Otázka

Exekuce a několik dlužníků


Položit otázku
Otázka

Dobrý den. Chci Vás poprosit o radu, jak se mohu bránit proti vyrozumění o způsobu exekuce. Můj bratr byl ručitelem při půjčce. Zemřel v roce 2004, byl svobodný, bezdětný, byl vlastníkem 1/8 rodičovského domu. Po jeho smrti 1/8 rodičovského domu zdědila jeho matka. Ta zemřela v roce 2006. Rodičovský dům, který je ve velmi dobrém stavu, jeho hodnota je cca 25 000 EUR, jsme zdědili jako zbývající 2 děti se sestrou každý v 1/2. Začali mi chodit dopisy ze soudu a od exekutora, že jsem jako 1 ze 6 povinných zaplatit pohledávku, úrok a náklady exekuce ve výši cca 1000 EUR. Příbuzní po dlužníkovi zemřeli nebo zřejmě nemají majetek. Moje sestra vlastní rodinný dům, jsou oba zaměstnáni (rodinný dům mají postavený na sousedním pozemku rodičovského domu, který je neobydlený a sestra se úmyslně brání jeho prodeji, protože tam zřejmě chce jednou postavit dceři nový dům). Já mám byt ve společném jmění s manželkou. V vyrozumění o způsobu provedení exekuce je uvedeno, že začalo exekuční řízení zřízením exekučního zástavního práva na nemovitost povinného (na můj byt v BSM s manželkou). Sestra a další 4 příbuzní dlužníka "jsou z toho ven". Proč exekutor nezaložil rodičovský dům, jehož hodnota daleko převyšuje dlužnou částku a jehož jsem vlastníkem spolu se sestrou? Rodičovský dům byl vlastně z části dědictvím mého bratra. Exekutor sahá na byt, který mám v BSM s manželkou. Sestra nemá zájem dům prodat, soudní cestou jsem to nechtěl řešit, a teď mi je podezřelý i postup exekutora. Je možné se vůči takové nespravedlnosti nějak bránit? Za odpověď Vám předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den, ve vašem případě je třeba přezkoumat, zda jste odpovědný za celý dluh nebo jen část dluhu.

Podle toho co jste napsali, mi spíše vyplývá, že nejste odpovědný za celý dluh. Exekutor pak nemůže žádat celou částku pouze od Vás. Pokud to udělal, bylo nutné podat námitky proti vyrozumění o zahájení exekuce. Také je možné žádat zastavit vůči Vám exekuci v části, která převyšuje částku, za kterou jste skutečně odpovědný.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Zemřel nám bratr, vlastnil 1/8 domu, na jeho části je exekuce. Samozřejmě nevíme, jaké dluhy ještě měl. Neproběhlo ještě dědické řízení. Dědictví se zřekneme, ale chceme vědět, jak postupovat při odkupu 1/8 domu, na níž je exekuce.

25.05.2023
Odpověď

Dobrý den,

na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:

1. / Podle ust.§ 460 a násl. Občanského zákoníku platí, že dědictví se nabývá smrtí zůstavitele. Dědí se ze zákona, ze závěti nebo z obou těchto důvodů. Dědic odpovídá do výše ceny nabytého dědictví za přiměřené náklady spojené s pohřbem zůstavitele a za zůstavitelovy dluhy, které na něj přešly zůstavitelovou smrtí. Pokud je více dědiců, odpovídají za náklady zůstavitelova pohřbu a za dluhy podle poměru toho, co z dědictví nabyli, k celému dědictví.

2. / V otázce píšete, že bratr měl exekuce a chcete dědictví odomietnúť a vstoupit jeho podíl na domě v podílu 1/8 k celku.

3. / Zákon rozeznává odmítnutí dědictví, které se může odmítnout pouze jako celek, tedy ne pouze částečně. Vzdání se dědictví jednotlivým dědicem znamená, že na jeho místo nastupuje jiný dědic.

4. / V dědickém řízení notář zjistí majetek a dluhy zůstavitele. Doporučujeme, abyste notáře požádali o tzv. konvokáciu, tedy aby notář vyhláškou vyzval věřitele, aby přihlásili své pohledávky do dědického řízení, a současně nahlásíte dluh, který je předmětem exekučního řízení. Pokud by se jednalo pouze o jednu exekuci na podíl 1/8 na nemovitosti, exekuci zabráníte tím, a tedy aby na nemovitost nabyla -podíl 1/8 cizí osoba, tím, že uhradíte dluh bratra jako dlužníka v exekučním řízení. Předpokládáme, že dědicové jsou také spoluvlastníky předmětné nemovitosti.

Citujeme ust. § 166 exekučního řádu:

"Prodej spoluvlastnického podílu

(1) Na exekuci prodejem spoluvlastnického podílu na movité věci nebo na nemovitosti se použijí ustanovení o exekuci prodejem movitých věcí a nemovitostí. O provedení exekuce vyrozumí exekutor ostatních spoluvlastníků.

(2) Spoluvlastník movité věci nebo nemovité věci, která je v podílovém spoluvlastnictví, může zabránit prodeji věci, jestliže nejpozději do začátku dražby složí u exekutora v hotovosti nebo šekem na účet exekutora částku podílu, který se má vydražit. Pokud jeden ze spoluvlastníků složí tuto částku na účet exekutora, považuje se za vydražitele podílu; pokud uvedenou částku složí na účet exekutora více spoluvlastníků, zužuje se okruh dražitelů podílu pouze na spoluvlastníků. Dále exekutor postupuje podle ustanovení o dražbě.

(3) Vstup spoluvlastnického podílu podléhá schválení soudem. "

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. V roce 2016 jsem měla exekuci, kterou jsem řádně zaplatila, ale od paní exekutorka mi nedošlo žádné vyrozumění, no neřešila jsem to myslela jsem si, že je to ukončeno. Po 3 letech mi byl zablokován účet s tím, že bývala paní exekutorka nezakládala se spisu žádné doklady o platbách, takže mi zablokovaly účet s dost velkou částkou. Mám doklady o platbách avšak ne všechny a nynější paní exekutorka mi řekla, že s tím nemohou nic dělat, že částku musím znovu zaplatit a jediná možnost je podat trestní oznámení. Nedá se s tím něco dělat? Protože platit dvakrát totéž se mi zdá nesmyslné a neférové. Děkuji za odpověď.

15.01.2021
Odpověď

Dobrý den,

ve věci doporučujeme podat návrh na zastavení exekuce z důvodu uhrazení dlužné částky, kde v návrhu uvedete i číslo původního exekučního řízení.

Exekutorka bude povinna vyzvat oprávněného k vyjádření se k návrhu ve lhůtě ne kratší než deset dní. Pokud oprávněný bude se zastavením exekuce souhlasit. exekutor vydá vyrozumění o zastavení exekuce, které doručí účastníkům řízení a soudu; jinak do pěti pracovních dnů po uplynutí lhůty pro vyjádření se oprávněného exekutor předloží návrh na zastavení exekuce spolu se svým vyjádřením a případným vyjádřením oprávněného soudu.

Pokud se jedná o zablokování účtu v bance, podle exekučního řádu exekuce přikázáním pohledávky z účtu v bance se provede jejím odepsáním z účtu do výše přisouzené pohledávky a jejího příslušenství.

Pokud je účet zablokován nad částku pohledávky včetně příslušenství a nákladů exekuce, požádejte exekutora o odblokování účtu.

Nevíme kdo je oprávněným v exekučním řízení, ale možností je také jeho kontaktovat přímo a zjistit z jakého důvodu byl znovu podán návrh na exekuční řízení. Podání trestního oznámení je také jedním z řešení.

Nejprve však doporučujeme podat návrh na zastavení exekuce z důvodu uhrazení dlužné částky.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace