Otázka

Úroky z kauce


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, Mohla bych se zeptat, zda mi přísluší úroky z kauce, když v nájemní smlouvě je zmíněná pouze výše kauce a nic o úrocích? Kauce 15.000,- byla složena v roce 2019 do dubna letošního roku (vrácenou kauci stále nemám). Požádala jsem dva finanční poradce o pomoc a oba mi řekli jinou částku, jeden, že se to krátí o DPH a druhý, že výše úroku je 0,5%. Děkuji

31.05.2024
Odpověď

Dobrý den, 
podle ustanovení § 2254 odst. 2 občanského zákoníku má nájemce právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby. Výkladovým problémem je to, že občanský zákoník samotný, ani jiný právní předpis nestanoví, jak vysoká má být sazba tohoto úroku. Podle ustanovení §1802 občanského zákoníku nejsou-li úroky takto stanoveny, platí dlužník obvyklé úroky požadované za úvěry, které poskytují banky v místě bydliště nebo sídla dlužníka v době uzavření smlouvy. 
Obecně lze říci, že půjde o rozpětí přibližně 4–16 % ročně. Výpočet je složitější, neboť úrokové sazby se vyvíjí v čase a nemusí být konstantní po celou dobu trvání nájmu. Jelikož z Vašeho výkladu neznám bližší místní ani jiné podrobnosti, pak je nutné se podívat na úvěrové hodnoty u ČNB.  Výpočet je následující: ((výše kauce/100) x výše úroku/12) x počet měsíců dle výše úrokové sazby. Jako příklad lze uvést následující: pokud bychom počítali například s výší úroku 10 % a kaucí 10000kč, pak by roční výše úroků činila 1000kč – za podmínky, že úroková sazba by byla celý rok konstantní. Při tříleté době trvání nájmu by pak vracel pronajímatel na úrocích 3000kč.  

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace