Otázka

Nový vlastník nepřepsal auto a přestal komunikovat


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, prodal jsem auto na základě kupní smlouvy. Novému majiteli jsem dvakrát doporučeným dopisem zaslal plnou moc na registraci vozidla společně se žádostí o přeregistraci, na kterou neodpověděl. Na telefon nereaguje. Věc byla ohlášena na policii, kde byl sepsán protokol. Na dopravním odboru se úředníci se mnou odmítají bavit, jelikož jediné, co mám je kupní smlouva a doklady o zaslání doporučené pošty novému vlastníkovi a protokol o nahlášení policii. Je tato situace řešitelná? 

22.04.2024
Odpověď

Dobrý den, pokud máte kupní smlouvu, výzvy k učinění přepsání, měl by správní orgán vozidel po Vaší urgenci zahájit řízení, ve kterém vyzvou nového majitele k nápravě stavu.

Pokud ani nadále kupující převod neučiní, bude třeba podat žalobu na určení vlastnického práva k vozidlu. Následně rozhodnutím soudu o vlastníkovi vozidlo bude možné podat opět žádost na příslušném úřadu  přepisu vlastníka v registru vozidel. 

V rámci soudního řízení se bude jednat o spor o určení práva dle ust. § 80 zák. č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád. Návrhem se prodávající bude domáhat určení, že již není vlastníkem vozidla, které je předmětem převodu. Soudní praxe v tomto ohledu přihlíží k nutnosti narovnání právního stavu s faktickým, v čemž spatřuje naléhavý právní zájem navrhovatele, v případě, kdy došlo k přechodu vlastnického práva na třetí osobu.

§ 80

Určení, zda tu právní poměr nebo právo je či není, se lze žalobou domáhat jen tehdy, je-li na tom naléhavý právní zájem.

 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace