Otázka

Může mi být uložen trest odnětí svobody za nesplacení půjček


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, měla jsem více půjček a ani jednu jsem nezaplatila z finančních důvodů. Může mi být udělen trest a mohu jít za to do vězení ?

05.01.2024
Odpověď

Dobrý den, obecně platí, že nesplnění peněžního závazku není trestným činem a  spadá proto do oblasti civilního, nikoliv trestního práva.
Nicméně, do oblasti trestního práva se dlužní dostává v okamžiku, kdy  když začne vytvářet dluhy v době, kdy s ohledem na svoji ekonomickou situaci ví, že je nebude schopen splatit. Nejčastěji je takovým jednáním naplněna skutková podstata trestného činu podvodu dle ust. § 209 a následující Trestního zákoníku. 

Pokud však nebyly půjčky nepůjčovány s ohledem na výše uvedené, sepisuje žalobce nejčastěji předžalobní výzvu na dobrovolné plnění-splacení dlužné částky. Následně je třeba podat žalobu soudu na zaplacení dlužné částky. Pokud následně bude vydáno rozhodnutí, kde bude nutné dluh zaplatit a Vy tak i nadále neučiníte, stane se toto rozhodnutí vykonatelným v tom směru, že se stane exekučním titulem a dojde k vymáhání dlužné částky prostřednictvím exekutora. 

 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace