještě před podepsáním kupní smlouvy.

V otázce uvádíte, že chcete odstoupit od kupní smlouvy. Podle ust. § 48 Obč. zákoníku platí, že "od smlouvy může účastník odstoupit, jen pokud je to v tomto nebo jiném zákoně stanoveno nebo účastníky dohodnuto. Odstoupením od smlouvy se smlouva od počátku ruší, není-li právním předpisem stanoveno nebo účastníky dohodnuto jinak."

V ust. Obč. zákoníku o kupní smlouvě není uveden případ resp. okolnost, která by umožňovala odstoupení od kupní smlouvy ze strany prodávajícího, navíc předpokládáme, že v kupní smlouvě možnost odstúúeniaod kupní smlouvy nemáte sjednanou.

Možností by bylo jen písemné oznámení kupujícímu podle ust. § 61d / exek. pořádku, že nárok oprávněného v exek. řízení může být uspokojen v exekuci i prodejem tohoto MV a to aniž by musel takovému právnímu úkonu oprávněn v exek. řízení odporovat podle ust. § 42a odst. 3 a 4 občanského zákoníku . Pokud kupující nemá doklad o zaplacení PZP, policista může sebrat registrační tabulku ve smyslu ust. § 72 zákona o silničním provozu a navíc v případě používání dálnic nese zodpovědnost za jízdu MV bez dálniční známky.

Pokud byste chtěli přepis MV realizovat, je nezbytné, abyste kontaktovali soudního exekutora a uhradili dlužnou částku podle exek. titulu. Soudní exekutor následně vydá pokyn k odblokování MV z exekuce a může být proveden přepis MV.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
16.03.2020

Trápi vás "Exekuce na auto na úvěr" a chcete pomoci?

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace