Dobrý den, prosím Vás o radu. Manželka má dluh vůči operátorovi ještě za svobodna, který pouze před rokem postoupil k jiné společnosti a zároveň byla započata i exekuce, ale před více než 11-letech, o čem jsme se dozvěděli až teď. Během těchto letech jsme neobdrželi žádný dopis jinak bychom už jednali a dluh by už byl vyrovnaný, pouze až nyní i to jen usnesení o vystoupení operátora a vstupu jiné strany. Manželka během těchto let řádně pracovala na smlouvu a také pobírala mateřskou. Čili exekuce ani na plat nebyla provedena. Nevěděli jsme ani kolik manželka dluží i to jsme si vyžádaly spisy ze soudu. Ptám se, jestli tam neplatí námitka promlčení. Za odpověď děkuji.
Dobrý den. Až donedávna (do 31.03.2017) platila taková úprava, že exekuční řízení nebylo v zásadě časově omezené. Nebylo proto vyloučeno, aby byla exekuce vedena i 11 let.
Pokud jde o promlčení, tak promlčecí doby se přerušuje během exekučního řízení. Jinak řečeno, během exekuce neběží promlčecí doba. Proto pokud během exekuce neplynula promlčecí doba, zřejmě ani nedošlo k promlčení exekučně uplatněného nároku.
Přišla mi exekuce, která byla z roku 1999. Posledni komunikace z mé strany byla v roce 2001. Vzhledem k tomu, že je to už velmi dlouhou dobu, já si uz nepamatam o co vlastně jde. Chci se zeptat jestli je tato ex. Promlčení a jak mam postupovat v případě, že je promlčená dakujem.
Dobrý den. Exekuční řízení není časově nijak ohraničené, a proto se exekuce jako taková nemohla "Promlčené". Doporučuji vám, abyste co nejdříve kontaktovali příslušného soudního exekutora a celou věc s ním konzultovali, abyste se vyhnuli jakýmkoli komplikace.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
po jakém čase je exekuce a platební rozkaz promlčen a nedá se vymáhat.
Dobrý den, platební rozkaz se promlčí, jestliže se nepodá na exekuci po 10 letech.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěla bych se informovat ohledně úroků z prodlení za dluh na nájemném. Přítel mě exekuci za nájemné, o níž se dozvěděl v lednu tohoto roku, kdy mu exekutor začal stahovat neprioritní pohledávku z platu a na personálním mu dali dopis od exekutora, za exekuci z 09/2013. Dluh na nájmu je 1950 eur, ale vypočetli mu úrok z prodlení ve výši 9600 eur. Prý 0, 5 promile denně z dlužné částky. Chci se zeptat, je to normální tak vysoký úrok? Ještě i exekuční náklady se vyšplhaly na 3000 eur. Je možné, že úrok z prodlení je 5-násobně vyšší než jistina? Za odpověď Vám předem velice děkuji.
Dobrý den,
pro posouzení věci bychom potřebovali vidět všechny doklady, které máte k dispozici / platební rozkaz, rozsudek, vyrozumění o zahájení exekuce /.
Doporučujeme dát podívat doklady advokátovi, aby ve věci podal návrh na zastavení exekuce.
Podle ust. § 44 exekučního řádu platí (citujeme) účinného od 1.1.2013:
"Soud posoudí žádost o udělení pověření k provedení exekuce, návrh na provedení exekuce a exekuční titul; pokud jde o exekuční řízení prováděny na podkladě rozhodnutí vykonatelného podle § 26 zákona č. 231/1999 Sb. O státní podpoře ve znění pozdějších předpisů, exekuční titul se nepřezkoumává. Pokud soud neshledá rozpor žádosti o udělení pověření k provedení exekuce nebo návrhu na provedení exekuce nebo exekučního titulu se zákonem, do 15 dnů od doručení žádosti písemně pověří exekutora, aby provedl exekuci, tato lhůta neplatí, pokud jde o exekuční titul podle § 41 odst. 2 písm. c) ad) . zjistí-li soud rozpor žádosti nebo návrhu nebo exekučního titulu se zákonem, žádost o udělení pověření k provedení exekuce usnesením zamítne. Proti tomuto rozhodnutí je přípustné odvolání. "
Úrok vovýške 0,5% z dlužné částky za každý den prodlení je nezákonný.
Doporučujeme kontaktovat advokáta za účelem prozkoumání dokladů a podání návrhu na zastavení exekuce.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Chci se informovat. Exe řízení za Nájemné. Dluh na nájemném je 1942,87, které se vyplatilo. 2,5 promile denně úrok z prodlení, který je 9699,78 / ročně to vychází asi 82%. Obec proti nájemci. Je to v Soulada se zákonem? Prý roční úrok z prodlení po únoru 2013 muze být 5. 5% ročně. Je možné ty úroky nějak zrušit nebe snížil na částku stanovenou zákonem?
Dobrý den,
pro přesnější zodpovězení otázky bychom potřebovali Vidět doklady a podklady, na základě kterého í provádení exekuce, kdy nabyl Právní moci a vykonatelnost exekučních ý titul / plat. rozkaz, rozsudek /, kdy byl podán návrh na provedení exekuce.
Obecně podle ust. § 53 exekučního řádu platí, že soud návrh na provedení exekuce zamítá, POkud (kromě jiných)
a) zjistí rozpor návrhu nebe exekučního titulu s tímto zákonem,
b) jsou zde důvody, pro které by exekuce musela být zastavena, nebe vydání pověření k provedení exekuce vzniknou důvodů k zastavení exekučního řízení kromě zpětvzetí návrhu na provedení exekuce,
d) se navrhuje provedení exekuce na základě exekučního titulu, který byl vydán v řízení, ve kterém se uplatňoval nárok ze směnky, a vyšlo najevo, že vymáhaný nárok vznikl v souvislosti se spotřebitelskou smlouvou a nebylo přihlédnutím k nepřijatelně smluvních podmínky, omezení nebo nepřípustnost použití směnky nebo rozpor s dobrými mravy a tato okolnost má vliv na vymáhaný nárok,
e) byl exekuční titul vydaný v řízení, v němž nebylo možné Namito nebe prozkoumávat nepřijatelné smluvních podmínky, a existence nepřijatelné podmínky má vliv na vymáhaný nárok, který vznikl v souvislosti se spotřebitelskou smlouvou,
g) se návrhem uplatňuje nárok na opakující se příslušenství pohledávky a návrh je podán po třech letech od nabytí vykonatelnosti exekučního titulu, a to aniž by byl povinen ke splnění pohledávky vyzvána v posledních třech měsících před podáním návrhu na provedení exekuce, nebe aniž by s povinným byla uzavřena dohoda o postup splnění pohledávky přiznané exekuční titulem v průběhu tří let od nabytí vykonatelnosti exekučního titulu, nebe
h) se navrhuje provedení exekuce na základě exekučního titulu, kterým je notářský zápis, která nesplňuje zákonné náležitosti nebe Závazek v ní obsazeno odporuje zákonu nebe je v rozporu s dobrými mravy.
Doporučujeme kontaktovat advokáta za úcelem posouzeny Vašich dokladů ve věci a podání návrhu na soud.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Exekuce a promlčení" a chcete pomoci?
Existuje preklúzna doba u pohledávek, na které jsou vydány platební rozkazy, ale exekuce se nezačala. (Jsou již promlčeno?).
Dobrý den, podle ustanovení § 110 odst. 1 první věty občanského zákoníku Pokud bylo právo přiznáno pravomocným rozhodnutím soudu nebo jiného orgánu, promlčuje se za deset let ode dne, kdy mělo být podle rozhodnutí plněno.
Ve smyslu ustanovení § 61b odst. 3 exekučního řádu Pokud jde o splnění povinnosti zaplatit peněžitou pohledávku a oprávněný podá návrh na provedení exekuce více než tři roky od nabytí vykonatelnosti exekučního titulu, nelze provést exekuci k vydobytí příslušenství pohledávky přiznané exekučním titulem; to neplatí, jestliže oprávněný k návrhu na provedení exekuce přiloží dohodu o postupném splnění pohledávky přiznané exekučním titulem uzavřenou s povinným během tří let od nabytí vykonatelnosti exekučního titulu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, jak postupovat v případě, že banka blokuje celý účet dva roky po ukončení exekuce a dva roky si stahuje poplatek za správu exekuce na účtu ve výši 10 e měsíčně. Komora exekutorů celý případ prověřila a oznámila nám, že exekuce byla ukončena a ukončení bylo oznámeno bance v lednu 2016. Děkuji.
Dobrý večer,
na Vaši otázku odpovídáme následovně:
Pokud je exekuce ukončena, doporučujeme osobní návštěvu banky a účet zrušit na základě písemné žádosti, kterou sepíšete v bance. Současně požádejte o vrácení poplatku za dotčené období 10 € měsíčně, protože banka na předmětný poplatek nemá právní nárok. Doporučujeme samozřejmě s sebou vzít příslušné doklady týkající se exekuce.
Pokud by nedošlo k nápravě a vrácení poplatků doporučujeme podat stížnost prostřednictvím bankovního ombudsmana - adresa a postup je zde: http://www.bankovyombudsman.sk/ . Pokud byste nepochodili ani na základě podnětu podaného u bankovního ombudsmana, pak doporučujeme podat stížnost na Vaši banku prostřednictvím Národní banky Slovenska.
Budeme rádi, pokud nám dáte vědět, jak jste dopadly.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, je tato exekuce promlčena? 28. 12. 1999 podal oprávněni návrh na provedení exekuce. Na základě tohoto návrhu a vykonavatelnými exekučního titulu vydaného Městským soudem, ze dna 18. 2. 1998 bylo rozhodnuto, že jsem povinen zaplatit. Dna 21. 05. 2018 mi přišlo předvolání k exekutorovi. Vztahuje se na to 10 letá promlčecí doba?
Dobrý den,
na Vaši otázku předkládáme odpověď, přičemž jsme vzali v úvahu i další informace o věřiteli.
1. / Pokud jste přesvědčen, že jste dluh oprávněného v exekučním řízení vyrovnali, je možné zjistit provedení úhrady buď cestou banky nebo České pošty, jen vzhledem k datum úhrady nevíme zaručit, zda tyto údaje budou mít k dispozici. Případně požádejte přímo oprávněného, jak jste ho uvedli v doplňkové informaci, aby prohlédl své doklady s tím, že došlo k úhradě, případně ať exekutor požádá o předmětnou informaci.
2. / Pokud se jedná o úroky, je třeba vycházet z plat. rozkazu resp. rozsudku okresního soudu. Pokud k úhradě nedošlo, úroky se počítají podle soudního rozhodnutí až do dne úhrady. Náklady řízení v exek. řízení Vám musí prokázat exekutor.
3. / Promlčecí lhůta bohužel je 10 let a to od pravomocného. rozhodnutí soudu k podání návrhu na výkon exekuce. Takže exekuce promlčena není.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Můj syn mě exekuci na účtu za nějaké pojištění, které podepsal u kamaráda v restauraci u piva, když měl 20 let. Teď mě 36. Pojistka se samozřejmě nikdy neplatila. Jak a kde může uplatnit námitku promlčení? Tuto exekuci mě na účtu více než 6 let. Proto si nechává měsíční mzdu vyplácet zaměstnavatelem na účet družky. Za řadu velmi děkuji.
Dobrý den,
pokud je na majetek Vašeho syna již vedena exekuce, pak muselo proběhnout i soudní řízení, kde bylo možné vznést případné námitky promlčení. Exekuci bylo možné začít do 10 let od právní moci rozhodnutí, kterým soud věřiteli přiznal nárok na vyplacení dluhu. V současnosti v úvahu přichází možnost podat návrh na zastavení exekuce, z některého z důvodů uvedených v zákona o exekuční činnosti.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Exekuce a promlčení" a chcete pomoci?
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda mohou vyžadovat poplatek za exekuci po 15 letech. Myslím, že by měla být na to nějaká určitá promlčena doba. Neboť nevím, jestli to mám uhradit. Nechci žádné problémy se zákonem. Ale nechápu, že si na to nezmínili dříve. Respektive jsem o tom ani nevěděla, že mám nějaký dluh. Můžeme mi poradit. Děkuji.
Dobrý den,
na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:
1. / Podle ust. § 100 Obč. zákoníku "právo se promlčí, jestliže nebylo vykonáno v době v tomto zákoně stanovené ( § 101 až 110 ). K promlčení soud přihlédne jen k námitce dlužníka. Pokud se dlužník promlčení dovolá, nelze promlčené právo věřiteli přiznat." Obecná promlčecí lhůta je tři roky.
2. / Nepíšete v otázce kdo od Vás požaduje uhradit nějaké poplatky / soud, exekutor, oprávněn v exek. řízení a pod, ale pohledávku vůči Vám si měli uplatnit v příslušném řízení.
3. / Ve věci doporučujeme vznést písemnou formou námitku promlčení.
Podle ust. § 110 Obč. zákoníku platí:
"Pokud bylo právo přiznáno pravomocným rozhodnutím soudu nebo jiného orgánu, promlčuje se za deset let ode dne, kdy mělo být podle rozhodnutí plněno. Jestliže právo dlužník písemně uznáno co do důvodu i výše, promlčuje se za deset let ode dne, kdy k uznání došlo ; pokud byla však v uznání uvedena lhůta k plnění, běží promlčecí doba od uplynutí této lhůty. "
§ 583 Obč. zákoníku: Neuplatnění práva
K zániku práva proto, že nebylo ve stanovené době uplatněno, dochází jen v případech uvedených v zákoně. Na zánik soud přihlédne, i když to dlužník nenamítne. "
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěla bych Vás velmi pěkně poprosit o stanovisko k následujícímu problému ohledně promlčecí doby. Uhradila jsem exekuci za svou kamarádku (byla jsem uvedena jako dlužník zadruhé při čerpání jejího úvěru). Celou částku jsem uhradila cca před 3 lety v plné výši. "Kamarádka" se dodnes nemá k tomu, aby mi dlužnou částku postupně vrátila. Dokdy je možné vymáhat soudní cestou vrácení od kamarádky? Je tam nějaká promlčecí doba nebo v těchto případech neexistuje promlčení? Je správný postup: poslat kamarádce doporučené "pokus o smír" a pokud nezareaguje, tak podat návrh na soud? Nebo jaký postup zvolit, abych si vymohla zpět své peníze, které jsem za ni zaplatila?
Dobrý den,
pokud jste byli spoludlužníkům, pak jde o solidární závazek, při kterém platí, že pokud není výslovně dohodnuto jinak, jsou podíly na dluhu stejné. Podle § 511 odst. 3 občanského zákoníku
Pokud dlužník v rozsahu uplatněného nároku dluh sám splnil, je oprávněn požadovat náhradu od ostatních podle jejich podílů. Pokud nemůže některý z dlužníků svůj podíl splnit, rozvrhne se tento podíl stejným dílem na všech ostatních.
Pokud jste celý dluh splnili sama, pak máte nárok od druhého dlužníka žádat polovinu. Promlčecí doba se počítá od momentu vyplacení dluhu, přičemž v tomto případě by se jednalo o bezdůvodné obohacení, při kterém je promlčecí doba jen 2 roky a ne 3. Pokud byste uplatnili nárok u soudu a dlužník by namítl promlčení, soud by žalobu zamítl a vy byste byli povinná hradit soudní výlohy a případně i náklady právního zastoupení protistraně.
Samozřejmě, můžete se pokusit dohodnout a může Vám peníze vrátit i dobrovolně, avšak podávat žalobu promlčení dluhu je riskantní.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, přeji! Mám následující otázku: Pokud mám na svém jménu pár exekuci a všechny jsou také zapsány do listu vlastnictví mého rodinného domu, ale všechny exekuce jsou starší než 10 ročně, dají se promlčet? Děkuji, s pozdravem
Dobrý den, vzhledem k tomu, že exekuce již začaly nemohou být promlčené. Během výkonu exekuce, resp. průběhu exekučního řízení promlčecí doba neběží.
Nicméně je tu možnost zastavení exekuce exekutorem podle § 61n odst. 1 písm. d) exekučního řádu jestliže: "při exekuci vedené na majetek fyzické osoby se do pěti let od zahájení exekuce nebo od posledního Zabavení majetku nepodařilo zjistit majetek nebo příjmy, které by mohly být postiženy exekucí a které by stačily aspoň na úhradu nákladů exekutora," .
Avšak ve Vašem případě je třeba vzít v úvahu, že exekutor už Váš majetek zná.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Jsem zoufalá a velmi prosím o pomoc. V roce 2005 byl otec dlužník na pojišťovně. Přišel exekutor a žádal peníze. Otec spolu s ním šli na zdravotní pojišťovnu a tam se dohodli tak, že otec dlužné zdravotní zaplatí na pojišťovnu a exekutorovi zaplatí náklady. Zaplatil mu na tehdejší peníze 5000 korun a také zdravotní. Vyrovnal. Mysleli jsme, že je to tak uhrazeny. Od roku 2005 s námi více exekutor nejednal. Nyní v únoru zablokoval otci účet na částku téměř 2000 korun. Otec je důchodce a moje máma mě vážné zdravotní problémy je nezaměstnaná a je těsně před důchodem. Na účet mu chodil pouze důchod, z něhož oba žili. Zůstaly bez jakéhokoliv příjmu. Je toto vůbec normální, že se exekutor ozve po téměř 14 letech a bez listu rovnou zablokuje jediný příjem? Nevztahuje se na to promlčecí doba pokud tam nějaký dluh zůstal, o kterém jsme neměli ani ponětí. Velmi prosím o radu.
Dobrý den, na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:
1. / Pokud Vašemu otci byl zablokován bankovní účet, mělo mu být doručeno i vyrozumění o zahájení exekuce, kde musí být uvedeno, čeho se exekuce týká.
Pokud byl zablokován účet, na který Vašemu otci je zasílán důchod, pak třeba kontaktovat soudního exekutora prohlášení podle ust. § 104 odst. 2 exek. řádu (citujeme):
"Pokud má povinný zasílanou mzdu nebo jiné příjmy na účet v bance, exekuci odepsáním z účtu v bance nepodléhají ani prostředky do výše částky, která se podle zákona nesmí být sražena povinnému z měsíční mzdy nebo z jiných příjmů, a to od okamžiku, kdy tato skutečnost byla bance oznámena. povinný na žádost banky sdělí výši této částky. Pokud exekutor nesouhlasí s výškou částky, kterou uvedl povinný, pro banku je rozhodující částka, kterou označil exekutor. "
Předmětné tiskopis prohlášení podle § 104 odst. 2 exek. pořádku má mít k dispozici banka případně soudní exekutor na své stránce, které po potvrzení soudním exekutorem předložíte v bance a budou uvolněny prostředky měsíčně v tam uvedené částce. Jelikož Váš otec je důchodce, nesmí se mu srazit měsíčně částka 205,07 €, a na vyživovanou osobu - Vaše máma - ve výši 102,54 € měsíčně.
Příslušná částka, která musí Vašemu otci zůstat si můžete vypočítat podle tzv. exekuční kalkulačky, kterou pod tímto slovním spojením najdete na internetu.
K samotné exekuci se vyjádřit neumíme, protože nepíšete čeho se jedná, kdo je oprávněn v exekučním řízení a zda samotná pohledávka není promlčena.
Případně napište do podotázek o co se v exekučním řízení jedná.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Exekuce a promlčení" a chcete pomoci?
Dobrý den, měl jsem exekuci v roce 2012, dluh jsem splatil a byl jsem v tom, že to je celé vybavené, teď jsem si chtěl konsolidovat úvěr a oznámili mi, že prý mám stále vedenou exekuci na mé jméno. Zjistil jsem, že mám ještě dluh na exekučních nákladech 129,98 €. Od poslední zaplacené splátky mě nikdo nekontaktoval, není proto tato položka již náhodou promlčena? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
ve věci doporučujeme písemně kontaktovat soudního exekutora a požádat ho o výmaz z centrálního registru exekucí.
Podle ust. § 211a / exekučního řádu platí, že "jestliže byla exekuce pravomocně zastavena nebo ukončena jinak než zastavením, exekutor vymaže z rejstříku všechny údaje týkající se vedené exekuce."
Pokud ze strany exekutora Vám bude oznámeno, že dlužíte ještě předmětnou částku 129,98 €, tato částka promlčena není i kdyby se jednalo o exek. řízení z uvedeného data roku 2012 a bude třeba ji uhradit.
Následně po úhradě z Vaší strany bude exekutor povinen uskutečnit výmaz z centrálního registru exekucí.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, nevím co mám dělat, prosím Vás o pomoc. Tento týden, jsem chtěl požádat o spotřební úvěr, kde mi řekli, že mám v rejstříku nějakou novou exekuci, byly tak ochotný a řekli mi číslo Ex a jméno Exekutora. Zavolal jsem mu a požádal pravděpodobně koncipientku, která to zvedla, aby mi vysvětlila o co jde. Řekla mi, že se jedna o exekuci z roku 1999, a že jsem si převzal potvrzení v roce 2000. (t. J. 19 let), když jsem se zeptal o co jde konkrétně a na částku, řekla mi, že poštovní banka, a že teď to mě nějaký holding a částka neuvěřitelných 74. 000. -EUR skoro jsem z infarktu. S manželkou jsme nikdy neměli účet v post. Bance ani já osobně a ani nemám žádné relevantní podklady k této exekuci, o níž jsem ani netušil, nakolik jsme řádně splatili hypotéku po 20 letech v bance, a taky předešlý spotřeb. Úvěr v PSS. Volal jsem pak znovu na exekuční úřad a vysvětlil jim, že to musí být nějaký omyl (mohl v tedy někdo zneužít můj OP nebo podobně.) A vyžádal jsem si všechny údaje o té exekuci. Nato mi volala koncipientka z Ex úřadu, že tam je nějaká změna, a že ta částka bude mnohem nižší. Dnes mi přišel e-mail od p. Exekutora kde se píše, cituji. : Na základě Vaší žádosti zasílám finanční přehled exekučního řízení. Zůstatek (už nerostoucích úroku z prodlení) je 1. 024, 80EUR. Konec citátu. Takže znovu jsem se nedozvěděl odkdy a kdo je oprávněn a vůbec, že o jakou exekuci se jedna. Prosím poraďte mi jak mám reagovat, já nejsem si ničeho vědom, je to 20 let stará věc, za kterou mě nikdy nikdo nekontaktoval, mám trv.pobyt na slovensku, mám přes 20let bank. Účty na slovensku min.V 3 bankách. Vlastním nemovitost a nikdy mě nikdo nekontaktoval ani písemně ani jsem neměl blokaci na účtu nebo něco podobně. Děkuji za Vás čas, s pozdravem RV
Dobrý den,
z otázky usuzujeme, že soudní exekutor zná Vaši adresu jako případného povinného, proto je jeho povinností s vámi komunikovat písemně.
Není Vaší povinností hradit dluh, o kterém nemáte žádnou vědomost ani písemné doklady, abyste tento uhradili na základě telefonického rozhovoru.
Jelikož se jedná o starou exekuci, doporučujeme navštívit informační centrum okresního soudu podle místa Vašeho trvalého bydliště a zjistit zda bylo vydáno pověření k provedení exekuce a můžete nahlédnout do spisu, a zároveň zjistit u soudu, zda byl ve věci vydán nějaký platební rozkaz nebo rozsudek, tedy existenci samotného exekučního titulu na základě kterého je vedeno exekuční řízení.
Stejně na stránce centrálního registru exekuci /www.cre.sk/ můžete zjistit zda je vůči Vám vedeno exekuční řízení.
V případě potřeby nás kontaktujte, abychom se mohli vyjádřit i k podkladům k exekuci.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den,. Dna 24. 4 2008 byl vydán platební rozkaz na zaplacení pohledávky mně jako oprávněné osobě. Návrh na provedení exekuce byl dán 11. 12. 2013 je to EX96 / 2014. Povinná dostala vyrozumění o zahájení výkonu exekuce 7. 2. 2019 a to od jiného exekutora. Vyrozumění vypsal ale nezaujal Judr Kotrlá a je ze dna 28. 2. 2014. Toto dostala povinná od paní exekutorka Dobrodenkovej 7. 2. 2019. Jak se dá tento nesmysl zastavit? Aby toho nebylo mělo je tam i chybně napsané jméno povinna se píše s Y av vyrozumění je její jméno napsání I. Paní exekutorka je ochotna komunikovat pouze EMAL, nedá se jí zavolat, abych celou věc vysvětlila, chci to celé zastavit. Děkuji za odpověď. Irena.
Dobrý den,
podle informace zjištěné na stránce MS SR pan JUDr. Kotrla byl odvolán z funkce soudního exekutora na jeho vlastní žádost. Nástupcem uvedeného exekutora se stala JUDr. Dobrodenková.
Chyba v použití yi je pouze pravopisnou chybou.
Ke komunikaci se soudním exekutorem uvádíme, že platí ust. § 15 odst. 4 exek. pořádku:
"(4) Exekutor je povinen zajistit, aby byl exekutorský úřad veřejně přístupný i bez předchozího oznámení každý pracovní den alespoň pět hodin, z toho vždy mezi 13. a 15. hodinou, a alespoň v jeden pracovní den i mezi 15. a 16. hodinou. Úřední hodiny a jejich změnu exekutor zveřejňuje na své úřední desce a neprodleně oznamuje komoře, která je zveřejňuje na svém webovém sídle. Během úředních hodin je exekutor povinen zajistit, aby v exekutorském úřadě byla přítomna osoba, která je oprávněna sepisovat ústní podání a přijímat věci nebo peníze složené účastníkům řízení do úschovy nebo za účelem splnění závazku. Exekutor je povinen zřídit v sídle exekutorského úřadu podatelnu; podatelna musí být veřejně přístupná každý pracovní den v týdnu v obvyklých úředních hodinách. Osobní doručení písemnosti podatelna na požádání vždy písemně potvrdí. "
Vaše námitky k celé věci je třeba exekutorovi oznámit písemně, ne telefonicky; soudní exekutor nejedná na základě telef. oznámení.
Chcete-li exekuci zastavit (v otázce neuvádíte důvod), je třeba podat návrh na zastavení exekučního řízení, jen pak zohlednit že budete muset uhradit náklady exekučního řízení.
Podle § 199C exekučního řádu platí:
"(1) Jestliže se exekuce ukončila z jiného důvodu než pro vydobytí nebo splnění vymáhaného nároku povinným a jde o důvod, který lze oprávněnému přičítat, nebo z důvodu, pro který náleží exekutorovi vydat vyrozumění o zastavení exekuce, platí náklady podle § 198 odst. 2 oprávněný. Pokud jde o exekuci na vymožení pohledávky na výživném pro nezletilé dítě, platí náklady exekuce zastavené podle § 61n odst. 1 písm. d) soud. "
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chci se zeptat došel mi papír o zahájení výkonu exekuce dna 5. 11. 2019 z roku 13. 10. 2008 soudní rozkaz byl vydán 28. 10. 2009 na adrese trvalého pobytu nebydlím 14 je možné, že exekutor začal po 10 letech vymáhat pohledávku, není promlčecí doba děkuji za brzkou odpověď.
Dobrý den,
podle ust. § 110 Obč. zákoníku platí:
"(1) Bylo-li právo přiznáno pravomocným rozhodnutím soudu nebo jiného orgánu, promlčuje se za deset let ode dne, kdy mělo být podle rozhodnutí plněno. Jestliže právo dlužník písemně uznáno co do důvodu i výše, promlčuje se za deset let ode dne, kdy k uznání došlo; byla-li však v uznání uvedena lhůta k plnění, běží promlčecí doba od uplynutí této lhůty. "
Pokud vycházíme z textu otázky, usuzujeme následující: Vyrozumění o zahájení výkonu exekuce Vám bylo doručeno dne 5.11.2019. Uvádíte, že platební rozkaz byl vydán 28.10.2009; tady je podstatné to, kdy nabyl právní moci a vykonatelnost, tedy určitě právoplatnost a vykonatelnost nenabyl v ten samý den, jako byl vydán, ale nejčasnější po 15 dnech, tedy po 13.11.2009.
Na vyrozumění o zahájení výkonu exekuce by to mělo být uvedeno kdy platební rozkaz nabyl právní moci a pak 10 letá promlčecí doba neuplynula / např. : 13.11.2009 plus 10 let a pak promlčecí doba neuplynula /.
Nevíme o jakou věc se jedná, ale pokud jde o nebankovní společnost, doporučujeme kontaktovat advokáta, aby posoudil i samotný exekuční titul - platební rozkaz. V případě potřeby resp. zájmu nás kontaktujte.
T. j. : Podstatné zda není pohledávka promlčena to, kdy nabyl právní moci a vykonatelnost platební rozkaz a kdy byl podán návrh na provedení exekuce, ne kdy Vám bylo doručeno vyrozumění o zahájení exekuce.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Exekuce a promlčení" a chcete pomoci?
Dobrý den, prosím Vás, je tato exekuce promlčena?
Dna 19. 9. 2019 přišla mé máminy (která zesnulá 29. 9. 2018) Výzva-Předvolání na úhradu exekuce, který vydal okresní soud v Martině ze dna 27. 10. 2000. Nejsem si vědoma, že by maminka kdykoli dostala výzvu na tuto exekuci a věřím, že toto je první výzva, která jí přišla. Zajímá mě, jestli to je promlčené, protože rozhodnutí je z roku 2000. Také tato exekuce nebyla předmětem dědictví, které proběhlo ještě v roce 2018. Je to proto v tomto případě napadnutelné? Předem Vám velmi děkuji za radu. S pozdravem Andrea.
Dobrý den, na Vaši otázku uvádíme následující odpověď:
V otázce uvádíte, že máma zemřela v r. 29.9.2018, výzva resp. předvolání / zřejmě vyrozumění o zahájení výkonu exekuce / bylo vydáno v roce 2000.
Podstatné ve Vámi uvedeném případě je to, kdy nabyl právní moci a vykonatelnost exekuční titul, který je předmětem exekučního řízení a kdy byl podán návrh na provedení exekuce. Obecná promlčecí doba je 10 let ode dne nabytí právní moci exekučního titulu / např. platebního rozkazu /, což by mělo vyplývat z listu resp. výzvy, vyrozumění, která Vám byla doručena dne 19.9.2019.
Z tohoto hlediska, že Vám až nyní byla zaslána výzva jako dědičce v exek. řízení, není podstatné a to z důvodu, že exek. řízení začalo ještě za života vaší mámy / rok 2000 /.
Poznamenáváme, že podle ust. § 470 Obč. zákoníku platí, že "dědic odpovídá do výše ceny nabytého dědictví za přiměřené náklady spojené s pohřbem zůstavitele a za zůstavitelovy dluhy, které na něj přešly zůstavitelovou smrtí. Pokud je více dědiců, odpovídají za náklady zůstavitelova pohřbu a za dluhy podle poměru toho, co z dědictví nabyli, k celému dědictví. "
Poznamenáváme, že dnem 1.1.2020 nabude účinnosti zákon č. 233/2019 Sb o ukončení některých exekučních řízení, který se týká exek. řízení zahájených před 1.4.2017.
Podle ust. § 2 cit. zákona stará exekuce se tímto zákonem zastavuje, jestliže / kromě jiných / povinen zanikl bez právního nástupce nebo dědické řízení po oprávněném nebo povinném bylo zastaveno z důvodu, že nezanechal žádný majetek nebo zanechal jen majetek nepatrné hodnoty.
Otázkou ve Vašem případě je hodnota majetku v dědickém řízení. Podle § 188 Civil. mimosporového pořádku platí, že pokud zůstavitel zanechal majetek nepatrné hodnoty nebo pokud majetek zůstavitele nedosahuje výšku přiměřených nákladů spojených s pohřbem zůstavitele, může jej soud vydat tomu, kdo se postaral o pohřeb, a řízení o dědictví zastavit.
Za majetek nepatrné hodnoty ve smyslu ustálené judikatury se považuje částka cca 1000 €.
V této souvislosti lze poukázat na názor Nejvyššího soudu ČSSR / Sborník I., r. 1974, str. 532 /: "Za dluhy zůstavitele neodpovídá ten, komu státní notářství vydalo nepatrný majetek zůstavitele podle ustanovení § 32 odst. 2 NP. "(Nyní § 188 Civil. Mimospor. - pozn. Autora). Ten, kdo se postaral o zůstavitelův pohřeb, není dědicem a nenabyl dědictví ve smyslu ustanovení § 470 OZ."
V otázce neuvádíte podrobnosti o dědictví v € a částce pohledávky v €, resp. čeho se týká, která je vymáhána soudním exekutorem, a jaká částka byla v exekučním řízení uhrazena dosud. Pokud jste tedy získali majetek nepatrné hodnoty, neodpovídají za dluhy zůstavitele - vaší matky. Pokud Vás bylo více dědiců a nejedná se o majetek nepatrné hodnoty, zodpovídáte za dluhy zůstavitele - Vaší matky podle poměru toho, co jste z dědictví nabyli v poměru k celkové ceně dědictví.
Doporučujeme krátkou konzultaci u advokáta.
Dobrý den, děkuji Vám velmi pěkně za odpověď. Velmi jste mi s tím pomohli, nakolik zákony jsou pro mě jako laika v některých případech nepochopitelné. Mám doplňující otázku, co se týče toho platebního rozkazu. Pokud mi přišel platební rozkaz před 1.4.2017, tak se zákon bude vztahovat na můj případ? Rozumím tomu správně? Za Vaši odpověď Vám předem děkuji.
Dobrý den,
citovaný zákon o ukončení některých exekučních řízení se na Vás vztahovat nebude a to z důvodu, že do 31.3.2017 nezačalo exekuční řízení, tj nebyl podán návrh na provedení exekuce.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, do účinnosti přišla novela co se týče exekuci. Ma jít o zrušení některých exekuci.
Chci se zeptat. Pokud mi advokátní kancelář v roce 2016 poslala výzvu před podáním žaloby, v témže roce i oznámení o podávání žaloby, v roce 2017 poslední pokus o smír av roce 2018 poslední výzvu před podáním návrhu na provedení exekuce, tak ta pohledávka co je od roku 2016 bude spadat do té novely o exekuci, nebo ne? Za Vaši odpověď Vám předem děkuji.
Dobrý den,
novela exekučního řádu se vztahuje pouze na ty exekuční řízení, které vyplývají ze samotného zákona.
Podle ust. § 1 zák. č. 233/2019 Sb. o ukončení některých exekučních řízení, který vstoupí v platnost dnem 1.1.2020, tento zákon upravuje postup ukončení exekučních řízení zahájených před 1. dubnem 2017 a vedených podle předpisů účinných do 31. března 2017.
Stará exekuce se uvedeným zákonem zastavuje, pokud kromě jiných uplynula rozhodná doba, kterou ve smyslu ust. § 3 cit. zákona je doba pěti let, která běží ode dne prvotního doručení pověření k provedení exekuce soudnímu exekutorovi.
Z výše uvedených zákonných ustanovení vyplývá, že citovaný zákon nebude vztahovat na Váš případ.
V otázce uvádíte, že ve Vámi uvedeném případě jste obdrželi pouze výzvu z advokátní kanceláře na úhradu dlužné částky; následně uvádíte, že v roce 2018 jste obdrželi výzvu před podáním návrhu na provedení exekuce, tedy ve věci existuje pravomocný rozsudek nebo platební rozkaz, případně jiný exekuční titul.
Pokud jde o soudní řízení a tedy zda vůbec byla podána nějaká žaloba k soudu zjistíte v informačním centru příslušného soudu podle místa Vašeho trvalého bydliště; pokud jde o exekuční řízení, stav můžete zjistit na stránce Centrálního registru exekuci.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Společnost, která převzala dluh od původní společnosti mi nabídla restrukturalizaci dluhu předtím než začne exekuční řízení a poslali mi restrukturalizační tabulku, ve které je, že pokud zaplatím 50% z částky, kterou dlužím, tak dluh bude vyrovnaný. Mohu tomu věřit, nebo je to zas nějaký jejich "tah", po kterém budou dále vymáhat peníze, i když zaplatím 50% částky, kterou dlužím?
Dobrý den,
z otázky usuzujeme, že jde o spotřebitelský spor a tudíž jste si od banky nebo nebankovní společnosti půjčili peníze, které jste nesplatili vůbec, resp. v ne celé výšce. Podstatné ve Vámi uvedeném případě je, kdy jste si půjčili, od koho, kolik jste uhradili celkem / jistina, úroky, poplatky), kdy jste uhradili poslední splátku a zda ve věci byl vydán platební rozkaz nebo rozsudek, kterým jste byli zavázán k úhradě dlužné částky s příslušenstvím.
Obecně platí tříletá promlčecí doba na vymáhání pohledávky (§ 101 Obč. Zákoníku).
Pro přesnější zodpovězení otázky bychom potřebovali vědět výše uvedené údaje.
Nepodepisujte vymáhačskej společnosti žádné uznání dluhu, žádnou dohodu o splátkách případně dohodu o srážkách ze mzdy, neboť je možné, že byste uznali promlčenou pohledávku. Jsme názoru, že společnost Vám "restrukturalizační tabulku" poslala z důvodu, že dluh je promlčen a tímto způsobem chce dosáhnout alespoň úhradu 50%.
Tj: Pokud od úhrady poslední splátky uplynuly více než tři roky a ve věci nebylo vydáno žádné soudní rozhodnutí (platební rozkaz, ani rozsudek), na nabídku reagujte tím způsobem, že jim sdělíte, že pohledávku považujete za promlčenou.
Poznamenáváme, že vymáhačským společnostem resp. nebankovním společnostem se věnujeme v mnoha našich odpovědích, které by pro vás mohly být nápomocné.
V případě potřeby nás kontaktujte.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Exekuce a promlčení" a chcete pomoci?
V únoru 2015 přišel papír, kde telekomunikační společnost pověřila externí inkasní společnost k vyřešení dluhu. V březnu 2015 mi přišlo Odstoupení od Smlouvy o poskytování veřejných služeb od telekomunikační společnosti. V září 2015 mi přišel od nich další dopis, kde bylo oznámení o postoupení pohledávky podle par. 524 a násl. Občanského zákoníku, kde mi bylo oznámeno, že postoupili pohledávku vůči mně "eseróčkách", která vymáhá pohledávky. V květnu 2016 mi přišla výzva před podáním žaloby od právního zástupce věřitele (té "eseróčkách"). V říjnu 2016 mi přišel další dopis od zástupce věřitele - sdělení o podávání žaloby. V únoru 2017 mi přišel poslední pokus o smír ped podáním žaloby k soudu. V srpen 2017 - návrh na vydání platebního rozkazu a v říjnu 2017 mi přišel p latobný rozkaz. A v prosinci 2018 mi přišla poslední výzva před podáním návrhu na provedení exekuce. V tomto roce mi začaly chodit e-maily ohledně zaplacení dluhu av říjnu tohoto roku mi přišla smska o možnosti uhradit dluh ve slevě. Od roku 2015 dosud jsem neuhradil nic, ani jsem s nimi nekomunikoval, protože jsem dosud netušil o tom, že mám nějaký dluh (dozvěděl jsem se o tom díky e-mailem, které mi začaly chodit začátkem ledna tohoto roku), protože mi až tento rok byly vydány všechny papíry týkající se tohoto. Můj rodinný příslušník už zaplatil 50% dlužné částky té "eseróčkách" z obavy, že kdyby se to nezaplatilo, začalo by exekuční řízení a poslal i žádost o potvrzení o ukončení závazku. A já se ptám, měl to tak nechat, neplatit nic a tím pádem by to bylo promlčeno? A pokud to už zaplatil, hrozí, že přijdou další papíry, kde bude, že mám ještě něco zaplatit? A pokud ano, tak jak mám potom postupovat?
Dobrý den,
z otázky vyplývá, že jste obdrželi platební rozkaz v 10/2017.
Doručena SMS s tím textem, že pokud uhradíte 50% z dlužné částky, bude se dluh podle platebního rozkazu považovat za uhrazen, je nedostatečná pro závěr, který by chtěl odesílatel SMS dosáhnout a pro Vaši právní jistotu, že věřitel nebude požadovat následně i úhradu zůstatku dlužné částky 50%.
Doporučujeme, abyste věřiteli oznámili, aby Vám písemně Dopor. listem poslal dohodu o odpuštění části dluhu s tím, že pokud uhradíte 50% bude dluh považovat za uhrazen v celosti. Be písemné dohody s věřitelem nic neuhradzujte.
Podle ust. § 574 Obč. zákoníku platí:
"(1) Věřitel se může s dlužníkem dohodnout, že se vzdává svého práva nebo že dluh promíjí; tato dohoda musí být uzavřena písemně.
(2) Dohoda, kterou se někdo vzdává práv, které mohou vzniknout až v budoucnu, je neplatná.
Zjistěte na stránce orsr.sk či vymáhačská společnost právně existuje. Dávejte pozor na to, abyste neuhradzovali žádné poplatky vymáhačskej společnosti, její tzv. způsobilé náklady a podobně; uhradit třeba jen částky, které vycházejí z platebního rozkazu a jen cestou banky nebo poštovní poukázkou a jen na základě zmíněné dohody podle § 574 Obč. zákoníku.
Pokud se ptáte, zda dluh není promlčen, uvádíme, že není, neboť podle ust. § 110 Obč. zákoníku platí 10letá promlčecí doba.
Pokud nebudete rozumět textu listu věřitele resp. tento by mohl vyvolat ne jednoznačný závěr, kontaktujte naši advokátní kancelář.
Zdravím Vás, prosím mám na Vás dotaz soud dal zaplatit 22 000 € do 3 dny dlužník ani jeho právník nereagují vyplacena částka měla byt do 19. 1. 2020, ale ani dodnes se nikdo neozval z druhé strany neodpovídají nepohybují tel atd jako prosím postupovat dál ? Děkuji.
Dobrý den,
ve věci je třeba nejprve kontaktovat přísl. okresní soud a na rozsudku nechat vyznačit doložku právní moci a vykonatelnosti. Tímto prakticky zjistíte, zda ve věci žalovaný nepodal odvolání případně odpor dle ust. Civil. soudního řádu.
Pokud budete mít vyznačenou doložku právní moci a vykonatelnosti, a žalovaného jste již vyzývali k úhradě dluhu podle soudního rozhodnutí, doporučujeme kontaktovat kteréhokoliv soudního exekutora, který Vám sepíše návrh na provedení exekuce. Návrh na provedení exekuce musí být ze zákona podán elektronicky.
Vzhledem k poměrně vysokou částku, zjistěte zda žalovaný není v konkurzu , případně zjistěte na stránce finstat.sk jeho finanční situaci.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, poprosila bych o pomoc v následující věci: Bylo mi doručeno vyrozumění o zastavení staré exekuce - výzva k úhradě nákladů staré exekuce 42e. Jedna se o exekuci z roku 2001. Vykonatelný exekuční titul na peněžité plnění - rozsudek ze dna 14. 11. 2000 a pověření ze dna 6. 2. 2001, soudnímu exekutorovi doručeno 16. 2. 2001. Při zahájení řízení jsem zaplatila poplatek 1000 korun , za které mi exekutor oznámil stav našeho účtu v bance. Od té doby se nedělo nic, žádná písemná komunikace ani aktivity exekutora. Chci se zeptat, zda tato doba už dávno není promlčená a zda mám nějakým způsobem tuto exekuci stopnout / nechci v tom dále pokračovat / nakolik se v této věci nic neudálo a zřejmě ani nestane, abych se v budoucnu vyhnula nějakým dalším poplatkům. Děkuji za radu. Anna.
Dobrý den,
podle ust. § 6 zákona ukončení některých exekučních kon ení platí, že při zastavení tzv. staré exekuce náklady exekutora snáší oprávněný, tedy budete muset uhradit 42 €.
Pokud ve vymáhání dlužné částky nechcete pokračovat, pak nemusíte, protože tzv. stará exekuce ve smyslu uvedeného usnesení byla zastavena.
Uvádíme současně, že promlčecí doba v době podání návrhu na soud, jak ani během nyní probíhajícího exekučního řízení neběží. Pokud byste si rozmysleli a tedy chtěli nadále vymáhat dlužnou částku podle exkučného titulu / rozsudek nebo platební rozkaz), ve smyslu ust. § 9 zákona o ukončení některých exekučních řízení budete moci podat nový návrh na exekuční řízení (citujeme):
"(1) Jestliže oprávněný po zastavení staré exekuce podle tohoto zákona podá znovu návrh na provedení exekuce, 8) k návrhu na provedení exekuce musí připojit exekuční titul, vyrozumění o zastavení staré exekuce nebo usnesení soudu, kterým určil, že došlo k zastavení staré exekuce podle § 8 odst. 2, nebo kterým soud zamítl námitky nebo kterým se námitky odmítli.
Závětí po smrti svého děda jsem zdědil dům může na dotyčnou věc sáhnout exekutor?
Dobrý den,
pokud je exekuce vedena vůči Vám a Vy nabudete majetek, tak exekutor může sáhnout i na majetek, který nabudete. Tedy v tomto případě by mohl např. zřídit exekuční zástavní právo na nemovitosti a tuto později i zpeněžit, pokud by se mu nepodařilo vymoci dluh např. srážkami, případně přikázáním pohledávky z účtu v bance, či jiným způsobem.
Trápi vás "Exekuce a promlčení" a chcete pomoci?
Dobrý den. 7. 5. 2020 mi bylo doručeno vyrozumění o zahájení výkonu exekuce na základě rozsudku vykonatelného 23. 10. 2014. Pověření k vykonání exekuce bylo vydáno 8. 4. 2020 okresním soudem. Exekuční řízení začalo 6. 2. 2015.
Chci se jen zeptat, jestli už tato exekuce není náhodou promlčena a pokud ano na koho se obrátit. Děkuji.
Dobrý den,
vycházejíce z popisu ve vaší otázce domnívám, že ve Vašem případě nedošlo k promlčení. Jednak důležité je to, kdy byl podán návrh na provedení exekuce - tzn. kdy se začala exekuce a jednak jde o to, že soudem přiznané pohledávky se promlčují až do 10 let.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, dostal jsem exekuci z roku 4.5.2006, který vydal okresní soud. Nejsem velmi na zákony, nevztahuje se na to, že to je stará exekuce. Děkuji za odpověď. R.
Dobrý den,
v otázce uvádíte, že jste dostali exekuci z 4.5.2006.
Z důvodu nejasnosti uvádíme následující odpověď:
Podle ust. § 110 Obč. zákoníku platí:
"(1) Bylo-li právo přiznáno pravomocným rozhodnutím soudu nebo jiného orgánu, promlčuje se za deset let ode dne, kdy mělo být podle rozhodnutí plněno. Jestliže právo dlužník písemně uznáno co do důvodu i výše, promlčuje se za deset let ode dne, kdy k uznání došlo; byla-li však v uznání uvedena lhůta k plnění, běží promlčecí doba od uplynutí této lhůty.
(2) Stejná promlčecí doba platí i pro jednotlivé splátky, na něž bylo plnění v rozhodnutí nebo v uznání práva rozloženo; promlčecí doba se u jednotlivých splátek počíná ode dne jejich splatnosti. Pokud se nesplněním některé ze splátek stanou splatnými celý dluh (§ 565), počne běžet desetiletá promlčecí doba od splatnosti nesplněné splátky.
(3) Úroky a opětující se plnění se promlčují ve třech letech; li však o práva pravomocně přiznaná nebo písemně uznaná, platí tato promlčecí doba, jen pokud jde o úroky a opětující se plnění, splatnost nastala po právní moci rozhodnutí nebo po uznání. "
Tj: Z uvedeného zák. ustanovení vyplývá, že pokud exekuční titul (např. platební rozkaz, rozsudek apod.) nabyly právní moci a vykonatelnost uvedeného dne 4.5.2006 a nyní jste obdrželi vyrozumění o zahájení exekuce, je nejprve pravděpodobné, že nárok věřitele / oprávněného v exek. řízení / je promlčen. Rozhodující pro posouzení je však to, kdy byl podán ze strany oprávněného návrh na provedení exekuce na soud.
Pro podrobnější zodpovězení otázky bychom potřebovali vědět podrobnosti o exek. titulu a datu podání návrhu na provedení exekuce.
Ptáte se, zda jde o starou exekuci podle nového zákona o ukončení některých exekučních řízení, poznamenáváme, že tento zákon se vztahuje na exekuční řízení zahájená před 1.4.2017, nevztahuje se na všechny exek. řízení / např. výživné, starou exekuci, ve které byl v posledních 18 měsících přede dnem, kdy se má stará exekuce podle cit. zákona zastavit, byl dosažen výtěžek spolu alespoň ve výši 15 eur, a jiné).

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu