Dobrý večer, potřebuji poradit ohledně dluhu manželky a exekuce, dnes jsem dostal vyrozumění o zahájení exekuce, ve kterém jsem zjistil, že soud vydal platební rozkaz na vymáhanúpohľadávku od mé manželky. Já nejsem ani spoludlužník ani ručitel. Zjistil jsem že, mi byla zaslána dohoda o uzavření splátkového kalendáře a uznání závazku s mým podpisem, kterou jsem já ale nepodepsal. Jelikož jsme invalidní důchodci a vymáhají to od nás společně, prosím vás víte mi poradit, jak dále postupovat. Jak to je s dluhem manželky a exekucí.
V první řadě je třeba ustálit, zda jste uveden jako žalovaný v platebním rozkazu. Zjistíte to přímo u soudu, který vydával platební rozkaz. Pokud jste uveden jako žalovaný, pak Vám platební rozkaz měl být doručen a měli jste pravo proti němu podat odpor. Pokud Vám nebyl doručen a byli jste uveden jako žalovaný, pak rozhodnutí nemůže byt exekučním titulem a exekuce je neoprávněná. Tehdy je třeba podat návrh na zastavení řízení.
Pokud byste nebyli uveden jako dlužník a pokud jde o dluh který vznikl během manželství manželce a manželka proti platebnímu rozkazu nic nenamítala, pak se rozhodnutí stane exekučním titulem. Tehdy exekutor může sáhnout na majetek který je ve společném jmění manželů. Do společného jmění patří vše, co jste získali během trvání manželství kromě věcí získaných darem, dědictví nebo restitucí nebo těch věcí, které jsou osobní povahy.
Váš příjem (důchod), pokud Vám přijde na účet je součástí BSM, proto na něj exekutor může sáhnout, i když nejste uveden jako spoludlužník, ručitel (odpůrce v platebním rozkazu).
Dohodu, kterou vzpomínáte a uznání závazku, pokud jste ho nepodepsali, není možné se na něj odvolávat.
Pokud se na něj exekutor odvolává, je třeba napsat návrh exekutorovi na zastavení řízení a popřít, že jste něco podepsali. Tento krok má cenu provést pouze v případě, že dluh Vaší manželce nevznikl během trvání manželství.
Pokud tedy exekutor vymáhá pohledávku od Vás na základě dluhu manželky a jde o exekuční titul, který je pravomocný, Vaše manželka se vymáhání dluhu nevyhne.
Vy jako její manžel se však vyhnout splácení dluhu můžete, pokud nejste uveden jako spoludlužník na platebním rozkazu. Podmínkou je, aby zaniklo společné jmění manželů (BSM). BSM zaniká buď rozvodem nebo pravomocným rozsudkem o zrušení BSM během manželství.
Abyste se tedy vyhnuli placení dluhu manželky, buď se rozvedete nebo podáte návrh na zrušení BSM během manželství.
Soud na návrh zruší bezpodílové spoluvlastnictví manželů v případě, že jeden z manželů získal oprávnění k podnikatelské činnosti. Návrh může podat ten z manželů, který nezískal oprávnění k podnikatelské činnosti. Pokud toto oprávnění mají oba manželé, může návrh podat kterýkoliv z nich.
Ze závažných důvodů, zejména pokud by další trvání bezpodílového spoluvlastnictví odporovalo dobrým mravům, může soud na návrh některého z manželů toto spoluvlastnictví zrušit i za trvání manželství. (To je např. Jestliže jeden manžel utrácí peníze a nestará se o společný majetek a tak ohrožuje vlastnictví).
Pokud tedy zanikne BSM jedním ze dvou výše uvedených způsobů, hned je to nutné oznámit exekutorovi. Pak exekutor už nemůže sáhnout na Váš příjem.
Pokud jde o zablokování účtu, řešením bude nechat si posílat důchod poštovní poukázkou.
Vaše manželka (pokud je rozhodnutí pravomocné) se však nemůže vyhnout povinnosti uhradit dluh.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Manželka má na krku několik exekucí. Naše dítě je již dospělé a bývá v zahraničí. Momentálně žijeme v jenoizbovom bytě, který manželka zdědila po rodičích. S manželkou už velmi nekomunikujeme, ale zanedlouho se chystá na cestu do zahraničí a já se obávám, že důvodem je útěk před exekucemi. Může mě exekutor vyhodit z bytu, kvůli její exekucím? Pokud by byla exekúciua vůči manželce, je ji možné použít i na mě. Může exekutor dát vyklidit z bytu i mě? Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Obávám se, že pokud je byt ve vlastnictví manželky a pokud soud rozhodl o tom, že se má z bytu manželka vyklidit, pak tento rozsudek může být vykonatelný i vůči Vám a to přesto, že vůči Vám nebyla vedena exekuce o vyklizení, nakolik jste stále manželé. Uvedené potvrzuje i judikatura R 14/1978:
Rozsudek o uložení manželovi, aby se z bytu vystěhoval, lze provést i vůči jeho manželce (manželovi), pokud bydlí v bytě oba, a pokud nedošlo k rozvodu manželství.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, že když jsem za bývalého manžela vyplatila exekuce, tak jestli je možné si je vymáhat od něj zpět? A zda je v tomto případě i nějaká promlčecí lhůta? Děkuji.
Dobrý den,
pokud platíte exekuce za bývalého manžela, částku, kterou jste za něj zaplatili si máte právo od něj vymáhat. V tomto případě se použije (pokud jste nebyli ručitel) promlčecí lhůta 2 roky. Pokud jste byli ručitel tak je lhůta 3 roky od úhrady dluhu.
Uplatněním zaplacené exekuce za bývalého manžela se považuje podání žaloby na bývalého manžela.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. jsem ručitelé bývalému partnerovi při půjčce, když nesplácí, proběhlo soudní řízení, na kterém se zavázal, že to bude platit. soud vstoupil v platnost 12/2013. Mezitím požádal o snížení splátek z důvodu, že neměl práci a od 7/2014 to splácí is nynější přítelkyní. Mně byl jako ručitelé zablokovaný účet a nařízena exekuce, protože to prý nesplácí. ale oni to platí, vyžádala jsem si od nich všechny podklady. na ten účet mi bylo poslání výživné a vše mi exekutor stáhl. Nyní mi nereaguje ani na maily, ani na telefonáty. Co mam teď dělat. Děkuji
Dobrý den. V případě, že Váš bývalý partner skutečně splácí svůj dluh a exekutor Vám (jako ručiteli) zablokoval účet, doporučuji Vám vzniklou situaci řešit primárně s příslušným exekutorem. Pokud se však exekutor vyhýbá komunikaci s Vámi, můžete se se svým podnětem obrátit na Slovensku komoru exekutorů, která může celou věc prověřit.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobry den. Chtěl bych zeptat, že když můj 23 rocny syn nebude splácet spotřeb.úvěr z banky, ci to exekutor může vymáhat ode mna. Dakujem.
Dobrý den. Pokud v úvěrové smlouvě Vašeho syna nefiguruje jako subjekt zajišťující pohledávku (např. Ručitel), není důvod, aby v případě exekuce sáhl pověřený soudní exekutor na Váš výlučný majetek.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Dluh manželky a exekuce" a chcete pomoci?
Dobrý den chci se zeptat co obnáší bezpodílové vlastnictví? A este sebral jsem úvěry behem manzelstvi, manzelka o nich nevěděla a mam Exekutoři .... Existuje nejake prohlášení nebo moznost aby manželce exekutor nic nezablokoval koli mně? dakujem
Dobrý den, Vaše první otázka je velmi obšírná az toho důvodu Vám odpovím přímo na druhou. I když manželka nevěděla o Vašem řízení (tj že si berete úvěr), exekutor může při výkonu exekuce sáhnout na Váš majetek patřící do BSM (společné jmění manželů). Jediné co exekutor nemůže je nařídit srážky ze mzdy Vaší manželky (vyplývá to ze zákona iz judikatury). Považuji za důležité zdůraznit, že exekutor může sáhnout jen na majetek patřící do BSM. Tzn. že pokud Vaše manželka má na nějakém účtu peníze, které vlastnila už i před uzavřením manželství, případně je vlastníkem nemovitosti, kterou získala také před uzavřením manželství, tak tyto majetky Vaší manželky exekutor nemůže postihnout výkonem exekuce.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, partner má nevyřešené úvěry v exekuci a chtěli bychom se oddat. Může exekutor sáhnout na můj majetek, co jsem měla před svatbou a může sáhnout na můj plat, když budeme manželé? Děkuji za odpověď
Dobrý den, majetek nabytý před uzavřením manželství je ve Vašem výlučném vlastnictví a takovým zůstane i po sňatku. V důsledku toho, není na takový majetek postižitelný v exekučním řízení vedeném proti druhému manželovi. Rovněž není za trvání manželství možné nařídit srážky z Vaší mzdy pro pohledávku Vašeho manžela, protože mzda se stává součástí společného jmění manželů až po jejím vyplacení a přijetí. Na jiný majetek, který nabudete za trvání manželství a bude patřit do společného jmění, lze nařídit nucený výkon rozhodnutí a to způsobem, který určí exekutor.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Mám exekuce, které vznikly před uzavřením manželství a na zaklade kterých mi zaměstnavatel pravidelně sráží ze mzdy. Manželka nastupuje do zaměstnání a chce si koupit auto na leasing. Může jí být její leasingovým auto, případně její mzda postižena exekucí, pokud mé dluhy vznikly před manželstvím? Děkuji za odpověď a přeji příjemný den.
Dobrý den, ze závazků, které jste uzavřeli před uzavřením manželství, jste zavázán jen Vy sám a tedy sám zodpovídáte za jejich splnění. Váš věřitel se může domáhat uspokojení svých práv při výkonu rozhodnutí (exekuci) iz majetku patřícího do společného jmění manželů (BSM). Během trvání leasingové smlouvy, jejímž předmětem je vozidlo, je vlastníkem vozidla zpravidla leasingová společnost, proto osobní automobil ještě nepatří do majetkové podstaty BSM. Do BSM nepatří ani nároky na vyplacení mzdy ale až vyplacena a přijata mzda. Exekucí proto nelze nařídit srážky ze mzdy, které náleží vaší manželce za účelem uspokojení pohledávky Vašeho věřitele.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, Z důvodu exekuce mi byl zablokován účet ale od 2015 mi je exekuce pravidelně strhávána ze mzdy. Chtěla bych vědět, zda si mohu založit nový účet, aniž by mi byl zablokován, nebo se dá odblokovat můj starý? Předem děkujme za brzkou odpověď.
Dobrý den, pokud si během exekuce založit nový účet, tak tento Vám bude rovněž zablokován.
Nebyl by zablokován pouze v případě, pokud by byl založen v zahraničí. Slovenský exekutor nemá dopad na zahraniční účty.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Dluh manželky a exekuce" a chcete pomoci?
Dobrý den, chci se zeptat, zda může exekutor sáhnout na můj plat a majetek / byt je na mém jménu /, pokud manžel mě dluhy a exekuce z dob, kdy jsme ještě manžely nebyli, čili z jeho prvního manželství. O jeho dluzích jsem samozřejmě netušila, až nyní po 7. letech se o nich dozvídám takovou nepříjemnou cestou. Bojím se o svůj majetek, nemáme zrušeno BSM. Děkuji.
Dobrý den,
podle § 147 OZ Pohledávka věřitele jen jednoho z manželů, která vznikla za trvání manželství, může být při výkonu rozhodnutí uspokojena iz majetku patřícího do společného jmění manželů. Jelikož v tomto případě jde o dluh ještě před manželství, exekutor není oprávněn sáhnout na majetek patřící do BSM. Tím pádem nemůže sáhnout na Váš dům a už vůbec ne na Váš plat. Pokud by tak exekutor navzdory této skutečnosti učinil, můžete se bránit u soudu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, mám zablokovaný účet, na který mi chodí výplata, ale zároveň na účet chodí, i výplata mé maminy, nakolik byla pn, přišla její pn, ale nejmenovaná exutorka, mi sebrala všechny finanční prostředky, touto cestou Vás prosím o radu, zda je možné žádat tyto peníze, které nepatří mně od nejmenované exekutorka.
Dobrý den, pokud exekutor sáhl na peníze na účtu, který nepatří povinnému (tj dlužníkovi), pak je třeba podat tzv. excindačnú žalobu (tj vylučovací žalobu), kterou se budete domáhat toho, že tyto peníze není možné exekuovat.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobry den prosim vas pěkně dna 25.7.2015 mame svatbu ale ja mam exekuce a nechci, aby to spláceny moje nova manzelka nevíte mi poradit co mam robit Dakujem.
Dobrý den, dluhy vzniklé před manželstvím nemohou ohrozit druhého manžela. Manžel může být ohrožen pouze pro dluhy vzniklé během manželství, takže se nemá čeho obávat.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, touto cestou se chci zeptat, mému synovi zablokovala bankovní ucet exekutorka, na ktery i mně jako jeho mámě chodit výplata. nemozem tak poplatit své pohledávky a taktéž nájem samozřejmě ze nemam ani finančně prostředky na chod domacnosti co mam robit.
Dobrý den, zrušte si posílání výplaty na této účet. A zároveň musíte podat excindačnú žalobu, kterou budete žádat, aby soud vyloučil peníze, které přišly na jeho účet z exekuce.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Dluh manželky a exekuce" a chcete pomoci?
Dobrý den chtěla bych se zeptat, zda může exekutor sáhnout na mou mzdu, když můj nynější manžel nabyl dluhy před manželstvím? a zda mi může zablokovat učet, ktery je vedený pouze na mna, ještě když jsem se s manželem neznala, velmi pekne dakujem .. a ještě jedna otazocka, zda může sáhnout exekutor na vkladní knížku mého syna ...
Dobrý den, pokud nabyl dluhy před manželstvím, tak společný majetek patřící do BSM není postižitelný. Exekutor nemůže zablokovat Váš účet (jako manželky), kvůli dluhu před manželství. Synova vkladní knížka také nemůže podléhat exekuci v tomto případě.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Manžel má exekuci. Může exekutor sáhnout na můj majetek, pokud bylo BSM zruseno a vypořádány ve prospěch mě. Manžel nevlastní nic, jen bývá u nás. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
podle § 147 občanského zákoníku Pohledávka věřitele jen jednoho z manželů, která vznikla za trvání manželství, může být při výkonu rozhodnutí uspokojena iz majetku patřícího do společného jmění manželů. Do doby, dokud není BSM vypořádáno, může exekutor postihnout i tento majetek. Pokud však jde o Váš výlučný majetek, který nepatří do BSM, exekutor na něj sáhnout nemůže. Pokud by náhodou exekucí postihl majetek, který patří výlučně Vám může podat u soudu žalobu na vyloučení věci z exekuce.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Pokud mi vznikly dluhy, o kterých jsem se dozvěděla během manželství, může exekutor vzít mému manželovi auto, ktere nabyl ještě před manželstvím. Dakujem za odpoved
Dobrý den. Pokud Váš manžel nabyl vlastnické právo k motorovému vozidlu ještě před uzavřením manželství, jde o jeho výlučný majetek, který nepatří do Vašeho společného jmění manželů. Z uvedeného důvodu by na předmětné motorové vozidlo neměl exekutor sáhnout, pokud vede exekuci pouze vůči Vám.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Mám dluhy, které vznikly po vyhrožování manžela, že já a moji rodiče jsme ničím nepřispěli na naše bydlení. Vzala jsem půjčky, o kterých se později manžel dozvěděl. Peníze jsem z půjček dala manželovi, že jsou od mých rodičů, koupili jsme za ně co bylo třeba do domu. Do dnes splácím, manžela se to finančně nedotkla. Odkdy se to dozvěděl, mám peklo doma, vyhazuje mi to stále na oci, i před dětmi. Žijeme rok a půl odděleně v jednom domě. Nepřispívá ničím na děti. Vyhrožuje, že skončím já i děti pod mostem. Děti jsou už velké, všechno jsem jim řekla. Nenávidí děti i mě. Trápí má, že psychicky týrá i děti. Zvažuji o rozvod. Můžeme skončit na ulici? dům máme psaný: půlku domu dostal manžel darem a druhou máme psané spolu, že jsme ji koupili od svokrovcov. Svokrovci už nežijí, mě manžel vyhání a dětem vykřikuje že jejich videdí. dakujem
Dobrý den, pokud je dům ve Vašem spoluvlastnictví, pak Vás nemůže z domu vyhodit. Proto nemůžete skončit pod mostem. Pokud nepřispívá na děti a děti jsou již dospělé, pak jen děti mohou podat návrh k soudu a žádat určit výživné na sebe (pokud nejsou schopny se samy o sebe postarat).
Rozvést se samozřejmě můžete a po rozvodu se majetkově vypořádáte.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Dluh manželky a exekuce" a chcete pomoci?
Dobrý den, vztahuje se nárok na uplatnění vymáhání dluhu exekutorem i na manžela v případě, že jsem před manželstvím prohrála soud a vznikla mi povinnost zaplatit dluh, ale odvolala jsem se a čekám na rozhodnutí, které ale bude platné až teď když jsem vdaná? Muze ho to nějak postihnout, pokud například před manželstvím nabyl spotřební úvěry a sloučí jejich už během manželství do jednoho patří to do BSM? Patří k tomu nárok v případě, že bude vůči mně vedeno exekuční řízení ve výše uvedené věci? Velmi děkuji za odpověď
Dobrý den, každý dluh, který vznikne jednomu nebo druhému manželovi před uzavřením manželství je jeho výlučným dlouhém a jedině tento manžel je povinen splácet tento dluh, případně se podřídit nařízené exekuci. Občanský zákoník nevylučuje možnost, aby jeden z manželů nabyl i během trvání manželství dluh výlučně. To platí i na případy, pokud by Váš manžel profinancovat své několik dluhy jedním úvěrem. Dokud nejste na úvěrové smlouvě uvedeni oba jako spoludlužníci, jde o výlučné dluhy jednotlivých manželů. Při takovém dluhu však již platí určitá změna při jeho vymáhání a to, že může být pokryta iz majetku patřícího do BSM (což při dluzích nabytých před uzavřením manželství neplatí).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, můj bývalý manžel vzal zboží na splátky, kde není můj podpis. Zakoupil chladničku, televizor, gauč a jiné věci, které ani jednu z těch nevlastním. Nesplácí to. My jsme se rozvedli. Budu muset splácet já tento dluh, pokud přijde exekuce, pokud jsem se na žádost nepodepsala? Před nedávnem jsem s mým přítelem uzavřela manželství a rodičovský příspěvek mi je vyplácen na jeho účet, který je veden na jeho jméno a který si založil dlouho před manželstvím. Je možné, aby exekutor sáhl na jeho účet, pokud mi tam chodí rodičovský příspěvek a jemu výplata i přesto, že je to výlučně účet na jeho jméno? Děkuji.
Dobrý den, ze závazku, který uzavřel za trvání manželství jen jeden z manželů, je zavázán pouze tento manžel. Platí však, že pohledávka věřitele jen jednoho z manželů, která vznikla za trvání manželství, může být při výkonu rozhodnutí uspokojena iz majetku patřícího do společného jmění manželů (BSM). Toto manželství však zaniklo rozvodem, v důsledku čehož zaniklo i Vaše BSM. Majetek, který v současnosti nabýváte, např. vypláceny sociální dávky a příspěvky, tvoří předmět jiného BSM s Vaším druhým manželem. Tyto majetkové hodnoty proto nelze postihnout v exekučním řízení, které se vede proti Vašemu bývalému manželovi.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Pokud je vůči mně vedeno exekuční řízení srážkami ze mzdy a chci si mzdu nechat posílat na manželkyn účet, který je veden na její jméno, může exekutor její účet zablokovat? Děkuji.
Dobrý den, pokud máte příjem od zaměstnavatele, tak exekutor to udělá tak, že přikáže přímo zaměstnavateli, aby část mzdy posílal jemu (exekutorovi). Pokud dluh vznikl během manželství, exekutor může zablokovat i příjem manželky, protože tento patří do BSM (bezpodílového spoluvlastnictví manželů).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat s manželem nežiji už minimálně 15 let, ale stále nejsme rozvedení. Byl také vyhoštěn ze země od té doby o něm nic nevím. Spolu nevlastní žádný majetek a ani jsme nevlastnili, ale adresu trvalého pobytu mě stále u mě. Nyní mu přišla domů exekuce ze sociální pojišťovny na jeho jméno. Proto se chci zeptat, zda exekuce mě dosah i na mě nakolik jsem stále jeho manželka. Za odpověď předem velmi děkuji.
Dobrý den.
Z důvodu toho, že nejste rozvedená (bez ohledu na to, že nežijete s manželem a nevíte kde se nacházet) exekutor může sáhnout na majetek, který je ve společném jmění manželů. Do společného jmění patří vše, co jste získali během trvání manželství kromě věcí získaných darem, dědictví nebo restitucí nebo těch věcí, které jsou osobní povahy. Váš příjem (důchod), pokud Vám přijde na účet, je součástí BSM, proto na něj exekutor může sáhnout, i když je exekuce pouze na manžela.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Dluh manželky a exekuce" a chcete pomoci?
Dobrý den. Já a můj partner se chceme oddat, můj partner je v exekučním řízení, mě exekuci kvůli dluhu vůči zdravotní pojišťovny a ještě jedné společnosti. Chci se zeptat jaký dopad mohou mít na mou osobu tyto jeho exekuce v případě, že budeme manželé, zda mohou exekutoři vymáhat jeho dluhy odomna. Nejsem mu ani ručitelem v případě jeho druhé exekuce ani nikde v jeho dluzích nefiguruje mé jméno ani jsem se nezavazovala, že budu platit jeho dluhy v případě, že je nebude platit on.
Dobrý den. Exekuce, které jsou vedeny vůči Vašemu partnerovi (budoucímu manželovi) se Vás v zásadě nebudou týkat ani v případě, že uzavřete manželství. Povinným z exekuce bude vždy jen Váš manžel, proto by měly exekuce vést výlučně vůči němu.
Pokud by se mělo v rámci exekuce sáhnout na společný majetek manželů, který je v jejich společném jmění, dluh jednoho z manželů by musel vzniknout během trvání manželství (§ 147 odst. 1 občanského zákoníku), což však není Váš případ.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Chtěla bych zeptat od Vás. Můj manžel mě exekuci neplacení půjčky co sebral, aniž jsem o tom věděla. Propije vše nestará se o rodinu ani o dceři. Žijeme z mé výplaty. Ma více půjček co nesplácí. Může sáhnout exekutor na mou výplatu nebo na vkladní knížku, kterou jsem udělala pro dceru. Bydlíme u tchyně může vzít z bytu něco exekutor co patří tchánovi. Za odpověď předem děkuji.
Dobrý den, předkládáme Vám následující odpověď:
Podle ust. § 147 Obč. zákoníku pohledávka manžela, která vznikla za trvání manželství, může být při výkonu rozhodnutí uspokojena iz majetku patřícího do společného jmění manželů.
Z uvedeného zák. ustanovení vyplývá, že exekuce může být provedena i z Vašeho společného majetku patřícího do BSM, tedy i z Vaší mzdy.
Pokud majitelem vkladového účtu je Vaše dcera, na tento vklad. účet exekutor sáhnout nemůže.
V případě exekuce podle ust. exekučního řádu exekutor je oprávněn učinit osobní prohlídku povinného a prohlídku bytu a jiných prostor, kde má povinný svůj majetek, tedy je oprávněn vstoupit i do prostor, kde nyní bydlíte.
Pokud by měly být exekvované věci patřící Vašemu tchánovi, bude však muset umět prokázat exekutorovi, že se jedná o jeho vlastnictví, případně podat návrh k soudu na vyloučení věci z exekuce.
Tedy za účelem odvrácení možnosti, aby se do soupisu movitých věcí zařadili věci, které jsou majetkem povinného, je třeba tuto skutečnost namítat u exekutora bez zbytečného odkladu a podat návrh na vyloučení věci z exekuce.
Tvrzení, že je tchán vlastníkem věci, musí být prokázáno příslušnými doklady (např. O pokladní doklady, faktury, výpisy z účtů).
Dobrý den, manželka mě exekuce a čeká ji dědické řízení po matce, která vlastnila 100% nemovitosti. Manželka je spolu se svým bratrem jediný dědic, je možné, aby svou polovinu nechala v můj prospěch? Nebude exekutor vymáhat skrze mne její pohledávku? Nesáhne tak na danou polovinu nemovitosti již v mém vlastnictví? Samozřejmě mám na mysli dluhy, ve kterých nejsem uveden jako spoludlužník. Děkuji.
Dobrý den,
na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:
Podle ust. § 61d / exekučního řádu platí:
"Nakládání s majetkem podléhajícím exekuci
(1) Po doručení vyrozumění o zahájení výkonu exekuce nelze nakládat s majetkem podléhajícím exekuci bez předchozího písemného souhlasu exekutora s výjimkou běžných právních úkonů.
(2) Nakládání s majetkem v rozporu se zákazem podle odstavce 1 nemá vliv na platnost právního úkonu. Takový právní úkon je však vůči oprávněnému neúčinný a nárok oprávněného může být uspokojen v exekuci z toho, co ušlo, a to aniž by musel takovému právnímu úkonu odporovat, pokud jde o nakládání s majetkem ve prospěch osob podle § 42a odst. 3 a 4 občanského zákoníku , které o probíhající exekuci věděli nebo při vynaložení náležité péče museli vědět. "
Z uvedeného zákonného ustanovení vyplývá, že exekutor může uspokojit pohledávku dlužníka Vaší manželky iz majetku, kterého se manželka vzdá v dědickém řízení a to aniž by věřitel / oprávněn v exekučním řízení / musel předmětný právní úkon odporovat v soudním řízení, tedy může dojít k prodeji podílu na předmětné nemovitosti, který by nabyla Vaše manželka v dědickém řízení a jehož dědicem by se stal výlučně jen bratr Vaší manželky.
Pokud jste otázku položili jak manžel, tak Vy jako manžel nejste účastníkem dědického řízení a ani dohodou nemůže v dědickém řízení dojít k tomu, abyste byli jako manžel dědicem po matce Vaší manželky,
Pokud se ptáte jak bratr, to, že nejste spoludlužníkům není podstatné ani důležité.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, manžel mě exekuci u mobil. operátora a měl otevřený účet v bance a já jsem tam pobírala rodičovský příspěvek a rodinné přídavky na 2 děti exekutor mu zablokoval účet. Může exekutor sáhnout na rodičovská příspěvek a na rodinné přídavky? Co mám dělat dál? Děkuji.
Dobrý den,
pokud soudní exekutor zablokoval bankovní účet manžela, uvádíme, že soudní exekutor nezkoumá při zablokování účtu původ peněz na účtu, tedy na základě čeho byly finanční prostředky na účet připsány, tj že jde o rodič. příspěvek a rodinné přídavky.
Doporučujeme prozatím, aby manžel kontaktoval soudního exekutora s doklady o tom, že fin. prostředky v určené výši představují rodič. příspěvek a rodinné přídavky. Uvedené státní soc. dávky jsou vyloučeny z exekuce.
Vám jako matce dětí doporučujeme, abyste si nechali vyplácet rodič. příspěvek a rodinné přídavky na Váš bankovní účet nebo poštovním poukazem.
Trápi vás "Dluh manželky a exekuce" a chcete pomoci?
Dobrý den, manžel měl soudní spor o 5000 eur, který začal před uzavřením manželství, ale rozsudek přišel až po uzavření manzelsva. Soud prohrál. Kdy je vznik dluhu? Kdy se skutek stal nebo kdy přišel rozsudek? Může mi exekutor sáhnout na spořicí účet, který jsem si zřídila před manželstvím ale pravidelně na něm Spořím už i během maželstva. Děkuji.
Dobrý den. Pokud jde o dluh, tak tento nevznikl tehdy, když přišel rozsudek ani tehdy, kdy by rozsudek nabyl právní moci, či vykonatelnost. Rozhodující je čas, kdy dluh reálně vznikl, např. kdy byla uzavřena smlouva o půjčce, resp. kdy se půjčka stala splatnou.
V souvislosti s rozsudkem proto nevidím ohrožení Vašeho majetku, protože dluh nevznikl během trvání manželství.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den,
dozvěděl jsem se, že manželka má velký dluh a už to řeší nějaký advokát.
Měla spotřební úvěr ještě předtím než jsme se poznali a neplatila ho.
Vzali jsme se teprve nedávno a nyní její přišli papíry a zablokovaly její účet.
Mohou to udělat i mně, když jsem s tím nic neměl?
Děkuji.
Dobrý den,
v tomto případě, pokud dluh vznikl před uzavřením manželství, je možné ho vymáhat pouze z majetku, který patří jí. Jiná by byla situace kdyby jí dluh vznikl během trvání manželství. V takovém případě by mohly zablokovat i Váš účet, nakolik se věřitel může v takovém případě domáhat úhrady své pohledávky iz majetku patřícího do společného jmění manželů (BSM).

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu