Otázka

Vrácení kauce,a neukazani vyúčtování,


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, majitelka mi nevrátila kauci, a když donesla vyúčtování za loňský rok, tak napsané vlastní rukou, dělala tam nějaké podvody. Originál fakturu mi vůbec neukázala. Jak si mám prosím počínat? 

06.06.2024
Odpověď

Dobrý den, Občanský zákoník stanoví, že pronajímatel vrátí nájemci kauci při skončení nájmu.

§ 2254 OZ:

Jistota a smluvní pokuta

(1) Ujednají-li strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu, nebo ujednají-li si pro případ porušení těchto povinností smluvní pokutu, nesmí jistota a právo na zaplacení smluvní pokuty v souhrnu přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného.

(2) Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.Tedy nikoliv až po vyúčtování služeb, ale při skončení nájmu.


Pokud kauce vrácena nebude, zašlete oficiální výzvu k úhradě dluhu.Pokud ani na toto nebude reagovat bude nutné podat žalobu soudu.S žalobou Vám může pomoci kterýkoliv advokát ve Vašem okolí, který si s Vámi sjedná schůzku, vyžádá si od Vás potřebné dokumenty a následně za Vás žalobu sepíše a zastoupí Vás při jednání před soudem.Co se týče oficiální výzvy k úhradě dluhu, doporučuji ji zaslat pronajímateli doporučeně s dodejkou na adresu pronajímatele, kterou máte v nájemní smlouvě. Zde je třeba určit na základě jakého důvodu se domáháte vrácení kauce (uzavření nájemní smlouvy s datem uzavření), kdy nájem skončil a upozornit jej na to, že prostředky měly být dle výše uvedeného ust. OZ vráceny spolu se skončením nájmu. Dále doporučuji stanovit pronajímateli dodatečnou lhůtu k dobrovolnému plnění (obvykle 7dní).


Co se týče problému s přehledem vyúčtování, máte jako nájemce právo nahlédnout do podkladů na základě žádosti pronajímateli, a to do 30 dnů od doručení vyúčtování. Současně od doručení podkladů máte právo podat námitky, opět do 30 dnů. Pokud výše uvedené uplatnění nestihnete ve lůtě 30 dnů, platí, že s vyúčtováním souhlasíte. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace