Otázka

Rozvod a péče o dítě


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, s manželem žijeme v Praze a vychováváme skoro 3 letou dceru. Manžel se chce vracet do rodinné firmy do Ostravy a chce se rozvádět s tím, že chce dítě do střídavé péče. Já se rozvádět nechci, hlavně kvůli malé dceři. Jakou ma prosím šanci na střídavou péči?

Můj návrh je, aby dceru vídal otec kdykoliv bude chtít a navštěvoval ji v Lounech, ale v takto malém věku, kdy dcera ještě nemluví se střídavou péči nesouhlasím. 

16.04.2024
Odpověď

Dobrý den, především je nutno uvést, že pokud jeden z manželů nesouhlasí s rozvodem manželství, bude zahájeno soudní jednání o rozvod manželství, kdy soud bude zjišťovat příčiny rozvratu manželství.

Zde následně vyvstane otázka, zda skutečně bude manželství rozvedeno, či nikoliv. 

Ust. § 755 Občanského zákoníku totiž stanovuje následující:

§ 755

(1) Manželství může být rozvedeno, je-li soužití manželů hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno a nelze očekávat jeho obnovení.

(2) Přesto, že je soužití manželů rozvráceno, nemůže být manželství rozvedeno, byl-li by rozvod v rozporu

a) se zájmem nezletilého dítěte manželů, které nenabylo plné svéprávnosti, který je dán zvláštními důvody, přičemž zájem dítěte na trvání manželství soud zjistí i dotazem u opatrovníka jmenovaného soudem pro řízení o úpravu poměrů k dítěti na dobu po rozvodu, nebo

b) se zájmem manžela, který se na rozvratu porušením manželských povinností převážně nepodílel a kterému by byla rozvodem způsobena zvlášť závažná újma s tím, že mimořádné okolnosti svědčí ve prospěch zachování manželství, ledaže manželé spolu již nežijí alespoň po dobu tří let.

(3) Mají-li manželé nezletilé dítě, které není plně svéprávné, soud manželství nerozvede, dokud nerozhodne o poměrech dítěte v době po rozvodu manželů.

Nicméně, pokud by manželství rozvedeno být mělo, neboť by soud neshledal podmínky výše uvedené, musí rozhodnout o péči o nezletilé dítě.

Co se týče střídavé péče, uvádím následující: Soud rozhodne o střídavé péči či jiné formě péče, a to na základě detailního dokazování v rámci soudních jednání. Obvykle soud rozhodne o střídavé péči, pokud zjistí, že toto rozhodnutí je v nejlepším zájmu dítěte. Bude se zaměřovat na vztah k oběma rodičům, na věk dítěte, zda jsou spolu schopni rodiče komunikovat apod.

Nicméně není možné opomenout, že značná vzdálenost mezi bydlištěm rodičů dle rozhodnutí Ústavního soudu je problémem pro rozhodnutí o střídavé péči. 

S ohledem na výše uvedené mám proto za to, že není vysoká šance na rozhodnutí soudu o střídavé péči. 

 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace