Otázka

Dluh za vyúčtované služby po skončení nájmu


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, moje nájemnice ukončila pronájem, následně proběhlo vyúčtování služeb, kde vznikl dluh 6.000,- Kč. Jsem s paní v kontaktu přes sms, kde mě neustále slibuje, jak to bude splácet, avšak pořád tak neučinila. Jak mám postupovat, a jak to z paní vymoci?

16.02.2024
Odpověď

Dobrý den, pokud se chcete pokusit vymáhat Vaší pohledávku, doporučuji nejprve sepsat uznání dluhu, jehož vzor je možné nalézt na dostupných webových stránkách. Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 2053 a následující Občanského zákoníku stanoví: Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá. 

V rámci uznání dluhu je možné se dohodnout i na splátkovém kalendáři. Při úspěšném podpisu uznání dluhu budete mít nejen důkaz, na základě kterého bude možné v případě neplnění závazku vydat platební rozkaz, ale též se prodlužuje délka promlčecí lhůty. 

Pokud uznání dluhu nepodepíše, bude třeba se obrátit na soud. Nejprve doporučuji před případným soudním sporem sepsat tzv. předžalobní výzvu dle ust. § 142a Občanského soudního řádu, následně ani při tomto neplnění podat žalobu. 

 

 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace