Otázka

Vymáhání placení koncesionářských poplatků


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, Je dluh na koncesionářkém poplatku označen jako přednostní pohledávka? Děkuji za odpověď 

29.01.2024
Odpověď

Dobrý den, 

v rámci právní úpravy exekucí se rozlišuje mezi dvěma hlavními typy pohledávek: přednostní a nepřednostní. Tato kategorizace se zejména vztahuje na exekuční srážky z mzdových nebo podobných příjmů. Přednostní pohledávky mají vyšší prioritu při provedení exekuce, což znamená, že jsou uspokojeny před nepřednostními pohledávkami v případě omezených finančních prostředků. Toto rozdělení má za cíl zajistit spravedlivé a efektivní řízení exekucí. 

Rozdíl mezi přednostními a nepřednostními pohledávkami v exekučním procesu je zřejmý z jejich názvu. Přednostní pohledávky mají prioritní postavení před nepřednostními. V případě, kdy dlužník má dva druhy pohledávek – jednu přednostní a druhou nepřednostní, je určitá část sražené mzdy věnována výhradně na splacení této přednostní pohledávky. Pokud neexistuje žádná přednostní pohledávka, tato část mzdy zůstává dlužníkovi. Zbývající část mzdy pak slouží k uspokojení pohledávek v souladu s jejich pořadím.

Dle ustanovení § 279 písm. d) občanského soudního řádu jsou přednostními pohledávkami také pohledávky daní, poplatků a jiných obdobných peněžitých plnění. Jedná se o veřejnoprávní pohledávky daní a poplatků, které vyplývají z obecně závazných právních předpisů a jsou výslovně označeny jako daně a poplatky. Z tohoto ustanovení je tedy zřejmé, že koncesionářské poplatky se řadí do skupiny přednostních pohledávek. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace